skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Sztuka kupowania roweru

2010.05.11
fot. Cube
fot. Cube
Tytuł brzmi z pozoru patetycznie. Sądzę jednak, ze poniższy tekst będzie jego uzasadnieniem. Rzadko kto nie miał w swoim życiu kontaktu z rowerem. Od dawien dawna pojazd ten służy człowiekowi do różnych celów, a to rodzi się pytanie, na które musimy znaleźć precyzyjną odpowiedź: czemu ma służyć rower, który zamierzamy nabyć?
Znakomita większość klientów rekrutuje się z osób, których kontakt z rowerem miał miejsce bardzo dawno temu i był to rower zasadniczo inny od współcześnie produkowanych.

Najczęściej klienci dokonują wyboru roweru stosując kryteria sobie znane z doświadczeń, które znacznie odbiegają od rzeczywistości. Innymi słowy: trudno im uruchomić wyobraźnię, aby zrozumieć, co oferuje współczesny rynek. A oferuje bardzo wiele. Tym bardziej odpowiedzialna staje się decyzja zakupu.

Dla wielu osób rower wydaje się być tak prostą i tradycyjną konstrukcją, że dokonują wyboru miarą ilości posiadanych kół i koloru ramy. Niestety tych jest ciągle wielu. Producenci zastawili na nich sidła w sieciach supermarketów, oferując towar tani i przyjemny dla "krótkowzrocznego" oka. Nabywcy tych rowerów nigdy nie zaznają oczekiwanej satysfakcji.

Życie brutalnie zweryfikuje "oszczędnego" klienta, który przeważnie już nigdy więcej nie kupi roweru, szukając innej, mniej irytującej formy ruchu.
Każdy pełnowartościowy towar musi mieć swoje minimum ceny, poniżej której można spodziewać się różnych "niespodzianek"
Znany slogan głosi: "Dostaniesz tyle, za ile zapłacisz". Brutalne, ale prawdziwe.

Pierwsza sprawa, to wyważona deklaracja: gdzie i jak zamierzamy użytkować rower, oraz jakie możemy na ten cel przeznaczyć środki finansowe. Trzeba jasno precyzować, czy potrzebny nam jest jednośladowy dwukołowy pojazd, którym dotrzemy do celu podróży drogami terenowymi czy utwardzonymi, czy też przyrząd sportowy, którym nie bacząc którędy, jedziemy szybko i ofensywnie, ścigając się z własnymi możliwościami.

Trening, czy rekreacja? Można oczywiście jeździć na piknik do Powsina w towarzystwie rodziny na rowerze wyczynowym, aczkolwiek nie jest to pomysł dla oszczędnych.

Gorzej, jeżeli próbuje się na rowerze rekreacyjnym rywalizować w amatorskich nawet zawodach na ursynowskiej Kopie Cwyla. To kosztuje jeszcze więcej.

fot. Cube
fot. Cube


Druga, niezwykle ważna sprawa, to wybór właściwej ramy. To najistotniejszy moment w trakcie zakupu roweru. W sformułowaniu "właściwa rama" należy rozumieć odpowiedni materiał, z którego jest wykonana, jej geometrię i rozmiar. Powyższe cechy w blisko 70% decydują o jakości jazdy na rowerze, niezależnie od tego jakiego roweru dotyczą.

Rama jest kręgosłupem roweru i to ona stanowi o tym jakim jest, jak się prowadzi, jak dalece jest dopasowany do budowy naszego ciała.

Ilość marek rowerów dostępnych na rynku jest olbrzymia. Tym, co je wyróżnia, tym, co jest autonomiczne dla każdego z producentów, to RAMA i optymalnie dobrane komponenty, harmonizujące z przeznaczeniem roweru. O tym, czy rower po naciśnięciu na pedał chce wyskoczyć spod jadącego, czy jazda pod górę jest przyjemnością, czy męką, decyduje rama, a nie przerzutki. Następne w hierarchii oceny są koła, zawieszenie i osprzęt.

Większość klientów ma skłonność do odwracania tej kolejności.

Z uporem godnym lepszej sprawy dokonują oceny roweru miarę osprzętu, w który wyposażony jest ich obiekt zainteresowania. Jest to reakcja doskonale znana niektórym producentom, skwapliwie wykorzystujących niewiedzę ludzi, oferując znakomicie wyposażone rowery po atrakcyjnych cenach. Atrakcyjność ceny wynika z faktu, że w tych rowerach rama praktycznie nie istnieje. Jest bublem, który służy jako stojak do wyeksponowania osprzętu. Rama w rowerze, w którym panuje harmonia konstrukcyjna powinna wynosić 30-50% wartości roweru.


skionline.pl
poprzednia stronastrony: 1  2  następna strona

powrót

Zobacz
Rowery Cube 2010
Rowery Cube 2010
Rowery Cube 2010
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: