Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Górale chcą budować wyciąg na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego


Aldok63

Rekomendowane odpowiedzi

Górale z Kościeliska chcą reaktywować lansowany w połowie lat 90-tych pomysł budowy na stoku Hrubego Regla, stacji narciarskiej z prawdziwego zdarzenia. Dla ich wioski była by to ogromna szansa na rozwój. Niestety, góra leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego dyrekcja nie wyobraża sobie w tym miejscu żadnych inwestycji

http://zakopane.naszemiasto.pl/artykul/871284,gorale-chca-budowac-wyciag-na-terenie-tatrzanskiego-parku,id,t.html#04e17ec50f00a223,1,3,5

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniały mi się Rohace,gdzie bez problemu wjeżdża się do parku samochodem,gdzie można było zrobić fajną stację i nie widzę,żeby przyroda jakoś na tym ucierpiała.Za to dzięki infrastrukturze można ją w pełni podziwiać. :rolleyes:

Nie wiem czy to można porównać,ale taka myśl mnie naszła... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniały mi się Rohace,gdzie bez problemu wjeżdża się do parku samochodem,gdzie można było zrobić fajną stację i nie widzę,żeby przyroda jakoś na tym ucierpiała.Za to dzięki infrastrukturze można ją w pełni podziwiać. :rolleyes:

Nie wiem czy to można porównać,ale taka myśl mnie naszła... :o

Daj spokój, nie ma co wywlekać tematu Hruby Regiel to górka, z której można by "spuścić" 2 trasy o długości 1 km każda i to ma niby być ta "stacja z prawdziwego zdarzenia" ? Prędzej mała stacyjka z klimatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a byłeś tam latem ?

Nie,nie byłem.W tym roku tam zawitałem po raz pierwszy. :)

Daj spokój, nie ma co wywlekać tematu Hruby Regiel to górka, z której można by "spuścić" 2 trasy o długości 1 km każda i to ma niby być ta "stacja z prawdziwego zdarzenia" ? Prędzej mała stacyjka z klimatem.

Coś jak Stożek we Wiśle? :rolleyes: Może mieć swój urok,ale miejsca nie znam,więc się wypowiadać nie będę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatry słowackie są powierzchniowo 5 razy większe niż polskie, do tego mają sporo innych dosyć wysokich i rozległych pasm (Niskie Tatry, Wielka i Mała Fatra, Góry Choczańskie i jeszcze duzo innych już niższych-coś jak nasze Beskidy). W dolinę gdzie są wyciągi zwane popularnie Rohaczami można spokojnie całe nasze Tatry Zachodnie wraz z pasmem reglowym wstawić więc co tu porównywać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój, nie ma co wywlekać tematu Hruby Regiel to górka, z której można by "spuścić" 2 trasy o długości 1 km każda i to ma niby być ta "stacja z prawdziwego zdarzenia" ? Prędzej mała stacyjka z klimatem.
Hmm, skoro tak sobie rozważamy to Soelden to to oczywiście nie będzie ;) ale ja tam widzę ponad 300 m przewyższenia na tej górce (vide załącznik) jeśli więc byłyby to trasy 1 km to byłyby to bardzo solidne czarne :) Całkiem fajna niebieska miałaby pewnie jakieś 1800 m (?)Dla porównania niedaleki Jurgów z mniejszymi przewyższeniami (krzesło ma 200 m różnicy wzniesień) urządził całkiem sympatyczną miejscówkę.Na pewno to byłby lepszy pomysł niż budowanie gdzieś tam w Zakopanem, w środku miasta (są takie pomysły) czy np. gdzieś na Bachledzkim Wierchu - na załączniku widać że tam po prostu nie ma górki ...skoro sobie tak rozważamy i teoretyzujemy bo i tak z tego nic nie będzie :)
Tatry słowackie są powierzchniowo 5 razy większe niż polskie,(...)
...i 4 ośrodki w Tatrach Wysokich - w dodatku dużo mocniej doinwestowane - mimo gorszego położenia (dominują południowe stoki) a generalnie uważam że wyciągi w zasadzie warto budować w górach - nie na równinach, zwłaszcza w górach które mają do tego wymarzone warunki ;)Na ty Hrubym nic z tego nie będzie ...ale jakieś nowe krzesło, 4-os. na Goryczkowej, przesunięte na zachód, początek na "Polaku", stacja pośrednia gdzieś na Buli, góra gdzieś na grani - to by mi wystarczyło :)

hruby.jpg

Bachledzki.jpg

hruby.jpg.8eb1902dfc264f9fd518c5eb528023b6.jpg

Bachledzki.jpg.df7ab56d1fac1eb0bdae0b3f80c95d42.jpg

Edytowane przez gajowy01
dopisek + załączniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kilka lat temu latem i nie wygląda to zbytnio urokliwie -wielka blizna w kolorze błota w zielonym terenie. Przyjechał spychacz i wszystko "wyrównał", ale w zimie mam diametralnie inne odczucia . Więc życzę góralom aby im się na Hrubym udało.

ta blizna to teraz w miare równy, i do tego zupełnie zielony, trawniczek - . ;). A wyciąg dość mocno skraca podejscie... ;)

Polecam letnia wycieczke w np. w Dolomity. Bardziej zagospodarowany narciarsko teren trudno znależć, a jakoś to ani trawce, ani kozicom, orłom i innemu drobiazgowi to nie przeszkadza....

Choć z drugiej strony zostawmy wreszcie te Tatry w spokoju. Jest tyle gór do zagospodarowania bez parków narodowych....

Ta propozycja (Hruby Wierch)bardzo mi przypomina sposób: rzucić nierealne hasło by potem mieć okazję narzekać że 'sie nie da.... a my chcieliśmy':eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta blizna to teraz w miare równy, i do tego zupełnie zielony, trawniczek - . ;). A wyciąg dość mocno skraca podejscie... ;)

Polecam letnia wycieczke w np. w Dolomity. Bardziej zagospodarowany narciarsko teren trudno znależć, a jakoś to ani trawce, ani kozicom, orłom i innemu drobiazgowi to nie przeszkadza....

Choć z drugiej strony zostawmy wreszcie te Tatry w spokoju. Jest tyle gór do zagospodarowania bez parków narodowych....

Ta propozycja (Hruby Wierch)bardzo mi przypomina sposób: rzucić nierealne hasło by potem mieć okazję narzekać że 'sie nie da.... a my chcieliśmy':eek:

Bardzo cieszy że się zazieleniło , muszę się tam latem wybrać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście jak wygląda teraz Jaworzyna Krynicka? Trasy niezłe, wyciągi też ale na wiosnę jedna kupa błota. Mam nadzieję, że przyroda da sobie radę. Ale co gleby wymyje...:mad:

Temu wszystkiemu można zaradzić, ale póki co inwestowanie z poszanowaniem zieleni jest nie na rękę inwestora. Nie ma też przepisów, które nakazywały by dbanie o erozję powierzchni ziemi.

Sposobów jest mnóstwo: geokraty, geosiatki, specjalne gatunki traw, ale to wszystko kosztuje i póki nad gestorem nie będzie wisiał bat, nie sądzę by się stanem zazielenia stoku przejął.

Na Jaworzynie było ostatnio sporo grubych inwestycji, więc słaby stan "nawierzchni" można trochę wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...