skionline.plsprzęt porady Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Vademecum ubioru narciarskiego

2010.01.01
Kurtka Alpinus Odessa
Kurtka Alpinus Odessa
Choć poważnie myślimy o narciarstwie, snowboardzie, czy innych sportach zimowych, to odzież do tego przeznaczoną często wybieramy intuicyjnie i powierzchownie. O ile atrakcyjny design i kolorystykę możemy ocenić jeszcze w sklepie, to o funkcjonalności odzieży przekonamy się dopiero na stoku, kiedy na zmiany będzie już za późno.
Poniżej prezentujemy kilka porad, które uchronią czytelników przez zmarnowanym zimowym wyjazdem: na jakie elementy odzieży zwrócić uwagę przy zakupie i co koniecznie musi się znaleźć w naszym bagażu.

Tak jak w przypadku innych sportów outdoorowych, o komforcie użytkownika decyduje właściwy ubiór przeznaczony do konkretnego typu aktywności. Specjaliści od outdooru
i doświadczeni użytkownicy zalecają komponowanie odzieży na bazie minimum trzech warstw. Dlaczego taki warstwowy system odzieży jest uznawany za najbardziej skuteczny? Warstwy współpracują ze sobą zapewniając odpowiednią termikę ciała, przy czym każda z warstw odpowiada za pewien etap tego działania.


Bielizna
Bielizna Jovan z włókna Meraklon gwarantuje niezwykłą izolację cieplną dzięki strukturze siateczki
Bielizna Jovan z włókna Meraklon gwarantuje niezwykłą izolację cieplną dzięki strukturze siateczki
Warstwą najbliższą ciału jest bielizna termoaktywna, która różni się od tradycyjnej użyciem syntetycznych materiałów. Tylko takie tkaniny są w stanie skutecznie odprowadzać na zewnątrz powstałe przy wysiłku pot i nadmiar ciepła. Przylegająca do ciała tkanina pozostaje sucha nie narażając nas na kontakt z nieprzyjemną wilgocią, a co za tym idzie chroniąc przed wychłodzeniem. Nową propozycją na rynku jest bielizna z serii Netil Extreme marki Alpinus. Niepozorna drobna siateczka to w rzeczywistości misterna konstrukcja z włókna Meraklon - lekka, elastyczna i szybko oddająca wilgoć. Oczka w tej dzianinie gromadzą ciepło wytworzone przez użytkownika. Nie bez znaczenia pozostaje fason bielizny. Dobierzmy model przylegający do ciała (luźny krój to straty ciepła), najlepiej o wydłużonym tyle. Zwróćmy uwagę na zastosowanie płaskich, niedrażniących skóry szwów.


Warstwa termiczna
Kurtka Aldorn wykonana z bardzo wytrzymałej dzianiny Polartec Thermal Pro Double Pile z elastycznymi wstawkami
Kurtka Aldorn wykonana z bardzo wytrzymałej dzianiny Polartec Thermal Pro Double Pile z elastycznymi wstawkami
Bielizna ma za zadanie przede wszystkim radzić sobie z wilgocią - kurtka lub bluza polarowa uczestniczy w tym procesie transportując wilgoć na zewnątrz, do kolejnej warstwy. Jednak jej zasadnicza rola to utrzymanie odpowiedniej termiki ciała. Kolekcja Alpinusa wykorzystuje całą gamę dzianin Polartec® o znakomitych właściwościach izolacyjnych. W tej nieustannie rozwijanej technologii ważna jest również dbałość o niską wagę odzieży, tak by stała się dla nas jak najmniej odczuwalna. Już w sklepie łatwo rozpoznamy kurtkę lub bluzę o przemyślanej konstrukcji - ma takie elementy jak ochraniacz brody przed zamkiem, regulację mankietów, ściągacze, łatwo dostępne i precyzyjnie zamykane kieszenie.


Warstwa zewnętrzna
Ostatnia warstwa w tym systemie to odzież zewnętrzna, która ma nie dać użytkownikowi odczuć panujących warunków atmosferycznych - wiatru, deszczu, śniegu, niskiej temperatury. Zawdzięczamy to membranie - Alpinus jako jedna z nielicznych marek na polskim rynku oferuje odzież wykorzystującą GORE-TEX® - która dzięki swojej specyficznej konstrukcji nie przepuszcza wody ani wiatru do środka i jest jednocześnie w stanie oddawać parę wodną wytworzoną przez człowieka. Oddychalność odzieży ma niebagatelne znaczenie dla naszego komfortu przy każdym rodzaju wysiłku, a szczególnie w outdoorze, ponieważ zachowuje naturalny mikroklimat ciała.
Warstwę zewnętrzną może stanowić np. kurtka z kategorii odzież całoroczna. Jednak zazwyczaj odzież kwalifikowana do uprawiania narciarstwa występuje już z ociepleniem. Wówczas właściwości izolacyjne środkowej warstwy polarowej mogą być niższe. Np. w ofercie Alpinusa możemy w takim przypadku zdecydować się na pulower z Polartecu już o gramaturze 100.

Kurtka narciarska Granit - wodoodporne kieszenie zewnętrzne, w tym na rękawie na skipass, zestaw kieszenie zewnętrznych
Kurtka narciarska Granit - wodoodporne kieszenie zewnętrzne, w tym na rękawie na skipass, zestaw kieszenie zewnętrznych
W kolekcji Alpinusa nie brak funkcjonalnych dla narciarzy i snowboardzistów rozwiązań:

• wodo- i wiatroodporność odzieży wzmacniają takie elementy jak laminowane szwy, wiatrołap, kaptur z regulacją we wszystkich wymiarach, z usztywnianym daszkiem
i wysoką gardą.

• na oddychalność odzieży oprócz membrany Hydrotex SPP pracuje system wentylacji, a w spodniach narciarskich dodatkowo podłużne rozpięcie nogawek. Zamki wzdłuż nogawek mają także ułatwiać zdejmowanie spodni przez buty.

• system wodoodpornych kieszeni, w tym łatwo dostępną na rękawie kieszonkę na skipass

• wszystkie modele kurtek i spodni Alpinusa przeznaczonych do sportów zimowych są wyposażone w reflektor w systemie lawinowym RECCO. To ultralekkie miniaturowe urządzenie elektroniczne do lokalizacji ofiar lawin jest wszywane do odzieży, wiec nie sposób zapomnieć go z domu i bardzo trudno uszkodzić.

• krój kurtek i spodni, zaprojektowany przez osoby czynnie uprawiające narciarstwo, jest przygotowany nawet na największe ewolucje na stoku. Tkanina zewnętrzna z dodatkiem Stretchu i elastyczne elementy wykończenia gwarantują, że odzież dostosuje się do ruchów ciała.

Dodatkowe elementy
Na komfort narciarza czy snowboardzisty pracuje wiele elementów, więc odzież i sprzęt to nie jedyna nasza inwestycja. W wyposażeniu nie może zabraknąć akcesoriów, mimo niewielkich rozmiarów o kluczowym znaczeniu dla naszego komfortu i zdrowia.

Oferta Alpinusa daje nam szeroki wybór czapek, opasek i rękawic z markowych materiałów: WINDSTOOPER® 3-warstwowy, Polartec®, Hydrotex SOFTSHELL. Wybierając skarpety zwróćmy uwagę na ich skład i przeznaczenie według producenta. Najlepiej żeby były to skarpety narciarskie z włókna Coolmax i dodatkiem antybakteryjnej nitki X-Static, lub z wełny merynosowej o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Jeśli uprawiamy skitouring, dobrym uzupełnieniem ubioru będzie plecak przystosowany do przymocowania nart, czekana, młotka i innego sprzętu. Amatorzy pozostałych sportów powinni rozważyć zakup toreb do przechowywania nart i butów narciarskich, co przydaje się przy transporcie mokrego i zabłoconego sprzętu.

Odzież narciarska  z elastycznej tkaniny Hydrotex SPP (na zdjęciu damska kurtka Odessa i spodnie Kalla) ma krój dostosowany do dynamicznej jazdy.
Odzież narciarska z elastycznej tkaniny Hydrotex SPP (na zdjęciu damska kurtka Odessa i spodnie Kalla) ma krój dostosowany do dynamicznej jazdy.
W ofercie producentów jest jeszcze wiele produktów. O ich niezbędności każdy musi zdecydować indywidualnie, biorąc pod uwagę swój staż i zaangażowanie w narciarstwo lub snowboard. Rozwaga i rozsądek, podobnie jak praktyczna wiedza na temat arkanów sportów zimowych, przydaje się z pewnością na stoku i w równym stopniu powinna posłużyć nam w sklepie.

Żródło: Alpinus - artykuł sponsorowany

skionline.pl

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt