Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Mit flexu a dobór buta.


Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pozwolę sobie na podzielenie się swoimi uwagami na temat butów.

Na początek parę spraw oczywistych: każdy z Nas ma inną budowę stopy a na domiar złego jedna stopa jest większa najczęściej prawa. Każdy producent ma inny kształt skorupy i różne rozmieszczenie klamer i w innych miejscach szwy wkładki. Przy doborze butów należy brać pod uwagę; wielkość stopy, szerokość stopy, kształt podbicia i grubość łydki. Flex jest jednym z kryteriów doboru butów narciarskich- istotny w parze z wagą narciarza, stylem jazdy i klasą nart.

Narciarze na każdym poziomie zaawansowania lecz jeżdżący spokojnie i większą ilość godzin dziennie idą w stronę doboru komfortowych butów. Dynamicznie jeżdżący szukają flex-u od 90 wzwyż.

Pomijając flex bo to sprawa indywidualnego wyboru - proponuję przy zakupie i przymierzaniu ich zastosować taką procedurę ; przymierzać buty wieczorem kiedy stopa jest zmęczona całym dniem. Po włożeniu buta / o swoim rozmiarze/ zapiąć lekko klamry i nacisnąć goleniem na język kilkakrotnie a następnie zapiąć buty tak jak do jazdy i ponownie naciskać język.

W dobrze dobranym bucie - stojąc prosto powinniśmy w miarę swobodnie poruszać palcami, dużym palcem lekko / minimalnie/ czuć przód wkładki.

Naciskając goleniem nie powinno odrywać pięty do góry a między łydką a wkładką powinien być ok. cm luzu / przy naciśniętym języku goleniem/.

Wkładka winna dobrze dolegać do stopy lecz nie powinna uciskać.

Przy zakupie umówić się ze sprzedającym, że do 24 godzin zwrócimy jeżeli po 2 godzinnym siedzeniu w butach w domu wyjdą mankament.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stoku się okazało ze po każdym zjeździe muszę odpinać buty bo mi nogi drętwieją

Wróżko też tak miałem i też tak mam. moje sugestie:

- często tak się dzieje jeśli się ma lub miało płaskostopie. pomocne w tym przypadku będą wkładki formowane indywidualnie, takie jak choćby opisywane już parokrotnie na forum sidasy

- jak już wcześniej pisano zbyt mocno spinasz na początku 2 górne klamry. ja z reguły zaczynam jazdę na lekko dociągniętych klamrach tak, aby po paru zjazdach (4-5) podciągnąć je o 1-2 ząbki i móc dawać żywym ogniem;). a później do końca dnia już ich nie muszę dotykać, a nawet oglądać.

ps. ja takie objawy mam także na rolkach, gdy je zbyt mocno dopnę na dzień dobry

Edytowane przez ravick97
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

.... Flex jest jednym z kryteriów doboru butów narciarskich- istotny w parze z wagą narciarza, stylem jazdy i klasą nart.

Narciarze na każdym poziomie zaawansowania lecz jeżdżący spokojnie i większą ilość godzin dziennie idą w stronę doboru komfortowych butów. Dynamicznie jeżdżący szukają flex-u od 90 wzwyż.

Pomijając flex bo to sprawa indywidualnego wyboru....

Pozdrawiam

Flex to tylko liczb, która nie jest żądnym wyznacznikiem a jedynie sugestią. Okręślenie flex od 90 wzwyż nic nie znaczy -informuje jedynie, że dmnay but jest twardszy od innych butów z danej kolekcji konkretnego producenta.

Między wagą narciarza a twardością buta jest oczywiście związek ale związek ze stylem jazdy (co to jest styla jazdy - narciarstwo to ni pływanie)czy typem narty związeek jest l

juz bardzo luxny jeżeli nie żaden.

Przestańmy operowac sklepowymi czy prospektowymi schematami.

Pzdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróżko też tak miałem i też tak mam. moje sugestie:

- często tak się dzieje jeśli się ma lub miało płaskostopie. pomocne w tym przypadku będą wkładki formowane indywidualnie, takie jak choćby opisywane już parokrotnie na forum sidasy

- jak już wcześniej pisano zbyt mocno spinasz na początku 2 górne klamry. ja z reguły zaczynam jazdę na lekko dociągniętych klamrach tak, aby po paru zjazdach (4-5) podciągnąć je o 1-2 ząbki i móc dawać żywym ogniem;). a później do końca dnia już ich nie muszę dotykać, a nawet oglądać.

ps. ja takie objawy mam także na rolkach, gdy je zbyt mocno dopnę na dzień dobry

Dokładnie tak jak mówisz.

Przyjąłem ten sam system i się sprawdza. Jak but się rozgrzeje po 1 czy 2 zjazdach to odrobinę się rozluźnia i wtedy można go dopiąć i potem jest OK.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie tak (but całą noc sie grzeje bo mam suszarki wsadzone więc jest ciepły):

1. klamry na stopie dopinam na maxa bo tylko wtedy mi trzyma podbicie i palce

2. klamrę dolną zapinam tak żeby trzymało ale nie za mocno

3. górną klamrę zapinam tylko na pierwszy ząbek żeby tylko przychwycić i to w zupełności mi wystarcza.

Mam natomiast wrazenie że w takich dybach nogi jak popracują te 3 minuty na stoku to są tak zmęczone że zaczynają mi mrowieć (milion igiełek wbitych w całą stopę) + siniaki na piszczelach (ale u mnie to norma, nawet lekkie kopnięcie na treningu w piszczel kończy się u mnie siniakiem więc to norma).

Gdzieś jest problem. Mam Atomic Beta Race Ti 10.50 LC a z tego co się orientuję Atomic i Nordica robią najszersze buty (jeśli chodzi o stopę) dlatego tylko tych firm dobieram buty. Jak je kupowałam to z Nordicą było w Wwie kiepawo a trafiły się akurat Atomic wiec je wzięłam.

O wkładce też myślałam ale szczerze wątpię czy aż taką różnicę bym odczuła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zapinam bo tata mnie tak nauczył, mówił że tak jest lepiej bo buty pamietają swój kształt.

Ile w tym prawdy - nie wiem bo nie sprawdzałam jak wygladają buty po niezapinaniu ich...

Poza tym przechodząc koło butów suszących się w pokoju nie zahaczy się o odpietą klamrę co mogłoby przewócić buty:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zapinam bo tata mnie tak nauczył, mówił że tak jest lepiej bo buty pamietają swój kształt.

Ile w tym prawdy - nie wiem bo nie sprawdzałam jak wygladają buty po niezapinaniu ich...

Poza tym przechodząc koło butów suszących się w pokoju nie zahaczy się o odpietą klamrę co mogłoby przewócić buty:D

no buty nie zapięte tracą swoj kształt wiec sama prawda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróżko - nie sądzę, żeby akurat Atomic i Nordica to najszersze buty. Akurat ja mam odmienne odczucia, przy butach, które mierzyłem Atomic był najwęższy (Hawks- model) - w porównaniu z innymi modelami innych firm podobnie sie pozycjonującymi. Firmy robią różne modele, o różnych szerokościach więc postawienie tezy, że któraś robi najszersze jest mocno ryzykowne. Ja bym mógł powiedzieć, że najszersze robi Head ale to chyba nieprawda, po prostu ich model Vector jest szeroki, ma 103mm a inne buty podobnej klasy 100mm szerokości (tak podają producenci) i to wyraźnie czuć jak sie ubierze; a jak ubrałem Langa 97mm to czułem bardzo wyraźnie, że dla mnie jest o wiele za wąski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja do "mitow" o fleksie doloze troche na temat szerokosci butow bo tu jest tez bardzo sporo mitow.

Mala klasyfikacja wg Jarka ;) butow sportowych.

- szerokosc 95 mm i mniej - buty stricte zawodnicze, tzw "plug" wymagaja dopasowania do stopy, maja bardzo gruba skorupe dla tego mozna je frezowac od wewnatrz, maja bardzo cienka wkladke wewnetrzna, czesto sznurowana, przyklady: HEAD Raptor RD, Tecnica Diablo Race R, Lange R2006 (ten model ma zaledewie 92mm jezeli dobrze pamietam) itd., jezeli komus pasuja z polki to najprawdopodobniej dobral za duzy numer. Te buty zwykle nie znajduja sie w katalogu producenta (oczywiscie sa wyjatki) i zwykle trzeba zamawiac z wyprzedzeniem.

- szerokosc ok 97-98 mm - buty "zawodnicze amatorskie", sa tak uksztaltowane ze na typowa stope moga pasowac z polki, modyfikacje nie sa konieczne, wkladka rowniez bardzo cienka. Te buty sa w normalnej kolekcji do kupienia i w katalogach producentow - chociaz dostepnosc to juz inna sprawa.

- szerokosc 100 mm i wiecej - buty sportowo rekreacyjne, wkladka bardziej miesista, powinny dawac poczucie komfortu

Tak jak i z flexem bylo, tak tutaj szerokosc jest tylko pewnego rodzaju wskaznikiem, bo nie mowi nic jaka jest szeroka kieszen na piete, jakie wysokie podbicie itd. i odnosi sie do referencyjnego rozmiaru.

Jaka szerokosc dla mnie? Czy wszyscy zawodnicy maja waska stope? Czy jak mam punktowy ucisk to znaczy ze musze miec szersze buty? Odpowiedz na te i inne pytania juz wkrotce :D

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. klamry na stopie dopinam na maxa bo tylko wtedy mi trzyma podbicie i palce

To chyba dość typowa sytuacja. Można i dwie godziny pochodzić w butach i wszystko jest wygodnie. Potem na stoku okazuje się że minimalny luz (niewyczuwalny w czasie przymierzania) powoduje dyskomfort w prowadzeniu narty więc mocniej dopinamy. Luz jest skasowany ale stopa mocniej ściśnięta, odkształcona zaczyna dokuczać.

Myślę że but jest nieco za obszerny na Twoją stopę. Wkładka (najlepiej taka formowana do stopy) pewnie by rozwiązała problem. Raz że wypełniła by nieco objętość, dwa, dała by stopie wygodne (dobrze do jej kształtu dopasowane) podłoże. Na razie dopinając dolne klamry powodujesz odkształcenie stopy w nienaturalny sposób. Potem stojąc/jadąc na takiej stopie szybko powodujesz przeciążenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze mam problem z bolącą stopą :), zazwyczaj boli jak jade na orczyku albo stoje w kolejce z przypiętymi nartami (jak odepne to jest lepiej), za to podczas jazdy jest ok, wszystkie moje buty niezależnie od firmy muszę rozpinać niektóre mocniej inne mniej, najczęściej dotyczy to drugiej i 3 klamry, sam dół i sama góra mogą być spięte, już się do tego przyzwyczaiłem, kłopotliwe jest tylko to że na górze trzeba się pospinać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróżko - nie sądzę, żeby akurat Atomic i Nordica to najszersze buty. Akurat ja mam odmienne odczucia, przy butach, które mierzyłem Atomic był najwęższy (Hawks- model) - w porównaniu z innymi modelami innych firm podobnie sie pozycjonującymi. Firmy robią różne modele, o różnych szerokościach więc postawienie tezy, że któraś robi najszersze jest mocno ryzykowne. Ja bym mógł powiedzieć, że najszersze robi Head ale to chyba nieprawda, po prostu ich model Vector jest szeroki, ma 103mm a inne buty podobnej klasy 100mm szerokości (tak podają producenci) i to wyraźnie czuć jak sie ubierze; a jak ubrałem Langa 97mm to czułem bardzo wyraźnie, że dla mnie jest o wiele za wąski.

Mówię z własnych obserwacji.

Lange - jestem w stanie wsadzić ale stopę mam złożoną na pół w bucie którego nie mogę zapiąć...

Fischer i Technica - nie jestem w stanie wsadzić na swoją stopę, bo blokuje się w podbiciu.

Salomon - byłby ok gdyby nie fakt że ciśnie mnie w łydce jak zapnę na pierwszy ząbek.

Heada - nigdy nie miałam okazji mierzyć i też biorę tą firmę pod uwagę.

Atomici - wsadzam na nogę i oprócz mriwienia i drętwienia to but jest wygodny.

Nordica - jak dla mnie jest the best tyle że nie bardzo wiem gdzie można coś sensownego z damskiej linni znaleźć.

Poza tym odnosze dziwne wrazenie że generalnie butów dla facetów jest od groma w sklpeach i wybór jest spory a dla kobiet są głównie buty miękkie dla poczatkujących i głównie Lange.

Czyli mówicie że warto sprawdzić te wkładki indywidualnie dopasowywane do przypadku klinicznego...

Dzięki za pomoc:)

Edytowane przez Dumpling Zębowa Wróżka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię z własnych obserwacji.

Lange - jestem w stanie wsadzić ale stopę mam złożoną na pół w bucie którego nie mogę zapiąć...

Fischer i Technica - nie jestem w stanie wsadzić na swoją stopę, bo blokuje się w podbiciu.

Salomon - byłby ok gdyby nie fakt że ciśnie mnie w łydce jak zapnę na pierwszy ząbek.

Heada - nigdy nie miałam okazji mierzyć i też biorę tą firmę pod uwagę.

Atomici - wsadzam na nogę i oprócz mriwienia i drętwienia to but jest wygodny.

Nordica - jak dla mnie jest the best tyle że nie bardzo wiem gdzie można coś sensownego z damskiej linni znaleźć.

Poza tym odnosze dziwne wrazenie że generalnie butów dla facetów jest od groma w sklpeach i wybór jest spory a dla kobiet są głównie buty miękkie dla poczatkujących i głównie Lange.

Czyli mówicie że warto sprawdzić te wkładki indywidualnie dopasowywane do przypadku klinicznego...

Dzięki za pomoc:)

witam wszystkich piszących

może i ja podzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat butów

mam w tej kwestii małe rozeznanie ponieważ dopiero po zakupieniu 5 pary udało mi się osiągnąć sukces

jedno jest pewne - flex to nie jest mit ani marketing - to informacja o tym jaki but do jakiej jazdy, jeździsz rekreacyjnie 60-80, lubisz poszaleć 90-110, wyżej to już zawodowcy

jak flex będzie za niski do stylu jazdy to można dopinać ile klamerki pozwolą a efektu nie będzie

jak się mierzy buta w sklepie to trzeba wybrać taki gdzie dopinamy się mniej-więcej w połowie - żeby było z czego odpinać i dopinać

chodzenie w bucie w sklepie i po domu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem ponieważ jak już ktoś wcześniej zauważył warunki na stoku są zupełnie inne

buty są sprawą indywidualną i trzeba poprostu empirycznie stwierdzić która firma nam pasuje - polecam atomica bo mają modele wąskie i szerokie a poza tym wyposażone są we wkładki które dopasują się do kształtu stopy

obecnie używam atomica hawx 100 i po lekkim dopięciu trzymają jak imadła

przechodziłem przez mękę dopinania zbyt luźnych butów ale przy flexsie 50-60 można dopinać tak że krew przestanie krążyć a i tak nie będzie odpowiedniego trzymania

a tak już zupełnie na koniec to ja miałem problem w drugą stronę - wszystkie buty były na mnie za luźne i sprzedawca polecał mi buty damskie które są węższe

Dumpling Zębowa Wróżko zawsze możesz kupić buty męskie które są szersze

pozdrawiam i życzę udanego zakupu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię z własnych obserwacji.

Lange - jestem w stanie wsadzić ale stopę mam złożoną na pół w bucie którego nie mogę zapiąć...

Fischer i Technica - nie jestem w stanie wsadzić na swoją stopę, bo blokuje się w podbiciu.

Salomon - byłby ok gdyby nie fakt że ciśnie mnie w łydce jak zapnę na pierwszy ząbek.

Heada - nigdy nie miałam okazji mierzyć i też biorę tą firmę pod uwagę.

Atomici - wsadzam na nogę i oprócz mriwienia i drętwienia to but jest wygodny.

Nordica - jak dla mnie jest the best tyle że nie bardzo wiem gdzie można coś sensownego z damskiej linni znaleźć.

Poza tym odnosze dziwne wrazenie że generalnie butów dla facetów jest od groma w sklpeach i wybór jest spory a dla kobiet są głównie buty miękkie dla poczatkujących i głównie Lange.

Czyli mówicie że warto sprawdzić te wkładki indywidualnie dopasowywane do przypadku klinicznego...

Dzięki za pomoc:)

Moja żona i córka bardzo chwalą sobie buty Dalbello. Miały różne buty, Nordica, Rossignol i dopiero w Dalbello jest im wygodnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marecki233 -Teraz nabyłem Salomony Impacty 90ki, ważę podobnie, czas spędzam też podobnie. Te 90 tki są naprawdę twarde, porównywalne spokojnie do 100-110 innych marek jakie przymierzałem. Salomona mierzyłem 100 tegorocznego i mi nie pasował a 110 ki nawet nie próbowałem. Te 90-tki jeżdżone były w zeszłym tygodniu 6 calutkich dni i jestem z nich bardzo zadowolony, trudno mi powiedzieć jak te 110ki i jak będą męczące przy jeździe dla Ciebie, bo to zależy od wielu czynników, również od człowiek. Jedno pytanie - potrzebne Ci aż tak twarde buty? Musisz zmierzyć, postać w nich, zobaczyć czy Cię nie masakrują i podjąc decyzję. Ja polecam postanie na podwórku bo np moja noga bardzo źle znosi próby w domu, czy sklepie, za gorąco i szybko sie stopa męczy. Na stoku było tak naprawdę dużo lepiej niż przy probach w czasie kupna.

Edytowane przez mihumor
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniam jazde na 7/8 chociaz to nie mi to oceiniac wiadomo jak to z samoocena:)

aha czyli poszukam moze czegos z flex 90

pytam bo akurat Pan ktory mi sprzedac narty ma akurat w wsoim asortymencie salomony 70 i 110 i dlatego pytam:)

A chce cos kupic w piatek sobote juz bo spadl snieg i jade w piatek rano gdzies testoweac narty moze do bialki ponoc w piatek otwarcie macie propozycje gdzie bedzie w piaterk czynne i zeby byla jakas konkretna wypozyczalnia????

pomocy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że 110 będzie dla Ciebie za twarda, jeśli są ok to możesz brać, piszę tylko na co masz zwrócić uwagę. Im but twardszy tym bardziej dokładnie trzeba go dopasować. Moim zdaniem twarda 110ka może być trudna do jazdy całodniowej ale wcale nie musi, dużo zalezy od samego modelu jak i od użytkownika, za wiele zmiennych żeby jakiś pewnik napisać

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...