Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Instruktorzy bez kasków


dkaczmar

Rekomendowane odpowiedzi

a punktem wyjścia jest zdrowy rozsądek.

Sęk w tym, że początkujących na nartach 'zdrowego rozsądku' trzeba nauczyć. Że np. nie zalegać dupą na śniegu na środku stoku, spojrzeć w górę przed ruszeniem, itp.

Każdy powinien decydować za siebie czy zakładać kask. Natomiast promocja bezpiecznej jazdy powinna być obowiązkiem instruktorów, bo leży w interesie kursantów. A kask jest jednym z czynników poprawiających nasze bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a punktem wyjścia jest zdrowy rozsądek.

Czytając wczoraj o sytuacji na Haiti, znalazłem historię haitańskiego taksówkarza, który pytany dlaczego tak szybko jedzie czy nie nie boi się że coś mu się stanie odpowiedział (zgodnie z wyznawanym woo doo), że ma tak silnego fetysza że się nie boi. I że wypadki nie są od szybkiej jazdy tylko od tego, że Twój wróg ma silniejszego fetysza.

tak przy okazji, to obowiazek zapinania pasow, to efekt dzialania lobby samochodowego. Ford oferował początkowo (lata 70/80) pasy bezpieczenstwa za dopłatą i kiepsko sie sprzedawaly - wszyscy woleli taniej i wygodniej bez pasow...

Problem byl taki, ze wypadki byly bardzo urazowe i tym samym medialne odstraszajac tym samym potencjalnych nabywcow samochodow. Wiec skoro klienci nie chcieli zwiekszonego bezpieczenstwa po dobroci to ich trzeba uszczesliwic obowiazkowo.

Do Chryslera przychodzily skargi od klientow, ze na tych ich pasach się niewygodnie siedzi (sic!) - poważnie! Naszczęście nie znam narciarzy, którzy potrafiliby założyć kask na lewą stronę...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem byl taki, ze wypadki byly bardzo urazowe i tym samym medialne odstraszajac tym samym potencjalnych nabywcow samochodow. Wiec skoro klienci nie chcieli zwiekszonego bezpieczenstwa po dobroci to ich trzeba uszczesliwic obowiazkowo.

...

a teraz nie są?;)A tutaj nowości http://moto.wp.pl/kat,89554,title,Nowe-obowiazkowe-wyposazenie-aut,wid,11884444,wiadomosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow wow wow... noo to ciekawa dyskusja sie nam zrobiła.

Mig naprawde mądrze gadasz ;). Jednak patrząc na ogół to nie jest najlepiej, można by wywnioskować że instruktorzy powinni byc modni i jeździć w kaskach bo tak jest ładnie, włosi to brudasy (co to ma wspólnego z tematem :eek:) nie lubie obrażać innych ze względu na nacje, chodze do szkoły z ludźmi z paru krajów i każdy jest inny ma inny styl bycia ale to nie powód do jakich kolwiek docinek.

Speedy jesteś jednym z tych którzy dzieciom zabronili ogladać teletubisie bo sie mogą spedalic ? Pytam bo przyjmując twoją teorie o wzorcach można dojść i do takiego wniosku. Co wiecej pisałeś gdzieś że robisz coś ( chyba o ubiorze było) mimo że to nie wygodne, wiec czemu nie kazać dzieciom nosić tych kasków mimo ich nie wygody a wzorce zostawić w spokoju. Dzieci skonczą 8 nascie lat i same będą mogły decydować czy czapka czy włoski czy kask. A dobry instruktor... to taki który jeździ jak papa wzorzec a metodyke ma w małym palcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że początkujących na nartach 'zdrowego rozsądku' trzeba nauczyć. Że np. nie zalegać dupą na śniegu na środku stoku, spojrzeć w górę przed ruszeniem, itp.

Każdy powinien decydować za siebie czy zakładać kask. Natomiast promocja bezpiecznej jazdy powinna być obowiązkiem instruktorów, bo leży w interesie kursantów. A kask jest jednym z czynników poprawiających nasze bezpieczeństwo.

dokladnie zgadzam się z Tobą bo to jest tak jak instruktor jazdy ktory musi dawać przykład tutaj instruktor narciarstwa ktory tez ma byc tm przykładem!..

nie wygodnie ? powinno być twardo nie wygodnie nie chcesz? to zmień prace przestań byc instruktorem..

bo od wielu kręgów wymagamy odpowiednich zachowań od lekarzy prawników kazdy ma wpisany w swoj zawód określony schemat zachowan którym musi się legitymować.

ale jak zawsze zamiast wpajać owym początkującym podstawy bezpieczeństwa czyli wspomniamy przeze mnie zdrowy rozsądek odpowiednie zachowanie także powinno być wpajane zakładanie kasku ! i nie tylko poprzez rozmowę kup pan kask tylko poprzez zachowanie.

i nie pier.. głupot ze jak jest zawodowcem to nie musi mieć kasu i te inne bajery- bo ktoś kto uważa się za profesjonalistę a nie ma ze soba specjalnego stroju który powinien mieć nie jest profesjonalistą.

A co do ludzi którzy łamią zasady i mowią ze jak ten nie zapina to ja tez nie- zacznijmy naprawiać świat od Siebie nie wymagajmy od wszystkich na około zmian tylko pokażmy swoim przykładem że się da !.

Nie jestem mega stary mam 23 lata ale widzę ze nasz kraj i sytuacja w nim kształtuje się tak- chcemy zmienić wszystko wookoło wszystko i wszystkich nie robiąc nic ze swoim zachowaniem i poczynaniami- zmieniająć od siebie pokażemy innym ze się da a wtedy reszta także zacznie sie nad tym zastanawiac.

także panowie instruktorzy profesjonaliści pokazujcie swoim przykładem ze kask to niezbędna częśc narciarskiego stroju który nie jest po to by czuć się niezniszczalnym tyko w momentach zagrozenia życia dającym nadzieje i szanse na przeżycie.

dziękuje za uwagę

Boogie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speedy jesteś jednym z tych którzy dzieciom zabronili ogladać teletubisie bo sie mogą spedalic ? Pytam bo przyjmując twoją teorie o wzorcach można dojść i do takiego wniosku. Co wiecej pisałeś gdzieś że robisz coś ( chyba o ubiorze było) mimo że to nie wygodne, wiec czemu nie kazać dzieciom nosić tych kasków mimo ich nie wygody a wzorce zostawić w spokoju. Dzieci skonczą 8 nascie lat i same będą mogły decydować czy czapka czy włoski czy kask. A dobry instruktor... to taki który jeździ jak papa wzorzec a metodyke ma w małym palcu.

A od kogo Ty czerpiesz wzorce, kto jest dla Ciebie autorytetem? Kto Tobie czegoś zabraniał w życiu i na co ś pozwalał.Chyba, że ja znam Cię tak samo słabo jak ty mnie, a ty jesteś autorytetem dla samego siebie.

Oczywiście mówimy o autorytetach narciarskich, a nie o Papieżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że powinni jeździć w kaskach :D właśnie dla tego żeby to był wzór, jak komuś za ciepło albo nie słyszy to są różne modele garnków i każdy coś sobie dopasuje :) (tylko jak tu się wtedy lansować :confused:,

dlaczego tak uważam - jestem nauczycielem i wiem jaki wpływ mam na dzieci, jak mnie naśladują i w stroju i w zachowaniu :), sam w kask ubrałem z jednego powodu - uczyłem jeździć córkę na nartach i zawsze był problem przy ubieraniu kasku, więc ja sobie taki kupiłem i od tego czasu problem się skończył, dziecko przyjęło że tak ma być bo tak robi tata :cool: , więc szczególnie podczas nauki dzieci kask powinien być na głowie instruktora, :)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoba jeżdżąca w kasku nie jest osoba jeżdżącą bezpiecznie - ona jest tylko lepiej zabezpieczona a to z bezpieczna jazda nie ma nic wspólnego.

Kask stał sie bardzo popularnym i nośnym hasłem i jak każde naduzywanym i zdecydowanie przecenianym.

Zamiast stworzyc szeroko pojęta akcję edukacyjno-uświadamiającą czym jest narciarstwo i jakie nisioe ze soba niebezpieczeństwa łatwiej jest rzucic hasło: "kup sobie kask" - tylko, że jak niewiele pod kaskiem to jego zakup i tak nie ma sensu.

Nie koncentrujmy sie więc na tym co jest tylko jednym z elementów większej całości i do tego nie najważniejszym.

Święta prawda, kask tak naprawdę jest dla mojego (czyt. "noszącego") bezpieczeństwa. Przez jego założenie nikt nie będzie jeździł lepiej, a już na pewno nie bezpieczniej.

A jeśli chodzi o dzieci, to jest obowiązek i to wyczerpuje temat!

Poza tym dzieci mają jeszcze rodziców, którzy posyłają je na lekcje jazdy i np. mogą nie posłać do instruktora bez kasku.

Na marginesie: sam jeżdżę w kasku i niestety miałem okazję przekonać się o jego przydatności :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że powinni jeździć w kaskach :D właśnie dla tego żeby to był wzór, jak komuś za ciepło albo nie słyszy to są różne modele garnków i każdy coś sobie dopasuje :) (tylko jak tu się wtedy lansować :confused:,

dlaczego tak uważam - jestem nauczycielem i wiem jaki wpływ mam na dzieci, jak mnie naśladują i w stroju i w zachowaniu :), sam w kask ubrałem z jednego powodu - uczyłem jeździć córkę na nartach i zawsze był problem przy ubieraniu kasku, więc ja sobie taki kupiłem i od tego czasu problem się skończył, dziecko przyjęło że tak ma być bo tak robi tata :cool: , więc szczególnie podczas nauki dzieci kask powinien być na głowie instruktora, :)

100% racji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a poza tym:

lekarz nie powinien palić petów i pić alkoholu,

prawnik - kłamć,

polityk - czynić prywaty itd, itp,.

RZeczywiście o kaskach już było. A o instruktorach jeszcze nie. Teraz im się dostanie za niefrasobliwość ludzi w ogóle.

No i sztandarowy przykład pomocnika z Risunkiego, tego bez czapki i rekawiczek.

A może on tak bardzo chciał pomagać? Ale żeby zaraz był to przykład nieprofesjonalności.

Proponuję zrobić taki sam wątek jaki był w kwestii flexu buta. Dla części zresztą beznajdziejny. Ale może się zorientujemy jaki procent z nas jeździ w kaskach. Nie na zawodach, ale rekreacyjnie.

W kwestii kasków, należałoby sie jeszcze posłużyć wynikami badań, choć o takich nie słyszałem.

W stosunku do używania kasków rowerowych, takowe były czynione, są wyniki, wnioski - bardzo ciekawe zresztą. Jednym z nich jest wniosek mówiący o tym, że skuteczność ochrony kasku rowerowego zmniejsza się wprost proporcjonalnie do szybkości jazdy, jak również tzw. profesjonalizmu, czy zawodowstwa.

Zdrowia życzę i kask zakładam. Nie dla przykładu a dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle że na nartach kask cię bardziej ochroni niż na rowerze bo jednak ciało ma "poślizg" podczas upadku. I chyba bardziej można to skontrolować, do tego z roweru spadasz z wysokości zgodnie z prawami fizyki...

nie wiem czy jest sens robić sondy kto ma kask a kto nie, od tego nikt bezpieczniejszy nie bedzie. A instruktorzy i tak będą uczyc bez.

To żeby pracownik dbał o wizrunek firmy i zachowywał się zgodnie z etyką zawodu to jest zadanie pracodawcy. Dlatego szkoły narciarskie (pracodawcy) powinni wymusic na swoich pracownikach (instruktorach) własciwą etykę zachowania. Choć moim zdaniem jak ktoś jest instruktorem to powinien sam wiedzieć co powinien robić, jednak nie zawsze.

Argument że cipło, niewygodnie są dla mnie żałosne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a poza tym:

l[..]

W stosunku do używania kasków rowerowych, takowe były czynione, są wyniki, wnioski - bardzo ciekawe zresztą. Jednym z nich jest wniosek mówiący o tym, że skuteczność ochrony kasku rowerowego zmniejsza się wprost proporcjonalnie do szybkości jazdy, jak również tzw. profesjonalizmu, czy zawodowstwa.

.

Innym ciekawym wnioskiem, może nieoczekiwanym ale jak chwile pomyśleć-oczywistym, był spadek liczby rowerzystów w niektórych okolicach o 40 %. (to rezultat nakazu używania kasków Australii i N. Zelandii).

Tak to bywa jak patrzy się na sprawę z 'jedynie słusznej' perspektywy wyimaginowanego bezpieczeństwa.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innym ciekawym wnioskiem, może nieoczekiwanym ale jak chwile pomyśleć-oczywistym, był spadek liczby rowerzystów w niektórych okolicach o 40 %. (to rezultat nakazu używania kasków Australii i N. Zelandii).

Tak to bywa jak patrzy się na sprawę z 'jedynie słusznej' perspektywy wyimaginowanego bezpieczeństwa.

Pozdrawiam

to taki argument jakby powiedziec, ze wprowadzenie obowiazkowych pasow bezpieczenstwa w samochodach spowodowalo, ze sprzedaz samochodow od tamtej pory wzrosla o 1000%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale piszemy o instruktorach w kaskach... i koncerny samochodowe i rowery to inny temat poniekąd tez ważny ale nie w tej dyskusji.

W żadnym wypadku. Jaki inny temat?

Mówimy o poglądach. W w/w są same arbitralne poglądy.

Możemy mieszać co chcemy, szczególnie, że są poglądy poparte badaniami.

Co do poślizgu na nartach, to akurat jest on niwelujący efekty upadku. A na rowerze nie.

Podobna dyskusja zawsze toczyła się w kwestii pasów bezpieczeństwa w samochodach. Wystarczy spojrzeć na wyniki badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nic nie wiemy o przyczynie zgonu,tylko o okolicznościach-wypadł z trasy i uderzył w drzewo,przyczyną zgonu nie musiał być uraz czaszkowo-mózgowy,mógł odnieść uraz klatki piersiowej czy jamy brzusznej z uszkodzeniem dużego naczynia/dlatego taki szybki zgon:mad:/

Oczywiście,nie jest to odpowiedni moment do promocji kasków narciarskich!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[*]

A ja uważam,że to właśnie idealne miejsce do wspomnienia tego jakże młode człowieka.

I nie chodzi tu o wytykanie i standardowe powiedzonko "a nie mówiłem"

Darek ze swojego fachowego punktu widzenia ma sto procent racji.

Przyczyna zgonu mogła być wszelaka.

Nie idzie tu o osądzanie Go ,że gdyby jechał w kasku....itd.

Bo tego nikt z nas nie wie co by było gdyby.

Tylko w tym wątku poruszaliśmy temat instruktorów m.in. instruktorów bez kasków.

Dlatego ja uważam,że to dobre miejsce aby Go tu wspomnieć.

Niestety na stoku już Go nie spotkamy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie jak najbardziej w tym temacie. Dodałbym jeszcze pytanie dlaczego polskie prawo nie chce chronić narciarzy przed gestorami wyciągów którzy na wszystkim oszczędzają. Wypadek nie miałby miejsca (a raczej skutki wypadku) w przypadku nakazu montowania siatek zabezpieczających wzdłuż nartostrady, a w szczególności w lasach! Gdzie jadę na narty zawsze zwracam uwagę jak jest zabezpieczona nartostrada i zadażają się stacje jak np. jurgów gdzie wszystkie lasy są zabezpieczone, ale niestety brutalna rzeczywistość pokazuje że 90% tras jest otwartych. Nie raz jak jadę szybko przelatuje mi myśl co by było gdybym na tym lodzie poleciał w las.... ? Nawet w kasku zdeżenie z drzewem przy 50km/h to marne szanse:(

A wystarczyło by przed otwarciem sezonu sprawdzić trasy (GOPR)- nie ma siatek nie ma jeżdzenia. Wypadków na stokach tych najgorszych- śmiertelnych było by naprawdę mało a tak to co jakiś czas słyszy się to samo .... śmierć w wyniku uderzenia w drzewo.

Sory że troszkę poza tematem ale tu chyba najlepsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w kasku zdeżenie z drzewem przy 50km/h to marne szanse:(

No, żeby cię zatrzymać przy takiej prędkości, nie tracąc wiele przestrzeni stoku (siatka zaraz przy drzewach) trzeba było by założyć siatki na wbetonowanych słupach - co czyni taką inwestycję dość drogą. Aczkolwiek nie neguję, że było by to prawidłowe.

Choć ja tam jestem troszkę przeciwny grodzeniu tras, podobnie jak z drogami. Wolę jak jakiś wariat poleci w las i narobi sobie szkód, niż miałby się odbić i stanowić dalej zagrożenie dla innych cz to na stoku, czy na drodze. Takie ogrodzenie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i możliwe, że ilość "wariatów" jeszcze by się zwiększyła. Pamiętam jak na naszym torze żużlowym zamontowano dmuchane bandy, niby zrobiło się bezpieczniej, ale to tylko pozory, bo nikt nie czuł respektu przed twardą bandą. Ambitna młodzieżówka przestała się oszczędzać w zakrętach i zdarzały się coraz to groźniejsze wypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...