skionline.plsprzęt porady Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Bielizna narciarska - termoaktywna - właściwości i dobór

2010.01.01
Bielizna narciarska - termoaktywna - właściwości i dobór
Bielizna narciarska - termoaktywna - właściwości i dobór
Wszystko zaczyna się od skóry.
Nowoczesna odzież sportowa to system trzech warstw, a bielizna narciarska - jako pierwsza warstwa, posiadająca bezpośredni kontakt ze skórą - pełni w nim najistotniejszą rolę. Bo wszystko, co najważniejsze dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia zaczyna się od skóry. Skóra, odpowiedzialna m. in. za termoregulację i homeostazę, czyli utrzymanie wewnętrznej równowagi organizmu, potrzebuje naszego wsparcia w postaci odpowiedniego ubioru, aktywnie reagującego na zmiany wewnątrz i w otoczeniu organizmu.
Wilgotna bielizna w niekontrolowany sposób obniża ciepłotę ciała, dając początkowo złudne poczucie komfortu. W rzeczywistości, niepotrzebnie tracimy energię, która zużywana jest na utrzymanie temperatury pozwalającej na prawidłową pracę mięśni. Mokra bielizna to również przyczynek do bolesnych otarć i podrażnień, które potem powodują dyskomfort podczas uprawiania sportu. Chłodzące działanie wiatru na wilgotną, przegrzaną skórę prowadzić może do przeziębień, nawet latem. Nie bez znaczenia jest również zachowanie odpowiedniej higieny - jej utrzymanie gwarantują nowoczesne technologie, w jakich produkowane są tkaniny termoaktywne.

O wyższości syntetycznej bielizny narciarskiej termoaktywnej nad tradycyjną, wykonanej z materiałów naturalnych przekonywać już nie trzeba. Ciągle aktualna natomiast pozostaje kwestia odpowiedniego jej doboru. Odpowiedniego, czyli gwarantującego pełen komfort użytkowania i maksymalne wykorzystanie jej właściwości.

Wybór bielizny narciarskiej


Mówiąc ogólnie, wybór właściwej bielizny narciarskiej powinien zależeć od temperatury otoczenia, rodzaju i intensywności sportu oraz indywidualnej wrażliwości na zmianę temperatur. Dobrze dobrana bielizna to taka, która zapewnia:
- stałe osuszanie skóry poprzez efektywne odprowadzanie potu na zewnątrz;
- zatrzymanie właściwej ilości ciepła, aby nie dochodziło do nadmiernego wychłodzenia lub przegrzania organizmu;
- komfort noszenia - ma dobrze dopasować się do sylwetki, a zarazem nie uciskać; nie podrażniać, nie akumulować przykrego zapachu potu - czyli po prostu działać i nie przeszkadzać.

Kliknij, aby powiększyć.
ODLO oferuje bieliznę narciarską spełniającą wszystkie z powyższych warunków. Bieliznę dzieli na cztery odrębne grupy, zróżnicowane ze względu na właściwości ocieplające i przeznaczenie.
Chcąc ułatwić dobór bielizny, ODLO opracowało i od lat stosuje wykres tzw. systemu kontroli temperatury.
Każdemu rodzajowi bielizny ODLO nadało charakterystyczny kolor: COOL - niebieski , LIGHT - pomarańczowy, WARM - czerwony, X-WARM - bordowy. Aby uprościć identyfikację, kolory te pojawiają się na pudełkach, w które pakowana jest bielizna.
Nawet pobieżna analiza wykresu wystarcza, by stwierdzić, że w polskich warunkach najlepiej sprawdza się bielizna z grup WARM i LIGHT.

Wybierając bieliznę narciarską należy również pamiętać, że zasadnicze znaczenie dla jej właściwego działania mają materiały, z których jest wykonana, oraz sposób jej wykonania, a także jej krój i rozmiar.

Materiały
Jako włókno podstawowe, ODLO wykorzystuje poliester z jonami srebra (włókno "effect by ODLO"), ponieważ to on właśnie zapewnia najszybsze odprowadzanie wilgoci i skuteczną ochronę skóry przed bakteriami i powstawaniem przykrego zapachu potu.
Wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, poliester występuje również w kombinacji z innymi włóknami, np. z poliamidem, gdy odzież powinna posiadać lepsze właściwości ocieplające i / lub elastanem dla zwiększenia jej elastyczności i dopasowania do sylwetki. Warto zaznaczyć, że wszystkie materiały stosowane przez ODLO, wykonane są z najwyższej jakości, bezpiecznych dla zdrowia włókien, spełniających wymagania określone w normie Oko-Tex Standard 100.

Technologia


Dobierając bieliznę narciarską - termoaktywną trzeba również pamiętać o wyborze właściwego rozmiaru, bowiem pierwsza warstwa odzieży powinna być dobrze dopasowana do sylwetki. Pod tym względem najlepsza jest bielizna bezszwowa - linie QUANTUM i EVOLUTION, czyli ta, którą produkuje się za pomocą zaawansowanych technik dziewiarskich 3D i specjalnych metod wykańczania. Dzięki temu powstają bezszwowo zintegrowane strefy klimatyczne i funkcjonalne, z których każda ma do spełnienia określoną funkcję - np. struktury żebrowe dla lepszego dopasowania do ciała i termoizolacji, struktury przestrzenne (strefy klimatyczne linii EVOLUTION) dla poprawienia oddychalności odzieży.

W przypadku luźniejszej bielizny o klasycznym kroju (linie ORIGINALS X-WARM, CUBIC LIGHT), w której poszczególne elementy są tradycyjnie zszywane - dla lepszego dopasowania - można wybrać mniejszy rozmiar. Ponadto, bielizna termoaktywna ODLO posiada płaskie przesunięte szwy, przedłużone plecy i rękawy, oraz, co najważniejsze - włókno "effect by ODLO", we wszystkich produktach, niezależnie od grupy i ceny.

GRUPA X-WARM


Zgodnie z wykresem systemu kontroli temperatury ODLO, bielizna grupy X-WARM najlepiej sprawdza się w temperaturach od ok. -10oC (niska aktywność fizyczna) do ok. -30oC (wysoka aktywność fizyczna).

W tej grupie produktów, ODLO oferuje dwa rodzaje bielizny: bezszwową QUANTUM X-WARM oraz ORIGINALS X-WARM, o klasycznym, luźniejszym kroju.

QUANTUM X-WARM


Bielizna ODLO QUANTUM X-WARM to jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie produktów bieliźnianych dostępnych na rynku. Powstała na podstawie analizy ludzkiego ciała pod względem charakterystyki termicznej jego poszczególnych obszarów (technologia "zoned function").
ODLO QUANTUM X-WARM to bielizna dla osób nie uznających kompromisów, które zawsze wybierają to, co najlepsze. Dla swobody, dla komfortu, dla zdrowia i dla nich.

QUANTUM X-WARM:
- Seamless X-WARM Effect - bezszwowe łączenie poszczególnych stref klimatycznych i funkcjonalnych
- elastyczne wstawki ocieplające z delikatnego polaru w miejscach wrażliwych na zmiany temperatury
- sploty siateczkowe dla szybszego odprowadzania wilgoci w miejscach, gdzie pocimy się najbardziej
- delikatna w dotyku dzięki zastosowaniu włókien najwyższej jakości, potwierdzonej certyfikatem Öko-Tex Standard 100
- stabilna na ciele, układa się jak "druga skóra"
- płaskie i przesunięte szwy naramienne
- płaskie wykończenie mankietów i pasa biodrowego zapobiegające podrażnieniom skóry
- działanie "effect by ODLO" - brak nieprzyjemnego zapachu potu i ochrona skóry dzięki antybakteryjnym jonom srebra
- Produkowana w Niemczech

Materiał: 60% poliester, 34% poliamid, 6% elastan
Wstawka ocieplająca: 92% poliester, 8% elastan
Gramatura: 170 g/m2 - 400 g/m2
Pranie: do 60°C

ORIGINALS X-WARM TRENDLINE


Klasyczna - na mróz.
Bielizna ORIGINALS X-WARM gwarantuje doskonałe właściwości termoizolacyjne (mikro polarowe wstawki ocieplające) oraz odpowiednie odprowadzanie potu (100% poliester). Strefy dociepleń są bardzo szerokie, obejmując w całości obszary ciała wrażliwe na zmiany temperatur.
Atrakcyjności bieliźnie dodają kontrastowe szwy, prowadzone zgodnie z innowacyjną metodą kroju "free move cut", dzięki czemu, bielizna zapewnia pełną swobodę ruchu, bez konieczności stosowania dodatkowych wstawek elastycznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na funkcję odprowadzania potu.

ORIGINALS X-WARM TRENDLINE:
- Klasyczny wygląd i luźniejszy krój
- Dodatkowe wstawki ocieplające na ramionach, w okolicy nerek, pośladków, na udach i kolanach;
- Płaskie, przesunięte szwy zapobiegające otarciom i nakładaniu się szwów w kolejnych warstwach odzieży;
- Zamek z patką chroniącą podbródek;
- "Drapana" powierzchnia wewnętrzna - przyjemna w kontakcie ze skórą - wspomaga odprowadzanie potu do skóry;
- Gruba, przyjemna i choć w pełni syntetyczna, w dotyku przypomina bawełnę;
- Wykonana z włókien najwyższej jakości, potwierdzonej certyfikatem Öko-Tex Standard 100;
- Działanie "effect by ODLO" - brak nieprzyjemnego zapachu potu i ochrona skóry dzięki antybakteryjnym jonom srebra.

Materiał: 100% poliester
Gramatura: 165 g/m2
Pranie: do 60°C

GRUPA WARMZgodnie z wykresem systemu kontroli temperatury ODLO, bielizna narciarska z grupy WARM najlepiej sprawdza się w temperaturach od ok. +15oC (niska aktywność) do ok. -25oC (wysoka aktywność).

W tej grupie produktów, ODLO oferuje dwa rodzaje bielizny: bezszwową EVOLUTION WARM oraz ORIGINALS WARM, o klasycznym, luźniejszym kroju.

EVOLUTION WARM


"Druga skóra", czyli bielizna na narty.
EVOLUTION WARM to bezszwowa bielizna narciarska ze strefami klimatycznymi. Zaprojektowana zgodnie z technologią " ODLO zoned function", która dzieli ciało na strefy o szczególnej potliwości oraz wrażliwości na wyziębienie. W każdej ze stref zastosowano odpowiednie dla jej potrzeb wstawki ocieplające (trójwymiarowe struktury sześcienne) lub wentylacji (siateczka).
Dzięki technologii bezszwowego łączenia poszczególnych stref, bielizna linii EVOLUTION WARM układa się na ciele jak prawdziwa "druga skóra", zapewniając komfort cieplny oraz pełną swobodę ruchu podczas szaleństw na stoku.

EVOLUTION WARM:
- Bielizna bezszwowa wykonana za pomocą trójwymiarowej technologii dziewiarskiej;
- Wysoka elastyczność dla lepszego dopasowanie do sylwetki - efekt "second skin";
- Dwu funkcyjne strefy klimatyczne - ocieplanie i odprowadzanie potu od skóry na zewnątrz;
- Płaskie szwy oraz wykończenie mankietów i pasa biodrowego zapobiegające podrażnieniom skóry
- Działanie "effect by ODLO" - brak nieprzyjemnego zapachu potu i ochrona skóry dzięki antybakteryjnym jonom srebra;
- Wykonana z włókien najwyższej jakości, potwierdzonej certyfikatem Öko-Tex Standard 100;
- Produkowana w Niemczech.

Materiał: 60% poliester, 34% poliamid, 6% elastan
Gramatura: 170 g/m2 - 230 g/m2
Pranie: do 60°C

ORIGINALS WARM


Bielizna na co dzień.
ORIGINALS WARM to bielizna o klasycznym kroju, od wielu lat ceniona, jako najbardziej uniwersalna spośród wszystkich zimowych produktów ODLO. Jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy bielizny narciarskiej używają nie tylko podczas uprawiania ulubionych sportów, lecz również na co dzień - w pracy, podróży.
Pomaga utrzymywać ciało w optymalnej temperaturze, nawet w mroźne dni. Schnie szybko, efektywnie odprowadzając pot do zewnętrznych warstw odzieży. "Drapana" powierzchnia wewnętrzna sprawia, że bielizna, choć w pełni syntetyczna, jest delikatna i przyjemna dla skóry, w dotyku przypominając bawełnę. Linia TRENDLINE wzbogaca tę grupę bielizny o nowe, ciekawe wzory: dla Pań - kobiece aplikacje, dla Panów - blokowe łączenie kontrastowych kolorów.

ORIGINALS WARM:
- Klasyczny wygląd, luźniejszy krój, bez wydzielonych stref klimatycznych;
- Przedłużone plecy i rękawy;
- Zamek z patką chroniącą podbródek;
- "Drapana" powierzchnia wewnętrzna - przyjemna w kontakcie ze skórą;
- Płaskie, przesunięte szwy zapobiegające otarciom skóry i nakładaniu się szwów w następnych warstwach odzieży;
- Działanie "effect by ODLO" - brak nieprzyjemnego zapachu potu i ochrona skóry dzięki antybakteryjnym jonom srebra;
- Wykonana z włókien najwyższej jakości, potwierdzonej certyfikatem Öko-Tex Standard 100.

Materiał: 100% poliester
Gramatura: 165 g/m2
Pranie: do 90°C


GRUPA LIGHT


Zgodnie z wykresem systemu kontroli temperatury ODLO, bielizna z grupy LIGHT najlepiej sprawdza się w temperaturach od ok. +25oC (niska aktywność) do -15oC (wysoka aktywność fizyczna).

W tej grupie produktów, ODLO oferuje dwa rodzaje bielizny: bezszwową EVOLUTION LIGHT oraz ORIGINALS CUBIC o klasycznym, luźniejszym kroju.


EVOLUTION LIGHT
Bez kompromisów!
Bielizna EVOLUTION LIGHT to nowość w kolekcji ODLO. W sklepach pojawi się wraz z rozpoczęciem tegorocznego sezonu zimowego. EVOLUTION LIGHT to bielizna stworzona z myślą o ambitnych, wysportowanych mężczyznach, aktywnych fizycznie przez cały rok.
Bielizna powstała zgodnie z technologią "zoned function", czyli mapą termiczną ciała. Wykonana w technologii bezszwowej, gwarantuje, to co w bieliźnie termoaktywnej najważniejsze - doskonałe dopasowanie do sylwetki. Dzięki zintegrowanym strefom wentylacji, znakomicie wspomaga naturalną termoregulację organizmu i skutecznie odprowadza pot od skóry na zewnątrz.

EVOLUTION LIGHT:
- Bezszwowo zintegrowane strefy dociepleń i wentylacji;
- Zgrabny krój, podkreślający sylwetkę;
- Wysoka elastyczność i dopasowanie do ciała;
- Najwyższa jakość materiału, trójwymiarowa struktura splotów;
- Lekka;
- Działanie włókien"effect by ODLO" - brak nieprzyjemnego zapachu potu i ochrona skóry dzięki - antybakteryjnym jonom srebra;
- Wykonana z włókien najwyższej jakości, potwierdzonej certyfikatem Öko-Tex Standard 100;
- Zgodnie z wykresem Systemu Kontroli Temperatury ODLO, najlepiej sprawdza się w temperaturach od ok. +25oC [niska aktywność] do -15oC (wysoka aktywność fizyczna).

Materiał: 80 % poliester "effect by ODLO", 15% poliamid, 5% elastan
Gramatura: 160 g/m2
Pranie: do 60 °C

CUBIC LIGHT
Bielizna na cztery pory roku
CUBIC LIGHT to najlżejsza i najszybciej schnąca dzianina stosowana w produkcji bielizny termoaktywnej ODLO. Charakterystyczna budowa CUBIC LIGHT - małe sześciany zatrzymujące powietrze przy ciele i zwiększające powierzchnię parowania - ograniczają kontakt bielizny ze skórą oraz zapewniają komfort klimatyczny. Bielizna sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. Szczególnie w przypadku uprawiania sportów biegowych, Nordic Walking czy górskich wędrówek.

CUBIC LIGHT:
- Charakterystyczna, sześcienna struktura ogranicza kontakt bielizny ze skórą i zwiększa powierzchnię parowania;
- Powietrze, zatrzymane dzięki przestrzennej budowie materiału, wspomaga utrzymanie odpowiedniej temperatury;
- Testy przeprowadzone przez specjalistów ODLO wykazały, że bielizna CUBIC schnie najszybciej w porównaniu do tej, wykonanej z innych rodzajów włókien, czy tej o innych strukturach powierzchni;
- Klasyczny wygląd, luźniejszy krój, bez wydzielonych stref klimatycznych;
- Przedłużone plecy i rękawy;
- Płaskie, przesunięte szwy zapobiegające otarciom skóry i nakładaniu się szwów z następnych warstw odzieży;
- Włókno "effect by ODLO" z jonami srebra działa bakteriobójczo, obniża ryzyko powstania infekcji grzybiczych, oraz - co najbardziej odczuwalne - zapobiega powstawaniu przykrego zapachu potu;
- Wykonana z włókien najwyższej jakości, potwierdzonej certyfikatem Öko-Tex Standard 100.

Materiał: 100 % poliester "effect by ODLO"
Gramatura: 95 g/m2
Pranie: do 60 °C

ODLO - bielizna termoaktywna dla ludzi z pasją.
ODLO to szwajcarski twórca i producent funkcjonalnej bielizny termoaktywnej, oraz odzieży technicznej drugiej i trzeciej warstwy. ODLO, od ponad 60. lat, swoje letnie i zimowe kolekcje kieruje do ludzi aktywnych fizycznie, którzy chcąc czerpać maksimum przyjemności ze swoich sportowych pasji, od odzieży wymagają komfortu, oraz skutecznej ochrony organizmu w każdych warunkach.

ODLO - najlepsze dla najlepszych
Bieliznę narciarską i odzież techniczną ODLO noszą, a jej walory doceniają najlepsi sportowcy świata. Do najbardziej znanych ambasadorów marki należą: biathloniści i biegacze narciarscy - Ole Einar Bjoerndalen, Emil Svendsen, Raphaël Poirée i Liv Grete Poirée, oraz sportowcy innych dyscyplin: Nordic Walking - Peter Schlickenrieder, bieg na orientację - Simone Niggli Luder, Daniel Hubmann, snowboard - Nicolien Sauerbreij.

LARIX, jako dystrybutor ODLO w Polsce, aktywnie angażuje się we wsparcie polskiego sportu. Już trzeci rok rzędu, ODLO jest Oficjalnym Partnerem Polskiego Związku Narciarskiego. Nasi skoczkowie, biegacze i alpejczycy, m. in. Adam Małysz, Kamil Stoch, Janusz Krężelok, Maciej Kreczmer, otrzymują bieliznę termoaktywną ODLO oraz odzież techniczną - drugą i trzecią warstwę. Wraz z tegorocznym sezonem zimowym, ODLO rozpoczyna również współpracę z Kadrą Polski w Narciarstwie Wysokogórskim.

skionline.pl
Tagi: #bielizna narciarska #odzież #bielizna oddychająca #bielizna termoaktywna #odlo

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt