skionline.plsprzęt wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Kurtki narciarskie i skiturowe - czym się różnią, którą wybrać?

2020.11.14
Kurtki narciarskie i skiturowe - czym się różnią, którą wybrać?
Kliknij, aby powiększyć.
Kurtki narciarskie i skiturowe - czym się różnią, którą wybrać?
Choć cały czas największą popularnością w naszym kraju cieszy się narciarstwo zjazdowe, to coraz większe zainteresowanie budzi też poruszanie się po górach na nartach skiturowych. Warto wiedzieć, że ubrania narciarskie zapewniające komfort w jednej i drugiej aktywności znacznie się między sobą różnią.
Najważniejszym elementem całego zestawu są bez wątpienia kurtki narciarskie. Modele zjazdowe i kurtki skiturowe to diametralnie różne konstrukcje. Wynika to przede wszystkim z charakteru obu aktywności.

Ocieplana kurtka narciarska czy lekka kurtka skiturowa?


Narciarstwo alpejskie to przede wszystkim szybkie zjazdy po przygotowanym, wyratrakowanym stoku, a następnie jazda wyciągiem pod górę. W takich warunkach niezwykle ważne jest prawidłowe zabezpieczenie organizmu przed zimnem. Warto pamiętać, że w czasie zjazdu wysoka prędkość znacznie obniża odczuwalną temperaturę. Dobrze chronieni przed mrozem musimy być również w drodze na szczyt, szczególnie jeśli korzystamy z otwartych wyciągów krzesełkowych. Rozgrzani dynamicznym zjazdem będziemy musieli spędzić kilka minut w pozycji siedzącej, bez możliwości na osłonienie się przed wiatrem.

Kurtki narciarskie i skiturowe - czym się różnią, którą wybrać?
Kurtki narciarskie i skiturowe - czym się różnią, którą wybrać?

W przypadku narciarstwa skiturowego znacznie większą wagę trzeba kłaść na zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Na szczyt dostajemy się bowiem o własnych siłach. Szybkie przemieszczanie się pod górę na nartach może być naprawdę wyczerpujące. Kurtki skiturowe o wysokiej oddychalności mają kluczowe znaczenie dla sprawnego odprowadzana wilgoci i nagrzanego powietrza. Z kolei w czasie zjazdu musimy być skutecznie chronieni przed zimnymi podmuchami wiatru. Stąd też kurtki na skitury męskie i damskie cechują się dużym zróżnicowaniem w swojej konstrukcji.

Jaka kurtka na narty zjazdowe?


Zjazdowe kurtki narciarskie zarówno męskie, jak i damskie stawiają przede wszystkim na skuteczną izolację w niskich temperaturach oraz ochronę przed śniegiem i zimnym wiatrem. Stąd najczęściej są to mocno ocieplane kurtki z membraną, które zapewniają kompleksową ochronę przed surowymi warunkami atmosferycznymi panującymi na stoku. Dzięki połączeniu wszystkich funkcji w jednym produkcie, kurtki narciarskie są bardzo wygodne w użytkowaniu. Często wystarczy dobra bielizna termiczna, lekka bluza i kurtka, aby zapewnić sobie komfort przez cały dzień szusowania po stokach. Markowa kurtka na narty męska lub damska to także krój odpowiednio dobrany do sylwetki, przez co całość zapewnia maksymalną swobodę ruchów w czasie zjazdu.

Kurtka narciarska The North Face
Kurtka narciarska The North Face

Ubrania narciarskie przygotowywane z myślą o użytkowaniu na stoku są wyposażane w elementy niespotykane w innych rodzajach odzieży. Bardzo przydatnym dodatkiem jest mała kieszonka na rękawie, która pomieści skipass na wyciąg. Dzięki temu sprawnie przejdziemy przez bramki przy wyciągu i na pewno nie zgubimy karnetu. Liczne kurtki narciarskie są również wyposażane w osobną kieszeń ze ściereczką do przecierania gogli. Niezbędnym dodatkiem kurtek narciarskich są też elementy zabezpieczające przed śniegiem. Fartuch przeciwśnieżny u dołu oraz elastyczne, wewnętrzne mankiety w rękawach skutecznie zatrzymają biały puch na zewnątrz, oszczędzając nam nieprzyjemnego uczucia kontaktu z zimnym śniegiem pod ubraniem.

Jakie kurtki skiturowe będą najlepsze na podejścia, a jakie na zjazdy?


Kurtki na skitury męskie i damskie to przede wszystkim lżejsze modele od klasycznych kurtek narciarskich. Najczęściej wybierane są zestawy składające się z dwóch kurtek, które mogą być noszone niezależnie od siebie lub razem. Pierwsza kurtka skiturowa to najczęściej lekki model hybrydowy. Docieplone są w nim kluczowe partie ciała, natomiast rękawy czy boki kurtki wykonane są z lekkich materiałów. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na stromych podejściach, utrzymując optymalną temperaturę ciała i pozwalając na błyskawiczne odprowadzanie wilgoci i nadmiaru ciepła na zewnątrz. Tego typu kurtki skiturowe najczęściej wykorzystują wypełnienie syntetyczne, które zapewnia lepszą izolację po zawilgoceniu niż puch. Najpopularniejszym wyborem jest ocieplina Primaloft® oferująca niską wagę i świetną termikę w różnych warunkach pogodowych. Wysokiej jakości kurtki skiturowe męskie i damskie znajdziecie w ofercie sklepu 8a.pl: 8a.pl/kurtki-skiturowe

Kurtka skiturowa Dynafit
Kurtka skiturowa Dynafit

Kiedy zrobi się znacznie zimniej lub przygotowujemy się do zjazdu, przyda się zewnętrzna kurtka skiturowa z membraną. To cienkie modele, które z łatwością założymy na pozostałe warstwy odzieży. Ich główną funkcją jest ochrona przed zimnym wiatrem i śniegiem. Wodoodporna warstwa zewnętrza sprawdzi się na szczycie, kiedy musimy zdjąć i schować foki skiturowe, na zjeździe, ale i na podejściu, gdy zaskoczy nas zamieć.

- Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kurtkę narciarską czy skiturową, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Kurtki narciarskie i skiturowe to z pewnością jeden z najważniejszych elementów ubrania narciarskiego, jednak dla zapewnienia optymalnych właściwości, muszą być wsparte przez odpowiednią bieliznę termoaktywną i lekką bluzę termiczną. Dopiero pełny zestaw odzieży narciarskiej gwarantuje optymalne warunki termiczne na stoku. Wiele osób zadaje też pytanie jak prać kurtkę narciarską? Na rynku dostępne są specjalne środki do prania odzieży z membraną oraz syntetyczną ociepliną, które pozwolą odświeżyć odzież w zwykłej pralce. Po kilku praniach warto zadbać też o odpowiednią impregnację w przypadku kurtek membranowych. Wówczas nasza kurtka będzie nam towarzyszyć na stoku czy podejściu skiturowym przez wiele sezonów.


Tagi: #sprzęt narciarski #kurtki skiturowe #kurtki narciarskie #skituring #odzież narciarska

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


sprzęt narciarski 20/21
Porady
WorldSkitest 19/20
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021