Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jaka będzie zima?


Rekomendowane odpowiedzi

Mało ufam takim prognozom,bo nasi synoptycy często nie potrafią przewidzieć pogody na następny dzień :P ,ale jest coś takiego:

"Prognoza sezonowa powstaje na podstawie skomplikowanych korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño i La Niña na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy minionych, charakterystyki oraz porównań stanu pogody względem południowej półkuli naszej planety, a także anomalii pogodowych mających miejsce na całej Ziemi. Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego też nie są szczegółowe.

Listopad zimny i mokry

Niewykluczone, że czeka nas powtórka z ubiegłego roku. Znów fale chłodów nadejdą wcześniej niż zwykle i niewykluczone, że wcześniej spadnie też pierwszy śnieg. Nadal najwięcej opadów na południu kraju, a najmniej na północy.

Grudzień mroźny i suchy

Ostatni miesiąc 2011 roku będzie prawdziwie zimowy. Będzie mroźno, śnieżnie, ale też sporo słońca. Wszystko wskazuje na to, że Boże Narodzenie spędzimy przysypani śniegiem.

Styczeń mroźny i suchy

Początek nowego roku nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Nadal będzie mroźno i śnieżnie. Często będą przechodzić fronty atmosferyczne, a więc nie obejdzie się też bez silnego wiatru.

Luty zimny i mokry

W lutym zima znajdzie się w odwrocie. W drugiej połowie miesiąca będziemy mieć sporo dni ciepłych. Wysokie temperatury będą związane z układami niżowymi, a co za tym idzie musimy się liczyć z silnym wiatrem i częstymi opadami, zarówno śniegu, jak i deszczu.

Marzec ciepły i suchy

Wiosna niewątpliwie rozpocznie się znacznie wcześniej niż w ostatnich latach. Przejście z zimnych do bardzo ciepłych dni będzie nagłe. Już na początku miesiąca poczujemy iście wiosenne temperatury, a sprzyjać temu będzie pogodne niebo. Marzec będzie miesiącem suchym i słonecznym."

:rolleyes:

Źródło: twojapogoda.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johny, niestety oni przepowiadali, że śnieg spadnie już w październiku, a pogoda okazała się dokładnie odwrotna!

Dlatego teraz o październiku piszą tak:

"Październik dzień po dniu

Prezentujemy szczegółową prognozę na październik dla każdego polskiego miasta powiatowego. Wystarczy wpisać nazwę swojej miejscowości w wyszukiwarkę na tej stronie... "

:D:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śniegu gdzie jesteś

Ha,Ha nie wiem gdzie zaglądacie bo chyba ta Wasza pogoda to z ogólnych źródeł typu TVN lub inne takie tam internetowe .. Ja to dopiero wiem wszystko o pogodzie i nigdy ale to nigdy od wielu lat mnie nie zawiodła,z tym że tydzień naprzód ,więcej nie przewidują ale jak gdzieś jadę to pogodę mam rozpisaną co do godziny.Nie mogę ujawnić źródła ,powiem tylko że to tajne ogólnie źródłem są informacje wojskowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,Ha nie wiem gdzie zaglądacie bo chyba ta Wasza pogoda to z ogólnych źródeł typu TVN lub inne takie tam internetowe .. Ja to dopiero wiem wszystko o pogodzie i nigdy ale to nigdy od wielu lat mnie nie zawiodła,z tym że tydzień naprzód ,więcej nie przewidują ale jak gdzieś jadę to pogodę mam rozpisaną co do godziny.Nie mogę ujawnić źródła ,powiem tylko że to tajne ogólnie źródłem są informacje wojskowe.

Jesteśmy pod wrażeniem!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,Ha nie wiem gdzie zaglądacie bo chyba ta Wasza pogoda to z ogólnych źródeł typu TVN lub inne takie tam internetowe .. Ja to dopiero wiem wszystko o pogodzie i nigdy ale to nigdy od wielu lat mnie nie zawiodła,z tym że tydzień naprzód ,więcej nie przewidują ale jak gdzieś jadę to pogodę mam rozpisaną co do godziny.Nie mogę ujawnić źródła ,powiem tylko że to tajne ogólnie źródłem są informacje wojskowe.

Spadnie coś jeszcze śniegu do 10 listopada w alpach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,Ha nie wiem gdzie zaglądacie bo chyba ta Wasza pogoda to z ogólnych źródeł typu TVN lub inne takie tam internetowe .. Ja to dopiero wiem wszystko o pogodzie i nigdy ale to nigdy od wielu lat mnie nie zawiodła,z tym że tydzień naprzód ,więcej nie przewidują ale jak gdzieś jadę to pogodę mam rozpisaną co do godziny.Nie mogę ujawnić źródła ,powiem tylko że to tajne ogólnie źródłem są informacje wojskowe.

A nie masz czasem też dojść do marynarki? Bo chciałbym w przyszłe wakacje wiedzieć kiedy będzie 2 metrowy swell na Helu, bo na surfa bym się chętnie wybrał a ocean daleko.:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja. Proszę o nie branie moich przewidywań dotyczących pogody w nadchodzącej zimie 2011/212 za bardzo serio. Co do warunków pogodowych w zimie w Alpach to powyżej 2500 m .n.p.m. będą one, jak zwykle przez większość sezonu narciarskiego dobre lub bardzo dobre.

Szerzej o najbliższej zimie w polskich górach.

Najpierw podsumowanie poprzedniej zimy.

Źródło IMGW

,,Średnia obszarowa temperatura powietrza dla Polski za okres zimy 2010/11 (XII.2010-II.2011) wynosi -3,0°C i była niższa od normy klimatycznej dla okresu 1971-2000 o 2,2°C. Najchłodniejszymi regionami Polski były: wschodnia część pojezierzy -4.8°C i wschodnia część pasa nizin -3,8°C oraz szczytowe partie Karkonoszy i Tatr. Biorąc pod uwagę klasyfikację warunków termicznych, ubiegłoroczną zimę w Polsce należy zaliczyć do zim bardzo chłodnych (jest to 3. klasa w 5 stopniowej klasyfikacji termicznej zim poniżej normy).Zima 2010/11 była drugim z kolei sezonem zimowym, który klasyfikowany był jako chłodniejszy od normy w skali kraju i poszczególnych regionów. Taka sytuacja wcześniej miała miejsce w przypadku sezonów 2004/5 i 2005/6, 1984/85 i 1986/87.’’

Skoro dwie poprzednie zimy były mroźne to nadchodząca będzie zdecydowanie cieplejsza (około 1 stopień powyżej średniej wieloletniej) Według moich przewidywań dosyć ciepłe będą grudzień i luty a styczeń w normie jeżeli chodzi o temperaturę. W Karpatach a szczególnie w Beskidzie śląskim i żywieckim tegoroczne opady są zdecydowanie poniżej normy ,licząc do stycznia do końca października. Mokry był tylko lipiec. Od ponad dwóch miesięcy jest bardzo sucho i wody w rzekach miejscami opadły poniżej historycznego minimum np. na Sole czy Dunajcu. Przewiduję ,że zima w Karpatach będzie bardzo mokra (150-200 procent średniej wieloletniej czyli ponad 200mm opadu) . Często w niższych partiach gór zamiast śniegu poleje deszcz. Dobre warunki narciarskie powinny być powyżej 900m.n.p.m.. Na niższych trasach gorzej. W Sudetach mniejsze opady i jeszcze gorsze warunki. Czyli nie będzie lepiej niż w poprzednich trzech latach gdy dzięki mrozom można było naprodukować śniegu i jeździć do końca marca. Mówiąc o zimie mam na myśli grudzień, styczeń i luty. Zimowe warunki mogą zawitać w góry ,na kilkanaście dni w drugiej połowie listopada ,ale w tym terminie to żadna trasa narciarska w Polsce czynna jeszcze nie będzie. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest wyjazd narciarski w Alpy, przynajmniej na tydzień. Proszę traktować tą ,,prognozę’’ na zimę jak każdą inną ,która tu się pojawi czyli z dystansem:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja. Proszę o nie branie moich przewidywań dotyczących pogody w nadchodzącej zimie 2011/212 za bardzo serio. Co do warunków pogodowych w zimie w Alpach to powyżej 2500 m .n.p.m. będą one, jak zwykle przez większość sezonu narciarskiego dobre lub bardzo dobre.

Szerzej o najbliższej zimie w polskich górach.

Najpierw podsumowanie poprzedniej zimy.

Źródło IMGW

,,Średnia obszarowa temperatura powietrza dla Polski za okres zimy 2010/11 (XII.2010-II.2011) wynosi -3,0°C i była niższa od normy klimatycznej dla okresu 1971-2000 o 2,2°C. Najchłodniejszymi regionami Polski były: wschodnia część pojezierzy -4.8°C i wschodnia część pasa nizin -3,8°C oraz szczytowe partie Karkonoszy i Tatr. Biorąc pod uwagę klasyfikację warunków termicznych, ubiegłoroczną zimę w Polsce należy zaliczyć do zim bardzo chłodnych (jest to 3. klasa w 5 stopniowej klasyfikacji termicznej zim poniżej normy).Zima 2010/11 była drugim z kolei sezonem zimowym, który klasyfikowany był jako chłodniejszy od normy w skali kraju i poszczególnych regionów. Taka sytuacja wcześniej miała miejsce w przypadku sezonów 2004/5 i 2005/6, 1984/85 i 1986/87.’’

Skoro dwie poprzednie zimy były mroźne to nadchodząca będzie zdecydowanie cieplejsza (około 1 stopień powyżej średniej wieloletniej) Według moich przewidywań dosyć ciepłe będą grudzień i luty a styczeń w normie jeżeli chodzi o temperaturę. W Karpatach a szczególnie w Beskidzie śląskim i żywieckim tegoroczne opady są zdecydowanie poniżej normy ,licząc do stycznia do końca października. Mokry był tylko lipiec. Od ponad dwóch miesięcy jest bardzo sucho i wody w rzekach miejscami opadły poniżej historycznego minimum np. na Sole czy Dunajcu. Przewiduję ,że zima w Karpatach będzie bardzo mokra (150-200 procent średniej wieloletniej czyli ponad 200mm opadu) . Często w niższych partiach gór zamiast śniegu poleje deszcz. Dobre warunki narciarskie powinny być powyżej 900m.n.p.m.. Na niższych trasach gorzej. W Sudetach mniejsze opady i jeszcze gorsze warunki. Czyli nie będzie lepiej niż w poprzednich trzech latach gdy dzięki mrozom można było naprodukować śniegu i jeździć do końca marca. Mówiąc o zimie mam na myśli grudzień, styczeń i luty. Zimowe warunki mogą zawitać w góry ,na kilkanaście dni w drugiej połowie listopada ,ale w tym terminie to żadna trasa narciarska w Polsce czynna jeszcze nie będzie. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest wyjazd narciarski w Alpy, przynajmniej na tydzień. Proszę traktować tą ,,prognozę’’ na zimę jak każdą inną ,która tu się pojawi czyli z dystansem:)

O widzę, że kolega trochę zna się na rzeczy. Tak więc mam pytanie, dlaczego skoro 2 poprzednie zimy były mroźniejsze niż średnia zima w Polsce to rok temu nie uruchomiono Goryczkowej, a dwa lata temu tylko na dwa tygodnie? Wydaje mi się to dziwne, gdyż w poprzednich cieplejszych zimach śniegu było tam wystarczająco na cały sezon. Czyżby niskie opady wynikały z zbyt niskiej temperatury i teraz można liczyć na otwarcie Goryczkowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę, że kolega trochę zna się na rzeczy. Tak więc mam pytanie, dlaczego skoro 2 poprzednie zimy były mroźniejsze niż średnia zima w Polsce to rok temu nie uruchomiono Goryczkowej, a dwa lata temu tylko na dwa tygodnie? Wydaje mi się to dziwne, gdyż w poprzednich cieplejszych zimach śniegu było tam wystarczająco na cały sezon. Czyżby niskie opady wynikały z zbyt niskiej temperatury i teraz można liczyć na otwarcie Goryczkowej?

Odpowiedź jest prosta. Zimy było mroźniejsze ale mniej śnieżna, a na Kasprowym nie ma sztucznego naśnieżania. Ten sam problem był na Pilsku, które w normalnych warunkach jeździ do maja!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) W Karpatach a szczególnie w Beskidzie śląskim i żywieckim tegoroczne opady są zdecydowanie poniżej normy ,licząc do stycznia do końca października. Mokry był tylko lipiec. Od ponad dwóch miesięcy jest bardzo sucho i wody w rzekach miejscami opadły poniżej historycznego minimum np. na Sole czy Dunajcu. (...)
Susza jest i to wyjątkowa.Jak tak dalej pójdzie,to chyba wodę będą racjonować... :eek: Poniżej zdjęcie z nad jeziora Żywieckiego - normalnie woda sięga do tego betonowego murku!!!Moje krzesełko byłoby dobre 2 - 3 metry pod wodą!attachment.php?attachmentid=2768&d=1320048721

Poziom wody.jpg

57da81310e680_Poziomwody.jpg.47efbaf3f0820cb293780eb0cc119486.jpg

Edytowane przez johnny_narciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...