Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prawidłowa pozycja na nartach + elementy balansu


Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześc

Sporo osób ma kłopoty z prawidlowa zrównoważona pozycja na nartach. Poniżej pare słów na ten temat:

Buty powinny wymuszać dobra sylwetkę na sucho a jak są za miękkie, za duże, źle dobrane czy po prostu kiepskie to z tym będzie kłopot. Zakładamy, że są OK więc.

Załóż buty, dopnij je lekko tak jak na początek dnia. Stań w butach w taki sposób aby ciężar ciała był równomiernie rozłożony na całej stopie, nogi lekko ugięte - tak jak wymusza but, golenie mogą być delikatnie oparte o języki ale pamiętaj delikatnie.

Podstawa to równomierny rozkład ciężaru na całej powierzchni stopy. Tułów lekko załamany w biodrach. Przedłużenie linii tułowia i goleni powinny tworzyć dwie proste równoległe. Ręce przed sobą, lekko ugięte, trzymane swobodnie, mniej więcej w takiej pozycji aby dłonie trzymające kijki były na granicy zasięgu wzroku gdy ten skierowany jest przed siebie.

Nogi rozstawione naturalnie - na szerokość bioder. Zwróć uwagę aby kolana przy ugięciu nie schodziły do wewnątrz - częsta kobieca przypadłość.

Wykorzystaj lustro aby kontrolować postawę.

Jeżeli wszystko jest OK czujesz że stopy obciążone są prawidłowo i pozycja jest stabilna, spróbuj teraz wykonywać ruch w przód i w tył ale wychodzący tylko ze stawów skokowych. Pozycja pozostaje niezmieniona a Ty powinieneś poczuć że rozkład ciężaru się zmienia. Gdy jest na palcach - wychylenie, gdy na pietach odchylenie. Staraj się na tyle kontrolować ruchy aby buty nie odrywały się od ziemi w żaden sposób.

Ten zakres ruchów to zakres bezpieczny w którym pozycja jest prawidłowa i stabilna.

Spróbuj obniżać i podwyższać pozycję. Pamiętaj o równomiernym uginaniu stawów skokowych, kolanowych i bioder przy zmianie wysokości pozycji (równoległość linii goleni i tułowia).

Pamiętaj o kijkach i sposobie ich trzymania - równolegle, talerzyki parę cm z tyłami wiązań. Pamiętaj o rękach - zawsze z przodu zawsze ugięte. Jeżeli masz z rękami kłopoty i w trakcie jazdy opadają i są prowadzone luźno wzdłuż tułowia to juz jest to pozycja odchylona. Podobnie gdy ręce są prowadzone zbyt szeroko lub gdy łokcie są wysunięte na boki wtedy tułów jest usztywniony. Ręce są bardzo ważne i staraj się nad nimi zawsze panować.

Na początku tematu starałem się opisać prawidłowa pozycje na nartach oraz balas w płaszczyźnie strzałkowej (podłużnej), to teraz może trochę o balansie w płaszczyźnie czołowej ( poprzecznej0 oraz o przyjmowaniu układu dośrodkowego niezbędnego przy prawidłowym obciążeniu narta w skręcie.

Stańmy w pozycji narciarskiej przed lustrem, w normalnych butach, nogi lekko ugięte ręce lekko ugięte, łokcie swobodnie nie przyciśnięte do tułowia ani nie odchylone na zewnątrz. Przedramiona w równoległe dłonie w zasięgu wzroku gdy patrzymy na wprost. Spróbujmy pochylić lekko kolana i biodra w bok. Pamiętajmy o tym że ruch ten powinien wychodzić ze stawów skokowych, które – pozornie unieruchomione w butach – tak naprawdę inicjują w/w ruchy. Nie mylić pochylenie z rotacja (obracanie stóp. Buty tylko się przechylają. Nogi cały czas równoległe, kolana pochylone o ten sam kąt. Kolan i biodra staramy się pochylać jednocześnie ruchem powolnym i jednostajnym. Pochylenie kolan i bioder rekompensujemy załamując ciało w biodrach i pochylają tułów w stroną przeciwną. Staramy się w taki sposób kontrolować pozycje aby cały czas stać na całych stopach.

Zwracamy uwagę aby:

- pochylanie było jednoczesne, ruch płynny

- nie tracić stabilność

- stopy cały czas na ziemi

- nie obracać tułowia , nawet przy maksymalnych wychyleniach tułów nieruchome, żadnej rotacji

Teraz spróbujmy przechylić kolana i biodra w taki sposób aby poczuć że obciążane są krawędzie stóp – kontrolujmy ten nacisk poprze pogłębianie układu kolana biodra. Teraz jesteśmy na krawędziach. Nie dział na nas siła odśrodkowa bo stoimy dlatego pozycja jest trudniejsza do kontrolowania a możliwe wychylenia znacznie mniejsze ale mechanika jest identyczna jak w skręcie ciętym.

Spróbujmy wykonać to ćwiczenie w butach narciarskich. Tu już niewielkie pochylenie kolan i bioder poskutkuje obciążeniem krawędzi – w tym wypadku buta (pamiętajcie o tym żeby podłoże nie było śliskie)

Starajcie się teraz zmieniać rytmicznie krawędzie. Zwróćcie uwagę że przy zmianie następuje coś w rodzaju przeskoku z jednej krawędzi buta na drugą. Zwracajcie uwagę żeby ten przeskok był jednodczesny w obu nogach, zsynchronizowany a nie stanowił dwóch oddzielnych ruchów.

Zwracajcie uwagę aby stopy nie ruszały się ani do przodu ani do tyłu, żadnych ruchów obrotowych ani stopami ani żadną inna częścią ciała, tylko naprzemienne pochylanie kolan i bioder rekompensowane pochyleniem tułowia w drugą stronę. Gdy zastosujecie ten schemat ruchowy na stoku o niewielkim nachyleniu będziecie wycinać piękne równomierne łuki. Na nartach zaczynajcie na małej prędkości, zwracajcie uwagę aby narta wewnętrzna nie wysuwała się zbytnio – przy łukach o małym do średniego promieniach praktycznie w ogóle.

Miłej zabawy

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Mitek
  • Like 29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty powinny wymuszać dobra sylwetkę na sucho a jak są za miękkie, za duże, źle dobrane czy po prostu kiepskie to z tym będzie kłopot.

Jak są za twarde,to też powodują odchylenie od zrównoważonej sylwetki;)Czyli faktycznie muszą być odpowiednio dobrane-do możliwości narciarza i ich przeznaczenia w danym terenie/nie tylko narty:p/;)Tekst bardzo dobry,szkoda tylko,że znowu zginie w ilości postów i wątków,jak o doborze flex;):eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry tekst.

Warto by było wzbogacić ten artykuł jakimiś filmikami instruktażowymi (lub ich opisem) z prostymi ćwiczeniami do wykonywania już na stoku.

Filmików jest dużo. Wystarczy w google wpisać narty+kompensacja lub pozycja zrównoważona+narty.

Edytowane przez KP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Akurat wolałbym żeby od pana Marka jak najdalej mnie plasować a mój tekst ma pomóc a nie jest tekstem reklamującym mnie czy kogokolwiek. A i skicoś tam do tego żęby nauczyć się poprawnej pozycji na nartach i tworzenie nowej ideologii nie jest potrzebne.

Wystarczy zgłosić się do Jacka i zamieścić reklamę w sposób uczciwy.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żadna reklama i nie mam z tym Panem nic wspólnego. Mitek wykasuj ze swojego posta mój cytat. Ja ze swojego usunąłem.

Tak na marginesie to co piszesz jest pokazane i chyba wszystkim nam chodzi o to, by robić to co lubimy ;) coraz lepiej. A co to pozycja zrównoważona mało kto wie na stoku. Kiedyś wszak było tylko - "na języki" i "ciałem w linii spadku stoku".

Edytowane przez KP
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak on dalej nawija o kompensacji i zrównoważeniu to znaczy, że od przynajmniej 10 lat mówi to samo ...

A to taka dygresja off ;)

Nie wiem o czym nawija teraz i jakie są teraz trendy w stylach, ale kompensacja i zrównoważenie to coś fajnego i warto o tym mówić. Pisałem tylko o tym co znalazłem w necie na ten temat, bo za wiele tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mitek za bardzo fajny tekst. Niby to człowiek wie ale potem to jakby zapominał.

Jestem teraz na feriach z rodzinką i dwa razy dziennie daję latorośl do instruktorów. Same zalety. Dzieci śmigają coraz lepiej. 7-latek już ostro na krawędziach zasuwa.

Wtedy my z żoną możemy w swoim tempie poszusować. Ale i dzisiaj miły Pan instruktor oddając dziecię w nasze ręce wspomniał do mnie i do żony - a tu wewnętrzna narta za bardzo do przodu, a tu rotacja, a lewa ręka podniesiona zbyt wysoko.

No niby wiem ale jak ktoś zerknie z zewnątrz fachowym okiem to jest co poprawiać.

Jeszcze raz dziękuję za bardzo fajny tekst. Nawet jak będzie niknął w gąszczu postów, to ktoś zawsze sobie znajdzie.

A gąszcz postów to chyba dobre zjawisko na aktywnym forum - tak a propos:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
KP wstaw jakieś linki . Jak zdrowie ?

Nie wstawię, bo dużo o kompensacji i pozycji zrównoważonej mówi tzw. "koszałek opałek", a jego metodyka nie jest tu uznawana. Dalej twierdzę, że to coś fajnego i warto popróbować wszystkiego, a nie negować z zasady. Jak zaczynałem przygodę z nartami było to jedyne miejsce, gdzie znalazłem dużo fajnych informacji.

Nico130 został skasowany jak mówi przez przedstawiciela tej szkoły. Może i tak (szczerze współczuję i szybkiej rekonwalescencji), a we mnie wleciał w zeszłym roku klient skręcający z biodra i co mam wieszać na kimś psy bo nie myśli nad tym co robi?

Wpisz na youtoube "kompensacja" - 4 i 5 filmik z yotoube. Swoją drogą jestem ciekaw co myślisz o takiej jeździe.

Co do zdrowia to jutro kontrolna fotka, usg barku i się zobaczy (na razie śmierdzę :( ).

Swoją drogą 4 tygodnie minęły jak z piczy strzelił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam (nie znalazłem podobnego wątku stąd tutaj)

Mam pytanie dlaczego zawsze a jeżdżę tam od początku chyba od 10 lat (w sumie od 15) w Małym Cichym pierwsze 2-3 zjazdy (każdego dnia pobytu zwykle 7-10 dni rocznie) odczuwam b duży ból w stopie który mija - nie miałem tego w Białce? by powrócił następnego dnia w MC. Czy to sprawa przygotowania i wyrównania stoku ? Czy może nachylenia stoku (w białce jeździłem na Pasieka E) A może ustawienia buta - mam regulacje kąta. Zawsze robię rozgrzewkę przed jazdą. Ważę trochę zaa dużooo :laughing:

Edytowane przez kmj291
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:biggrin: cos podobnego powiedział mi pewien instruktor (róznica wysokosci cisnienia, poziomu C₂H₅OH itp :laughing:) - zawsze jestem dobrze przygotowany do sezonu siłka, rower jazda po stokach lubelszczyzny Kazimierz, Chrzanów, (w tym sezonie już 190 km) itp.a boli tak ze najchętniej zdjąłbym buty - jeżdżę rekreacyjnie - opowiem czy bolało po powrocie z MC

Edytowane przez kmj291
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa pozycja na nartach + elementy balansu

Wjedz na 6 albo 6a w Białce lub 1/2, nie wytrzymasz z bólu ;-)

Edit: ból wynika z napięcia mięśniowego a to z...tutaj możesz wpisać rożne rzeczy (w tym moje przypuszczenie ale aby je potwierdzić zjedz kilka razy dynamiczniej w/w trasami)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez m!xeR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 jezdzilem pare razy zeby dojechac na PE (VI) jezdzilem tez i inne w SLO CZ CH i nie boli - boli tylko w MC przez 2-3 zjazdy i to jest zagowzdka z ktorą zyje juz pare lat - a ze zacząłem na forum stąd pytanie - zaczynam wierzyc ze to "Czu- czu"!!! :laughing:

Edytowane przez kmj291
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem w Malem Cichem i tam komórki nie dzialaja ......brak zasięgu ....

jęsli odczuwasz bóle to unikaja tego stoku MC.....

z 2 storny TWoj ból powstaje w glowie .. moze zrób wczesniej smarowanie nogi od wewnatrz czyli dobre wino grzane czy herbata po góralsku....

ja nie lubie karczmy czy lokalu gdzie zapach fajkami ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostaje przy "Czu- czu"!!! :laughing: - ja lubie jak komórka nie działa - choc mi działała

Mógłbym tutaj elaborat pyknąć jakie są rożne i masakryczne odczucia w butach 120 - 130 flex gdzie jeździsz cały tydzień po 5 - 6 h i jest ok, a jak wsiądziesz na określone i specyficzne orczyki to po kilkudziesięciu minutach chce "dupę urwać" :biggrin:

Lepiej zostańmy przy "Czu - czu":wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...