Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rzeczywista długość tras.


kmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się ile prawdy jest w podawanych informacjach dotyczących długości tras na stronach www ośrodków oraz w innych źródłach i materiałach. Jak liczy się długość trasy zwłaszcza jeśli wyciąg jest równolegle do niej przez całą długość. Ostatnio zauważyłem pewne rozbieżności, np. podawana długość trasy ok. 500 metrów, a na znajdującym się tam wyciągu, na tabliczce znamionowej jest podana długość wyciągu 398 metrów. Czy w większości mniejszych ośrodków ta długość liczona jest tak jak niebieska trasa na załączonej grafice ?

planStoku.jpg

planStoku.jpg.f14ffe28deafd190fe1df19141c175a6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż studiowałem m.in. nową ustawę dot. bezpieczeństwa w górach i okazuje się że tak istotnej sprawy jak sposób wyznaczania długości trasy ona w żaden sposób nie reguluje, a co za tym idzie cała kwestia określająca max. przepustowość trasy idzie do kosza, bo zmiana długości trasy może ją kwalifikować do innego poziomu trudności a w związku z tym do innego natężenia ruchu który miała w/w ustawa ograniczać.

W praktyce winno się zawrzeć w ustawie sposób wyznaczania długości trasy, który opierałby się przede wszystkim na rzeczywistej długości wzdłuż profilu trasy i ew. profitował w niewielki sposób jej szerokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do przelicznika człowiek/m2 oczywiscie nie ma to znaczenia, ale znaczenie ma kwestia oznaczenia poziomu trasy, który wyznacza się na podstawie długości trasy i przewyższenia. Zatem, jeżeli zwiększymy długość trasy (a nie ma prawa które by regulowało jak wyznaczyć długość trasy)to możemy stromą czerwoną trasę dla zaawansowanych nazwać trasą niebieską dla poczatkujacych a co za tym idzie wystarczy już tylko 200m2 na osobę a nie 300m2 (jak dla trasy czerwonej).

PARANOJA

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość trasy ma być liczona w linii prostej od punktu A na dole, w którym kończy się trasa do punktu B na szczycie, gdzie trasa się zaczyna. Nie można liczyć długości trasy zygzakami. Jeśli piszą włodarze, że stok ma 1000m, a równoległy do niego i biegnący na całej jego długości wyciąg ma 500m, to zwyczajnie wprowadzają ludzi w błąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dziadowskie" ośrodki wydłużaja swoje trasy, to typowe. Przy okazji określania długości tras, ciekawa refleksja. Skąd u ludzi wiara w to, że wszystko da się regulować wprowadzając nowe przepisy. Dlaczego zdrowy rozsądek idzie na plan dalszy? Stare przysłowie mówi, - koń jaki jest, każdy widzi. To powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytyczanie kilku tras na tym samym wyciągu ma sens, wydłużenie trasy powoduje spadek średniego nachylenia choć przewyższenie jest to samo.

MAPKA zwróćcie uwagę że podane są przewyższenia i długości wyciągów jako kluczowe, na stronie z informacjami szczegółowymi o trasach są w podane orientacyjne długości ale są to wielkości dodatkowe a nie kluczowe i reklamowane tłustym drukiem. I na Azotach można mówić o uczciwości w informowaniu.

I na jednym wyciągu okazuje się, że można zrobić 3-4 "trasy", jedne czerwone inne niebieskie, co oczywiście nie rozwiązuje problemu OSZUKIWANIA klientów informując o wirtualnej długości trasy, ale pozwala całej rodzinie jeździć jednym na czerwonych innym na niebieskim, a wszyscy na tym samym wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytyczanie kilku tras na tym samym wyciągu ma sens, wydłużenie trasy powoduje spadek średniego nachylenia choć przewyższenie jest to samo.

MAPKA zwróćcie uwagę że podane są przewyższenia i długości wyciągów jako kluczowe, na stronie z informacjami szczegółowymi o trasach są w podane orientacyjne długości ale są to wielkości dodatkowe a nie kluczowe i reklamowane tłustym drukiem. I na Azotach można mówić o uczciwości w informowaniu.

I na jednym wyciągu okazuje się, że można zrobić 3-4 "trasy", jedne czerwone inne niebieskie, co oczywiście nie rozwiązuje problemu OSZUKIWANIA klientów informując o wirtualnej długości trasy, ale pozwala całej rodzinie jeździć jednym na czerwonych innym na niebieskim, a wszyscy na tym samym wyciągu.

Ma sens albo i nie ma sensu.

Nie byłem na Azotach, ale po mapce to dla mnie jest właśnie taki przykład - trasy 1-4 - gdzie sztucznie wydłuża się ilość tras korzystając z szerokości stoku.

Często zaznaczanie na tym samym zboczu niebieska i czerowna lub czerwona i czarna równolegle do siebie różnią sie praktycznie "niczym".

Przykładem jest Kals-Matrei GG Resort gdzie z podanych prawie 120 km, efektywnych do jazdy stoków (z powyższych powodów + przejazdówki) jest może 40 + .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma sens albo i nie ma sensu.

Nie byłem na Azotach, ale po mapce to dla mnie jest właśnie taki przykład - trasy 1-4 - gdzie sztucznie wydłuża się ilość tras korzystając z szerokości stoku.

Pozdrawiam

Na Azotach akurat te dwie trasy 2 i 2a mimo, że mają start i koniec przy tym samym wyciągu co 1 i 3, to jednak zupełnie inne trasy, oddalone od tych czerwonych, przebiegające w zupełnie innym terenie i o innej charakterystyce. Tu nie można powiedzieć o dwóch takich samych trasach po obu stronach wyciągu (choć tu obie są na lewo od wyciągu). Mi zakładając ten wątek chodziło o naginanie długości zjazdu, gdzie przy wyciągu np 300 metrowym, gdzie zjazd przebiega wzdłuż wyciągu, podają długość 600 metrów chyba właśnie takimi esami floresami jak na grafice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja często jak mam wylistowane trasy to sobie podliczam. Np. z mapek. W alpach jak ośrodek podaje, że ma ok 50km tras to jak się doda trasy to wychodzi z 20 parę km. Więc pompowanie tras ma miejsce nie tylko w dziadowskich ośrodkach. W zasadzie w Europie to standard. Moim zdaniem to oni robią tak. Jak stok ma 90 m szerokości to liczą trasa razy 3. Poniekąd mają racje. Dlatego wszystkie ośrodki z trasami powyżej granicy lasu mają dużo więcej km tras niż te z wycinkami. W Stanach liczy się ośrodki w powierzchni (skiable area). Liczba km tras działa na ludzi tak jak MHz w procesorach itd. To ma znaczenie marketingowe. Ja się do tego już przyzwyczaiłem. Jednak co mnie wkurza to nierzetelne podawanie długości wyciągów oraz ich przewyższenia.

W Polsce panuje w tym względzie bałagan. Wspomniany Telegraf zawsze chwalił się długością wyciągu 500 m i przewyższeniem 100 m. Okazało się, że po wybudowaniu krzesła długość spadła o ponad 100 m a wysokość 12 m. Wyszło na to, że w Górach Świętokrzyskich nie ma ani jednego stoku o przewyższeniu 100 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Przez ostatnie kilka dni wprowadzam nowe ceny skipassów na sezon 14/15. Przy okazji aktualizuję także informacje o ośrodkach narciarskich: mapy, loga, itd, w tym także długości tras. Po aferze jaką wywołał zeszłoroczny raport (ktoś znajdzie link na forum?) mam z tym dużo pracy, ponieważ w większości stacji długość tras uległa zmianom, mówiąc wprost skróceniu. W niektórych przypadkach o ponad połowę!

Dzisiaj na stronie jednej z austriackich stacji narciarskich trafiłem na ciekawy przykład podawania "po nowemu" długości tras:

[h=3]Ski Slopes (55 kilometres by skiers = 31,1 km slope line = 129 hectar area)[/h]

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie kilka dni wprowadzam nowe ceny skipassów na sezon 14/15. Przy okazji aktualizuję także informacje o ośrodkach narciarskich: mapy, loga, itd, w tym także długości tras. Po aferze jaką wywołał zeszłoroczny raport (ktoś znajdzie link na forum?) mam z tym dużo pracy, ponieważ w większości stacji długość tras uległa zmianom, mówiąc wprost skróceniu. W niektórych przypadkach o ponad połowę!

Dzisiaj na stronie jednej z austriackich stacji narciarskich trafiłem na ciekawy przykład podawania "po nowemu" długości tras:

[h=3]Ski Slopes (55 kilometres by skiers = 31,1 km slope line = 129 hectar area)[/h]

prawie jak w białce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...