skionline.pl sprzęt narciarski wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Precyzja, wygoda i bezpieczeństwo - trendy w narciarstwie na sezon 2017/2018

2017.11.24
Precyzja, wygoda i bezpieczeństwo - trendy w narciarstwie na sezon 2017/2018
Kliknij, aby powiększyć.
Precyzja, wygoda i bezpieczeństwo - trendy w narciarstwie na sezon 2017/2018
Producenci nart, dystrybutorzy sprzętu sportowego, a nawet ośrodki narciarskie, w których z opadami śniegu często bywa krucho, dwoją się i troją, by dostarczyć amatorom aktywnego wypoczynku coraz więcej opcji spędzania wolnego czasu.
Niemniej jednak, popularność i zainteresowanie narciarstwem nie słabnie, stąd usilne dążenia branży, by tworzyć lepsze, bardziej zaawansowane technologicznie modele.
Na etapie projektowania, coraz więcej firm z branży sportowej stawia na precyzję i nowej generacji materiały. Tworząc nowe kolekcje nart, konstruktorzy czerpią z doświadczenia i sięgają po materiały wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej i lotach kosmicznych. Standardem stały się również programy CAD (Computer Aided Design) oraz CNC - nowoczesne maszyny wykorzystywane do mielenia drewna. Wszystko to ma zapewnić narciarzom jeszcze większą frajdę z jazdy - precyzję, poczucie kontroli, bezpieczeństwo i łatwość prowadzenia.

Przede wszystkim, sprzęt jest coraz lżejszy; rdzenie nart wykonywane są z mielonego drewna, które następnie "opakowywane" jest w sztywną piankę, włókno węglowe lub lżejszy rodzaj drewna (tzw. rdzenie hybrydowe). W niektórych konstrukcjach, w celu obniżenia wagi, stosuje się również rdzenie przypominające plastry miodu, czyli takie w których wolne przestrzenie wypełnia powietrze. Tak właśnie powstaje nie tylko lekki, ale i dobry sprzęt. Konstruktorzy coraz częściej sięgają również po niestandardowe materiały, takie jak PET (politereftalan etylenu), len, laminat bambusowy, naturalną gumę oraz sztywne i elastyczne włókna wykorzystywane w linach.


Szybciej, coraz szybciej…


Branża narciarska ma niewątpliwe wspólną cechę z branżą motorową. W jednym i drugim przypadku kluczowym elementem jest prędkość. Mówiąc krótko, sprzęt ma jeździć lepiej, szybciej i precyzyjniej. Wiodące marki, takie jak Fischer, Voelkl, Salomon, Atomic, Haead i Rossignol wprowadzają na rynek kolekcje modeli przeznaczonych do jazdy na trasach o parametrach zbliżonych do standardów FIS - prawidłowość ta dotyczy zarówno męskich, jak i damskich modeli.
W serii Atomic Redster znajdziemy m.in. Servotec - technologię zaczerpniętą wprost z Pucharu Świata, dzięki której narty łatwiej inicjują skręty, są bardziej sterowne, zwinniejsze, a przy dużych prędkościach nie tracą stabilności.

W najnowszej kolekcji Fischera - Brilliant, znajdują się dobrze znane modele race’owe RC4 , w konstrukcji których austriacki producent zastosował innowacyjny, aramidowy materiał Diagotex, który wpływa na redukcję drgań, poprawia płynność jazdy i dynamikę skrętu. O osobach poszukujących najwyższej jakości sprzętu nie zapomniał również Voelkl. Modele PRO z serii Racetiger i Code wyróżniają się m.in. takimi szczegółami jak 9-milimetrowa, stosowana również w modelach z Pucharu Świata, płyta oraz krawędzie naostrzone pod kątem 0,80 stopnia. Obydwa rozwiązania przyczyniają się do doskonałego, bezpośredniego przepływu siły.

Projektując nowe race carvery o konstrukcji "arrow" (strzała), słoweńska marka Elan inspirowała się sprzętem do ski crossu. Jak zapewnia producent, w ręce osób ścigających się amatorsko trafi sprzęt, na którym będą wycinać szybsze, bardziej dynamiczne skręty.
Właściwości te zawdzięczamy nowej, wykonanej z włókna węglowego płycie umieszczonej pod wiązaniem oraz, przypominającym kształtem strzały, tytanowym wzmocnieniom biegnącym od dziobów do piętek nart.


Co nowego w segmencie all mountain?


Nowe modele all moutain, jak nazwa wskazuje, mają odnaleźć się w każdych warunkach zapewniając jak najwyższy poziom jazdy. W tym celu, Elan stosuje dość innowacyjną konstrukcję ślizgów z karbonowymi nanocząsteczkami. Wspomniane, poprawiające wytrzymałość ślizgów i parametry jezdne rozwiązanie znajdziemy w dwóch modelach z serii Amphibio.

Narty Elan Amphibio 17/18
Narty Elan Amphibio 17/18

Nowością w wybranych modelach all mountain i freeride Voelkla jest 3.D Glass - technologia wpływająca na większą zwinność i dynamikę nart podczas jazdy w trudnych lub zróżnicowanych warunkach, czyli cechy, które szczególnie docenią zaawansowani narciarze.

Dynastar przywraca do życia model Legend, tym razem z ulepszonym systemem tłumienia drgań, działającym podobnie jak zawieszenie w dobrym samochodzie. Powstawaniu nieprzyjemnych wibracji i trzepotaniu nart zapobiegają trójwarstwowe ściany boczne wykonane częściowo z elastycznego, wiskozowego materiału poprawiającego stabilność i równomierny przekaz siły na krawędzie.
Naszpikowana nowymi technologiami jest również kolekcja Salomona, który w modelach all mountain XDR stosuje włókna lnu (technologia C/FX), rocker oraz wykonany z drewna i tytanu rdzeń. Włókna lnu tworzą specjalne wiązki, które następnie - podobnie jak włókno szklane - aplikowane są na narty. Rozwiązanie to wpływa na lepsze tłumienie drgań, lepszą stabilność i sztywność poprzeczną.


Świetlana przyszłość freeride’u i skitouringu


W tym segmencie, najwięcej uwagi zwraca uniwersalny i wszechstronny charakter nart, które tak samo dobrze radzą sobie na i poza trasą. Od kilku sezonów modele ze wspomnianych grup są coraz lepsze, a designerzy poświęcają im coraz więcej uwagi. Kierunek rozwoju jest jasno określony - narty mają być lżejsze, bardziej precyzyjne i łatwiejsze w obsłudze. Co więcej, należy do nich dobrać optymalne buty i wiązania, dlatego producenci nart coraz chętniej wypuszczają na rynek buty sygnowane własną marką. W nadchodzącym sezonie wybierać będzie można spośród ponad 70 skitourowych modeli! Warto zwrócić uwagę np. na model La Sportiva - buty z czterema klamrami łączące najlepsze cechy butów alpejskich (stabilne, wytrzymałe i precyzyjne) i modeli skitourowych (lekkie i uniwersalne).

Kolejnym zagadnieniem, nad którym od lat pracuje branża, jest kwestia dopasowania butów narciarskich. Podobnie jest i w tym roku, choć - po raz pierwszy - konsumentów przyciągnąć mają trójwymiarowe skanery i urządzenia precyzyjnie odzwierciedlające anatomiczny kształt stóp. Za ich pomocą dopasowanie butów powinno być o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim, bardziej precyzyjne.

Atomic Backland: jedna kategoria, moc możliwości
Atomic Backland: jedna kategoria, moc możliwości

"Wygoda" to w nadchodzącym sezonie "słowo klucz", odnoszące się nie tylko do poczucia komfortu w trakcie jazdy, ale również bezpieczeństwa podczas chodzenia. Pod tym względem, w sektorze butów skitourowych, na uwagę zasługują Hawx Ultra XTD Atomic - model, który użytkować można z rakami, lub bez. Duże zainteresowanie wzbudził również Marker oferujący nowe antypoślizgowe podeszwy Grip Walk.


Paniom polecamy zawiesić oko na najnowszej propozycji marki Tecnica. Włoski producent, w ramach projektu "Women to Women", opracował damską linię butów - lekkich, bardzo wygodnych i ciepłych. W ich konstrukcji po raz pierwszy zastosowano Celliant - wyjątkowy materiał, którego strukturę stanowi poliestrowa tkanina impregnowana 13 minerałami działająca jak system ogrzewania. Proces polega na przekształceniu ciepła wydzielanego przez organizm w energię podczerwoną, która następnie "odbijana" jest z powrotem, wpływając na lepszą cyrkulacje krwi i utrzymanie wyższej ciepłoty ciała.

ah/skionline.pl

Tagi: #sprzęt narciarski #ispo #trendy w narciarstwie #narty #buty narciarskie #ispo #zima

Powrót

Zobacz
ispo 2017 - Elan kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Elan kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Elan kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Blizzard kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Blizzard kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Blizzard kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Tecnica kolekcja butów na sezon 17/18
ispo 2017 - Tecnica kolekcja butów na sezon 17/18
ispo 2017 - Tecnica kolekcja butów na sezon 17/18
Ganischgerhof Mountain Resort & Spa Ganischgerhof Mountain Resort & Spa

Deutschnofen-Obereggen-Eggen
Południowy Tyrol, Włochy

Hotel Monzoni Hotel Monzoni

Passo San Pellegrino
Trentino, Włochy

Alagna Experience Resort Alagna Experience Resort

Alagna Valsesia
Piemont, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 17/18
Porady
WorldSkitest 17/18
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.