skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Wyjazd na narty w góry - o czym należy pamiętać?

2022.07.06
Wyjazd na narty w góry to świetne rozwiązanie, dla każdego kto lubi spędzać aktywnie czas. Jest to świetny kierunek zimowych wyjazdów. Jednak, aby bezpiecznie spędzić czas i dobrze się bawić warto porządnie się przygotować do wyjazdu.

O co zadbać przed wyjazdem na narty?


Narciarstwo to świetna forma spędzania czasu wolnego w zimie. Warto jednak pamiętać, że pod względem fizycznym sport ten jest dość wymagający. Dlatego w pierwszej kolejności, planując wyjazd warto wcześniej zadbać o swoją kondycję.

O przygotowaniach do wyjazdu, dobrze jest pomyśleć przynajmniej dwa miesiące wcześniej. Pomocne mogą się okazać specjalne ćwiczenia interwałowe, a także treningi wzmacniające. Szczególnie warto zadbać o nogi oraz plecy.

Ponadto, wcześniej warto pomyśleć o zakupie sprzętu narciarskiego. Wraz z rozpoczęciem sezonu ceny mogą znacznie pójść w góry. Oprócz nart przydadzą się także profesjonalne buty, kijki, strój na narty, rękawice, gogle oraz torba, w której można przewozić potrzebne rzeczy.

Skompletowanie sprzętu narciarskiego


Planując zimowy wyjazd w góry w Polsce lub za granicą należy skompletować cały sprzęt. Z uwagi na to, że narciarstwo nie jest najtańszym sportem, należy dobrze zastanowić się nad poszczególnymi wydatkami. Do podstawowego stroju narciarza należy:
 • strój (spodnie, kurtka/ kombinezon),
 • kijki,
 • gogle,
 • rękawice.
Dlatego wybierając się na narty po raz pierwszy, dobrze jest zdecydować się na wypożyczenie całego zestawu lub zakup używanego sprzętu. Kiedy okaże się, że narciarstwo nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem nie będzie tak szkoda wydanych pieniędzy. Sprzęt można także wypożyczyć będąc już na miejscu.

Buty narciarskie powinny być miękkie, a jednocześnie możliwe do zapięcia bez sprawiania bólu. Wybierając narty, należy wziąć pod uwagę wzrost osoby, dla której będą one przeznaczone. Początkujący powinni postawić na modele krótsze o około 20 cm od swojego wzrostu. Powinni oni także zdecydować się na kijki oraz kask.

Ubezpieczenie narciarskie


Wybierając się na narty należy także pamiętać o wykupieniu właściwego ubezpieczenia. Bez względu na to, czy jest się początkującym narciarzem czy szusuje się po stokach od wielu lat, dzięki takiej ochronie można być spokojnym.

Ubezpieczenie narciarskie to specjalna polisa, która zagwarantuje wsparcie finansowe, kiedy na stoku wydarzy się jakiś wypadek lub dojdzie do innego, nieprzyjemnego zdarzenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy o rożnym zakresie. Warto zdecydować się na takie, z większą sumą przede wszystkim jeżeli wyjazd na narty będzie miał miejsce za granicą.

Dokładny zakres ubezpieczenia w dużej mierze jest zależny od miejsca, do którego się jedzie. Poszczególne oferty zawierają takie elementy jak:
 1. ubezpieczenie związane z kosztami leczenia,
 2. NNW,
 3. ubezpieczenie obejmujące koszty związane z przeprowadzeniem akcji ratunkowej za granicą,
 4. pakiet assistance,
 5. OC,
 6. ubezpieczenie bagażu,
 7. ubezpieczenie wszelkich elementów wchodzących w skład sprzętu sportowego.
Warto także zaznaczyć, że od początku stycznia 2022 roku wybierając się na włoskie stoki, należy koniecznie posiadać ubezpieczenie OC. Osoby, które będą korzystały ze stoków i nie dopełnią tego warunku będą narażone na wysokie kary pieniężne.

Właściwa odzież zimowa


Wybierając się na narty w najwyższe góry w Polsce można liczyć na naprawdę ekscytujące doznania. Jednak, posiadacz nawet najbardziej zaawansowanego sprzętu sportowego nie może zapomnieć o zakupić odpowiedniej odzieży, która skutecznie ochroni go przed zimnem i wilgocią podczas szusowania po stoku, a także w trakcie zwyczajnych wycieczek.

Odzież narciarza powinna być wykonana z materiałów syntetycznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ materiały naturalne mają wysoką zdolność do wchłaniania wilgoci, a później bardzo długo schną. Pierwszą warstwę powinna stanowić specjalna bielizna termoaktywna oraz skarpety. Będzie ona miała bezpośredni kontakt z ciałem, dlatego najlepiej postawić na elementy wykonane z wełny merynosów. Jest to jeden z najlepszych izolatorów ciepła. Druga warstwa to kwestia w pełni dowolna. Może to być np. jakaś wygodna bluzka lub zapinany polar. Na wierzch, należy założyć kurtkę i spodnie, które zapewnią oddychalność i nie będą przemakać.

Wybierając się na narty w góry należy dobrze przygotować się do wyjazdu. Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniej odzieży oraz sprzętu, a także wykupienie ubezpieczenia, które zapewni ochronę jeśli przydarzy się coś niespodziewanego i nieprzyjemnego.

skionline.pl
Tagi: #sprzętnarciarski #przygotowania #wyjazd #narty #góry

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 21/22
Porady
WorldSkitest 19/20