Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Śląski Potencjał


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawy artykuł dla wszystkich lubiących jazdę poza trasą.

Większość przedstawionych miejsc poniżej jest Wam znanych...znanych, ale może do końca nieodkrytych.

Śpieszcie się poznawać Beskid Śląski! Za 5 lat freeride'owy potencjał tych gór zmniejszy się o połowę.

Co się stanie? Czy tak szybko skruszeją do rozmiarów łagodnych fal w krajobrazie, przez grzeczność nazywanymi Górami Świętokrzyskimi? Takiego dramatu nie będzie, ale ich dzisiejszy potencjał polegający na tym, że z grubsza rzecz biorąc, połowa stoków Beskidu Śląskiego jest odkryta, mówiąc dosadniej – łysa, zostanie skutecznie zniwelowany przez pnące się do góry leśne młodniki, które uniemożliwią swobodną jazdę.

b45ed49293d0a619med.jpg

Co jeszcze takiego jest w tym najbardziej na zachód wysuniętym naszym Beskidzie, że jest freeride'owym eldorado? Infrastruktura. Rzecz jasna, nawet nie stała przy tej alpejskiej ale swoje potrafi odpracować. Góry są nieduże, a mamy tu kilka naprawdę świetnych pod kątem freeride'u „resortów”.

1. Krzesełko na Skrzyczne.

Pokonuje różnicę wysokości 720 metrów. W Polsce więcej może zaproponować tylko kolej na Kasprowy Wierch, ale to na Skrzycznem większą część z tej wysokości da się spożytkować podczas zjazdu poza trasą. Jeśli chcemy szusować tuż przy kolejce to podczas typowego powder day. Kila dni po opadzie trzeba szukać szczęścia w zjazdach do Czyrnej (10 min jazdy na nartach chodnikiem do dolnej stacji kolejki, można wziąć też taksówkę, autobus albo zafundować sobie pół godzinny spacer). Inny, świetny wariant do zjazd na drugą stronę (wschodnią) góry, skąd trzeba wrócić zamówionym wcześniej busem, taksówką, albo wrócić na szczyt na fokach...

43dab8af8a39d915med.jpg

2. Małe Skrzyczne – okolice przy szczycie są żenująco płaskie ale mnogość ciekawych form terenowych jakie rozciągają się niżej na licznych bocznych grzbietach i stokach, na dodatek dość gęsto pokrytych wyciągami, jest zaiste imponująca. Klasyczny zjazd pozatrasowy, wymagający oprócz wyjechania wyciągami na sam szczyt Małego Skrzycznego, także krótkiej wycieczki, prowadzi z Kopy Skrzyczeńskiej do Malinowa. Inne dobre linie są z Golgoty i Julian do Malinowa – hektary bukowych lasów do jazdy.

e6e3dbaf5c69ad8fmed.jpg

3. Szyndzielnia – mało wykorzystywana kolejka. Droższa niż wyżej wymienione i udostępniająca teren nie tak atrakcyjny i z mniejszą pokrywą śniegu. Pokonuje jednak w 6 minut około 460 metrów różnicy poziomów. W nawigacji nie ma tu większej filozofii, będąc tam zorientujemy się na co można sobie pozwolić. Do dyspozycji mamy bukowe lasy i zarastającą polanę dawnego „stoku” narciarskiego.

bfaedec62ae229cemed.jpg

4. Czantoria – miejsce kapitalne... ale rzadko raczące nas dobrymi warunkami śniegowymi. Dolna stacja – o zgrozo – znajduje się poniżej 400 m n.p.m. To prawie na wysokości bałtyckich plaż, przez co białe nie lubi tam przelegiwać za długo. Jeśli jednak zima zapuszcza się także w niższe położenia górskie nie jedźcie nigdzie indziej. Tutejsze stoki są strome i porośnięte rzadką, starą buczyną. Jeśli zabraknie puchu przy kolejce, można zjeżdżać do doliny Suchego Potoku, gdzie terenu jest w bród, a wydostać się nie jest trudno. Na dodatek krzesło pędzi na tyle szybko, że nie zdążycie nawet rozpakować kanapki, którą zrobiła Wam na wyjazd mama.

5. Stożek – skromny ośrodek wśród skromnych, zaledwie 250 metrów przewyższenia. Zima jednak lubi ten zakątek ukryty w najwyższych położeniach Wisły. Kiedy w Ustroniu, pod Czantorią, oddalonym stąd o przysłowiowy rzut kijkiem narciarskim, kuracjusze przechadzają się po suchym deptaku, my często otwieramy sezon właśnie na Stożku. Tutejsze zjazdy nie są porażająco długie ale, co dość istotne w naszym sporcie, jest tu śnieg. Poza tym życie można tu sobie umilić na kilku ciekawych skalnych dropach, które w Beskidach nie są przecież tak często widywane.

725c72cf0efe5ab3med.jpg

Jak na nieduży obszar Beskidu Śląskiego i realia nadwiślańskiego kraju, infrastruktura jest tam wręcz wspaniała. Na tym jednak góry się nie kończą... O ile większość terenów dostępnych z wymienionych wyciągów jest w mniejszym lub większym stopniu zalesiona, to pozostaje nam do samodzielnej eksploracji całe mnóstwo łysin, czyli bezdrzewnych stoków czekających na nasze esy floresy malowane nartami po śniegu. Najbardziej rozległe odkryte powierzchnie stoków znajdują się w okolicach Skrzycznego, Małego Skrzycznego, Malinowskiej Skały, Baraniej Góry i Magurki Radziechowskiej.

Skiturowe eldorado

Beskid Śląski to chyba najciekawsze spośród naszych beskidzkich pasm dla narciarzy nastawionych na turowe wycieczki grzbietami. Wszystko za sprawą wspominanych wcześniej wylesień, które miały największą intensywność w okolicach Magurki Radziechowskiej, Baraniej Góry i Małego Skrzycznego. W pogodny dzień widoki potrafią być nie mniej zachwycające niż w wyższych górach. W panoramie z tutejszych odsłoniętych grzbietów bez trudu dostrzeżemy Tatry oraz szereg mniej lub bardziej wybitnych gór sąsiedniego Beskidu Żywieckiego w tym Babią Górę oraz Pilsko.

Jednym z pomysłów na wycieczkę na fokach po Beskidzie Śląskim może być pętla wokół Szczyrku biegnącą przez Skrzyczne, Malinowską Skałę, Biały Krzyż i Kotarz. Leniwi albo o słabszej kondycji ski-turowcy mogą wspomóc się wyciągiem na Skrzyczne. Wtedy ruszamy na szlak z zapasem sił.

To tylko przykład na skiturową wycieczkę po Beskidzie Śląskim, ale wędrować można po całych tych górach bez większych ograniczeń – nie ma na tym terenie parku narodowego.

Opracowanie i zdjęcia:

Tomasz Dębiec powder.pl

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście świetny art. Tomka Dębca z Powder. Zainspirował mnie przy jeździe po Czantorii i tak dzięki niemu spędziłem kilka godzin na smiganiu (albo raczej.. nauce :P) 2tyg temu poza trasą. Dodam od siebie że mamy teren pod wyciągiem, lasek w górnym odcinku miedzy czerwoną a wyciągiem, lasek między faturką a niebieską, lasek po prawej stronie (zjezdzając) od faturki, oraz las miedzy wyciągiem a niebieską (zjezdzając niebieską na polanie odrazu w lewo w stronę drogi dojezdzającej do wyciągu na tej drodze w polowie skrecamy w prawo do lasu i w dół w stronę nartostrady.. uwaga na końcu przed nartostradą jest skarpa! momentami dochodząca do 4m trzeba szukać małych żlebów które swobodnie opadają do nartostrady. Najmilej jeździło mi się właśnie w tym ostatnim "spocie" :), niestety nie miałem przyjemności pojeździć w stronę Suchego Potoku... nie było chętnych potowarzyszyć :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, zapomnieli o Klimczoku. Szczególnie w stronę Bystrej.

No to ja dodam od siebie dwa filmiki z Klimczoka :happy:

Pierwszy - jazda free w lesie:

[video=youtube;vDEDQY0T9jM]

Drugi, to świetny filmik z wycieczki skiturowej na trasie Szczyrk Biła - Klimczok - Trzy Kopce - Karkoszczonka - Beskid Węgierski - Brenna - Karkoszczonka - Szczyrk Biła.

Świetny klimat, jazda :happy:

[video=youtube;PDqPnAku2YE]

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek drugiego filmiku to wspinaczka na Klimczok,mi wygląda na szlak z Bystrej (szedłem tamtędy zimą),a końcówka to Brenna Węgierski. :rolleyes::

O!Znalazłem:

"Wycieczka skiturowa na trasie Szczyrk Biła - Klimczok - Trzy Kopce - Karkoszczonka - Beskid Węgierski - Brenna - Karkoszczonka - Szczyrk Biła"

Widzę Mariusz,że odkrywasz wreszcie moje okolice? :)

Na tury Beskidy są idealne i w tym kierunku zmierzam!

W samym artykule niczego nowego nie znalazłem,powiem nawet,że ogarnia tylko małą część...

Gdzie Rysianka?Gdzie choćby Błatnia?O Pilsku nie wspomnę... :wink:

Jest też parę mniejszych górek,gdzie można by ciekawy zjazd wykonać. :rolleyes::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Rysianka?Gdzie choćby Błatnia?O Pilsku nie wspomnę... :wink:

Maćku, proszę Cię bardzo :happy: Oto...

Rysianka i super pioseneczka:

[video=youtube;zETe7SwgvBA]

Znane doskonale na Forum - Pilsko:

[video=youtube;rOalHxtqpR4]

Bieniatka:

[video=youtube;SNN_murJ8pY]

Lachoń Groń:

[video=youtube;qSGegx0GINQ]

Kotarz

[video=youtube;XUhPjc0rQjY]

Wydaje się, że niezmierzone te Beskidy :happy:

Zazdroszczę, że jesteś tego wszystkiego tak blisko...zresztą nie tylko Ty, Wszyscy z południa Polski.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że niezmierzone te Beskidy :happy:

Dokładnie! :)

Możliwości jazdy free jest naprawdę sporo!To idealne miejsce na tury - wystarczająco wysoko,żeby uciec od cywilizacji,ale nie tyle,żeby móc tu się zgubić,czy obawiać lawiny (poza Babią Górą). Szlaki są dobrze oznakowane,jest wiele schronisk,które w zimie są puste,do tego piękne widoczki. Oby następne zimy były jak ta czy poprzednia,to z pewnością zrobię rozpoznanie. :angel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...