Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Brenna Węgierski nieczynna w tym sezonie


Turysta69

Rekomendowane odpowiedzi

Całość tekstu:

"Zła wiadomość dla tych miłośników jazdy na nartach, którzy lubią szusować w Brennej: w czasie najbliższej zimy najprawdopodobniej nieczynne będą wyciągi na tak zwanym Węgierskim. W przeszłości to Szczyrk znany był z tego, że konflikt na linii właściciel wyciągów- właściciele gruntów na stokach powodował, iż część narciarskiej infrastruktury w tym mieście stała zimą zamknięta na głucho i była nie-dostępna dla miłośników białego szaleństwa. Taki scenariusz był oczywiście fatalny dla żyjącego z turystów i narciarzy Szczyrku. Teraz podobna bolączka dotknęła Brenną. O tym, że kompleks wyciągów Brenna Węgierski nie będzie funkcjonował w nadchodzącym sezonie, wójta tej gminy poinformował właściciel narciarskiej stacji. - Właściciel wyciągów podpisał umowy dzierżawy z właścicielami gruntów i ten system przez lata funkcjonował. Niestety, teraz otrzymałem od niego informację, że w tym roku tak trudno jest mu osiągnąć porozumienie z mieszkańcami, do których należą grunty, że postanowił się poddać i nie uruchamiać wyciągów podczas najbliższej zimy - mówi Jerzy Pilch, wójt Brennej, który nie kryje, że zamknięcie stacji narciarskiej Brenna Węgierski to dla gminy bardzo zły prognostyk. -Jestem wręcz przerażony tym, ze turyści, którzy przyjadą do nas zimą zamiarem jazdy na Węgierskim, zastaną nieczynne wyciągi. Jestem gotowy podjąć się w tej sprawie roli mediatora, ale niestety problem polega na tym, że właściciele gruntów nie wyrażają zgody na współpracę: obecnym właścicielem wyciągów - mówi Jerzy Pilch. W jego ocenie wygląda na to, że sezon na Węgierskim uratować może jedynie wydzierżawienie wyciągów przez kogoś, z kim właściciele gruntów będą gotowi dojść do porozumienia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie , ponieważ nie byłem w Brennej od wieków, czy chodzi o te dwa podwójne wyciągi orczykowe zwane kiedyś Kotarzem będące na samym końcu Brennej? Moja wiedza pochodzi z początku lat 90-tych także sorry za niewiedzę, ale w tych rejonach mało się zmienia :) Tak czy inaczej szkoda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak węgierski to również te wyciągi o których piszesz ( Hyrca) ale one już nawet na mapce

nie są wymienione bo dawno temu zaprzestano ich uruchamiania.Obecnie wyciągi węgierskiego

znajdują się po prawej stronie na końcu doliny.Stacja wcale nie jest mała gdyby wszystkie wyciągi

były czynne i stoki miały nasniezanie.Zimą ten zakątek Brennej cechują o wiele niższe temperatury

niż nawet w centrum Szczyrku. Mam nadzieję że ktoś kiedyś postaw na nogi ten troszkę zapomniany ośrodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupią. TMR skupia się na dużych stacjach.
Sam Węgierski może ich nie interesować.. ale w kombinacji ze Szczyrkiem (wystarczy jedno porządne krzesło na Kotarz!) będzie porządnie zwiększał możliwości SONu.Na poniższej mapce oznaczyłem możliwości zielony 1 i czerwony 2. Wałkowane swego czasu to już było na forum a mowa o tym pamięta jeszcze p. Janusza Zielonackiego i koniec lat 80. ;-)

Szczyrk Brenna.jpg

57da83c0bdb91_SzczyrkBrenna.jpg.69a9c436896fda4ea8ad720d46069975.jpg

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Węgierski może ich nie interesować.. ale w kombinacji ze Szczyrkiem (wystarczy jedno porządne krzesło na Kotarz!) będzie porządnie zwiększał możliwości SONu.

O tym samym pomyślałem, a teraz jest okazja,żeby taki TMR to przejął.

Po za tym,w jakimś sensie,mogłaby poprawić się sytuacja z dojazdem i parkingiem. :rolleyes::

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak węgierski to również te wyciągi o których piszesz ( Hyrca) ale one już nawet na mapce

nie są wymienione bo dawno temu zaprzestano ich uruchamiania.Obecnie wyciągi węgierskiego

znajdują się po prawej stronie na końcu doliny.Stacja wcale nie jest mała gdyby wszystkie wyciągi

były czynne i stoki miały nasniezanie.Zimą ten zakątek Brennej cechują o wiele niższe temperatury

niż nawet w centrum Szczyrku. Mam nadzieję że ktoś kiedyś postaw na nogi ten troszkę zapomniany ośrodek.

Dzięki, o te właśnie wyciągi mi chodziło. Pamiętam że były to chyba najciekawsze trasy w Brennej. Szkoda że są juz pewnie historią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Węgierski może ich nie interesować.. ale w kombinacji ze Szczyrkiem (wystarczy jedno porządne krzesło na Kotarz!) będzie porządnie zwiększał możliwości SONu.

Na poniższej mapce oznaczyłem możliwości zielony 1 i czerwony 2. Wałkowane swego czasu to już było na forum a mowa o tym pamięta jeszcze p. Janusza Zielonackiego i koniec lat 80. ;-)

]

Chyba nawet wcześniej.... kiedyś w Czyrnej przy barze była nawet wystawiona plansza z zaznaczonym pomysłem wyciągu gdzieś w rejon Kotarze lub Beskidu.... i na pewno bylo to jeszcze we wczesnych 80tych.... Nie przejmowałem sie wtedy gdzie, bo czasy były takie, że jak górnicy zaznaczyli ze bedzie to było oczywiste bedzie i sie zobaczy... .... niestety nic z tego nie wyszło, a w czasach III RP Pracownia uwalała pomysł na wszelkie sposoby...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe... nie pamiętam tego. Miałem przerwę kilkuletnią w Szczyrku. Jeździłem tam od 1972 do 1978, 79 i 80 do Rokytnice nJizerou, 81 tylko Łysa w Sopocie. 82 i 83 Sucha Dolina, 84 Łysa w Sopocie i Wieżyca, 85 i 86 Korbielów i w tym czasie jeden dzień wypad do Szczyrku!!! , 87 i 88 Szklarska Poręba, 89 Sucha Dolina/Zakopane/Korbielów/Rokytnice nJizerou, 90 Szczyrk/Korbielów a potem już co roku Szczyrk + inne miejsca w PL i EU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł inwestycji na Kotarzu czyli zamiana wyciągów Hyrca 1 i Hyrca 2 na krzesło był i został storpedowany przez pracownie na etapie planów. Na Kotarzu przebiega szlak migracyjny zwierząt pomiędzy terenami Natura2000 i jakimś tak parkiem nie pamiętam dokładnie.Na stronie terrorystów jest nadal http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2150,article,2920http://pracownia.org.pl/kotarzPs. Zdjęcia z zeszłego roku na którym widać wyciągi Hyrca

20150103_144157.jpg

20150103_142957.jpg

oraz działający jeszcze w zeszłym sezonie Borynia czyli główny w ośrodku

20150103_142941.jpg

20150103_142948.jpg

20150103_144157.jpg.6478f1688ebffa324079d96e88bac587.jpg

20150103_142957.jpg.0500106cc738f101f323478b8a8687b3.jpg

20150103_142941.jpg.8f9734f660ff0349f3876170c4d2432e.jpg

20150103_142948.jpg.1b7cecb82905c8652305b1b5d1b6935a.jpg

Edytowane przez Gość
dodano ps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pracownia to ma niezły tupet. Na obszarze Natura2000 i Parku Narodowego nie można postawić wyciągów, bo zagraża (!) to przyrodzie.

Poza obszarami chronionymi też nie wolno stawiać wyciągów, bo zwierzęta migrują...

Ciekawe, że przyroda "obchodzi" ich tylko czasami... Obok mnie do niedawna można było spotkać sarny, lisy, bażanty i dziki (te jeszcze są). Teraz już ich nie ma, bo wybudowali bloki. Żaden ekolog nawet nie pisnął, żeby zablokować deweloperów...

Ciekawą sytuację z działaniami "ekologów" miał mój tata kilka lat temu. Obok lecznicy, którą prowadzi, rosło dosyć wysokie i rozłożyste drzewo, które po pewnym czasie zaczęło zbliżać się do linii energetycznej. Przyjechały odpowiednie służby i ucieły gałąź dotykającą drutów. Na pytanie, dlaczego nie mogą ściąć większej części albo całego drzewa (obok i tak rośnie ich sporo) tak, aby nie przyjeżdżać tu za pół roku i znowu przycinać, pracownik odpowiedział, że chętnie by tak zrobili, ale jak chcą ściąć jakieś drzewo, to Oni pojawiają się niewiadomo skąd...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Oni pojawiają się niewiadomo skąd...

Z piekła, z piekła rodem są..

W zeszłym sezonie byłem z 10 razy na Węgierskich. Dobrze przygotowane, naśnieżone, twardo jak trzeba. Łorcyki, jak to łorcyki kapali smarem, czasem przestawali jechać, ale przez dużą część sezonu nawet 3 chodzili naraz.. Naprawdę w weekendy było sporo ludzi, kilka szkółek, czasem nawet i z 5 min. się czekało do wyciągu, także interes się kręcił. Na dole stoku mikro knajpkę otworzyli z czystą, schludną i darmową toaletą- nie tam jakiś fujtoj. Za dobrze chyba się zaczęło robić... Szkoda. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...