skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Co warto zabrać na piesze wyprawy

2021.09.06
Co warto zabrać na piesze wyprawy
Kliknij, aby powiększyć.
Co warto zabrać na piesze wyprawy
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie tylko pozwala nam być bliżej przyrody, dodaje energii, wzmacnia ciało i poprawia kondycję, ale także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i oczyszcza umysł.
Piesze wycieczki na łonie natury to ostatnio bardzo popularny trend na całym świecie. Dlatego przygotowaliśmy krótki artykuł, który pomoże odnaleźć pieszą aktywność odpowiednią do Twoich umiejętności i zainteresowań oraz listę najważniejszych rzeczy (tj. sprzęt turystyczny), które są niezbędne podczas pieszych wypraw.

1. Rodzaj i trudność wędrówki - jakie ma znaczenie?
2. Jaki rodzaj wędrówki jest odpowiedni dla mnie?
3. W jaki sprzęt turystyczny powinniśmy się zaopatrzyć przed pieszą wyprawą?

Rodzaj i trudność wędrówki - jakie ma znaczenie?


Przed wyruszeniem na dany szlak należy skrupulatnie zaplanować całą wędrówkę i zapoznać się z przebiegiem szlaków turystycznych. Wybranie odpowiedniej trasy jest bardzo istotne. Zbyt trudna i niedopasowana do naszych zainteresowań będzie już nie tylko przyjemnością i wyzwaniem, ale katorżniczą i niebezpieczna wyprawą, która może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Jeżeli chodzi o rodzaje wędrówek i ich trudność to wyróżniamy m.in.:
- Hiking - czyli wędrówka górska, do której nie potrzebujemy specjalnego sprzętu. Hiking to każdy spacer powyżej 5 km po szlaku w zróżnicowanym terenie.
- Wspinaczka górska - aktywność, podczas której do pokonania trasy musimy użyć naszych rąk, lin lub haków. Często potrzebny jest profesjonalny sprzęt wspinaczkowy.

Jaki rodzaj wędrówki jest odpowiedni dla mnie?


Przed wybraniem się na wędrówkę warto wyznaczyć szlak, którym będziemy podążać. Jak już wspominaliśmy, odpowiedni dla nas rodzaj wędrówki nie powinien być za trudny. Najlepiej, jeśli będzie on dostosowany do naszej kondycji, warunków pogodowych czy stopień naszego zaawansowania. Wszystko to sprawi, że zapewnimy sobie i współtowarzyszom podróży maksymalne bezpieczeństwo.
Jeżeli uwielbiasz spacerować, ale w ciągu nocy chcesz porządnie się wyspać w bezpiecznym miejscu, aby zregenerować siły na następny dzień, hiking będzie dla Ciebie odpowiedni. Trekking jest stworzony dla Ciebie, jeśli znajdujesz przyjemność w spacerowaniu po górach, nocą chcesz być bliżej natury, chcesz samemu zapewnić sobie miejsce i warunki do spania i poczuć się jak prawdziwy wędrownik. Natomiast jeśli lubisz adrenalinę, masz dobrą kondycję i odpowiedni sprzęt to wspinaczka górska będzie strzałem w dziesiątkę!

W jaki sprzęt turystyczny powinniśmy się zaopatrzyć przed pieszą wyprawą?


Przed każdą wyprawą należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który najlepiej kupić w sklepie turystycznym takim, który posiada pełne wyposażenie do pieszych wypraw i bogaty wybór dobrej jakości sprzętów turystycznych.

Sprzęt, który jest niezbędny kiedy wybieramy się na wędrówkę, która będzie trwała więcej niż 1 dzień to m.in.:
- Buty trekkingowe, które sprawdzą się podczas kilkugodzinnego marszu w wymagających warunkach. Najlepiej zdecydować się model z twardszą podeszwą i cholewką sięgającą za kostkę, by w ten sposób ustabilizować stopę.
- Rzeczami, bez których spanie pod gołym niebem będzie trudne to ciepły śpiwór, karimata i oczywiście namiot, który ochroni nas przed warunkami atmosferycznymi tj. wiatr czy deszcz.
- Na wyprawie przyda się także ręcznik szybkoschnący i dobry termos.
- Wygodny plecak jest również rzeczą bardzo istotną, w końcu to w nim będziemy nosić cały swój sprzęt, kosmetyki, buty czy ubrania.
- Wybierając się na wędrówkę nocną nie może zabraknąć dobrego oświetlenia, dlatego warto zabrać ze sobą dobrą czołówkę lub latarkę.
- Kuchenka turystyczna pozwoli nam na przygotowanie ciepłego posiłku, abyśmy mieli siłę na pokonywanie kolejnych kilometrów.
- Warto zabrać ze sobą ciepłe ciuchy, ale również zaopatrzyć się w ochronę przeciwsłoneczną takie jak; kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, czy czapka na głowę.

Z całą pewnością piesze wędrówki sprawią, że aktywnie spędzimy czas. Pamiętajmy jednak, żeby do każdej wyprawy dobrze się przygotować, a podczas wysiłku przynajmniej 3 razy w ciągu dnia spożyć pożywny posiłek i pić dużo wody.

skionline.pl
Tagi: #wyprawy górskie #sprzęt turystyczny #hiking #trekking #wspinaczka górska

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 20/21
Porady
WorldSkitest 19/20