Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Amerykańskie mrozy przeniosą się do Polski?


wojmu

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy artykuł na temat pogody.

Podczas gdy Polacy cieszą się wyjątkowo ciepłą końcówką zimy, Ameryka Północna znów zmaga się z ogromnym atakiem lodowatego powietrza z północy. Andrzej Gołota i wielu innych mieszkańców Chicago, zmagać się będzie w nocy nawet z 30-stopniowym mrozem, a w kanadyjskim Winnipeg możliwe są nawet temperatury o 10 kresek niższe. Czy nam też ciągle grozi taki atak zimy?

Niestety, jest to możliwe, choć obecnie mało prawdopodobne. Warto zresztą zauważyć, że światowa pogoda to swoisty system "naczyń połączonych", a mrozy w Ameryce Północnej sprowadzają do nas wiosenne ciepło. Dzieje się tak, ponieważ tamtejsze zimne powietrze sprzyja powstawaniu atlantyckich niżów, które z kolei pompują do nas ciepłe powietrze z południa. Dopóki wir polarny w Ameryce nie wycofa się, będziemy mieli w Europie taką właśnie, przedwiosenną lub wręcz wiosenną pogodę, zupełnie nieprzystającą w teorii do pory roku.

Scenariuszy rozwoju sytuacji meteorologicznej w Europie jest jednak znacznie więcej. Gdyby pojawił się swoisty "klin" wiru polarnego w Ameryce Północnej, zalegającego daleko na południe, to o zimie w Europie moglibyśmy już całkowicie zapomnieć, podczas gdy Kanadyjczycy i mieszkańcy północnych stanów USA, jeszcze długo marzliby "na kość". Teoretycznie sytuacja może jednak ulec odwróceniu.

Już w 2001 roku naukowcy wykryli powiązanie pomiędzy odkrytymi zmianami w funkcjonowaniu wiru a anomaliami pogodowymi zimą na półkuli północnej.

Wir bowiem funkcjonuje w sposób coraz bardziej nieprzewidywalny sposób, a zimne masy powietrza z Arktyki spycha na południe. Przyjmuje się obecnie, że powodem takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie się powierzchni lodu w okolicach bieguna północnego. Mniej lodu i śniegu, to mniejsze odbicie światła słonecznego, co sprawia, że zwiększa się parowanie, co z kolei prowadzi do zmian ciśnienia i gradientu temperatury wiru polarnego.

W ten sposób zmienia się amplituda prądu strumieniowego (w skrócie: to strumień ogromnych mas powietrza płynących z zachodu na wschód), co może sprawiać, że cieplejsze powietrze dostaje się wysoko, a chłodniejsze do bardziej południowych rejonów półkuli północnej. Gdy prąd strumieniowy się zatrzymuje, dochodzi do blokady mas powietrza, które potrafią, jak choćby w 2010 roku, utrzymać w Polsce mrozy przez miesiąc.

więcej http://pogoda.wp.pl/kat,1035641,title,Amerykanskie-mrozy-przeniosa-sie-do-Polski-Oby-nie,wid,16433358,wiadomosc.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Dobrze by było

No nie do końca.

Dobra temperatura na narty to -5 do -12, jeżeli temperatura będzie jeszcze niższa i zawieje silny wiatr (niby ciepła zima, a w Zwardoń-Ski było -15 stopni i straszny wiatr) to każda odkryta część ciała (najczęściej twarz) będzie (w przenośni) zamarzała (będzie ci zimno i nie będziesz czuł twarzy) podobnie z rękami, często nawet dobrze ocieplone rękawiczki podczas "mroźnych i wietrznych" warunków i tak nie wystarczą.

Podobało mi się w Krynicy bo było +2, +6 stopni i nie trzeba było ubierać się "na cebulkę", ogólnie ciepło, szkoda że śniegu było mało i beznadziejne warunki na stoku :( (Pozdrawiam kasjerkę z krynicy która mnie wrobiła, kupiłem karnet punktowy na 4 zjazdy, a 2 czy tam 4-godzinny który kosztowałby mnie mniej starczyłby na 6 zjazdów (było ileś-tam metrów na sekundę wiatru, i gondola wlekła się 15-20 minut na szczyt))

I takie zakończenie, jakby to powiedział mój dziadek: "W Zwardoniu albo zimy nie ma, albo jest -20 stopni" :D

@EDIT: Dodam że gdzieś pisało że mniejsza temperatura wcale nie oznacza więcej śniegu produkowanego przez armatki (najlepsza temp. to -1 do -3), tak samo może być i nawet -40 stopni, ale jak będzie sucho i nie będzie śniegu to klops :D Nie wszystkie trasy (np. w cieńkowie) mają naśnieżanie.

Edytowane przez cody3223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

@EDIT: Dodam że gdzieś pisało że mniejsza temperatura wcale nie oznacza więcej śniegu produkowanego przez armatki (najlepsza temp. to -1 do -3), ...

Chyba, a nawet na pewno coś pomyliłeś.

najlepsza temperatura do śnieżenia to circa -12 do -15 stopni. Oczywiście chodzi o temperaturę mierzoną przez mokry termometr. Ale przy wysokiej wilgotności różnice między wskazaniami suchego i mokrego termometru są niewielkie.

Przy tak zwanych temperaturach marginalnych (-2 do pewnie -4) wydajność armatek czy lanc jest ponad 10 razy mniejsza niż przy niskich.

A koszty wyprodukowania 1 m3 śniegu są pewnie ze 2 razy większe.

Tadek

Edytowane przez Tadeusz T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, a nawet na pewno coś pomyliłeś.

najlepsza temperatura do śnieżenia to circa -12 do -15 stopni. Oczywiście chodzi o tak zwaną temperaturę mierzoną przez mokry termometr. Ale przy wysokiej wilgotności różnice między wskazaniami suchego i mokrego termometru są niewielkie.

Przy tak zwanych temperaturach marginalnych (-2 do pewnie -4) wydajność armatek czy lanc jest ponad 10 razy mniejsza niż przy niskich.

A koszty wyprodukowania 1 m3 śniegu są pewnie ze 2 razy większe.

Tadek

Eeeee.... prawdopodobnie na stronie firmy Lanko czy jakiejś innej znalazłem informacje że -1 to najlepsza temperatura..... nie mogę tego znaleźć.... no cóż, każdy coś czasem głupiego walnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michałowi najprawdopodobniej chodziło o tzw.wykop miesiaca-cy,spójrz na datę kiedy toczyła się rozmowa :wink:

Dokładnie :)

Tak dzisiaj nie zbyt dobrze myślę.... Chodzi ci oto że jestem idiotom, napisałem oczywistość czy coś przydatnego? Nie do końca wiem o co ci chodzi z tą Złotą Łopatą :D

Nie jesteś idiotOM.

Wykop miesiaca to świecka tradycja, którą spotkałem na innych forach. Czasem jest to połączone z "Gaming'iem". Na przykład na zlocie, ten który zebrał najwięcej złotych łopat stawia piwko za każdą jedną itp.

JC nie wyraził oficjalnej akceptacji :wink: ale mnie wydaje się to dość zabawne urozmaicenie forum.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...