skionline.plsprzęt porady Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jak dobrać bieliznę termoaktywną

2010.01.01
Podstawą funkcjonalnego ubioru narciarskiego (i sportowego w ogóle) jest warstwa najbliższa skórze, czyli odpowiednia i dobrze dopasowana bielizna termoaktywna.
Przede wszystkim należy pamiętać, by dobór bielizny uzależnić od warunków klimatycznych (temperaturowych), w których spodziewamy się jej używać. Nie można też pominąć stopnia intensywności wysiłku, a co za tym idzie właściwości, jakie powinna posiadać bielizna - takich, które zapewnią nam odpowiedni komfort termiczny, a w konsekwencji i psychiczny. Znaczenie ma również indywidualna wrażliwość na zmiany temperatur.
Wilgotna bielizna w niekontrolowany sposób obniża ciepłotę ciała, dając początkowo złudne poczucie komfortu. W rzeczywistości niepotrzebnie wydatkujemy energię, która zużywana jest na utrzymanie temperatury pozwalającej na prawidłową pracę mięśni. Mokra bielizna to również przyczynek do bolesnych otarć i podrażnień, które potem powodują dyskomfort podczas uprawiania sportu. Chłodzące działanie wiatru na wilgotną, przegrzaną skórę prowadzić może do przeziębień nawet latem. Nie bez znaczenia jest również zachowanie odpowiedniej higieny - jej utrzymanie gwarantują nowoczesne technologie, w jakich produkowane są tkaniny termoaktywne.
O wyższości bielizny termoaktywnej nad tradycyjną przekonywać zatem nie trzeba. Pozostaje jednak kwestia odpowiedniego jej doboru. Odpowiedniego, czyli gwarantującego pełen komfort użytkowania i maksymalne wykorzystanie jej właściwości.

ODLO - szwajcarski producent sportowej odzieży technicznej i lider na rynku sportowej bielizny termoaktywnej, posiada w swojej ofercie modele odpowiednie do każdego rodzaju aktywności fizycznej i warunków temperaturowych.
ODLO swoje kolekcje tworzy z myślą o ludziach aktywnych fizycznie, którzy z uprawiania sportu pragną czerpać maksimum przyjemności i poszukujących skutecznej ochrony w każdych warunkach pogodowych.
Odzież sportowa ODLO powszechnie kojarzona jest z wysoką jakością wykonania, funkcjonalnością, z zaawansowanymi technologicznie materiałami oraz - co najważniejsze - z niezawodnością bez względu na pogodę.

Na polskim rynku produkty ODLO pojawiły się w tym sezonie (dystrybutor: firma Larix). Aktualną kolekcję - oprócz bielizny termoaktywnej - tworzą bluzy techniczne ODLO i odzież techniczna BJORN DAEHLIE Technical Wear (odzież dla biegaczy narciarskich i biathlonistów).


ODLO stosuje znaną i sprawdzoną "zasadę trzech warstw". Pierwsza i niezwykle istotna warstwa to właśnie bielizna termoaktywna, odpowiadająca za odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz i za właściwą izolację termiczną. Druga warstwa - bluzy techniczne - wspomaga naturalną termoregulację organizmu, a trzecia - zewnętrzna (kurtki i spodnie) - odpowiada za ochronę organizmu przed wiatrem, deszczem i śniegiem.
Trzy warstwy - każda o innym przeznaczeniu i właściwościach - uzupełniając się nawzajem, tworzą funkcjonalny ubiór sportowy, który sprawdza się w każdych warunkach pogodowych, bez względu na stopień intensywności aktywności fizycznej.

Bielizna w ofercie ODLO podzielona jest na cztery grupy, zróżnicowane ze względu na właściwości i przeznaczenie (X-WARM, WARM, LIGHT i COOL). Wybór konkretnego produktu winien uwzględniać temperaturę, w jakiej będzie użytkowany, rodzaj i intensywność uprawianego sportu oraz indywidualną wrażliwość na zmiany temperatur. Bardzo pomocny w podjęciu decyzji o zakupie może się okazać opracowany przez ODLO wykres, w którym - uwzględniając takie dane jak temperatura zewnętrzna i intensywność wysiłku - każdemu rodzajowi bielizny przyporządkowano charakterystyczny kolor.

Dobierając bieliznę termoaktywną trzeba również pamiętać i o tym, że aby funkcjonowała ona prawidłowo powinna być idealnie dopasowana do ciała. Odpowiednie dobranie rozmiaru zapewni pełne przyleganie do powierzchni skóry, co zagwarantuje odpowiedni mikroklimat.

Bielizna z grupy X-WARM w ofercie ODLO to bielizna typowo narciarska, prawdziwa "druga skóra" dla narciarzy, odpowiednia do bardzo niskich temperatur. Jej charakterystyczną cechą jest wysoka elastyczność, gwarantująca optymalne dopasowanie bielizny do sylwetki, a także dwufunkcyjne strefy termiczne, zapewniające prawidłowe docieplenie i odprowadzanie potu na zewnątrz.

W tej grupie występuje linia QUANTUM - najnowsza generacja bielizny termoaktywnej, wyposażona w technologię własną ODLO o nazwie "Zoned Function".
"Zoned Function" precyzyjnie dzieli ciało na strefy (inne dla kobiet, inne dla mężczyzn) i do ich cech dopasowuje sploty dziewiarskie i materiały o konkretnych właściwościach.
W miejscach wrażliwych na utratę ciepła umieszczone są dodatkowe docieplenia, a w strefach o podwyższonej potliwości - trójwymiarowa "siateczka" - dla efektywniejszego odprowadzenia potu na zewnątrz. W miarę możliwości poszczególne strefy połączone są ze sobą bezszwowo. Dzięki temu ilość szwów ograniczona jest do minimum, a istniejące mają płaskie ściegi i są anatomicznie przesunięte. W ten sposób zmniejsza się ilość miejsc nacisku na skórę, a tym samym ryzyko powstania otarć.
W modelach z tej linii zastosowano dzianiny o strukturze trójwymiarowej dla osiągnięcia optymalnej izolacji cieplnej i skutecznego odprowadzenia wilgoci.
QUANTUM to najwyższa jakość, funkcjonalność i pełen komfort użytkowania.


Pozostałe modele z grupy X-WARM również gwarantują znakomitą izolację nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. Bielizna uszyta jest z materiałów dostosowanych właściwościami do stref klimatycznych ciała. Strefy dociepleń znajdują się na kolanach, pośladkach i przede wszystkim - w rejonie nerek (bielizna posiada także specjalnie wydłużone plecy).

Bielizna z grupy WARM nadaje się świetnie do wszystkich rodzajów aktywności zimą. Zapewnia dobrą izolację nawet przy niskich temperaturach. Jest bardzo funkcjonalna, charakteryzuje się dobrą zdolnością do odprowadzania wilgoci, utrzymuje skórę ciepłą i suchą.

W tej grupie mamy modele EVOLUTION WARM - jest to bielizna podzielona na strefy klimatyczne, z minimalną ilością przeszyć, a co za tym idzie nie powodująca ryzyka otarć skóry. Wykonana z przyjemnych w dotyku, funkcjonalnych tkanin z technologią "effect by ODLO", czyli systemem zapobiegającym powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu.
We wspomnianą technologię wyposażone są również produkty z linii Originals WARM i LOGO LINE WARM. Najważniejszym kryterium przy projektowaniu tych serii było optymalne dopasowanie do sylwetki, wygoda użytkowania i ergonomia.

W kolekcji ODLO dostępnej w tym sezonie zimowym w naszych sklepach mamy jeszcze grupę bielizny LIGHT (modele z linii CUBIC i LOGO LINE). Jest to bielizna uniwersalna, nadająca się do stosowania również w miesiącach wiosennych i jesiennych. Jest bardzo elastyczna, szybko schnie i ma znakomitą zdolność odprowadzania wilgoci.


Modele z linii CUBIC wyposażone są w nowoczesną technologię o tej właśnie nazwie. Trójwymiarowa struktura sześcianów, z których składa się dzianina "cubic" niezwykle efektywnie wspomaga naturalną termoregulację organizmu i wyraźnie zmniejsza powierzchnię kontaktu bielizny ze skórą. Doskonałe odprowadzenie wilgoci na zewnątrz oraz szybkie schnięcie powodują, że tkanina nie przykleja się do ciała, a skóra pozostaje zawsze sucha i przyjemnie ciepła. Staranne wykończenie, techniczny wygląd, dopasowany do sylwetki krój oraz działanie "effect by ODLO" sprawiają, że bieliznę CUBIC nosi się bardzo wygodnie i to nie tylko zimą. CUBIC swoją funkcjonalność wykazuje i przy wyższych temperaturach. Doskonale sprawdza się również wiosną i jesienią.

ODLO posiada również w swojej ofercie linię bielizny Windproof, zapewniającą całkowitą ochronę przed wiatrem. Bielizna wykonana jest z tkaniny X-Stretch - bardzo rozciągliwej, znakomicie dopasowującej się do ciała, ultralekkiej, z podziałem na strefy klimatyczne. Spodnie posiadają podwyższony tył. Bielizna Windproof chroni przed wiatrem i oddycha, dzięki czemu pomaga utrzymać odpowiednią do warunków temperaturę ciała.


Dobrze dobrana bielizna zapewnia stałe osuszanie skóry, zatrzymywanie właściwej ilości ciepła oraz komfort użytkowania. Wszystkie te właściwości mają jeszcze większe znaczenie w przypadku dzieci, które są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur. Przegrzanie lub wyziębienie, częściej niż w przypadku dorosłych, mogą prowadzić do przeziębień i innych komplikacji zdrowotnych. Dlatego rodzice, dobierając bieliznę dla siebie, nie powinni zapominać o zapewnieniu właściwej ochrony również dzieciom.

Najnowsza kolekcja dziecięca ODLO bazuje na 60-letnim doświadczeniu firmy w tworzeniu funkcjonalnej odzieży sportowej i "zasadzie trzech warstw", gdzie pierwszą warstwę stanowi zawsze bielizna termoaktywna.
Bielizna dziecięca ODLO należy do grupy WARM (linia Originals Warm). Jej funkcjonalność polega na optymalnym odprowadzeniu wilgoci na zewnątrz, szybkim schnięciu i doskonałej izolacji cieplnej. Krój dostosowany jest do dziecięcej budowy anatomicznej, a płaskie szwy gwarantują brak ucisku i eliminują ryzyko otarć wrażliwej skóry. Bielizna dziecięca, podobnie, jak wszystkie opisane w tym artykule modele bielizny ODLO, wyposażona jest w technologię "effect by ODLO", zapobiegającą powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu.


Jak wspomniano, wszystkie dotychczas opisane modele bielizny ODLO wyposażone są w technologię "effect by ODLO". Pod tą nazwą kryje się system zapobiegający powstawaniu w trakcie użytkowania nieprzyjemnego zapachu potu, zapewniający jednocześnie optymalne warunki dla skóry.
Specjaliści z ODLO opracowali funkcjonalne włókno z jonami srebra, zapobiegające rozwojowi bakterii, a co za tym idzie - powstrzymujące powstawanie kłopotliwego zapachu potu. Mikroskopijne jony srebra, zintegrowane z włóknami w procesie ich produkcji, atakują bakterie i bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, skutecznie hamują rozwój drobnoustrojów i powstawanie woni potu.
Testy laboratoryjne i praktyka potwierdziły skuteczność technologii "effect by ODLO", która nie tylko nie dopuszcza do powstawania zapachu potu, ale również obniża ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Włókno "effect" nie powoduje alergii u osób uczulonych na srebro, nie drapie i nie podrażnia skóry.

O tym, że planując zakup bielizny termoaktywnej warto zwrócić uwagę na ofertę ODLO, świadczyć może fakt, że bieliznę (i odzież techniczną) właśnie tej marki noszą i doceniają najlepsi na świecie sportowcy dyscyplin zimowych i letnich (m.in. biegacze narciarscy - Ole Einar Bjorndalen, Kristina Smigun, Raphael Poirée, Liv Grete Poirée, a także: Anke Faller, Urs Gerig, Peter Schlekenrieder - Nordic Walking, Simone Niggli-Luder, Daniel Hubmann - bieg na orientację).

W tym roku do sponsorowanych przez ODLO sportowców dołączyli również zawodnicy Polskiego Związku Narciarskiego. Nasi skoczkowie, biegacze i alpejczycy, m.in. Adam Małysz, Kamil Stoch, Janusz Krężelok i Maciej Kreczmer, używają bielizny termoaktywnej Odlo oraz produkowanej przez tę firmę odzieży drugiej i trzeciej warstwy.

Źródło: Odlo (dystrybutor w Polsce - Larix) - artykuł sponsorowany

skionline.pl

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt