Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jaka długość nart Fischer Viron Force - jazda rekreacyjna ?


pabi33

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie wszystko zostało powiedziane - weź narty z większym promieniem, zmień technikę na ześlizg (nie obciąża tak kolana) i, no cóż, popracuj nad wagą - masz 17 kg nadwagi. To zabójstwo dla kolan. Przypomnę wzór na siłę odśrodkową F=mv2/r - zmieniając nartę z r=9m na r= 16m i redukując wagę z 90 do 75 kg zmniejszasz siłę odśrodkową do 47% dotychczasowej (oczywiście przy tej samej prędkości).

Co do lekkich nart to znajdziesz je w segmencie tour, te narty mają R= 16-18 m przy długości 165-170, wagę poniżej 3.0 kg para, około 72-80 mm. Na pewno do rekreacyjnej jazdy będą aż za dobre w dodatku używany sprzęt (z dziurami po zdemontowanych wiązaniach bo tak się w tour robi) jest bardzo tani - świetne narty w dobrym stanie można kupić nawet za 400 zł.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem o co chodzi "kala40". Sam kiedyś przez przypadek spróbowałem jazdy na tzw. łatwych nartach, i póżniej takie sobie kupiłem! A było to we Włoszech na zrytym, miekkim i rozmokniętym stoku. Moje atomic Sl9 wrzynały się w śnieg i breję i mozna powiedzieć, że ze stokiem walczyłem. Kolega miał Head xenon xi8 i nie narzekał, więc poprosiłem go o zamianę nart. Jadąc w tych trudnych warunkach czułem jakby ktoś mi skrzydeł dodał. Kolega na moich Atomicach Sl9 po prostu zdechł. Wtedy poznałem, że ta łatwa narta jest o wiele bardziej uniwersalna i przyjazna do rekreacyjnego uprawiania narciarstwa. Do tego jest lekka, ponoć nawet była wówczas najlżejszą na rynku. Obecnie praktycznie tylko z xenona korzystam, co nie znaczy, że na Atomicach Sl-9, żle mi się jeżdzi. Ten xenon jest dość szeroki i mocno taliowany- promień coś koło 12-13 metrów. Już 2 kolegów udało mi się na takie narty namówić i obaj są niezmiernie zadowoleni. Obecnie Head produkuje juz inne modele. Próbowałem Integrale, Magnum ale stwierdziłem że nie są tak uniwersalne jak moje stare xenony. Obecnie szukam nowych nart, rozgladam się za czymś podobnym do moich starych nart, ale jak na razie nie znajduję niczego co by mnie zachwyciło tak jak kiedyś xenony. Nie powiem, Head Magnum spodobał mi się, ale jego waga i mniejsza uniwersalność (przyjazność) trochę mnie przed zakupem hamuje. Dalej szukam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Chyba wiem o co chodzi "kala40". Sam kiedyś przez przypadek spróbowałem jazdy na tzw. łatwych nartach, i póżniej takie sobie kupiłem! A było to we Włoszech na zrytym, miekkim i rozmokniętym stoku. Moje atomic Sl9 wrzynały się w śnieg i breję i mozna powiedzieć, że ze stokiem walczyłem. Kolega miał Head xenon xi8 i nie narzekał, więc poprosiłem go o zamianę nart. Jadąc w tych trudnych warunkach czułem jakby ktoś mi skrzydeł dodał. Kolega na moich Atomicach Sl9 po prostu zdechł. Wtedy poznałem, że ta łatwa narta jest o wiele bardziej uniwersalna i przyjazna do rekreacyjnego uprawiania narciarstwa. Do tego jest lekka, ponoć nawet była wówczas najlżejszą na rynku. Obecnie praktycznie tylko z xenona korzystam, co nie znaczy, że na Atomicach Sl-9, żle mi się jeżdzi. Ten xenon jest dość szeroki i mocno taliowany- promień coś koło 12-13 metrów. Już 2 kolegów udało mi się na takie narty namówić i obaj są niezmiernie zadowoleni. Obecnie Head produkuje juz inne modele. Próbowałem Integrale, Magnum ale stwierdziłem że nie są tak uniwersalne jak moje stare xenony. Obecnie szukam nowych nart, rozgladam się za czymś podobnym do moich starych nart, ale jak na razie nie znajduję niczego co by mnie zachwyciło tak jak kiedyś xenony. Nie powiem, Head Magnum spodobał mi się, ale jego waga i mniejsza uniwersalność (przyjazność) trochę mnie przed zakupem hamuje. Dalej szukam.

Szczerz mówiąc dziwna relacja. Sporo razy przesiadałem sie na jakieś inne niz spoartowe narty i statystycznie zawsze to było porażką.

W warunkach miękkich na łatwiejszym śniegu - wiadomo - ale gdy tylko robiło sie bardziej twardo praktycznie nie dawało się normlanie jechać. No i narta musiała być długa. Raz wsaidłem na jakąś nieslalomkę długości 156 cm i pierwszym zjazdem po zejściu z wyciagu był przejazd giganta (gigancika raczej) - mysłąłem, że się zabiję tak niestabilna i nietrzymająca była nartka. Póxniej gdy zrobiło się miekko było już lepiej.

Dlatego też uważałabym z takimi uogólnieniami.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiu a skad Ci sie wzielo 17 kg nadwagi u kolegi,wedlug mnie waga prawie ok no moze 2,3 kg moglo by byc mniej

Marcin .Każdy patrzy chyba według siebie.Wiesiu zapewne należy do grupy narciarzy szczupłych jak ja. Uważam ,że przy wzroście 170 cm maksymalnie 80 kg powinno sie ważyć.Czyli według mnie 10 kg nadwagi ma kolega kala40. Mnie brakuje 5 kg do prawidłowej wagi ale ja jem tylko raz dziennie : od rana do wieczora:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiu a skad Ci sie wzielo 17 kg nadwagi u kolegi,wedlug mnie waga prawie ok no moze 2,3 kg moglo by byc mniej

Mam 170- cm wzrostu, ważę około 90 kg,

z kalkulatora (uproszczonego) BMI dla 170 cm wzrostu

Waga prawidłowa: od 56.4 kg do 72 kg

Nadwaga: od 72.3 kg do 86.4 kg

I stopień otyłości: od 86.7 kg do 100.9 kg

Marcin .Każdy patrzy chyba według siebie.Wiesiu zapewne należy do grupy narciarzy szczupłych jak ja. Uważam ,że przy wzroście 170 cm maksymalnie 80 kg powinno sie ważyć.

Sam też wziąłem się za siebie - po sezonie zimowym popuściłem sobie i po wiosennym obżarstwie miałem 73 kg (172 cm) - teraz jest 67 kg i jeszcze z kilo, dwa zrzucę. I powiem, że na rowerze w górach bardzo czuję tę mniejszą masę. Na nartach będzie to samo - każdy kilogram się czuje.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kala40, szczerze mówiąc trudno coś ci doradzić bo w zasadzie nie wiadomo jak jeździsz.

Chyba najtrafniej ocenił Mitek.

Wobec tego proponuję ci poszukać narty zbliżonej do mojej.

http://www.skionline.pl/sprzet/narty,09-10,duel,xl-all-mountain,4036.html

Jej już pewnie nie dostaniesz (narta niszowa i "stara"), ale warto poszukać czegoś o podobnej charakterystyce.

Jest to narta o promieniu podobnym do SL, natomiast jest dużo szersza.

Wzrost mam podobny (172/78) i kupiłem nartę w długości 167.

Jeździłem wcześniej na nartach slalomowych i crosscarvach. Jak przesiadłem się na obecne (z linku) doznałem olśnienia:wink:

Narta prowadzi się świetnie niezależnie od warunków. Jest super zarówno na betonie jak i w brei.

Co do męczenia to niestety nie ma złotego środka, szczególnie że ważysz "słusznie"

Gdybyś za radą Wujot-a trochę zrzucił na pewno będzie lepiej.

Jak wygląda jazda na tych Duel-ach możesz zobaczyć w mojej sygnaturce.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin .Każdy patrzy chyba według siebie.Wiesiu zapewne należy do grupy narciarzy szczupłych jak ja. Uważam ,że przy wzroście 170 cm maksymalnie 80 kg powinno sie ważyć.Czyli według mnie 10 kg nadwagi ma kolega kala40. Mnie brakuje 5 kg do prawidłowej wagi ale ja jem tylko raz dziennie : od rana do wieczora:smile:
Janek przeciez ja sie odnsze do postu pierwszego w ktorym kolega napisal ze przy wzroscie 170cm ma 72kg tak wiec nie widze w czym problem, a 80 kilo przy wzroscie 170 to zdecydowanie nadwaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin .Każdy patrzy chyba według siebie.Wiesiu zapewne należy do grupy narciarzy szczupłych jak ja. Uważam ,że przy wzroście 170 cm maksymalnie 80 kg powinno sie ważyć.Czyli według mnie 10 kg nadwagi ma kolega kala40. Mnie brakuje 5 kg do prawidłowej wagi ale ja jem tylko raz dziennie : od rana do wieczora:smile:

Ups teraz dopiero zerknalem ze odnioslem sie do pierwszego postu kolegi pabi33,stad te nieporozumienie :) Sam mam 181cm i wage ok 80 kg i caly czas walcze z kilogramami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Opierając się na państwa opiniach oraz na podstawie tego co jest obecnie dostępne na rynku, nawet z drugiej ręki, będę starał się wybrać pomiędzy n/w modelami:

Head Xenon Xi 8.0 (obecnie nikt nie sprzedaje, chętnie kupię jak ktoś ma na sprzedaż), w opcji pozostają jedynie Xenon Xi 7.0

Volki RTM 84, w opcji pozostają RTM 75

Dynastar Outland 80, w opcji 75

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez polecam K2 rictor, jadą dobrze w każdych warunkach (poza lodem). Pisze z własnego doświadczenia. Mają rockera wiec brałbym lekko ponad 170 cm. W tym sezonie pojawiły sie dwie wersje tego modelu, ja myśle raczej o zeszło rocznej o szerokości 80 cm od butem, lub z przed dwóch sezonów - można je jeszcze dostać spokojnie, a i cena bardziej ludzka.

Charger może być dla ciebie trudniejszą narta, trzeba do niego więcej wysiłku włożyć w porównaniu z Rictorami

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez polecam K2 rictor, jadą dobrze w każdych warunkach (poza lodem). Pisze z własnego doświadczenia. Mają rockera wiec brałbym lekko ponad 170 cm. W tym sezonie pojawiły sie dwie wersje tego modelu, ja myśle raczej o zeszło rocznej o szerokości 80 cm od butem, lub z przed dwóch sezonów - można je jeszcze dostać spokojnie, a i cena bardziej ludzka.

Charger może być dla ciebie trudniejszą narta, trzeba do niego więcej wysiłku włożyć w porównaniu z Rictorami

Charger lubi speeda... no i na lodzie wypada lepiej... Rictory fajna narta na rozjechany stok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...