skionline.plsprzęt serwis sprzętu narciarskiego Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jak dobierać/kupować buty narciarskie - doradza Marek Żurawiecki

2019.08.18
Jak dobrać buty narciarskie - doradza Marek Żurawiecki
Kliknij, aby powiększyć.
Jak dobrać buty narciarskie - doradza Marek Żurawiecki
Wielu narciarzy, nawet takich którzy uprawiają ten rodzaj aktywności od kilku lat, przy wyborze sprzętu koncentruje się głównie na deskach i wiązaniach, do odpowiedniego doboru butów przywiązując zdecydowanie mniejszą wagę. Tymczasem prawidłowy dobór butów ma podstawowe znaczenie nie tylko dla komfortu samych nóg, ale także dla całokształtu naszego poruszania się po śniegu i stoku. Postanowiliśmy więc w serii artykułów poświęconych "bootfittingowi" przybliżyć nieco to arcyważne zagadnienie. W pierwszej części, wraz z naszym specjalistą, Markiem Żurawieckim, zajmiemy się ogólnymi zasadami dotyczącymi dobru butów narciarskich. W kolejnych częściach pokażemy, jak profesjonaliści potrafią "personalizować" buta, by idealnie "leżał" na nodze.
Na samym początku wyjaśnijmy co mamy na myśli stosując termin "bootfitting". Od kilku lat robi on zawrotną karierę na zachodzie Europy. Sama idea "bootfittingu" jest dość prosta - otóż producenci butów narciarskich muszą standaryzować swoje buty, nie tylko pod względem numeracji, ale także szerokości, kształtu podeszwy czy wysokości podbicia, a wymogi produkcji seryjnej sprawiają, że każdy but danego rozmiaru jest taki sam. Tymczasem w naturze każdy ma trochę inny kształt stóp, często też występują różnice między stopą prawą i lewą u jednej osoby. Profesjonalny bootfitting polega więc na możliwej najdokładniejszym i najlepszym dopasowaniu buta narciarskiego do indywidualnych parametrów stopy narciarza. Chodzi tu nie tylko o komfort, ale też i o maksymalne przełożenie ruchu stopy na ruch nart na śniegu.

Oczywiście istnieją pewne odpowiedniki angielskiego terminu bootfitting, takie jak indywidualny dobór butów, czy personalizacja butów, ale wydaje się nam, że oryginalna nazwa tego procesu (jak to często bywa z językiem angielskim), lepiej oddaje całokształt zagadnienia związanego z odpowiednim doborem buta narciarskiego. W końcu - jeśli przyzwyczailiśmy się używać angielskiego słowa "tubing", które jest prostsze i trafniejsze ni jego polskie odpowiedniki, to dlaczego mielibyśmy nie stosować i "bootfittingu"? W końcu nie sama nazwa jest ważna, ale jej znaczenie...

Wróćmy do tematu. Pierwszym etapem bootfittingu jest jak najlepszy dobór butów narciarskich w sklepie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste jak nam się wydaje, nie może ograniczać się jednie do podania numeru buta. Najlepiej doboru dokonać w profesjonalnym sklepie, w którym sprzedawca nie tylko zna się na butach, ale także ma dla nas czas. Początkujący narciarze mogą tam liczyć na fachowe porady, z zakresu który początkowo wydawać im się może nieistotny, ale wraz z postępami w nauce jazdy, ogrywał będzie coraz większą rolę.

Jak dobrać buty narciarskie - doradza Marek Żurawiecki
Jak dobrać buty narciarskie - doradza Marek Żurawiecki

Z kolei bardziej doświadczeni narciarze muszą zdać sobie sprawę, że odpowiedni dobór buta to dziś sprawa bardziej złożona niż jeszcze kilka lat temu. Firmy produkujące buty uczyniły bowiem znaczne postępy technologiczne, buty produkowane są w różnych rodzajach, długościach, szerokościach, w różnym stopniu twardości, niesamowity postęp nastąpił także w kwestii samego komfortu. Stąd taka różnorodności jeśli chodzi o ilość modeli w kolekcjach każdego praktycznie producenta. Z jednej strony znacznie komplikuje to odpowiedni dobór buta - z drugiej zaś, ogromnie zwiększa możliwość jak najlepszego dopasowania.

Każdy narciarz, który chciałby jak najlepiej dobrać odpowiednie dla siebie buty, idąc do dobrego sklepu musi być przygotowany na kilka ważnych pytań, które powinien mu zadać sprzedawca (obecność tych pytań w czasie procesu sprzedaży jednocześnie świetnie weryfikuje kwestię, czy sprzedawca rzeczywiście jest dobry). Trzeba więc przed wizytą w sklepie zadać sobie te kilka pytań - jak jeździmy na nartach (stopień zaawansowania), jaki preferujemy styl, ile dni w roku spędzamy na nartach, jakie mamy narty, czego od buta oczekujemy w pierwszej kolejności - czy przede wszystkim komfortu, czy dobrego trzymania, czy też może precyzji sterowania nartami, która przekłada się na całość naszego poruszania się po śniegu i na stoku. Warto przy tym odpowiedzieć sobie na te pytania uczciwie - starając się nie przeceniać swoich umiejętności i możliwości.


Jaki rozmiar buta narciarskie?


Kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniego rozmiaru buta. O tym, że nie jest to sprawa prosta, niech zaświadczą statystyki doświadczonych sprzedawców i bootfitterów. Wynika z nich, że większość - między 80 a 90 % (!) - narciarzy jeździ w za dużych butach, często nawet o dwa numery, co ma ogromne znaczenie na stoku. W większości przypadków wcale nie jest zły, tylko źle dobrany (czyli za duży). Należy odrzucić przekonanie, że jeśli na co dzień chodzimy w butach numer, powiedzmy - 43, to również but narciarski powinien mieć taki numer. Może się zdarzyć, że będzie dobry, ale wcale nie musi tak być.

Dlatego przy każdej wizycie w sklepie, po wstępnym wywiadzie, sprzedawca nie powinien ograniczyć się do zadania pytania o numer buta, ale mieć "pod ręką" odpowiednią miarkę, dzięki której może dokładnie zmierzyć długość i szerokość stopy (na marginesie - tak samo powinno to wyglądać w dobrej wypożyczalni sprzętu). Doświadczony sprzedawca po dokładnym zmierzeniu i ocenie kształtu oraz objętości stopy jest w stanie zaproponować but jak najbardziej zbliżony do parametrów stopy.

Jak dobrać buty narciarskie - doradza Marek Żurawiecki
Jak dobrać buty narciarskie - doradza Marek Żurawiecki

Jak mierzyć buta narciarski w sklepie?


Podczas pierwszej przymiarki, but na początku wydaje się mało wygodny. Tutaj warto podkreślić, że przy mierzeniu buta często popełnia się błąd, który polega na tym, że but mierzymy z rozpiętymi klamrami, w pozycji wyprostowanej. Powoduje to, że czujemy ucisk w palcach i but wydaje się nam za ciasny. Bierzemy więc buty o rozmiar większe i... jeździmy w za dużych, klnąc na czym świat stoi... Otóż w pozycji wyprostowanej but wręcz powinien cisnąć w palce. By prawidłowo ocenić dopasowanie buta, należy zapiąć wszystkie klamry (w stopniu umiarkowanym - nie za mocno, nie za lekko) i stanąć na lekko ugiętych nogach, w pozycji, jaką zazwyczaj zachowujemy w czasie jazdy.

Dopiero stojąc w takiej pozycji, gdy golenie nóg lekko naciskają na języki butów, najlepiej w obu butach na raz, stopa jest w prawidłowej pozycji w bucie. Oczywiście mogą występować uciski - po zewnętrznej stronie buta, w okolicy haluksa, w okolicach kostki, ale najważniejsze na tym etapie bootfittingu jest odpowiednia długość buta. Tak jak już wspomnieliśmy - warto ją zweryfikować przez stanięcie na prostych nogach - wtedy powinniśmy mieć wrażenie, że but jest za krótki - jest to jak najbardziej naturalna, a wręcz pożądana cecha.

Oczywiście warto w butach spędzić jakiś czas - stopa będzie się w naturalny sposób układać w bucie i lepiej możemy ocenić poprawność naszego wyboru. Osoby, które wiele lat jeździły w zbyt dużych butach mogą czuć na początku dyskomfort, ale możemy zapewnić, że taki but dużo lepiej sprawdza się na stoku. Warto pamiętać, że drobne dysfunkcje stopy, które powodują brak komfortu (wystające kostki, haluksy, zewnętrzne części stopy) to rzeczy wtórne - można to usunąć w kolejnych etapach bootfittingu, o czym będziemy pisać w kolejnych częściach.

Twardość "Flex" buta narciarskiego


Na tym początkowym etapie doboru butów należy tez skonsultować twardość buta. Sprzedawca może to uczynić już na podstawie wstępnego wywiadu, ale zawsze możemy podjąć ten temat. Narciarze początkujący powinni mieć buty dość miękkie, o fleksie (twardości 60-80), w miarę zwiększania się naszych umiejętności wskaźnik twardości powinien być coraz wyższy - średnio zaawansowani narciarze powinni używać butów o twardości 85-100), twardsze buty - 110 i więcej - przeznaczone są dla bardzo dobrych narciarzy.

Niezbędnym elementem poprawnego doboru butów jest także wybór odpowiedniej wkładki, która stabilizuje stopę w bucie, uniemożliwiając ruch do tyłu i do przodu. Tej tematyce poświęcimy także jeden z kolejnych odcinków naszego cyklu, z którym zapoznasz się tutaj: wybór odpowiedniej wkładki

pk/skionline.pl

Partnerzy



www.fischersports.com

www.zurawiecki.eu

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #buty narciarskie #dobór butów narciarskich #jak kupować buty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: