skionline.plsprzęt porady Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Bielizna... koniecznie oddychająca!

2010.01.01
Coraz większą popularnością zarówno na świecie jak i w Polsce cieszy się specjalistyczna bielizna przeznaczona dla osób uprawiających sport, potocznie zwana "oddychającą", czyli bielizna termoaktywna. Biorąc pod uwagę jej zalety, trudno się dziwić, że robi taką furorę. Osoby, które choć raz zamienią tradycyjną bieliznę na koszulkę, kalesony, lub bokserki termoaktywne szybko docenią właściwości zaawansowanych technologicznie tkanin i zapomną o miękkiej i miłej, choć nie do końca funkcjonalnej bawełnie.
Jednym z czołowych producentów najwyższej jakości bielizny przeznaczonej do uprawiania sportów zimowych i letnich jest niemiecka firma FALKE.
Bielizna termoaktywna FALKE łączy w sobie wyjątkowe wzornictwo i funkcjonalność: posiada specjalnie zaprojektowane, odpowiadające różnicom anatomicznym między kobietą a mężczyzną strefy przyjmowania i oddawania nadmiaru ciepła i potu oraz ochrony termicznej. Użyte w bieliźnie FALKE materiały pochłaniają pot i odprowadzają go na zewnątrz, co daje uczucie suchości, mimo intensywnego wysiłku fizycznego. Właściwe zarządzanie termiką ciała to najistotniejsza cecha dobrej bielizny, dlatego też wszystkie produkty FALKE doskonale chronią przed wychłodzeniem i przegrzaniem organizmu.

Co więcej, bielizna FALKE, zarówno kolorystyką jak i wzornictwem, znacznie odbiega od stereotypowego pojęcia "bielizny". Dzięki bezszwowej konstrukcji oraz specyficznej technice tkania produktu w jednym kawałku (technologia 3D), uzyskuje się efekt trójwymiarowej elastyczności. Tak wykonana bielizna nie ogranicza swobody ruchów, nie uciska i nie uwiera.

Chcąc w pełni wykorzystać właściwości bielizny termicznej podczas intensywnego wysiłku fizycznego, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim pod termoaktywną koszulkę, lub kalesony nie zakładamy bielizny bawełnianej,
gdyż będzie ona gromadziła wilgoć, powodując odczucie nieprzyjemnego chłodu. Ponadto, tak zwana druga warstwa odzieży również musi "oddychać". Godne polecenia są kurtki typu Soft Shell, które doskonale odprowadzają wilgoć na zewnątrz, chronią od wiatru i deszczu. Jako drugą warstwę można również założyć klasyczny polar. Wreszcie trzecia, zewnętrzna warstwa. Najlepszym (ale i najdroższym) rozwiązaniem będzie kurtka i spodnie wykonane z technicznie zaawansowanych materiałów z membraną, takich jak Gore-Tex, Aquamax, lub Event. Mamy wtedy pewność, że zalety i właściwości wszystkich części naszej garderoby będą w pełni wykorzystane.

Tak więc dobór odpowiedniej jakości bielizny to nie wszystko, bowiem na efekt końcowy ma również wpływ starannie dobrana druga i trzecia warstwa odzieży. Wyrzucimy pieniądze, gdy na termoaktywną bieliznę i kurtkę z Soft Shell’a założymy nieprzepuszczający powietrza ortalion. Choć skompletowanie wysokiej jakości odzieży to wydatek niemały, gwarantujemy, że właściwości i zalety wyżej opisanych produktów są godne inwestycji kilkuset złotych.

skionline.pl

skionline.pl

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt