skionline.plsprzęt wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Kaski i gogle Carrera - czyli bezpieczeństwo na stoku znowu modne

2010.11.24
Carlo Janka fot. Carrera / Pentaphoto/Alessandro Trovati
Kliknij, aby powiększyć.
Carlo Janka fot. Carrera / Pentaphoto/Alessandro Trovati
Projektanci z firmy Carrera przygotowując najnowszą kolekcję kasków i gogli postawili sobie za cel stworzenie wyjątkowej linii produktów spełniających najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Unikalny design, dla którego inspiracją była moda ze światowych wybiegów łączy się z ochroną twarzy i głowy.
W kasku bezpieczniej
Skuteczność narciarskich kasków zbadał neurochirurg z Denver - dr Stewart Levy. Wyniki swoich badań opublikował w pracy "Analiza urazów głowy wśród narciarzy i snowboardzistów". Przebadał ponad 400 przypadków narciarzy, którzy trafili do centrum ratunkowego InterMountain Neurosurgery and Neuroscience w Denver z urazami głowy. Wśród przebadanych przez dr Levy wypadków na stoku, 69 proc. osób doznała obrażeń głowy bez dalszych powikłań, 15 proc., to ciężkie urazy, a 4 proc. to wypadki śmiertelne.
Jedynie 5 na 400 osób trafiło do szpitala z urazami głowy, mimo używania kasków ochronnych.
Proporcje te w obrazowy sposób pokazują, jak bardzo zwiększa się bezpieczeństwo uprawiania sportów zimowych, gdy chronimy głowę kaskiem. Niezwykle istotnym jest również fakt, że urazy osób używających kasków ochronnych były zdecydowanie lżejsze niż narciarzy nie korzystających ze sprzętu ochronnego.
Nie narażajmy więc więcej zdrowia i życia swojego oraz najbliższych. Zanim rozpoczniemy pakowanie walizek na wyjazd w góry - zaopatrzmy się w kask ochronny.

Statystyki na stoku
Światowe tendencje wyraźnie wskazują na wzrost świadomości dotyczącej konieczności używania kasków ochronnych podczas uprawiania sportów zimowych. Z badań demograficznych przeprowadzonych przez NSAA w sezonie zimowym 2008/2009 wynika, że używanie kasków przez narciarzy i snowboardzistów w Stanach Zjednoczonych wzrosło w stosunku do lat 2002/2003 z 25 do 48 proc. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że tylko 32 proc. osób korzystających z kasków, to dorośli a aż 77 proc., stanowią dzieci poniżej 9 roku życia.

Jak jest w Polsce? Od lutego 2010 roku obowiązuje zaostrzone prawo nakazujące używania kasków podczas jazdy na nartach lub snowboardzie przez dzieci poniżej 15 roku życia. Niestety, dorośli wciąż niechętnie dbają o swoje bezpieczeństwo traktując kaski ochronne jak zło konieczne.

Gogle, żeby widzieć więcej
Anja Paerson fot. Carrera Pentaphoto/MarcoTrovati
Kliknij, aby powiększyć.
Anja Paerson fot. Carrera Pentaphoto/MarcoTrovati
Bezpieczne narciarstwo zaczyna się nie na stoku, lecz w sklepie, gdy wybieramy sprzęt oraz odzież. Gogle, to wbrew pozorom jedna z bardziej istotnych części wyposażenia narciarza. W górach energia światła jest niezwykle silna, przez co znacznie utrudnione jest widzenie. Śnieg, lód i chmury, to powierzchnie odbijające światło, dlatego gdy dociera ono do naszych oczu, jest bardzo intensywne i zmniejsza ostrość widzenia. W takich warunkach atmosferycznych bez gogli ani rusz. Są one niezbędne również, gdy pada śnieg, co powoduje odruch zamykania oczu podczas jazdy.

Chroń siebie i bądź modny
Firma Carrera poprzez wprowadzenie w swoich kolekcjach unikalnego i nowoczesnego wzornictwa, stara się zachęcić również dorosłych do korzystania z ochrony przed urazami podczas uprawiania sportów zimowych. Dzięki najnowszej linii produktów, można nie tylko czuć się bezpiecznie i komfortowo, ale również wyglądać modnie podczas białego szaleństwa na stokach.


poprzednia stronastrony: 1  2  3  następna strona

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


sprzęt narciarski 20/21
Porady
WorldSkitest 19/20
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021