Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk liczy straty, Wisła się cieszy


Slash0r

Rekomendowane odpowiedzi

W Szczyrku liczą straty, w Wiśle cieszą się z mody[

Sezon narciarski 2010/2011 za nami. Mało śnieżna zima spowodowała, że narciarze poszukiwali ośrodków dysponujących sztucznym naśnieżaniem. W Szczyrku sezon tradycyjnie "umilały" protesty właścicieli ziemi pod wyciągami.

- Szczyrk sięgnął dna. To najgorszy sezon od 25 lat. Turyści omijają nas szerokim łukiem - uważa Edward Wójcik, który prowadzi w Szczyrku pensjonat oraz serwis i szkółkę dla narciarzy. Niedoinwestowanie sprawiło, że na Golgotę czy Małe Skrzyczne narciarzy od 30 lat wożą te same orczyki, więc nic dziwnego, że wiele osób woli pobliską Wisłę.

Niektórzy w tej sytuacji dostrzegli też plusy. - Przyjeżdżałem do Szczyrku rano z Bielska-Białej. Wyciągi pustawe, na trasach luźno. Wyjeździłem się do godziny 11 i wracałem do domu. A stoki były nieźle przygotowane, widać, że się starano. W każdym razie jakość tras, długość i ich zróżnicowanie plus mała liczba ludzi rekompensują mi niedogodności - podsumowuje Bartłomiej Wilusz, narciarz z Bielska-Białej.

Górale ze Szczyrku liczą, że prywatyzacja ośrodka narciarskiego zakończy się sukcesem i nowy właściciel zmodernizuje wyciągi. Kiedy to się stanie, trudno na razie prorokować, więc póki co w Szczyrku znów liczą straty.

W sąsiedniej Wiśle panują zupełnie odmienne nastroje, bo co roku powstaje tam nowy bądź jest modernizowany stary wyciąg, więc narciarzy tu nie brakuje. Miejscowi liczą, że moda na Wisłę będzie trwała, tym bardziej że nad postawieniem własnego wyciągu zastanawiał się też Adam Małysz. - Mamy nadzieję, że Adam się na to zdecyduje. No niech pan sam powie, kto by nie chciał jeździć na nartach u Małysza? - pyta retorycznie Jan Poloczek, burmistrz Wisły.

Śniegu tej zimy brakowało, ale kto zainwestował w armatki śnieżne, nie narzekał, bo temperatura pozwalała na produkcję puchu w dowolnej ilości. - Udany sezon, pomimo małych opadów. Dośnieżaliśmy regularnie i na naszym stoku narciarze szusowali od połowy grudnia do połowy marca. Teraz to już jeżdżą tu rowerzyści, bo pogodę mamy jak latem, ale jeszcze dwa tygodnie temu było biało - mówi Mariola Michalska, która razem z synem prowadzi gospodę i wyciąg narciarski pod Czantorią w Ustroniu.

Podsumowując: SzCyrk ma za swoje. Trochę mnie zdanie, że po prywatyzacji będzie lepiej rozśmieszyło:D Ale niech sobie marzą, przecież wolno. A Wisła ma to na co zasłużyła. Inwestycje oznaczają zysk, bez nich nie ma narciarzy. A zysk oznacza kolejne inwestycje, tak się rozpędza machina;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji wątku o prywatyzacji i możliwej modernizacji Szczyrku przedstawiłem swoje zdanie ,które dokładnie pokrywa się z stwierdzeniami w artykule w cytowanym w tym wątku. Po stwierdzeniu ,ze zbojkotowałem Szczyrk ze względu na awaryjne bo przestarzałe wyciągi i w Polsce jeździłem tylko w Wiśle ,Ustroniu i Brennie kilku forumowiczów wzięło Szczyrk w obronę i stwierdziło,że piszę głupoty.Piękne ,znakomicie utrzymane, długie trasy,krzesełka, gondole i tramwaje linowe znajdują się w Alpach ,gdzie dzięki dobrej , jak się okazało przejściowo , sytuacji finansowej moglem przeżyć najpiękniejszy tydzień w całym moim dosyć długim już życiu. Wyjazdy na kilka godzin w kraju to Wisła lub Ustroń bo żeby dojechać do Brennej- Leśnicy to już muszę liczyć na szwagra.

Póki nie będzie lepszych wyciągów w Szczyrku i chodzi też o wymianę krzesełka na Skrzyczne gdzie wjazd podobno trwa ponad 10 minut będę jeździł właśnie do Wisły i Ustronia gdzie w ciągu 4 godzin można solidnie się najeździć wożąc swoje cztery litery na wygodnym a na Czantorii i całkiem szybkim krzesełku.

Czekam na modernizacje O.N. GAT I COS w Szczyrku i mam nadzieje ,ze w ciągu trzech najbliższych sezonów to tam będę woził siĘ na szybkich, wyprzęganych krzesełkach i nartowal na najatrakcyjniejszych trasach narciarskich w Polsce. Latem zrobię sobie wycieczkę na Skrzyczne i zmierzę dokładnie ile czasu zajmuje wyjechanie wyciągiem na ten szczyt.

Ostatnie trzy zimy były dosyć mroźne, w tym dwie ostatnie z małą ilością śniegu. Następne dwie lub trzy mogą być cieple i mokre. Śnieg powyżej 800m.n.p.m., niżej deszcz.Mogą być gorsze sezony narciarskie niż obecny ,który dzięki naśnieżaniu był całkiem udany::mad::confused:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janek, zbędny optymizm co do tego, że pojeździsz na szybkich krzesłach i pięknych trasach...

Kolejka na Skrzyczne to prawie 12 minut jazdy pierwszym odcinkiem i 9 drugim, czyli ponad 20 minut jazdy w sumie. Mowa oczywiście o zimie, bo w lecie pojeździmy pierwszym odcinkiem prawie 18 minut, a drugim 13, więc na szczyt Szkrzycznego dostaniemy się w pół godziny:D

Dla porównania, jeśli stanęłaby tam gondola (6m/s), to na szczyt (trasa ma sumarycznie 2773 metry) dostalibyśmy się w 7 minut, a jeśli krzesło (5m/s) to w 9. Absurd?:P A skrzyczne zasługuję na dobry wyciąg, bo w lecie mnóstwo turystów i rowerzystów, a w zimie narciarze...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Skrzycznem już w tym roku miała stanąć 4-osobowa kanapa, wyprzęgana i z osłonami (II odcinek). Niestety ta inwestycja nie doszła do skutku równie szybko co kanapa na Cieńków. Oby w przyszłym roku się udało, bo cały projekt jest podobno w zaawansowanym etapie.

Ktoś czasem nie mówił, że "nie" dla modernizacji trasy FISowskiej oznacza "nie" dla nowego wyciągu;)? No ale może jednak się uda. Miała być wyprzęgana z osłonami, ciekawe co z tego wyjdzie.

Kurna postawiliby tam gondole!!

Edytowane przez Slash0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przynajmniej jest z kim rozmawiać a to już troszkę lepiej :)

Co będzie dalej zobaczymy jak na razie spółki nie stać na żadne większe inwestycje a w przypadku tego ośrodka to min 100 mln. martwi mnie też niechęć do zewnętrznych inwestorów. Na razie stawiają stare krzesło te z mostostalu i rozbudowują naśnieżanie niby do przodu ale bardzo powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...