skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Napoje izotoniczne - właściwości i zastosowanie

2022.07.06
Dobre nawodnienie organizmu to podstawa przy wysiłku fizycznym. Wiele osób zamiast wody, pije podczas treningów napoje izotoniczne. Czy to jednak dobry wybór? Izotoniki cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdźmy więc, jakie mają wartości i czy rzeczywiście stanowią dobre źródło nawodnienia podczas treningów i nie tylko.

Napoje izotoniczne ? czym są i jakie mają właściwości?


Izotoniki to tak zwane napoje funkcjonalne. Mają bowiem nie tylko walory smakowe, ale i właściwości, mające wpływ na nasze samopoczucie i wydolność. Głównym zadaniem izotoników jest mocne nawodnienie organizmu, a właściwie, jego ochrona przed odwodnieniem. Jednak nie składają się one jedynie z wody. Mają one bowiem specjalny skład o odpowiednim ciśnieniu osmotycznym. Ciśnienie to jest podobne do tego, jakie mają nasze płyny ustrojowe. Prócz tego, w napojach izotonicznych znajdują się także witaminy, sole mineralne oraz elektrolity. Dzięki temu izotoniki umożliwiają szybki niedobór płynów oraz wszystkich tych składników w czasie szczególnie wysokiej aktywności fizycznej, kiedy to organizm je traci. Co więcej, dzięki zawartości sodu, redukują one skurcze mięśni.

Napoje izotoniczne nie tylko uzupełniają niedobory, ale i bardzo skutecznie gaszą pragnienie. Robią to znacznie efektywniej niż woda, dlatego też uniemożliwiają one odwodnienie organizmu nawet podczas intensywnego wysiłku. Dlaczego właściwie tak się dzieje? Między innymi dlatego, że wchłaniają się po prostu znacznie szybciej niż zwykła woda.

Kiedy warto sięgnąć po napój izotoniczny?


Napoje izotoniczne powstały przede wszystkim z myślą o sportowcach oraz osobach trenujących regularnie. To bowiem właśnie podczas wysiłku fizycznego, ich właściwości zapewniają najwięcej korzyści. To wtedy właśnie organizm najszybciej traci wodę, substancje odżywcze i elektrolity. Podczas intensywnym wysiłku fizycznym potrzebuje on więc nie tylko wody, ale też właśnie uzupełnienia pozostałych traconych składników. W ten sposób organizm podtrzymuje swą wydolność na odpowiednim poziomie.
Izotoniki warto stosować w celu uzupełnienia płynów i minerałów zarówno podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jak i po treningu. Dzięki temu potreningowa regeneracja będzie jeszcze bardziej efektywna. Takie napoje można jednak pić także na co dzień. Świetnie sprawdzają się szczególnie w upalne dni, ponieważ szybko gaszą pragnienie.

Czy napoje izotoniczne są zdrowe?


Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy napoje izotoniczne są zdrowe. Dlaczego właściwie pojawia się takie pytanie? Z prostego powodu - izotoniki często mylone są z tak zwanymi energetykami. A to zupełnie 2 inne rodzaje produktów. Napoje energetyzujące bazują na substancjach pobudzających, a ich skład bogaty jest w sztuczne substancje. Spożywanie takich napojów rzeczywiście może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia i układu nerwowego. Jednak izotoniki to zupełnie inna grupa napojów. Bazują one na wodzie, a w ich składzie znajdziemy bogactwo witamin i składników mineralnych. Dobre napoje izotoniczne można spożywać na co dzień bez żadnych obaw, ponieważ nie tylko nie szkodzą, ale zapewniają wiele korzyści.

Jaki napój izotoniczny wybrać?


Na rynku dostępny jest obecnie bardzo duży wybór wśród napojów izotonicznych. Różnią się one miedzy sobą nie tylko wyglądem i smakiem, ale przede wszystkim składem. Nie wszystkie są najlepszej jakości, dlatego też przy wyborze izotoników warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim stawiajmy na napoje, które mają w składzie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb zestaw witamin i minerałów. Kolejną ważną rzeczą, jest zawartość cukru. W sklepach znajdziemy zarówno napoje z cukrem, jak i bez. Te drugie często nie mają kalorii lub ich ilość jest minimalna.

skionline.pl
Tagi: #napojeizotoniczne

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: