skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jaki nawilżacz powietrza - ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?

2023.02.06
Jaki nawilżacz powietrza - ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?
Kliknij, aby powiększyć.
Jaki nawilżacz powietrza - ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?
Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza wcale nie jest prosty. Wydawałoby się, że taki sprzęt to kwestia designu oraz budżetu. Nic bardziej mylnego! Na rynku jest wiele modeli czołowych producentów, które różnią się nie tylko walorami estetycznymi i ceną, ale również - zasadą działania. Trzeba dobrze poznać możliwości, by wybrać najlepszy nawilżacz, dostosowany do naszych potrzeb. Spośród jakich opcji wybieramy i która będzie strzałem w dziesiątkę? Pora przyjrzeć im się bliżej!

Dlaczego kupić nawilżacz powietrza?


Zanim przejdziemy do wyboru najlepszego nawilżacza, dobrze wiedzieć, dlaczego to istotny zakup. To sprzęt, który pomaga zadbać o jakość powietrza w domu - obok oczyszczacza powietrza. Zwłaszcza w sezonie grzewczym powietrze ma tendencję do wysuszania się, a niska wilgotność niesie szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia. Wszyscy zdają sobie sprawę, że zima jest sezonem obfitującym w infekcje - dlatego szczególnie wtedy należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Suche powietrze negatywnie wpływa na pracę układu oddechowego. Jeśli dodamy do tego wysuszanie skóry i mogące pojawić się podrażnienia - widać, że nie można zwlekać z decyzją o zakupie nawilżacza. Na marginesie warto dodać, taki sprzęt docenią również wszyscy fani roślin doniczkowych - im również szkodzi suche powietrze.

Jaki nawilżacz lepszy: ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?


Gdy decyzja o zakupie nawilżacza zapadła, trzeba ustalić, jaki rodzaj sprzętu wybrać. Możemy postawić na nawilżacz:
  • parowy
  • ewaporacyjny
  • ultradźwiękowy
W asortymencie sklepów dominują dwa ostatnie - i im się bliżej przyjrzymy! Nawilżacz parowy nie wydaje się dobrym wyborem głównie ze względu na fakt, że para, którą emituje, jest gorąca. Ze względów bezpieczeństwa lepiej wybrać więc inne możliwości - zwłaszcza, że znajdziemy wśród nich także urządzenia budżetowe. A to właśnie niska cena była przez długi czas najmocniejszym atutem nawilżacza parowego.

Pora zdecydować: nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Warto zacząć od zrozumienia obu technologii. W przypadku pierwszej technologii za nawilżanie powietrza odpowiadają fale ultradźwiękowe, które rozbijają cząsteczki wody, emitując parę. Jest ona chłodna i przejrzysta.

Tego typu sprzęty mają całą listę zalet. Wśród najważniejszych należy wymienić energooszczędność i cichą pracę. Świetnie sprawdzą się więc jako nawilżacz w sypiali czy pokoju dziecka - mogą pracować także w nocy!

Warto jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń tej technologii. Przede wszystkim, takiego nawilżacza nie powinni kupować opiekunowie zwierząt domowych - psy i koty mogą słyszeć niektóre ultradźwięki, które nie są dla nich komfortowe. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest konieczność używania wyłącznie wody destylowanej, by nie ryzykować wydzielania się szkodliwego dla zdrowia pyłu kamiennego.

Jak w porównaniu z tym sprzętem wypadają nawilżacze ewaporacyjne? Zasada działania urządzenia tego typu opiera się na pochłanianiu suchego powietrza przez wentylator, a następnie przepuszczania go przez filtr nawilżający lub specjalne dyski. To zdecydowanie najzdrowsza forma nawilżania powietrza, która sprawdzi się praktycznie zawsze! Nawilżacze emitują chłodną parę, są energooszczędne, sprawdzą się w sypialni i pokoju dziecka. Możemy w nich stosować wodę z kranu, nie trzeba specjalnej wody destylowanej. Jednak do kosztów eksploatacji należy zaliczyć regularną wymianę filtrów.

Nawilżacze ewaporacyjne w sklepie MediaMarkt są chętnie wybierane ze względu na to, że stanowią naturalny sposób nawilżania powietrza. Do wyboru jest wiele modeli sprawdzonych producentów. Ci jednak, którzy wolą urządzenia ultradźwiękowe, też znajdą coś dla siebie!

skionline.pl
Tagi: #nawilzaczpowietrza

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 22/23
Porady
WorldSkitest 19/20