skionline.plsprzęt wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Smartwatch - inteligentny monitor codziennej aktywności

2020.05.29
Smartwatch - inteligentny monitor codziennej aktywności
Kliknij, aby powiększyć.
Smartwatch - inteligentny monitor codziennej aktywności
Dla jednych jest to zupełnie niepotrzebny gadżet, dla innych - nieodłączny element każdego treningu. Smartwatch jest nowoczesnym zegarkiem, będącym odpowiedzią na potrzeby XXI wieku. Smartwatche zamiast tradycyjnej tarczy posiadają wyświetlacz, dzięki któremu możemy na bieżąco sprawdzać powiadomienia. Dzięki nim można łączyć się z telefonem, sprawdzać poziom codziennej aktywności oraz monitorować swój stan zdrowia. Inteligentne zegarki są wybierane najczęściej przez miłośników nowinek technologicznych oraz osoby aktywne fizycznie.
Dzięki czemu smartwatch staje się niezniszczalny?
Zakup smartwatcha jest niemałym wydatkiem, warto jednak wybrać model nieco droższy o lepszych parametrach. Nie chodzi tu o zaawansowane technologicznie nowinki, ale raczej o materiały, z jakich został on wyprodukowany. Smartwatch najprawdopodobniej będzie testowany w rozmaitych warunkach, szczególnie jeśli jesteśmy osobą aktywną fizycznie. Jednym z kluczowych parametrów, na jaki powinno się zwrócić uwagę jest jego wodoodporność. Jest ona wyrażana w skali IP i składają się na nią 2 wartości:
- ochrona przed ciałami obcymi (pierwsza cyfra): w skali od 0 do 6, przy czym 0 oznacza brak jakiejkolwiek ochrony, a 6 całkowitą wodoszczelność,
- ochrona przed wodą (druga cyfra): w skali 0-9, przy czym 0 oznacza brak jakiejkolwiek ochrony, a 9 - zabezpieczenie nawet przed silnym strumieniem wody.

Niektóre modele posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które w znaczący sposób minimalizują jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia. Przykładem tego może być zastąpienie stalowego pierścienia zegarka tytanowym oraz obudowa, która spełnia militarne normy użytkowania. Chcąc użytkować smartwatch podczas aktywności terenowych warto wziąć pod uwagę takie parametry. Dzięki temu nawet podczas nagłej ulewy lub upadku inteligentny zegarek nie uszkodzi się i w dalszym ciągu będzie spełniał wszystkie swoje zadania.

Smartwatch Garmin
Smartwatch Garmin

Jakie funkcje są pomocne w trakcie przemierzania szlaków?


Smartwatch świetnie sprawdza się podczas różnego rodzaju aktywności. W zależności od modelu możemy wybrać ją spośród kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu opcji! Inteligentny zegarek przydaje się zarówno osobom regularnie uprawiającym sport (rodzaj osobistego trenera, dzięki któremu na bieżąco można monitorować wyniki), jak i tym, którzy traktują go rekreacyjnie. Jak wiadomo, jedną z najlepszych form ruchu jest ta uprawiana na świeżym powietrzu. Smartwatch może towarzyszyć nam m.in. podczas przemierzania górskich szlaków. Które funkcje przydadzą się podczas tej aktywności?
Choć z reguły szlaki są dobrze oznakowane, warto mieć pewność, że w razie ewentualnego zagubienia będziemy w stanie odnaleźć właściwą drogę. Nieodzowną pomocą w tym wypadku jest moduł GPS, który umożliwia wskazanie aktualnej lokalizacji w każdym momencie wędrówki. Tę funkcję posiadają m.in. zegarki Garmin, które posiadają również szereg opcji dla sportowców - będzie to świetne rozwiązanie dla biegaczy górskich. Moduł GPS jest ważny, jednak na górskim szlaku jest wiele miejsc, gdzie nie da się znaleźć zasięgu. W takiej sytuacji nie do przecenienia staje się mapa. Suunto wśród swoich smartwatchy posiada model posiadający bezpłatne mapy terenowe działające w trybie offline. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba obawiać się zagubienia w przypadku braku zasięgu.

Smartwatch Suunto
Smartwatch Suunto

Pogoda na górskich szlakach jest niezwykle zmienna, a stała obserwacja prognoz pozwala na uniknięcie zagrożenia związanego m.in. z nagłym nadejściem burzy. Zdając sobie z tego sprawę, m.in. marka Fossil w swoim inteligentnym zegarku posiada opcję prognozy pogody. Ta funkcja nie tylko umożliwia uniknięcie przemoczenia, ale co najważniejsze - bezpieczne zaplanowanie trasy i ewentualne zawrócenie w momencie prognozowania pogorszenia się warunków atmosferycznych.

Tańsze rozwiązanie? Wybierz zegarek Garett!


Wielu turystów po powrocie ze szlaku chce dokładnie wiedzieć, jaką przemierzyli odległość oraz jakie było przewyższenie pokonanej trasy. Taką funkcję możemy znaleźć w jednym ze smartwatchy Garett. Dodatkowo znajduje się tam również licznik spalonych kalorii, co dla wielu osób stanowi cenną informację. Aby wyprawa była udana, niezbędne jest dobre samopoczucie. Inteligentne zegarki są wyposażone w różnego rodzaju czujniki monitorujące parametry życiowe. Polar jest producentem zegarków, który doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeby dokładnego pomiaru pulsu. W jednym z modeli jego zegarków znajduje się optyczny czujnik tętna z sensorem, który sprawdza przyleganie smartwatcha do zegarka.

Smartwatch Garett
Smartwatch Garett

Smartwatch idealnym towarzyszem na szlaku


Dla jednych smartwatche są niepotrzebną fanaberią, dla innych motywatorem do regularnych treningów i sposobem na sprawdzanie swoich postępów. Nie da się ukryć, że inteligentne zegarki z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością, a ich producenci nieustannie udoskonalają kolejne modele i dodają nowe funkcje. Na rynku można znaleźć wiele modeli, różniących się ceną, jakością wykonania oraz ilością opcji. Warto skupić się na tych, które przydadzą się na co dzień oraz podczas preferowanego typu aktywności.

Tagi: #sprzęt narciarski #smartwatch #suunto #garmin #garett #zegarek

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


sprzęt narciarski 20/21
Porady
WorldSkitest 19/20
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021