skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?

2015.11.26
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Przed takim wyborem prędzej czy później staje każdy narciarz. Kupić czy wypożyczyć sprzęt? Wbrew pozorom odpowiedź, na zadane w tytule pytanie, nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Zależy to bowiem od wielu czynników, wśród których niebagatelną rolę odgrywają umiejętności narciarza, częstotliwość wyjazdów czy w końcu zasobność portfela. Ale to nie wszystko - jak się okazuje znaczenie mają nawet tak nie związane pozornie z tematem zagadnienia jak miejsce i czas wyjazdu. Postanowiliśmy się dokładniej przyjrzeć kwestii pożyczania sprzętu, by przed rozpoczynającym się właśnie sezonem rozwiać niektóre przy najmniej wątpliwości z tym związane.
Na początku trzeba powiedzieć zaznaczyć jedną kwestię. Często narciarze wyjeżdżający na zimowy urlop czy też weekendowy relaks na nartach traktują sprzęt jako nierozdzielny komplet. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że wypożyczenie (czy też kupno) nart i butów, to dwie zupełnie osobne sprawy. Dlatego w pierwszej kolejności omówimy zagadnienia związane z nartami, w dalszej części tekstu zajmując się dokładniej problem butów narciarskich. O pozostałych elementach wyposażenia narciarza nie będziemy tutaj dyskutować.

Patrząc na rynek wypożyczalni sprzętu, przede wszystkim w Alpach, nietrudno stwierdzić, że coraz więcej narciarzy z nich korzysta. Jakie są tego przyczyny? Po pierwsze - wyjazd bez własnych nart jest wygodniejszy. Znaczna część gości alpejskich kurortów przybywa na miejsce samolotem, korzystając z często darmowego, lub niedrogiego transferu z lotniska prosto do hotelu. Polacy pod tym względem są konserwatystami - nawet w odleglejsze miejsca w Alpach Francuskich najczęściej jeżdżą własnym samochodem. Albo jeżeli latają samolotami na narty, to często w cenie biletu zawarty jest koszt transportu jednego kompletu nart. Jednak nawet jadąc własnym samochodem, podróżowanie bez nart jest wygodniejsze i tańsze (narty najczęściej przewozi się w bagażniku na dachu samochodu - powoduje to zwiększone zużycie paliwa o 1-2 litrów na 100 km).

Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?

Drugi powód jest już bardziej narciarski. Otóż dobre wypożyczalnie dysponują co roku nowym sprzętem. I nie chodzi tu tylko o kwestię zużycia narty, ale także o najnowsze zdobycze technologii produkcji nart, powodujące, że jeżdżenie jest coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Choć oczywiście wiele informacji, które można przeczytać w folderach i na stronach producentów nart jest tylko "chwytem marketingowym", to jednak porównując podobne modele sprzed kilku lat i te obecnie sprzedawane, pierwszeństwo trzeba przyznać raczej tym młodszym.

Kształt, materiały, szerokość, sztywność czy w końcu waga - nad tym wszystkim co roku pracują inżynierowie i designerzy w biurach konstrukcyjnych fabryk poszczególnych producentów. Dlatego co roku liczące się marki przedstawiają bardzo szeroką gamę nowych modeli, różniących się niby drobnymi szczegółami, które jednak w końcowym efekcie dają czasami znaczne różnice w efekcie, jakim powinno być czerpanie przyjemności z przebywania na stoku. Oczywiście mówimy tu cały czas o narciarstwie amatorskim, bez stawiania akcentu na szybkość i wyczyn. Jak stwierdzić, która narta będzie dla nas odpowiednia, stojąc przed ciągnącymi się przez długie metry stojakami z deskami?

Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?

Najlepiej byłoby wypróbować kilka par nart i wybrać najlepsze dla siebie, zarówno pod względem dopasowania do umiejętności, jaki warunków aktualnie panujących na stoku. Niewielu narciarzy stać na to, by dysponować całym "arsenałem" desek, przy nawet, jeżeli już takowy posiadamy, trudno na każdy wyjazd pakować go w całości do samochodu… Rozwiązaniem problemu w tym przypadku może być skorzystanie z usług dobrej wypożyczalni, w której będzie możliwość wymiany modeli w trakcie pobytu. W Alpach to normalna usługa, w Polsce dopiero co lepsze wypożyczalnie zaczynają oferować klientom podobne rozwiązanie.

Inne zagadnienie dotyczy faktu szybszego zużywania się współczesnych nart. Choć zużycie to odczują przede wszystkim zaawansowani narciarze, to stan nart nie pozostaje bez znaczenia również dla początkujących. Rozwiązaniem jest zakup nowych nart co 2-3 sezony, co jest raczej sporym obciążeniem dla budżetu. Natomiast dobre wypożyczalnie (znajdziemy takie w każdej alpejskiej stacji, ale także w kilku większych ośrodkach narciarskich w Polsce, Czechach i na Słowacji) wymieniają sprzęt co roku, gwarantując nie tylko nowsze technologicznie modele nart, ale także mniej zużyte. Przy najmniej na początku sezonu…

Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?

Jak chyba wszyscy zdążyli się już zorientować, na razie mówimy o zaletach wypożyczania desek. Jednak wypożyczalnie mają także i wady. Po pierwsze - jakby na problem nie patrzeć, dobrze indywidualnie dobrany sprzęt, o który dbamy, regularnie serwisując i użytkując zgodnie z przeznaczeniem (nigdy nie widziałem narciarza przejeżdżającego przez asfaltową dróżkę ledwie pokrytą mokrą mazią na własnych nartach, natomiast na tych z wypożyczalni - wielokrotnie…) zawsze będą w lepszym stanie niż narty z wypożyczalni. Po drugie - jeżeli mamy własny sprzęt, możemy go serwisować (nawet jeśli nie robimy tego sami) pod kątem własnych umiejętności i potrzeb. Natomiast narty w wypożyczalni są serwisowane pod wymagania "średniego" narciarza. Pod pojęciem "średni narciarz" nie chodzi nam tu tylko o jego umiejętności, a raczej o brak możliwości indywidualnego doboru np. kąta podcięcia krawędzi czy smarowania.

Co więc lepiej zrobić - kupić czy wypożyczyć narty? Otóż odpowiedzi na to pytanie należy sobie udzielić analizując kilka parametrów "siebie jako narciarza". Na początku warto dobrze przyjrzeć się swoim umiejętnościom i stylowi jazdy na nartach. Nie ma na ten temat żadnych oficjalnych statystyk, ale z własnego doświadczenia, a także z rozmów z właścicielami wypożyczalni i z samymi narciarzami, moglibyśmy zaryzykować twierdzenie, że około 80, a może nawet i 90% narciarzy, nie jest w stanie wykorzystać na stoku "przewagi" jaką dają własne deski nad tymi z wypożyczalni, zarówno ze względu na umiejętności, ale także i na fakt, że niewielu narciarzy regularnie serwisuje narty. Drugie pytanie, jakie warto sobie zadać - jak często (i gdzie) zamierzamy jeździć. Jeśli spędzamy na stoku tylko kilka do kilkunastu dni w sezonie, korzystanie z dobrej wypożyczalni może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?

Podsumowując - jeżeli jesteś zaawansowanym wyjadaczem, spędzającym kilkadziesiąt dni w sezonie na stoku, jeżeli potrafisz wykorzystać różnice w budowie i właściwościach poszczególnych modeli nart, jeżeli robi Ci różnicę, czy kąt natarcia wynosi 88 czy 86 stopni - w takim razie powinieneś mieć własne, dobrze dobrane deski (a nawet kilka ich par), o które oczywiście należy regularnie dbać. Ale w takim przypadku, raczej nigdy nawet nie brałeś pod uwagę, że narty można pożyczyć. Natomiast w innych przypadkach - skorzystanie z usług dobrze wyposażonej wypożyczalni będzie satysfakcjonujące - będziesz mógł pojeździć na nowych nartach, być może wypróbować kilka ich modeli, a przy tym zaoszczędzisz na częstym kupnie sprzętu, który stosunkowo rzadko używasz i jeszcze wygodniej dotrzesz na miejsce…

Oczywiście decydując się na wypożyczenie nart warto jeszcze wziąć pod uwagę kilka szczegółów. Wypożyczenie dobrych nart na sześć dni jazdy to koszt około 100-130 euro. Narty można zarezerwować jeszcze przed wyjazdem, oszczędzając nieco pieniędzy i sporo czasu. Mamy też gwarancję, że sprzęt będzie po serwisie. Jeżeli nie zarezerwowaliśmy sprzętu, warto tak zaplanować wyjazd, by do wypożyczalni zdążyć jeszcze pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe - każdy dzień jazdy wykorzystamy wtedy w pełni, cenowo wyjdzie na to samo. Na dodatek będziemy mieć więcej czasu na spokojny dobór odpowiednich desek.

Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?

Jakość sprzętu w wypożyczalniach zależy przede wszystkim od pory sezonu. Na początku mamy pewność, ze dostaniemy nowy sprzęt - im później wyjedziemy na narty, tym będą one bardziej zużyte i mniej dokładnie serwisowane. Ale tak jak już powiedzieliśmy - większość nie odczuje różnicy. W większych ośrodkach narciarskich wypożyczalnie mają większy wybór modeli, ale trzeba się także w tym wypadku liczyć z większym zużyciem sprzętu.

Tak wygląda to mniej więcej, jeżeli mówimy o stacjach alpejskich. W Polsce jest trochę gorzej - małe wypożyczalnie, pochowane często w drewnianych budkach, nie mają możliwości wymiany sprzętu co sezon, nie mają też często zaplecza umożliwiającego należyte serwisowanie. Jadąc w ciemno i pożyczając na miejscu ryzykujemy, że trafimy na naprawdę przypadkowy sprzęt. Ze swojej strony możemy polecić wypożyczalnie zrzeszone pod marką WinterGroup, które znajdziecie w większości dużych polskich stacji narciarskich. Praktycznie w każdej z nich zdecydowana większość sprzętu wymieniana jest co roku. Więcej szczegółów możecie znaleźć na stronie www.wintergroup.pl

Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?

Kwestia wypożyczenia czy kupienia butów narciarskich to zupełnie inna sprawa, często być może słabiej eksponowana niż to samo pytanie dotyczące desek. Jest tu też dużo mniej wątpliwości. Mimo, że technologia również tutaj prze naprzód, buty narciarskie starzeją się dużo wolniej. Z drugiej strony - indywidualne dopasowanie buta ma dużo większe znaczenie niż w przypadku narty. Nowoczesne buty spełniają dwa zadania. Pierwsze to idealne przenoszenie sił jakimi narciarz staruje nartami. W tym celu producenci stosują rozmaite technologie zapewniające odpowiednią sztywność skorupy. Jednocześnie buty wyposażone są w systemy amortyzacji zapobiegające przenoszeniu szkodliwych drgań na nogi narciarza.

Drugim zadaniem, organicznie wiążącym się z pierwszym, jest możliwie jak najwygodniejsze zabezpieczenie nóg i spowodowanie, by jazda, nawet przy dużych obciążeniach była przyjemnością, a nie katorgą. Źle dobrane buty mogą dużo bardziej zepsuć narciarski wyjazd, niż słabo serwisowane narty. Decydującą kwestią jest tu zdanie sobie sprawy, ze to właśnie but, a nie narta bezpośrednio styka się z nasza nogą. Tu pojawia się jeszcze jedna sprawa - higiena. Zewnętrzną powłokę buta tworzy nieprzepuszczalna skorupa z tworzywa sztucznego. Łatwo sobie wyobrazić, co dzieje się w środku, w ciągu całego dnia jazdy - stopy w końcu to jedna z tych części ciała, której potliwość odczuwamy czasami aż w nadmiarze. Buty narciarskie po każdym wypożyczeniu są dezynfekowane i suszone w specjalnie przeznaczonych do tego suszarkach, a przy najmniej powinny być. Proces ten jest skuteczny, o ile jest przeprowadzony poprawnie. Niestety, klient wypożyczalni praktycznie nie jest w stanie sprawdzić czy wszystko zostało wykonane jak należy.

Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?
Sprzęt narciarski - wypożyczyć czy kupić?

Dlatego w tym przypadku większość narciarzy, niezależnie od umiejętności nie ma wątpliwość - zdecydowanie lepiej mieć własne buty. No chyba, że na stoku spędza się kilka dni w roku i nie chcemy wydawać na ten cel większych środków. Wypożyczenie butów polecamy też wszystkim rozpoczynającym dopiero przygodę z nartami. Można wtedy wypróbować kilka modeli o różnej sztywności, na zakup decydując się dopiero w momencie, kiedy nasze umiejętności uzyskają już jakiś przyzwoity poziom i będziemy przekonani, ze narciarstwo nas "kręci". Wypożyczenie butów ma też pewien sens, w przypadku dzieci, którym rośnie noga - czasami na końcu sezonu rozmiar stopy może zmienić się nawet o półtora numeru (zwłaszcza jeżeli zaczniemy w październiku, a kończymy w kwietniu). Tutaj jednak należy zastanowić się także nad zakupem butów na rynku wtórnym, chociaż oczywiście trzeba bardzo uważnie i dobrze dobrać je do potrzeb i warunków fizycznych dziecka.

Podsumowując - jeżeli zastanawiamy się nad wypożyczeniem sprzętu na wyjazd, zróbmy to z głową, zdecydowanie warto przygotować się do tego, znajdując dobrą wypożyczalnię, w której sprzęt wymieniany jest co roku i w której można zarezerwować wybrany przez nas model nart. Pożyczania butów raczej nie polecamy, chociaż decyzja musi w tym przypadku zapaść po uwzględnieniu zarówno ryzyka doboru nie najlepiej dopasowanego sprzętu, jak i opłacalności całego przedsięwzięcia - jeżeli jeździmy tylko kilka dni w roku, być może warto zaryzykować.

pk/skionline.pl
Zdjęcia zostały wykonane w sieci wypożyczalni WinterGroup www.wintergroup.pl

skionline.pl
Tagi: #wypożyczalnie #sklepy narciarskie #wintergroup #zakup sprzętu

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: