Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk: nietoperze wstrzymały modernizację


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

"Polska Dziennik Zachodni": To nie żart - mierzący zaledwie cztery centymetry nietoperz, zwany podkowcem małym, przyblokował modernizację narciarskiej trasy FIS Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

- Nietoperze to obecnie nasz główny problem - przyznaje Grzegorz Kotowicz, dyrektor szczyrkowskiego COS. Ośrodek dysponuje jedną z największych baz sportowo-rekreacyjnych w Polsce.

To m.in. kilometry wyciągów i tras narciarskich, skocznie w Szczyrku Skalitem i Wiśle Malince oraz Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Jednak w trasy i wyciąg na Skrzyczne w ostatnich latach nie inwestowano, więc infrastruktura jest przestarzała. Dlatego dyrekcja COS zdecydowała się na przeprowadzenie modernizacji kolejki na Skrzyczne.

Przy okazji zamierza poszerzyć o 10-15 metrów trasę FIS (utraciła homologację, bo nie spełnia standardów), dzięki czemu wzrosłoby na niej bezpieczeństwo, byłyby lepsze możliwości utrzymania śniegu. Sęk w tym, że modernizacja trasy może zagrozić siedliskom podkowca małego, któremu grozi wyginięcie, został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i jest objęty ścisłą ochroną.

- Podczas postępowania o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestora zgłosiło się Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń Grupa Malinka, które z powodu występowania w tym rejonie chronionego gatunku nietoperza, zgłosiło swoje zastrzeżenia do inwestycji. Do czasu sporządzenia raportu wstrzymaliśmy postępowanie związane z wydaniem decyzji środowiskowej - wyjaśnia Anna Moroń z Urzędu Miejskiego w Szczyrku.

Modernizacja trasy, która miała rozpocząć się jeszcze w tym roku, odwlecze się co najmniej o 12 miesięcy. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie badań nad występowaniem w rejonie Skrzycznego podkowca. Czesław Szura z Grupy Malinka wyjaśnia, że z ubiegłorocznych badań wynika, iż w rejonie przebiegu trasy FIS w jaskiniach są siedliska podkowca małego. Teraz owe wyniki muszą zostać potwierdzone badaniami.

- Proponowaliśmy inwestorowi, żeby na odcinku stu metrów, gdzie występują nietoperze, przeprojektował trasę. Nie chcemy blokować inwestycji, ale przepisy są przepisami i trzeba znaleźć jakiś kompromis - mówi Szura. Dyrektor Kotowicz podkreśla, że badania nad występowaniem w rejonie Skrzycznego nietoperzy potrwają do czerwca, a później zobaczą, co dalej będą robić.

Plany COS

COS chce przebudować wyciąg od Jaworzyny do Skrzycznego na stoku północnym, bo tam zazwyczaj długo leży śnieg, a na trasie FIS ma infrastrukturę potrzebną do sztucznego naśnieżania. COS planuje, że przebuduje górny, liczący 1170 metrów, odcinek kolejki. Dwuosobowe krzesełka, zamontowane na początku lat 90. ubiegłego wieku, zostaną zastąpione przez czteroosobowe kanapy. Kolejka będzie jeździła z prędkością 5 metrów na sekundę (dwukrotnie szybciej niż teraz). Czekanie narciarzy na wjazd skróci do kilku minut, a tzw. przepustowość wzrośnie trzykrotnie. Inwestycja będzie kosztowała około 20 mln złotych.

Podkowiec mały jest naprawdę bardzo mały

Podkowiec mały to jeden z najmniejszych nietoperzy występujących w Polsce. Długość ciała około 4 centymetry, rozpiętość skrzydeł do 25 centymetrów, masa ciała 3,5-10 gramów. Ma szarobrązowe futerko na grzbiecie i szare lub szarobiałe na brzuchu. Uszy spiczaste i szerokie, skrzydła szerokie i zaokrąglone na końcach, ogon krótki. W czasie spoczynku, wisząc głową w dół, nie składa skrzydeł wzdłuż ciała, jak większość innych gatunków, lecz otula się nimi szczelnie, przez co przypomina kokon owada.

Autor: Jacek Drost, Polska Dziennik Zachodni

--------------------------------------------------------------------------

Niezłe jaja.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będą podglądać netoperki jak się bzykają, to przy okazji wynajdą fiutusa skocznolotopełzającego i na pewno 6 istniejących stowarzyszeń na rzecz bezstresowego ciupciania się fiutusa zablokuje działanie istniejącego 2 osobowego krzesła, a już nie wspomnę o budowie nowego:mad:

Nie no to jakaś paranoja jest, której nie ogarniam:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będą podglądać netoperki jak się bzykają, to przy okazji wynajdą fiutusa skocznolotopełzającego i na pewno 6 istniejących stowarzyszeń na rzecz bezstresowego ciupciania się fiutusa zablokuje działanie istniejącego 2 osobowego krzesła, a już nie wspomnę o budowie nowego:mad:

Nie no to jakaś paranoja jest, której nie ogarniam:rolleyes:

No i o tym 2tyg właśnie pisałem posty i to nie Plotka :) Brak słów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zrobić tak, że inwestor, który przez jakąś eko-grupę, "oszołomioną pracownię", po ew. wznowieniu inwestycji wytoczył im proces: o utracone korzyści, o działanie na szkodę itp.? Nie znam się na prawie, nie wiem na jakiej podstawie działają tego rodzaju organizacje, ale pewnie jest tak, że czasem wątpliwości co do planowanej inwestycji są uzasadnione, a czasem (wszyscy czujemy, że częściej) jest to świadoma dywersja. Może jakaś kara, czy raczej odszkodowanie na paręnaście milionów usadziła by ich na tyłku w końcu?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zrobić tak, że inwestor, który przez jakąś eko-grupę, "oszołomioną pracownię", po ew. wznowieniu inwestycji wytoczył im proces: o utracone korzyści, o działanie na szkodę itp.? Nie znam się na prawie, nie wiem na jakiej podstawie działają tego rodzaju organizacje, ale pewnie jest tak, że czasem wątpliwości co do planowanej inwestycji są uzasadnione, a czasem (wszyscy czujemy, że częściej) jest to świadoma dywersja. Może jakaś kara, czy raczej odszkodowanie na paręnaście milionów usadziła by ich na tyłku w końcu?!

Ciężka sprawa bo prawo jest po stronie zielonych :(

Decyzja środowiskowa jest wymagana i niestety nie można tego ominąć. Pracuję przy różnych inwestycjach budowlanych i niestety muszę z przykrością stwierdzić że w Polsce to lepiej nic nie robić i wtedy wszyscy będą szczęśliwi.

Szkoda, że COS pcha się w konflikt zamiast przesunąć trasę w drugą stronę i ominąć te skały no chyba że się nie da.

No i jeszcze jedno mnie martwi dlaczego nie wymienią na krzesło tego orczyka przy FIS co się ciągle psuję. A w miejsce tego krzesełka na szczyt to przy takiej górze jak Skrzyczne to trzeba raczej myśleć o gondoli a nie o krzesełku 4 osobowym. Na szczycie stoki dla początkujących i dzieci a FIS dla zaawansowanych. Super ośrodek by o był ..... ehhh rozmarzyłem się ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno mnie martwi dlaczego nie wymienią na krzesło tego orczyka przy FIS co się ciągle psuję.

Dzisiaj na tenże temat dyskutowaliśmy z SB.:)

Taki plan mam od dawna w głowie.

Takie krzesło powinno startować od "Piekiełka" na końcu Dolin na szczyt Skrzycznego.(jeśli nie z "Dunacia") :rolleyes:

Wtedy "Doliny" byłyby pięknie wykorzystane.

Wymienić dolny odcinek krzesła ten do Jaworzyny,żeby na dole się nie "korkowało".

Z Małego Skrzycznego na Skrzyczne puścić choćby orczyk ,żeby połączyć te dwa ośrodki.

Oczywiście wszystko w jednym ski-pasie.

Eh......znów się rozmarzyłem.

A to czcze gadanie, i tak z tego nic nie wyjdzie.:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na tenże temat dyskutowaliśmy z SB.

Taki plan mam od dawna w głowie.

Takie krzesło powinno startować od "Piekiełka" na końcu Dolin na szczyt Skrzycznego.(jeśli nie z "Dunacia")

Wtedy "Doliny" byłyby pięknie wykorzystane.

Wymienić dolny odcinek krzesła ten do Jaworzyny,żeby na dole się nie "korkowało".

Z Małego Skrzycznego na Skrzyczne puścić choćby orczyk ,żeby połączyć te dwa ośrodki.

Oczywiście wszystko w jednym ski-pasie.

Eh......znów się rozmarzyłem.

A to czcze gadanie, i tak z tego nic nie wyjdzie.:mad:

No i poszerzyć też Kaskadę a zwłaszcza Ondraszek...

Można by też zrobić nową szeroką trasę tutaj:

s3.jpeg

...bo tu były drzewa,a teraz ich nie ma... :P

Figo,rozmarzyłem się jak Ty... ;)

Na początku narciarstwo stało się dla mnie sposobem na spędzenie wolnego czasu,konkretnie weekendu,wcześniej zima mnie wk... :eek: Narty zmieniły o 180 st. moje spojrzenie na śnieg,mróz,czy nawet drapanie szyb w samochodzie.

Może temu zależy mi,żeby w okolicy dało się jeździć,a nie stać w kolejkach,bądź opcjonalnie szusować po... minerałach. :eek:

Wcześniej był wątek,gdzie była mowa o działaniach Burmistrza Szczyrku... Jestem tu w temacie z Mihumorem...

Nie będę oceniał działań owego Burmistrza,bo ich nie śledzę,lepiej zrobią to mieszkańcy:hotelarze,właściciele pensjonatów,restauratorzy,sklepikarze i inni mieszkańcy Szczyrku... ciekawe jaki będzie wynik?

Prywatnie może być fajną osobą,podobnie może być z posłem Kurskim :eek: ,ale to nie znaczy,że zajmuje właściwe miejsce...

Czego ja oczekuję od polityka,który za free dostaje mój głos?

Przede wszystkim działania,działania i jeszcze raz działania,a nie ciągłego tłumaczenia,czemu się tego nie da zrobić!!!Masz pomysł,jak rozwiązać najważniejsze problemy mojego miasta?Możesz liczyć na mój głos!

Niewątpliwie największym problemem Szczyrku jest upadające narciarstwo,bez którego Szczyrk dostatnio raczej żyć nie może...

Nie masz pomysłu?To po co kandydujesz?Ciągnie do koryta?Nie ma to jak ciepła posadka... :mad: Byle ciągnąć kasę!!!

Odgrzewanie kotleta typu "kolejka dla pielgrzymów" to już tylko potwierdzenie nieudolności i że "mam w d... narciarstwo(i nie tylko),oby się załapać na kolejną kadencję..." :mad::(

Szlag trafia jak patrzę na Szczyrk,gdzie warunki dla narciarstwa są wyjątkowe w skali kraju,ale przez parę nieodpowiedzialnych osób i idiotyczne przepisy/prawo wszystko to upada zanim zdążono zrobić z tego eldorado dla nas wszystkich...

Edytowane przez johnny_narciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poszerzyć też Kaskadę a zwłaszcza Ondraszek...

Można by też zrobić nową szeroką trasę tutaj:

s3.jpeg

...bo tu były drzewa,a teraz ich nie ma... :P

Figo,rozmarzyłem się jak Ty... ;)

Na początku narciarstwo stało się dla mnie sposobem na spędzenie wolnego czasu,konkretnie weekendu,wcześniej zima mnie wk... :eek: Narty zmieniły o 180 st. moje spojrzenie na śnieg,mróz,czy nawet drapanie szyb w samochodzie.

Może temu zależy mi,żeby w okolicy dało się jeździć,a nie stać w kolejkach,bądź opcjonalnie szusować po... minerałach. :eek:

Wcześniej był wątek,gdzie była mowa o działaniach Burmistrza Szczyrku... Jestem tu w temacie z Mihumorem...

Nie będę oceniał działań owego Burmistrza,bo ich nie śledzę,lepiej zrobią to mieszkańcy:hotelarze,właściciele pensjonatów,restauratorzy,sklepikarze i inni mieszkańcy Szczyrku... ciekawe jaki będzie wynik?

Prywatnie może być fajną osobą,podobnie może być z posłem Kurskim :eek: ,ale to nie znaczy,że zajmuje właściwe miejsce...

Czego ja oczekuję od polityka,który za free dostaje mój głos?

Przede wszystkim działania,działania i jeszcze raz działania,a nie ciągłego tłumaczenia,czemu się tego nie da zrobić!!!Masz pomysł,jak rozwiązać najważniejsze problemy mojego miasta?Możesz liczyć na mój głos!

Niewątpliwie największym problemem Szczyrku jest upadające narciarstwo,bez którego Szczyrk dostatnio raczej żyć nie może...

Nie masz pomysłu?To po co kandydujesz?Ciągnie do koryta?Nie ma to jak ciepła posadka... :mad: Byle ciągnąć kasę!!!

Odgrzewanie kotleta typu "kolejka dla pielgrzymów" to już tylko potwierdzenie nieudolności i że "mam w d... narciarstwo(i nie tylko),oby się załapać na kolejną kadencję..." :mad::(

Szlag trafia jak patrzę na Szczyrk,gdzie warunki dla narciarstwa są wyjątkowe w skali kraju,ale przez parę nieodpowiedzialnych osób i idiotyczne przepisy/prawo wszystko to upada zanim zdążono zrobić z tego eldorado dla nas wszystkich...

Prędzej czy później to Eldorado powstanie Tylko prywatyzacja może coś zdziałać.. Z burmistrzem się zgadzam miły chłop ale nie Idze w ta stronę co trzeba ale niestety Miasto jako Szczyrk szczerze ma niewiele do powiedzenia. Co do wymiany Orczyka z Dolin są takie palny Wiąże się to również z poszerzaniem tras czyli jak na razie Dupa zbita przez ZIELONYCH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej czy później to Eldorado powstanie Tylko prywatyzacja może coś zdziałać.. Z burmistrzem się zgadzam miły chłop ale nie Idze w ta stronę co trzeba ale niestety Miasto jako Szczyrk szczerze ma niewiele do powiedzenia. Co do wymiany Orczyka z Dolin są takie palny Wiąże się to również z poszerzaniem tras czyli jak na razie Dupa zbita przez ZIELONYCH

Patrząc na zdjęcie załaczone przez Johnnego: myślisz o prywatyzacji COS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcie załaczone przez Johnnego: myślisz o prywatyzacji COS ?

Centralny Ośrodek Sportu jako państwowy zakład budżetowy z dniem 01 lipca 2010 r. został postawiony w stan likwidacji na podstawie Zarządzenia Nr 13 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 25 czerwca 2010 r.

Wczoraj rozmawiałem z pracownikami kolejki. Juz z w listopadzie będzie zmiana nazwy firmy i będą zatrudnieni na nowych umowach.

Edytowane przez KubaBB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że przyroda sama rozwiąże dylematy ekologów.

Z pewnego źródła doniesiono mi, że stan zalesienia w tych okolicach jest niszczony przez szkodniki i drzewa już długo tam nie pociągną.

Kiedyś popełniono błąd przy zalesianiu tych terenów.

To może te robale też pogonią tych ekologów!

Bo nietoperz i misie dadzą sobie same doskonale radę i znajdą nowe miejsca dla siebie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że przyroda sama rozwiąże dylematy ekologów.

Z pewnego źródła doniesiono mi, że stan zalesienia w tych okolicach jest niszczony przez szkodniki i drzewa już długo tam nie pociągną.

Kiedyś popełniono błąd przy zalesianiu tych terenów.

To może te robale też pogonią tych ekologów!

Bo nietoperz i misie dadzą sobie same doskonale radę i znajdą nowe miejsca dla siebie!

Wczoraj gadałem ze znajomym z GOPR śmiał się bo ta niby jaskinia przy FISe ma jakieś 2m głębokości i ledwo się tam mieści człowiek. Wczołgiwali się z latarka żeby sami sprawdzić co tam żyje i żadnego nietoperza nikt nie widział. Co do budowy nowej kanapy maja do końca tego roku do wydania 2mln będą kopać i wylewać fundamenty pod nowe podpory już w listopadzie. A Kolejka bedzie i sprawa jest juz przesądzona

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do budowy nowej kanapy maja do końca tego roku do wydania 2mln będą kopać i wylewać fundamenty pod nowe podpory już w listopadzie. A Kolejka bedzie i sprawa jest juz przesądzona

Ogólnie mówiąc listopad i pozostałe miesiące zimowe to wymarzony okres na prace ziemno-betoniarskie, szczególnie w górach, bo można beton wywieść bezszelestnie sankami, a nie tak jak w lecie kopterem i wtedy to już na pewno netoperek popszczy się ze strachu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KubaBB

Nie powiedziałbym, że to pewne informacje :P

To nie jest takie proste. Jak już ekologowie znajdą coś i uznają, że to tam jest i koniec, to tego nikt nie może kwestionować. Poczekajmy do listopada i zobaczymy czy budowa ruszy.

@SB

Fajny tekst :D

Nie mówię o poszerzaniu tras zieloni nie do przeskoczenia jak na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

johnny, johnny...

...prędzej Szczupaka 20 kg złapiesz niż ziszczą się Twoje (nie tylko Twoje) marzenia

Oczywiście szczupaka złapiesz jak jakiś Ekolog Ci w tym nie przeszkodzi

Jeśli oczywiście w Żywieckim jeszcze jakaś ryba egzystuję po za jazgarzami,mikro okonkami i uklejkami... ;):D

Z piątku na sobotę zrobiliśmy nockę wędkarską... :eek: Tak tak 29-30 października...

Zarzucone 6 wędek na wszelkie możliwe przynęty... efekt?

Jazgarz 10 cm! :P

W nocy pizgało tak,że ledwie przetrzymałem,a ok. 10 rano było tak ciepło,że się bez koszulki opalałem!!!! :cool:

Siatka jak zwykle nawet nie zamokła ;) ,za to widok ilości puszek bezcenny... :eek:

....

Bo nietoperz i misie dadzą sobie same doskonale radę i znajdą nowe miejsca dla siebie!

Ciekawe czy ktoś widział misia w Szczyrku? ;) Sklepy z pluszakami pomijamy.

Nawet jakby się pojawił,to tak jak turystę,obdarli by go ze skóry,zrobili kiełbasę,szynkę,parówkę itd.,nawet pchła by się nie ostała! :P

Wczoraj gadałem ze znajomym z GOPR śmiał się bo ta niby jaskinia przy FISe ma jakieś 2m głębokości i ledwo się tam mieści człowiek. Wczołgiwali się z latarka żeby sami sprawdzić co tam żyje i żadnego nietoperza nikt nie widział. Co do budowy nowej kanapy maja do końca tego roku do wydania 2mln będą kopać i wylewać fundamenty pod nowe podpory już w listopadzie. A Kolejka bedzie i sprawa jest juz przesądzona

Dziś widziałem w TV jak z jakiegoś bunkra zrobili dla nietoperzy siedlisko... niech COS coś takiego wystawi,koszta żadne w stosunku do inwestycji. :rolleyes:

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mówiąc listopad i pozostałe miesiące zimowe to wymarzony okres na prace ziemno-betoniarskie, szczególnie w górach, bo można beton wywieść bezszelestnie sankami, a nie tak jak w lecie kopterem i wtedy to już na pewno netoperek popszczy się ze strachu:D

No i po co ten sarkazm.

Sam dzisiaj widziałeś ,że budowa ruszy.

Otóż razem z SB byliśmy dzisiaj wizytować budowę krzesła na Cieńkowie.

W drodze powrotnej w SzCyrku na wysokości Czyrnej spotkaliśmy niebywały "transporter" ciągnący urządzenie do produkcji betonu.

Jest szansa,że inwestycje ruszą z kopyta!

betoniarasmall.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...