skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Kompletny przewodnik po zakupie roweru Hardtail dla początkujących

2022.08.25
Kompletny przewodnik po zakupie roweru Hardtail dla początkujących
Kliknij, aby powiększyć.
Kompletny przewodnik po zakupie roweru Hardtail dla początkujących
Rower Hardtail - Dlaczego? Co go wyróżnia? Jak go kupić? Na te i wiele innych pytań związanych z tym rowerem postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Rozpoczęcie przygody z kolarstwem górskim nieraz wymaga nabycia odpowiedniej wiedzy, zwłaszcza na samym początku, gdy musimy wybrać odpowiedni rower. Typów rowerów górskich jest naprawdę sporo, od Downhillowych i Enduro przez Hardtail i Dirt po trailowe i elektryczne. Już teraz warto wspomnieć, że najlepszym modelem dla większości początkujących będzie rower Hardtail. Dlaczego? Co go wyróżnia? Jak go kupić? Na te i wiele innych pytań związanych z tym rowerem postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czym jest Hardtail?


Jest to rower MTB, czyli przeznaczony do jazdy po górzystych terenach. Jego specyfika budowy, czyli ogólnie rzecz ujmując, przednie zawieszenie pozwala na sprawną jazdę zarówno u podnóży gór, gdzie dominują trasy leśne, jak i podczas stromych zjazdów ze szczytu.
Hardtail przez wielu profesjonalnych kolarzy jest nazywany „twardzielem”, ponieważ jest w stanie wytrzymać duże przeciążenia związane z zeskokami z dużych wysokości i dlatego tak dobrze sprawdza się w górskiej jeździe.

Co go wyróżnia?


Można stwierdzić, że oprócz przedniego zawieszenia Hardtail nie różni się zbytnio od innych modeli rowerów górskich i jest w tym nieco prawdy. Modele z grupy MTB różnią się od siebie jedynie pojedynczymi elementami, natomiast Hardtail od innych wyróżnia jeszcze sposób jego prowadzenia.

Niektóre rowery górskie – z podwójnym zawieszeniem lub tylnym amortyzatorem – nie są tak sztywne podczas jazdy, przez co ciężko jest na nich nabyć odpowiednich umiejętności na bardziej wymagającym terenie. Są one również znacznie cięższe niż Hardtail, przez co nie nadają się już do bardziej rekreacyjnej jazdy. Hardtail natomiast jest najbardziej sztywny i najlżejszy z nich wszystkich, dzięki czemu optymalizuje zużycie energii kolarza, pozwalając na znacznie dłuższą jazdę i skuteczną naukę na początku przygody z kolarstwem górskim.

Co musisz wiedzieć przy zakupie?


Jeśli jesteś już przekonany/a co do zakupu roweru Hardtail, to musisz wiedzieć, że odpowiedni jego wybór wiąże się z kilkoma ważnymi do rozważenia kwestiami.

1. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że Hardtail nie nadaje się do każdego rodzaju górzystych terenów. Przednie zawieszenie, choć ułatwia kontrolę nad dwukołowcem, to na najwyższych górskich szczytach może nie sprawdzić się tak jak rowery z podwójnym zawieszeniem. Dodatkowo jego niska masa nie nadaje się do szybkich zjazdów po asfalcie, ze względu na mniejszą przyczepność niż mają np. rowery Dowhill’owe. Przed zakupem lepiej więc określić czy na pewno planujesz jeździć po umiarkowanie trudnym terenie, wówczas Hardtail będzie do tego dobrym wyborem.

2. Kolejną kwestią jest cena dobrego Hardtail’a. O ile pozostałe modele nie kosztują mniej niż 4 tys. jeśli nie są dobre, o tyle cena jakościowych rowerów Hardtail zaczyna się już od 3 tys. zł. Jest to naprawdę bardzo dobra cena dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, czy kolarstwo górskie im się spodoba.

3. Rower typu Hardtail nie jest dla każdego. Fakt, że cechuje go prostota obsługi, niezawodność i wytrzymałość sprawdzające się na naprawdę wielu terenach i poziomach zaawansowania kolarzy. Natomiast prowadzenie Hardtail’a wiąże się z nauką specjalnej techniki jazdy, która nieco różni się od innych modeli. Przednie zawieszenie wymaga większej precyzji podczas jazdy, która, co warto mieć na względzie, nie każdemu się podoba.

4. Ciekawą sprawą jest też to, że w Hardtail’u możemy zmieniać jego właściwości dzięki doborowi konkretnego rozmiaru kół. Klasyczne 26-calowe czy 27,5-calowe dodają rowerowi większej zwrotności i lekkości na szosowej trasie. Natomiast na bardziej leśnych terenach 29-calowe koła sprawią, że podjazd roweru znacznie się poprawi, będzie on stabilniejszy na zjazdach, a pokonywanie przeszkód będzie mniej inwazyjne. Warto więc pamiętać, że dobór kół również ma znaczenie.

5. Ostatnią już kwestią przy zakupie jest wybór odpowiedniego sklepu. Rowery górskie są pojazdami dla początkujących i zaawansowanych zawodowców w dziedzinie kolarstwa górskiego, dlatego nie warto szukać ich w zwykłych sklepach sportowych. Najlepiej postawić na producentów kierujących swoje produkty do profesjonalistów. Hardtail’e można znaleźć na wielu sprawdzonych stronach internetowych dla kolarzy, przy czym warto przy wyborze kierować się opiniami i recenzjami czy to w sklepach online, czy na forach dla kolarzy.

Po takim rozeznaniu i rozważeniu wszystkich kwestii nie pozostaje już nic innego jak zakup idealnego dla nas roweru Hardtail i cieszenie się z początków jazdy po górskich szlakach.

Czy Hardtail jest stricte górski?


Na koniec warto zadać sobie jeszcze pytanie, czy ten model roweru nadaje się tylko do jazdy po górach? Otóż niekoniecznie. Dzięki swojej lekkości jako jeden z nielicznych rowerów MTB nadaje się również do jazdy trekkingowej czy nawet miejskiej. Nie jest to jego główny teren, dlatego może zdarzyć się tak, że na dłuższą metę jazda po mieście będzie zbyt męcząca, aczkolwiek na pewno Hardtail sprawdzi się w tej sytuacji lepiej niż Downhill czy Trail.

Hardtail świetnym rozwiązaniem dla kolarzy


Jak można zauważyć rower typu Hardtail jest świetnym rozwiązaniem dla kolarzy chcących nabyć dobrych umiejętności podczas górskich przejażdżek. Na początku sprawdzi się on najlepiej spośród wszystkich modeli górskich, ucząc nas jeździć po wymagającym terenie, a gdy już nabierzemy wprawy, możemy śmiało przestawić się na model z pełnym zawieszeniem i śmigać na bardziej profesjonalnych trasach

skionline.pl
Tagi: #sprzęt rowerowy #rower #zakup roweru #jaki rower #hardtail

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: