skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Nordica Speedmachine - kultowe buty powracają w wielkim stylu

2017.01.09
Nordica Speedmachine - kultowe buty powracają w wielkim stylu
Kliknij, aby powiększyć.
Nordica Speedmachine - kultowe buty powracają w wielkim stylu
Firma Nordica wyposażyła sklepy w zgrabną walizkę, która pomoże w indywidualnym dopasowaniu butów Speedmachine. Kultowy model powraca w wielkim stylu. Sprawdzony model i legendarny kształt, teraz dodatkowo można personalizować na wiele sposobów.
Promieniowanie podczerwone jest to część widma o długości fal zaraz za czerwienią, widzialną częścią pasma. Infraczerwień jest niewidzialna dla ludzkiego oka, jest jednak odczuwalna w postaci ciepła. W najprostszej wersji to nic innego jak zwykła grzałka elektryczna rozgrzewająca się do kilkuset stopni Celsjusza, w wyniku czego z jej powierzchni emitowane jest promieniowanie podczerwone niewidzialne dla ludzkiego oka, które jest znakomitym nośnikiem energii cieplnej. Znane nam wszystkim doskonale żarówki wkręcane do żyrandoli, to także nic innego jak promienniki podczerwieni. No jak to, przecież to źródło światła — oczywiście też, ale na wytworzenie światła wykorzystywane jest tylko 5% mocy pobieranej przez żarówkę, a 95% mocy tracone jest w postaci ciepła. Czy tracone, to zależy od perspektywy. Z punktu widzenia techniki świetlnej, gdzie głównym założeniem jest uzyskanie z 1W jak największej ilości światła, to faktycznie tracone (tylko 5% sprawności). Z punktu wykorzystywania żarówki do ogrzewania, otrzymujemy grzałkę o sprawności 95%, która ogrzewa nam pomieszczenie promieniami podczerwonymi rozchodzącymi się w liniach prostych we wszystkich kierunkach, a efektem ubocznym jej działania jest światło. Tak, tylko gdzie tutaj sport i narciarstwo? Dlaczego taki wstęp?? Dlatego że podczerwień trafiła ostatnio do serwisów narciarskich.


Firma Nordica wyposażyła sklepy w zgrabną walizkę, która pomoże w indywidualnym dopasowaniu butów Speedmachine. Kultowy model powraca w wielkim stylu. Sprawdzony model i legendarny kształt, teraz dodatkowo można personalizować na wiele sposobów. Zaczynamy od butów wewnętrznych które można wygrzać w specjalnym piecyku. Buty wykonane z korka znakomicie się układają pod wpływem temperatury dopasowując się do kształtu stopy. 8 minut w temperaturze 80 stopni i buty pasują dużo lepiej. Jeśli jednak ten zabieg nie wystarczy, to musimy popracować nad skorupą buta. W tym pomoże wspomniana we wstępie podczerwień. Walizeczka wyposażona jest w grzałkę, która uplastycznia skorupę w wybranych miejscach. Wspomnieć trzeba, że w newralgicznych punktach skorupa Speedmachine została odpowiednio wycieniowana i przez to podatna na modyfikacje. Skorupę w gniotącym miejscu rozgrzewamy i następnie za pomocą sprytnej przyssawki (pompy) wyciągamy robiąc miejsce tam gdzie potrzeba. Łatwo, szybko, estetycznie i co najważniejsze skutecznie - chyba o to chodzi w nowoczesnym sklepie, który ma ambicje dobrego obsłużenia klienta i perfekcyjnego dopasowania butów narciarskich.


Jaka jest różnica w wykorzystaniu podczerwieni? W odróżnieniu od klasycznego wykorzystania opalarki wykorzystywanej dotychczas przez serwisy dostajemy wiele profitów.

- Skorupa przegrzewa się na całej grubości. Nie ma różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz plastiku. Ma to znaczenie dla serwisanta, ponieważ dostajemy lepszą kontrolę nad modyfikacją skorupy. Zwykle naciąganie skorup wiązało się ze sporym wyczuciem, ponieważ plastik wracał do pierwotnego kształtu. Przy dokładnym rozgrzaniu to praktycznie nie występuje.

- Plastik nie zmienia koloru pod wpływem temperatury np. z matowego nie robi się błyszczący

- Dostajemy bezpieczne dla serwisanta narzędzie. Buta nie da się przepalić, zmienić koloru, nie wystąpią bąble na przypalonym plastiku

A więc, - jest łatwiej, estetycznie i skutecznie. O to chyba chodzi. Prawda?

Nordica wyznacza nowy standard w boot fittingu - czyli po naszemu, w perfekcyjnym dopasowaniu butów narciarskich. Ta możliwość występuje w tym sezonie w modelu Speedmachine a w przyszłości ma się rozszerzyć na więcej modeli.

Marcin Szafrański


skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #nordica #buty narciarskie #boot fitting #dopasowanie butów

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 22/23
Porady
WorldSkitest 19/20