Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 2012/2013


johnny_narciarz

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy andrzejkowy weekend więc ludzie podejmujący takie decyzje(rozpoczęcie naśnieżania) pewnie mają myślenie ustawione na OFF,ale myślę że od poniedziałku ruszą. Temperatura ma się utrzymywać. Ja moge tylko życzyć Jankowi udanego szusowania! Jeżeli Ty będziesz śmigał już od 11 to ja 15 nie mam się o co martwić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy andrzejkowy weekend więc ludzie podejmujący takie decyzje(rozpoczęcie naśnieżania) pewnie mają myślenie ustawione na OFF,ale myślę że od poniedziałku ruszą. Temperatura ma się utrzymywać. Ja moge tylko życzyć Jankowi udanego szusowania! Jeżeli Ty będziesz śmigał już od 11 to ja 15 nie mam się o co martwić. Pozdrawiam.

Dokładnie, w zeszłym roku też się zima jako tako zaczęła w sobotę, a większość armatek ruszyła w poniedziałek. Przecież nie będą w SONie w weekendy pracowali :tongue:

http://czarnagora.pl//kamery-czarnej-gory/

Czarna Góra sypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu pisanie dla samego pisania....

To nie jest wcale żaden "brak zapału" ani efekt "andrzejkowego weekendu" ani to że gdzieś się "nie pracuje w sobotę". To tylko logiczny rachunek ekonomiczny w połączeniu z rozumieniem praw fizyki. Nikt nie uruchamia armat zbyt pochopnie, bo wszystko rozbija się o temperaturę gruntu. Właściciele stacji dają czas ziemi na maksymalne wychłodzenie i zamarznięcie. Śnieg jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, przyjmuje się ponoć nawet że 10krotnie lepszym izolatorem niż ziemia a co za tym idzie śnieżenie na ciepły grunt powoduje że wysoka temperatura w miejscu śnieżenia utrzymuje się długo, co jest niekorzystne w trakcie sezonu. Dlatego też z racji że nie ma pośpiechu korzystniej jest się wstrzymać jakiś czas i poczekać aż grunt będzie zimniejszy, co szczególnie jest ważne na południowym wschodzie gdzie jeszcze parę dni temu temperatura przekraczała 10`C.

Po wychłodzeniu lub dla przyspieszenia efektu wychładzania zaleca się także nawet "zlanie" wodą gruntu bądź "mokre śnieżenie", ale tutaj z kolei pojawiają się problemy z wodą i nie wszystkie stacje szczególnie po tak suchym roku mogą i chcą sobie na to pozwolić.

Ot i cały sekret.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu pisanie dla samego pisania....

To nie jest wcale żaden "brak zapału" ani efekt "andrzejkowego weekendu" ani to że gdzieś się "nie pracuje w sobotę". To tylko logiczny rachunek ekonomiczny w połączeniu z rozumieniem praw fizyki. Nikt nie uruchamia armat zbyt pochopnie, bo wszystko rozbija się o temperaturę gruntu. Właściciele stacji dają czas ziemi na maksymalne wychłodzenie i zamarznięcie. Śnieg jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, przyjmuje się ponoć nawet że 10krotnie lepszym izolatorem niż ziemia a co za tym idzie śnieżenie na ciepły grunt powoduje że wysoka temperatura w miejscu śnieżenia utrzymuje się długo, co jest niekorzystne w trakcie sezonu. Dlatego też z racji że nie ma pośpiechu korzystniej jest się wstrzymać jakiś czas i poczekać aż grunt będzie zimniejszy, co szczególnie jest ważne na południowym wschodzie gdzie jeszcze parę dni temu temperatura przekraczała 10`C.

Po wychłodzeniu lub dla przyspieszenia efektu wychładzania zaleca się także nawet "zlanie" wodą gruntu bądź "mokre śnieżenie", ale tutaj z kolei pojawiają się problemy z wodą i nie wszystkie stacje szczególnie po tak suchym roku mogą i chcą sobie na to pozwolić.

Ot i cały sekret.

Fizyka - fizyką teraz liczy się ekonomia (rachunek zysków a strat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcy z Schladming kiedyś słyszałem że wystarczy mi 4-5 dni z ujemnymi temperaturami żeby uruchomić niemal wszystkie trasy.

Pewnie zakładając pełną wydajność systemu, a taką osiąga się dopiero przy minimum -7 stopniach. Może za 2 tygodnie gdzieś pojeździmy.

Parę stacji pogodowych:

http://195.88.31.146/meteo/ZlWisla.aspx

Edytowane przez Slash0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralny ośrodek sportu skrzyczneDzisiaj wybraliśmy się na spacer aby zobaczyć jakże nową poszerzoną i wyrównaną trasę FIS na Skrzycznym :biggrin: Ku naszemu zaskoczeniu przygotowania do zimy idą pełną parą :eek: Armatki rozstawione sypią jak szalone:biggrin: Siatki ochronne rozwieszone:biggrin:

2012-12-02 13.17.10.jpg

Tylko producenci sprzętu narciarskiego muszą wymyślić narty co po kamiorach dobrze pójdą- bez ryski :biggrin:

2012-12-02 13.17.17.jpg

57da818f09d32_2012-12-0213_17_10.jpg.0ae9782488828569e86b99be79a7e95d.jpg

57da818f1460d_2012-12-0213_17_17.jpg.b727c4bceae067488599ff64916e195d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku naszemu zaskoczeniu przygotowania do zimy idą pełną parą :eek: Armatki rozstawione sypią jak szalone [ATTACH=CONFIG]7800[/ATTACH]

Mam nadzieję ze sarkazmu w tym nie ma żadnego. Liczyłem że od poniedziałku zaczną,i mam nadzieję że tak właśnie się stało. Teraz szczere pytanie. FiS naśnieżany a co z (tu moge się pomylic z nazwą)Ondraszkiem(najdłuższa niebieska trasa),też podsypują śniegu? Od jutra jakies opady mają być więc niebawem poinniśmy już pośmigać. Pozdrawiam wszystkich uśmiechających się do zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże Skrzyczne to COS a nie SON to tak w ramach wyjaśnienia.

Jeśli chodzi o brak chęci naśnieżania tras w tych ośrodkach to jak już ktoś wcześniej pisał teraz liczy się rachunek ekonomiczny.

Inna kwestia to jaki system śnieżenia dany ośrodek posiada, bo jak kiepski to

bez większego naturalnego opadu mogą nie dać rady naśnieżyć ani jednej trasy.

Edytowane przez s84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety cenowo drogo ale trasa super, szkoda że dużo osób które uczą się jeździć zaczynają od tej góry i na pierwszej ściance schodzą zamiast zjeżdżać

7 dniowy karnet w przedsprzedaży koszotował 329 zl z kartna, warto o zimie pomyslec wczesniej i nie dac sie zaskoczyc jak drogowcy do roku ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję ze sarkazmu w tym nie ma żadnego. Liczyłem że od poniedziałku zaczną,i mam nadzieję że tak właśnie się stało. Teraz szczere pytanie. FiS naśnieżany a co z (tu moge się pomylic z nazwą)Ondraszkiem(najdłuższa niebieska trasa),też podsypują śniegu? Od jutra jakies opady mają być więc niebawem poinniśmy już pośmigać. Pozdrawiam wszystkich uśmiechających się do zdjęć.

Sprawa prosta. Większość narciarzy jeżdżących na Skrzycznem robi to ze względu na FISa. Poza tym dwie - chyba najbardziej znane w naszym regionie - szkoły narciarskie wykorzystują tę trasę do szkoleń. Na Dolinach odbywają się Zawody Regionalne, Egzaminy Regionalne dla przyszłych Pomocników, a także różne zawody (np. z cyklu MPA). To własnie dlatego FIS jest oczkiem w głowie COSu i w pierwszej kolejności muszą "odpicować" (cudzysłów dlatego, że różnie im to wychodzi) FIS, potem czerwoną Kaskadę Skrzyczne - Jaworzyna, potem dalszy odcinek czerwonej do dolnej stacji i dopiero myślą o niebieskiej. Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...