skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Helly Hansen przybliża góry podczas Miesiąca Otwartych Gór!

2024.01.11
Poznaj zasady bezpiecznego odkrywania zimowych górskich szlaków wg Rafała Króla
Kliknij, aby powiększyć.
Poznaj zasady bezpiecznego odkrywania zimowych górskich szlaków wg Rafała Króla
Helly Hansen to norweska marka, która kocha góry i pragnie przybliżać ich piękno. Kolekcja odzieży technicznej Helly Hansen to modele obuwia, bielizny, kurtek i spodni, które chronią nas przed zimnem i wilgocią - pozwalając czerpać radość z czasu w górach.
W styczniu marka celebruje Miesiąc Otwartych Gór (Open Mountain Month) i organizuje szereg inicjatyw, by zbliżyć nam góry. Jedną z nich jest dzielenie się wskazówkami profesjonalistów, którzy współpracują z marką – jak bezpiecznie poznawać góry zimą.


Rafał Król (expeditions.pl), podróżnik, ekspert w dziedzinie outdooru, publicysta i ambasador marki – wymienia 8 podstawowych zasad, którymi mamy się kierować wybierając się w góry zimą – aby bezpiecznie korzystać z ich piękna.

1. Jak to kiedyś mawiano "bliższa koszula ciału niż sukmana". Bez względu na twoją aktywność zimą zadbaj o warstwę najbliżej skóry.

Najważniejsza jest bielizna termoaktywna. Taka która szybko schnie i dobrze zatrzymuje ciepło. Bez niej żadna inna warstwa odzieży nie będzie dobrze działać. Ani warstwa pośrednia ani zewnętrzna kurtka. Ta bielizna musi być syntetyczna lub wełniana. Unikaj bawełny jak tylko się da.

Przepocona bawełna nie tylko długo schnie ale dramatycznie nas wychładza.


2. Jeżeli wyruszasz w trasę staraj się nie wędrować samemu. Stwórz "punkt kontrolny" - powiadom kogoś (schronisko, rodzinę, przyjaciół) kto wie o jej przebiegu i daj mu znać do której godziny chcesz dotrzeć do miejsca docelowego. Po tym czasie jeżeli nie dotrzesz do celu zgłosi się zaginięcie a ratownicy będą wiedzieli gdzie cię szukać. Dlatego nigdy, ale to przenigdy nie zmieniaj trasy aby ratownicy szukali cię tam gdzie możesz być a nie wszędzie. Jeżeli już musisz zmienić trasę - poinformuj swój punkt kontrolny o zmianie, a gdy dotrzesz do celu poinformuj ze jesteś bezpieczny. To uniwersalna procedura, sprawdza się i w Beskidach i w Alpach.


3. Małe przedmioty, które zwiększają twoje szanse na przetrwanie gdy czekasz na pomoc to folia NRC - czyli koc ratunkowy, gwizdek ratunkowy , latarka i mały powerbank do smartfona. To małe drobiazgi ale dzięki nim możesz bezpiecznie doczekać aż dotrze pomoc. Folia Cię ogrzeje, gwizdek pozwoli wzywać pomoc nie zdzierając gardła, latarka nie pozostawi cię bezradnym po zmroku a powerbank sprawi że będziesz mógł dłużej wzywać pomoc przez telefon. W Polsce koniecznie zainstaluj darmową aplikację "Ratunek" która pozwoli cię zlokalizować i wezwać pomoc.


4. Ochrona głowy i oczu. Pamiętaj o atestowanym, wygodnym kasku. Urazy kończyn umiemy już operować, ale każdy uraz głowy od uderzenia kamienia czy upadku może gwałtownie zwiększyć ciśnienie krwi w czaszce i uczynić nas niepełnosprawnymi lub po prostu zabić. Dotyczy to zarówno narciarzy jak i wspinaczy. Na śniegu, nawet w pochmurny dzień zadbaj o oczy chroniąc je goglami lub okularami z filtrami. Śnieżna ślepota może przydarzyć się na śniegu nawet na nizinach, a co dopiero w górach. Śnieg odbija aż 95% światła słonecznego.


5. Nie jedź w góry wprost zza biurka. Znajdź trochę czasu przed wyjazdem w góry żeby się rozciągnąć i rozruszać. Spacer, bieganie czy basen mocno zmniejsza szanse na uraz. Warto na niego znaleźć czas.


6. Unikaj alkoholu. Nawet niewielka ilość zaburza czas reakcji, poczucie równowagi ale szczególnie mocno nas wychładza. Po alkoholu naszemu organizmowi wydaje się że jest nam ciepło i "otwiera wentylację". Wtedy szczególnie szybko się wychładzamy. Dlatego tak wiele jest wypadków śmiertelnych zamarznięć po alkoholu.


7. Ubezpiecz się. Poza granicami Polski to niezbędne, ale i na terenie kraju to korzystne. Koszty akcji ratowniczej i poszukiwacze, leczenie ambulatoryjne kosztuje bardzo dużo. Polisa na ternie kraju pozwala na zwrot kosztów leczenia poza NFZ i odszkodowanie z tytułu wypadku.


8. Miej odwagę, by odpuścić! Sprawdzajmy prognozy i jeśli warunki atmosferyczne wskazują, że nasza wyprawa czy aktywność wiąże się z dużym ryzykiem – na przykład mamy duży, świeży opad śniegu na szlaki, zawieja śnieżna ogranicza widoczność na trasach - po prostu odpuśćmy i tego dnia nie wychodźmy w góry. Warto ten czas poświęcić np. na trening w płaskim terenie czy eksplorowanie bezpiecznej okolicy.

Góry oferują nam najpiękniejsze wspomnienia ale szanujmy to, że wymagają od nas właściwej sytuacji i rozsądku.

skionline.pl
Tagi: #sprzetnarciarski #head

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: