Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pomóżcie kobiecie wybrać narty.


agako

Rekomendowane odpowiedzi

nie nie przytłaczają wcale na nie nie zwracam uwagi. Słuchaj Mitek- bez obrazy nie jest dla mnie guru tylko równorzędnym partnerem do rozmowy tak jak reszta ludzi na forum. Po prostu jezeli mamy pomagać ludziom to to róbmy a nie klucmy sie bezsensownie- i porzućmy ten trend krótkich nart i zacznijmy dobierać narty tak jak to powinno być robione od a do z.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałoby się odpowiedzieć na kilka wpisów bardziej konkretnie ale za dużo tego naraz, do tego nie chcę żadnych flame'ów :) więc tylko parę uwag:

- zaglądnijcie, proszę, na rożne strony producentów, tam są czasem jakieś "dobieracze" modeli i długości, np. Fischer i Elan:

http://pl.fischersports.com/en/product_finder1011/index.php?group=alpine

http://www.elanskis.com/pcc.asp#xpath=/products/skiselector#xpathid=#lang=eng

Zobaczcie co wychodzi, a wyjdzie raczej dłużej niż krócej, a do tego jeszcze trzeba dodać ew. dość częstą nadwagę u pytających.

- w zasadzie każdy narciarz może sobie jeździć na czym chce, ale doświadczony robi to świadomie i OK; ale taki raczej nie pyta na forach albo robi to konkretnie, precyzyjnie z określonym kontekstem itd.; ...dlatego:

- doradzanie powinno być oparte na zasadach ogólnych, a nie na swoistym "nihiliźmie" sprzętowym; choć owszem zgadzam się co do tego, że inne narty są do jeżdżenia a inne do siedzenia przed knajpą ;))

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wiesz Mitku,

a ja sobie gadam tutaj pierdoły ot tak bo w życiu nie byłem na nartach...a byłem ale raz w Szczyrku.

Gadam sobie bo kiedyś bardzo dużo jeździłem. A od dwóch-trzech lat bardzo mało. Ale w czasie tych wyjazdów wcześniejszych jak i teraźniejszych często wypożyczam deski, żeby nie jeździć tylko na tych moich. Przy okazji nauczyłem parę osób jeździć - jako tako powiedzmy. I wszyscy są zadowoleni z doboru nart jakie im poleciłem. Sorry: pomyłka, raz żona nie była zadowolona bo kupiłem Rossi Passion 154 czy też 156 i wywaliła je w kąt. Polecona narta...

Więcej: wszyscy, których naumiałem jeździć zaczynali od nauki na bigfootach i/lub snowblejdach! Straszne bo przecież cytując: "narty to nie łyżwy" !

Nie zmienia to faktu, że jestem, kompletnym amatorem i zawsze patrzę z uwagą na opinie ekspertów. Ale gdybym patrzył tylko na opinie ekspertów to jeździłbym pewnie także Kombi w Dizlu (najlepiej niemieckim) oraz chodził na solar by pięknie wyglądać.

A ja wolę spróbować sam i sam dobrać co najlepsze.

I dlatego jestem na tym forum bo chcę powiedzieć ludziom: spróbujcie czegoś innego, wypożyczcie i przetestujcie.

Doradzanie ma sens, ale wysłuchanie opinii -całkiem z innej beczki ale popartej jako takim doświadczeniem - też.

Myśku nie neguje Twojego doświadczenia, co więcej w całej rozciągłości popieram zdanie że jak najwięćej testów, zmieniania nart itd jest świetną metodą na polepszenie własnej techniki i zwiększenie uniwersalności. Jako, że - troche za moja przyczyną - zrobilismy z prostego (jak widac nie do końca)pytania koleżanki temat polemiczny, pozwole sobie dzisiaj załozyć nowy temat na kanwie niektórych postów z tego wątku gdzie będziemy mogli sie do woli rozwinąc w rzetelnej i merytorycznej dyskusji prowadzonej w fajnej kulturalnej atmosferze.

Agako - jeszcze raz przepraszam za sprowadzenie tematu na złe tory.

Teraz co do doboru nart dla Ciebie:Jednoznacznie okresliłaś swoje parametry i umiejetności oraz narciarskie zamierzenia. Z tego co piszesz popularna narta (jedna z tych które wymieniłaś na przykład) o długości koło 155 cm powinna byc idealna do bezpiecznego, przyjemnego poruszania się po stokach.

Dlaczego 155 a nie 145 juz piszę:

Narta 145 cm spowoduje że będzie Ci ja łatwo obracac ją na sniegu co sprawi wrażenie lepszego nad nią panowania. Tak będzie na stokach płaskich i równych. Na stokach stromszych (nie mówię tu o czarnych trasach na ktore sie nie wybierasz (narazie)) będzie juz trudniej. Twoja jazda przybierze formę ciągu bocznych zeslizgów połaczonych szybkim siłowym obróceniem nart, gdy do tego dojdzie jeszcze troche twardego podłoża ( nie mówiąc o placku lodu) bedzie niesterownie z bardzo mozliwym przyziemieniem. Na stoku nierównym równiez będzie nieciekawie - narty będą wpadac w muldy lub opierac sie na garbach, nawet jazda na wprost będzie szarpana i wymagająca duzo siły aby narty utrzymac w torze.

Czy narta 155 to zmieni - raczej nie - ale zmusi Cie w pierwszym okresie adaptacji do większego zaanagazonwania techniki co w efekcie przełozy sie na swobodniejsza jazdę później.

Oczywiście, że na narcie 145 a nawet 135 czy tez na shortach da sie jechac ładnie i technicznie ale - możesz wierzyc lub nie jest to duzo trudniejsze niz na narcie dłuższej dobrze długościowo dobranej.

Dlatego namawiam dobierzmy lepiej narty i zainwestujmy w siebie - w technike jazdy. Nie mówie tu o wielu godzinach z instruktorem ale o paru lekcjach. Zapewniam - a pisze to nie na podstawie własnych przmysleń - ale na podstawie dziesiątek jeżeli nie setek przykładów z własnego życia Pań, które czesto będąc w wieku raczej emerytalnym niz młodzieńczym podejmowały to naprawdę niewielkie wyzwanie i okazywało się, że po roku nawet czarne trasy nie błyły niczym strasznym.

Narty - jak napisałem wyżej - to sport wyjątkowo techniczny i to że czujemy dyskomfort na jakiejś narcie czy trasie to wynik niedoskonałości naszej techniki a nie wina narty czy tez trasy. Minimalne zaangazowanie w dokształcenie naszej techniki zwróci nam sie w dwójnasób większym poszuciem wolności na stoku i wielokrotnie mniejszym zmęczeniem o bezpieczenstwie nie mówiąc. A dobrze dobrany sprzęt w kształtowaniu tej techniki bardzo pomaga.

Starałem sie naświetlić temat jak najbardziej obiektywnie ze wszystkimi za i przeciw - a Ty spokojnie dokonaj wyboru.

Serdecznie pozdrawiam

Znany z żenujących:)- acz z dobrego serca dawanych rad. Mitek

Edytowane przez Mitek
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisałeś, na stromej, twardej trasie przy dynamicznej jeździe dokładnie tak sie zachowują - trafiasz w samo sedno - widziałem:D. Natomiast na mniej stromych i nietrudnych trasach a zwłaszcza w złych miękich warunkach zachowywały sie całkiem poprawnie, na nierównym userka sobie również chwaliła a jej jazda wyglądała dobrze i spokojnie. Zmiana na 152 cm (inna narta) znacznie zmieniała jazdę na lepsze, tyle, ze przykład na osobie nieco lżejszej i znacznie lepiej jeżdżącej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.elanskis.com/pcc.asp#xpath=/products/skiselector#xpathid=#lang=engZobaczcie co wychodzi, a wyjdzie raczej dłużej niż krócej, a do tego jeszcze trzeba dodać ew. dość częstą nadwagę u pytających.
W sumie to o wage nie pytali i wyszło 168-160cm a mam nartę 164cm :)

skionline.jpg

skionline.jpg.b5f3a1cdbb56f1606d256da0689a84db.jpg

Edytowane przez mysiauek
problemy z zalacznikiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem sobie tam test i mnie w różnych wariantach przy 190 cm wzrostu wychodziły narty od 170cm do 178cm z tego wychodzi że moje narty do slalomu mam ciut przykrótkie bo maja 165 cm a drugie które mam AllMountain 170 cm też wyszły 178 cm będzie trzeba to w takim razie zmienić ale już nie w tym sezonie

a z tego linku to już mi kosmos wychodzi dobrze że to tradycyjne narty http://www.narty.g2g.pl/kalkulator.htm

Edytowane przez nurek1974
dodanie linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........a z tego linku to już mi kosmos wychodzi dobrze że to tradycyjne narty http://www.narty.g2g.pl/kalkulator.htm

Dzięki Rafał:)

No mnie z tego kalkulatora wyszło, że ostatnie ołówki miałem OK.

Wyliczone 202cm

Miałem 203cm

Jak wyliczyłem dla agako to wyszło (przy założeniu "amator") 180cm

A dla ciebie Michał 192cm (nie wiem jaka waga więc przyjąłem 72-79)

Super link, taki na czasie:D:D:D:D

Pozdrawiam

Edytowane przez borok222
imię
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o wage nie pytali to jest to absolutnie niewiarygodne - sam wiesz.

Pozdro

Zaraz zaraz :) Nie tak radykalnie :) Żaden z ww. dobieraczy nie pyta o masę bo może chcą być mili? ;)

A poważniej: dlatego napisałem parę postów wyżej, podając te linki, że trzeba jeszcze uwzględnić ew. nadwagę, w domyśle dodać ew. parę cm.

(...)

a z tego linku to już mi kosmos wychodzi dobrze że to tradycyjne narty http://www.narty.g2g.pl/kalkulator.htm

Hmm, dobre ...wartość muzealna :) Wychodzi, że jeszcze 5 lat temu miałem za krótkie - bo tylko 198 cm :) No ale może byłem lżejszy kiedy kupowałem w '98:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Kurcze, Mitek muszę zmienić nicka:D:D:D

Se wybrałem:confused:

Nie wiem czy wiesz ale w gwarze śląskiej borok to taka życiowa sierota:(

Pozdrawiam

Ps. A słowo ciałem się stało;)

Sorry Piotrek - ja z zagłąbia nieuczony w gwarach.:):)

Przepraszam, zachowałem sie jak klasyczny borok ale nieświadomie.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy OT:D:D

Nie mam do nikogo pretensji. Sam sobie "zgotowałem ten los":D:D

Na szczęście mam duży dystans do samego siebie.

A chociaż urodziłem się na Śląsku to nie dzielę ludzi na: hanysów, goroli i zagłębioków.

Główny podział to ci co jeżdżą na nartach i ci co nie jeżdżą:rolleyes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...