Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart dla średniozaawansowanej kobiety


Reachel

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

W tym roku w końcu nadeszła pora na zakup nowych nart, tak naprawdę to trzeba było to zrobić już dawno ale jakoś się nie udało. Będę bardzo wdzięczna za Waszą pomoc i wszelkie rady, poniżej wklejam swoją charakterystykę:

1. Płeć - kobieta

2. Wiek - 33

3. Waga - 46

4. Wzrost - 160

5. Na nartach jeżdżę od 8 sezonów, ( 7-12 dni w sezonie), uczyłam się w Polsce w Szklarskiej Porębie, jakieś 15 lat temu,  jeździłam kilka razy w Czechach, a ostatnie 4 sezony w Alpach (+dwa krótkie wypady do Czech), w tym roku planuje po raz kolejny Livigno (wcześniej była też Francja i Austria).

6. Moje umiejętności określam na - dobre 5

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - dawno kupione Head Edge 8.0 (są jeszcze w dobrym stanie)

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Fischer Vision Exhale 145cm (wiem są krótkie ale takie doradzono mi jak kupowałam je w 2008r. a mój poziom umiejętności był słabszy), w marcu miałam okazję jeździć jeden dzień na nartach Nordica Sentra 3 Fdt (152cm) i to był gwóźdź do trumny moich starych nart bo nagle jeżdżąc na tych nowych moje umiejętności okazały się dużo lepsze a to co do tej pory mi przeszkadzało (głównie lód i ześlizgiwanie się nart, oraz drgania) przestało mieć znaczenie

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - lubię jeździć po szerokich czerwonych trasach, świeży śnieg mi nie przeszkadza, do tej pory problemy trochę sprawiał mi lód niestety moje narty nie za bardzo chciały się mnie na nim słuchać, preferuję długi skręt, jazda raczej rekreacyjna ale lubię też zjechać szybciej. Daje sobie radę na muldach, ale wolę jak ich nie ma ;).

10. Upatrzyłem sobie narty -  Aktualnie zastanawiam się nad Fisher Trinity, Fisher Progressor F18 (nie wiem też czy 150 czy 155cm), Rossignol Famous 10 (tylko jaka długość 149-156?), Dynastar Glory 79 Xpress (152cm) lub testowana w marcu Nordica Sentra 3 Fdt (152cm)?

11. Mój budżet na narty to około -1100 - 1500 najchętniej bliżej dolnej granicy.

Dodatkowo chciałam dodać, że jestem dość wysportowana - ćwiczę regularnie 4-5 razy w tygodniu, głównie siłowo (głównie nogi i brzuch) ale też kardio i bieganie, na nartach jeżdżę dla przyjemności nie lubię się ścigać, ale chciałabym doskonalić swoją technikę tak aby móc czerpać przyjemność nawet z tych trudniejszych tras i w gorzej przygotowanych. Szukam narty która dobrze trzyma się zarówno na oblodzonych stokach jak i w świeżym śniegu (na trasie przy opadach), jeżdżę na trasie i nie planuje zejścia poza trasę. Myślę że narta powinna wybaczać drobne niedociągnięcia.

Bardzo proszę o Wasze opinie i rady :)

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Fajny rozsądny opis oczekiwań i możliwości oraz bardzo sensowny wybór sprzętowy. Post może posłużyć moim zdaniem jako przykład pytania o sprzęt.

Jeżeli Twoje pytanie Jeeb o filmik z jazdą miało intencje żeby zerknąć czy koleżanka nie jeździ lepiej niż się ocenia to mam podobne odczucia.

Na podstawie opisu, znając model, mogę tylko stwierdzić,  że Famous 10 w długości 156 na tym etapie całkowicie Cię zadowoli a jednocześnie będzie nartą rozwojową. Może coś z poprzednich lat się ostało - będę w przyszłym tygodniu w Rossignolu jakby coś Cię zainteresowało (przejrzyj katalogi z poprzednich lat wybierając narty podobne do Famous 10)  to daj sygnał na priv.

Pozdrowienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek bardzo dziękuję za odpowiedź :). Starałam się napisać mój post poprawnie i cieszę się, że mi odpowiedziałeś i to doceniłeś. Odnośnie Twojej odpowiedzi - muszę przyznać, że trochę przeraża mnie to 156cm, na nartach 152cm jeździło mi się lepiej, ale przyznam że początkowo właśnie głównie odczułam ich długość chociaż wiem że ze względu m.in. na rockery aktualnie doradza się dłuższe narty niż kiedyś. Mam na oku te Rossignole z zeszłego sezonu tylko niestety cena jest wyższa niż wspomnianych Fischerów, ale oczywiście biorę je pod uwagę, może pojawi się jakaś okazja na zakup. A możesz podpowiedzieć, który model byłby lepszy z Fischerów? Czy lepiej damska chwalona przez kobiety Trinity czy jednak uniwersalne Progressor F18?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎27‎.‎09‎.‎2017 o 12:26, Mitek napisał:

 

Jeżeli Twoje pytanie Jeeb o filmik z jazdą miało intencje żeby zerknąć czy koleżanka nie jeździ lepiej niż się ocenia to mam podobne odczucia.

Raczej by zobaczyć czy moja 5 nie jest zawyżona,

moja córka w tym samym wieku i podobnych umiejętnościach co koleżanka Reachel jeździ na moich starych Rossignolach 9xti o długości 181 cm bez rockera i jest bardzo zadowolona.

Naprawdę nie potrafię sobie wyobrazić nart 152 z rockerem - to będzie tak jak camber 130 cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeeb czy Twoja córka też ma 160cm wzrostu, bo ja tyle mam i nie wyobrażam sobie mieć nart dłuższych ode mnie o 20cm, tym bardziej że moja waga to 46kg? Producent zaleca dla mnie długość 155cm, do tej pory sporo osób i nawet producentów sprzętu zaleca długość do brody, a dla osób lżejszych (czyli takich jak ja) nawet krótszą, więc to 155cm to i tak jest dużo wg mnie. Niestety, albo stety bo mi to specjalnie nie przeszkadza, ale mój wzrost i waga powodują że spora grupa dzieci jest ode mnie większa i cięższa. Oczywiście, że można jeździć na długich nartach jak ktoś lubi to czemu nie, tylko że ja jeżdżę rekreacyjnie i nie lubię za dużych prędkości tak jak już pisałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poczatkowo tez wolalam narty krotsze....ale ze jezdze na zawodach to i gigantówki zakupilam jakis czas temu. mam 154 cm a moje gigantki mają 161 cm i promien 17 m (juniorki), wczesniej na slalomkach jeździlam 145 cm i o ile te slalomki na "oslich"(mam na mysle moje mazurskie stoki) sie sprawdzaja to w Alpach zdecydowanie lepiej jezdzi sie na nartach dluzszych :)

weź tez pod uwage promien skretu - on tutaj jest bardzo wazny tez. dla mnie te 17 m promien jest idealny - swietnie mi sie na nich jezdzi izaluje ze wczesniej ich nie kupilam tylko katowalam na slalomkach bo wydawalo mi sie super extra :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrumcia dziękuje za odpowiedź i Twoje sugestie, myślę że ostatecznie zdecyduje się na długość 155cm. Dla mnie to i tak będzie różnica przy moich obecnych nartach (145cm). Twoje umiejętności są dużo lepsze od moich więc to na pewno też jest różnica, obawiam się, że ja nie ogarnęłabym tak długich nart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.09.2017 o 12:40, Reachel napisał:

Mitek bardzo dziękuję za odpowiedź :). Starałam się napisać mój post poprawnie i cieszę się, że mi odpowiedziałeś i to doceniłeś. Odnośnie Twojej odpowiedzi - muszę przyznać, że trochę przeraża mnie to 156cm, na nartach 152cm jeździło mi się lepiej, ale przyznam że początkowo właśnie głównie odczułam ich długość chociaż wiem że ze względu m.in. na rockery aktualnie doradza się dłuższe narty niż kiedyś. Mam na oku te Rossignole z zeszłego sezonu tylko niestety cena jest wyższa niż wspomnianych Fischerów, ale oczywiście biorę je pod uwagę, może pojawi się jakaś okazja na zakup. A możesz podpowiedzieć, który model byłby lepszy z Fischerów? Czy lepiej damska chwalona przez kobiety Trinity czy jednak uniwersalne Progressor F18?

Cześć

Ofertę Rossignola znam więc o niej jestem w stanie wypowiedzieć się autorytatywnie. Prawda jest taka, że różnice pomiędzy nartami umiejscowionymi blisko siebie w katalogach są niewielkie i nie ma co zawracać sobie nimi głowy. Masz mniej więcej sprecyzowaną grupę nart i bierz te, które Ci się podobają i mają najlepszą cenę - reszta to adaptacja Twojej techniki. Jak masz wybór staraj się kupować nartę raczej na wyrost niż zbyt słabą.

Długości nie ma co się bać choć oswojenie jej wiąże się nierozerwalnie z techniką. To, że jesteś lekka nie ma aż takiego znaczenia. 180 Jeeba to oczywiście żart ale już 165 czy 170 bać się nie trzeba. Jak rozumiem jesteś na średnim poziomie zaawansowania celuj więc w nartę 150 - jeżeli będzie o profilu typowo SL, 155 - jeżeli będzie to narta uniwersalna i wszystko będzie OK.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Reachel napisał:

Jeeb czy Twoja córka też ma 160cm wzrostu, bo ja tyle mam i nie wyobrażam sobie mieć nart dłuższych ode mnie o 20cm, tym bardziej że moja waga to 46kg? 

Absolutnie Tobie tych nart nie polecam , moja córka ma 175cm i 70kg a do tych nart doszła metodą próbowania różnych modeli poczynając od slalomek 155.

Moim zdaniem takie doradzanie internetowe nic nie daje, wypróbuj kilka modeli , przy umiejętnościach na 5 powinnaś już sama stwierdzić, które będą najlepsze.

 

Edytowane przez Jeeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie najchętniej wypróbowałabym te narty przed zakupem, ale nie mam za bardzo takiej możliwości. Mieszkam daleko od gór i na narty planuje jechać dopiero w styczniu a wtedy chciałabym już mieć nowe, poza tym skąd miałabym wziąć akurat te modele do testów? W zeszłym roku udało mi się testować Nordica i były bardzo fajne ale tak naprawdę to nie mam zupełnie porównania z tym co aktualnie znajduje się na rynku :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...