skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Chcesz pobiegać na nartach? Sprawdź, co zabrać

2022.01.18
Chcesz pobiegać na nartach? Sprawdź, co zabrać
Kliknij, aby powiększyć.
Chcesz pobiegać na nartach? Sprawdź, co zabrać
Szukasz ucieczki od zatłoczonych i pełnych zgiełku stoków, ale nie chcesz rezygnować z nart? Najlepszym wyborem będą biegi narciarskie. W Polsce tę dyscyplinę możesz uprawiać na wielu malowniczych i efektownych trasach. A taki wybór ma mnóstwo zalet - dbasz o kondycję, oddychasz czystym powietrzem i masz okazję być blisko zimowej przyrody. Tylko co zabrać ze sobą na taki wypad? Oprócz ciepłego i sprawdzonego stroju przyda Ci się także parę gadżetów - dla komfortu i lepszego samopoczucia. Zobacz, co znajdziesz w sklepie Combat.

Kubek termiczny i termos


Szybki zjazd, sprawne hamowanie, wypinasz narty i po chwili wygodnie siedzisz w przystokowej kawiarni, czekając na herbatę z sokiem malinowym i pieczony ser. W takich sytuacjach bliskość cywilizacji to atut stoku. Ale i w szczerym, pokrytym śniegiem polu możesz sprawić sobie (nie taką) małą przyjemność. Wystarczy dobry kubek termiczny i termos. Jak je wybrać?

Podstawowe kryteria są dwa. Po pierwsze - czas, przez który naczynie utrzymuje zawartość w wysokiej temperaturze. Z myślą o całodniowych wypadach wybierz termos albo kubek o wysokiej efektywności. Optymalnie, aby trzymał on temperaturę na poziomie przekraczającym 60 °C przez około 5-7 godzin. Wtedy masz pewność, że ciepła herbata zawsze jest w zasięgu ręki.

Drugie kryterium to pojemność. Pamiętaj, że taki sprzęt powinien być lekki i poręczny. Dla jednej osoby 0,5 litra powinno wystarczyć.

Termos obiadowy i naczynia


Po kilku godzinach wymagającej aktywności na mrozie rozgrzewająca zupa to najprawdziwsze spełnienie marzeń. Jeśli na Twojej drodze nie ma schroniska ani innego punktu gastronomicznego, przygotuj ją samodzielnie. Potem przelej do termosu i po prostu czekaj na odpowiednią okazję, żeby się posilić. Na trasie na pewno znajdziesz jakieś wygodne miejsce - nawet zimą.

Chcesz pobiegać na nartach? Sprawdź, co zabrać
Chcesz pobiegać na nartach? Sprawdź, co zabrać

Co ważne, termosy obiadowe utrzymują ciepło nawet przez kilkanaście godzin, więc z łatwością znajdziesz dla nich zastosowanie nie tylko podczas wypadów narciarskich. A co z pojemnością? Dla jednej osoby 0,5 l wystarczy z nawiązką. Dla dwóch warto już pomyśleć o termosie obiadowym o pojemności zbliżonej do 1 litra. I jeszcze jedno: warto zabrać też dodatkowe naczynia - jeszcze jedna miska czy spork na pewno nie zaszkodzą. Pamiętaj tylko, aby wszystko dobrze umieścić w plecaku. I pod żadnym pozorem go nie przeciążaj.

Nerka - nie tylko na krótkie wypady


Nerka to przede wszystkim świetny wybór na krótki wypad - kiedy nie musisz zabierać plecaka, bo planujesz krótką, najwyżej parugodzinną przebieżkę. Ale ten gadżet przyda Ci się także podczas dłuższych biegów. Dzięki niemu odpowiednio zabezpieczysz portfel, dokumenty, kluczyki do samochodu i smartfon. Ten ostatni umieść w osobnej przegródce. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy nadarzy się świetna okazja na zrobienie wspaniałego zdjęcia.

A jaka powinna być nerka na narty? Niezbyt duża, żeby z łatwością zmieściła się pod kurtką, no i oczywiście wodoszczelna. Wtedy masz pewność, że na przykład smartfonowi nie zaszkodzi śnieg, który przecież z łatwością przedostaje się do kieszeni kurtki.

Co jeszcze zabrać na bieg na nartach?


Pomyśl również o bezpieczeństwie. Swoim i pozostałych członków wyprawy. Koniecznie miej w pogotowiu solidną latarkę, na przykład czołówkę. To - jak szybko zimą zapada zmrok - potrafi zaskoczyć nawet wprawionych turystów i narciarzy. Z myślą o awaryjnych sytuacjach wrzuć do nerki lub zapinanej kieszeni także gwizdek alarmowy. Trzymamy kciuki, żeby nigdy nie był potrzebny, ale warto mieć go w ekwipunku.

Wszystkie wymienione wyżej produkty, a także sporo innych, przydatnych podczas wypraw rzeczy znajdziesz w sklepie Combat.

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #narty biegowe #bidon #termos #kubek termiczny

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 21/22
Porady
WorldSkitest 19/20