skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Nanotechnologia w nartach Atomic`a

2005.09.28
Wyobraźmy sobie, że dzięki pracy naukowców udało się wydłużyć średnią życia o jakieś 20 lat, wymyślono alternatywne do ropy naftowej źródła energii, komputery działają miliard razy szybciej i zaktywowano maksymalny potencjał tkwiący w każdym narciarzu. Mowa o nanotechnologii, czyli sztuce manipulacji materiałami na poziomie atomowym i molekularnym i o substancjach zbudowanych z włókien o przekroju 1/80 tys. średnicy włosa.
Rozwój nanotechnologii i jej naukowe wykorzystanie można porównać do rozwoju nauk informatycznych na przestrzeni ostatnich 50 lat. Nanotechnologia znajduje zastosowanie w badaniach biomedycznych, informatyce, energetyce, a także pomaga w projektowaniu nowej generacji produktów konsumenckich. Przykładem mogą być niemnące i odporne na zabrudzenia tkaniny, których włókna poddaje się procesem specjalnej impregnacji na poziomie molekularnym. Inny przykład, to kosmetyki z filtrami UVA i UVB, gdzie wykorzystuje się tytanowo-tlenowe cząsteczki tworzące doskonałą ochronę przeciwsłoneczną. Do konstrukcji rakiet tenisowych Wilson zastosował włókna karbonowe najnowszej generacji, które charakteryzuje niezwykle niska masa i ogromna wytrzymałość.

A co nowego wnosi nanotechnologia do branży narciarskiej? Z myślą o najliczniejszej grupie miłośników białego narciarstwa: średnio zaawansowanych narciarzach, powstała nowa generacja nart typu all mountain. Przeznaczona dla wysportowanych, lubiących jazdę w zróżnicowanych warunkach fanach nart, którzy potrzebują doskonałego sprzętu - lekkiego i "posłusznego". Nonotechnologii nie można zobaczyć. Można natomiast poczuć i zrozumieć zasadę jej działania zakładając nowe Izor’y wyposażone w ramę Nanoframe.

Modele, w których zastosowano ramę nanoframe to lekkie, cienkie i płaskie narty, które okala specjalna rama. Górna warstwa narty i rama są wykonane z nano włókien. Dobierając odpowiednie warstwy łączące ramę z nano materiałem w różnych modelach Izor uzyskano różny stopień sztywności narty. Nano rama łączy się z przodu, na dziobach nart, odpowiednio je usztywniając. W tylnej części ramiona ramy nie stykają się, dzięki czemu narty są w tym miejscu miększe i bardziej elastyczne. Tak specyficzna konstrukcja gwarantuje większą precyzję, lepsze trzymanie i doskonałe przyspieszenie.

- w przedniej części narty są sztywniejsze, przez co łatwiej je prowadzić i kontrolować
- cała konstrukcja nie jest sztywna, dzięki "otwartej" ramie w tylnej części narty
- elastyczne na całej długości
- doskonale trzymają krawędzie
- łatwo wchodzą w skręt
- lekkie


skionline.pl


skionline.pl

powrót

Zobacz
MS Bormio - Atomic
MS Bormio - Atomic
MS Bormio - Atomic
Atomic na MŚ w St.Moritz
Atomic na MŚ w St.Moritz
Atomic na MŚ w St.Moritz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: