Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Powiedz NIE pseudoekologom i innym dziwakom


pterapogon

Rekomendowane odpowiedzi

Mam inne zdanie. Mogę mieć?

Oczywiście, że możesz mieć inne zdanie.

Ale Ty nie ograniczyłeś do do posiadania innego zdanie, lecz wprost zarzuciłeś kol. Jodek1 , że pisze nieprawdę. Oto cytat:

Poza tym piszesz nieprawdę. Autor jest znany.

Tak jak to już pisałem, autorstwo petycji powinno być podane bezpośrednio pod petycją, a nie zakodowane przy pomocy szyfrowania AES 256 lub ukryte na jakiejś innej stronie internetowej, pośród tłumu innych osób!

A chcesz zrzut ekranu czy "zacytować"?

Chris_M trochę wysiłku.

To na prawdę nie boli.

Powtarzam kolejny raz:

Autorstwo petycji powinno być podane otwartym tekstem, w tym samym miejscy gdzie została umieszczona petycja i ustalenie kto jest petycji autorem, nie powinno wymagać ŻADNEGO WYSIŁKU, a tym bardziej wyszukiwania po innych stronach internetowych!

Wszelkie działania utrudniające ustalenie autora są niczym innym, jak tylko próbą ukrycia jego tożsamości.

A jeżeli masz uczulenie na FB to petycję napisała niejaka Bożena Kantyka.

Tak, faktycznie mam alergię na FB, NK i tym podobne portale, więc dziękuję za tę informację.

Inną sprawą jest to kto umieścił tą petycję na stronie "www.petycjeonline.com", nie mniej jest tam możliwość kontaktu.

Jeżeli cię to interesuje możesz się skontaktować.

Tak, mogę. Podając swoje imię, adres email, nr telefonu. Natomiast ja w dalszym ciągu nie wiem, do kogo piszę!

Takie sposób podawania kontaktu też jest charakterystyczny dla osób, które chcą pozostawać anonimowe i chcą zachować tę przewagę nad swoimi korespondentami.

Nie dostrzegam zasadniczej sprzeczności.

W sporcie to ma nawet nazwę - "fair play"

Ale w sporcie (pomijając tzw. "sporty walki") mamy do czynienia tylko z rywalizacją, a nie z walką!

Natomiast w przypadku sportu, który polega na tym, że jeden facet okłada pięściami po twarzy drugiego, chyba raczej trudno mówić o kulturze.

Dziwię się natomiast, ze dla ciebie słowa "walka" i "wojna" są synonimem.

Nigdzie nie twierdziłem, że są synonimami, tak samo jak nie twierdzę, że "wojna" i "bomba atomowa" są synonimami.

Jednakże chyba nie zaprzeczysz, że wojna właśnie na walce polega?

Pozdrawiam

Również pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drodze ginie się przez własną nieuwagę albo głupotę.

Powiedz to w oczy rodzicom dzieci, które idąc do szkoły zginęły po kołami TIR-ów.

Obwodnica nie ma nic do tego a jeżeli już to wystarczy spojrzeć na mapę i od razu widać jak ją poprowadzić nie niszcząc Doliny Rospudy.

Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że cała zadyma o Dolinę Rospudy została wywołana względami politycznymi, a nie żadnymi tam jej wielkimi walorami przyrodniczymi.

Dopóki ta zadyma się nie rozpoczęła, to mało kto słyszał o tym "cudzie natury".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj im powiedzieć że życie żaby jest bardziej cenne od życia ich dziecka.

Ekolog powinien wyłapać taką sytuację na etapie projektowania i wtedy dyplomatycznie forsować zmiany, a nie próbować zatrzymywać koparki. Jeśli im umkną taki projekt to albo niech płaczą nad zwierzątkami albo niech się zbiorą i je przesiedlą....

Pytanie było do użytkownika zaruski.

Odpowiadając na nie w ten sposób pokazałeś tylko, że czytając ten temat pominąłeś pierwszą stronę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było do użytkownika zaruski.

Odpowiadając na nie w ten sposób pokazałeś tylko, że czytając ten temat pominąłeś pierwszą stronę.

Pozdrawiam

Przeczytałem wszystko łącznie z komentarzami pod petycją i jedno mi się rzuciło w oczy. Niby więcej jest komentarzy proekologicznych ale żaden nie jest poparty co konkretnie budowa wyciągu mogłaby zepsuć.

Odnoszę wrażenie że nową bronią ekologów jest zakrzyczeć wszystko już w zalążku. To samo było z pomysłem naśnieżania Kasprowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris_M gdybyś nie miał alergii na FB to byś przeczytał, że petycja tej wspomnianej Pani była skierowana do Burmistrza Andrychowa.

Jak mniemam ktoś wysyłając tego typu pismo (z informacją do wiadomości RDOŚ w Krakowie) się na nim podpisał, bo inaczej takie pismo to tylko świstek papieru.

Dodatkowo ktoś to umieścił w mocno okrojonej wersji na tym nieszczęsnym portalu od "petycji" (i to chyba nie jednym).

Kto? Tego nie wiem. Dla tego zaproponowałem abyś się dowiedział.

Tak poza konkursem to telefon jest do podania opcjonalnie.

Wystarczy podać Imię i emila. Jeżeli twoim zdaniem to tak tajne informacje to trudno.

Czy naprawdę nie dostrzegasz zasadniczej sprzeczności pomiędzy słowami "walka" oraz "kultura"?

Czy naprawdę jesteś w stanie wyobrazić sobie "kulturalną" wojnę?

I jeszcze jedno, przecież ten cytat powyżej jest twój.

Najpierw pytasz się o słowa walka i kultura, potem przytaczasz tekst o kulturalnej wojnie.

To jak to można zrozumieć?

A słowo "walka" jest naprawdę bardzo szerokie:

"walka z wiatrakami", "walka o punkty", "walka o życie", "walka ze słabościami", ......... i można wymieniać jeszcze długo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj im powiedzieć że życie żaby jest bardziej cenne od życia ich dziecka.

Ekolog powinien wyłapać taką sytuację na etapie projektowania i wtedy dyplomatycznie forsować zmiany, a nie próbować zatrzymywać koparki. Jeśli im umkną taki projekt to albo niech płaczą nad zwierzątkami albo niech się zbiorą i je przesiedlą.

Obwodnice, estakady, bezkolizyjne przejścia dla pieszych itp. to najlepszy sposób na zmniejszenie liczby wypadków.

Wracając do wyciągu to nie widzę jakiś ogromnych strat dla natury oraz krajobrazu. Przecież narciarstwo jest jedną z form obcowania z przyrodą i zrelaksowania się na łonie natury. Kilka słupów i lina między niemi to jeszcze nie fabryka :)

P.S. Poznałem niedawno weganina, oczywiście proekologiczny i takie tam. Mleka nie pił bo sprzeciwiał się złym traktowaniu krów na farmach, ale chodził w ciuchach i używał elektroniki "made in china" gdzie w fabrykach nie przestrzega się praw człowieka.

Tak samo widzę zachowania ekologów chroniących "bezbronne" zwierzęta.

Ergo sugerujesz dziecko zginęło bo żaba żyje...a nie dlatego, że kierowca nie dostosował prędkości do warunków, złamał przepisy ruchu drogowego, czy dziecko biegało po ulicy bez opieki dorosłych

Ekolog nie ma obowiązku uwzględniania wszystkich interesów stron w postępowaniu administracyjnym bo od tego jest organ administracji, który z mocy prawa powinien wiedzieć, że np w przypadku obwodnicy Augustowa nie można realizować inwestycji biegnącej przez tereny Natury 2000 (wyznaczone aktem ragi ustawowej), a zatem zgodnie z kpa istnieje założenie, że organ administracji o tym wie, skoro jest to powszechnie obowiązujące prawo. Więc nikt nie ma obowiązku mu o tym przypominać, a skoro o tym nie wiedział choć powinien to od tego jest SKO, a potem sądy administracyjne, żeby to organowi wskazał. W takich postępowaniach odwoławczych organizacją społecznym jak np ekologom przysługuje prawo strony, gdzie mogą skarżyć akt administracji naruszający prawo materialne, a jeżeli i to nie odnosi skutku można zastosować. tzw. akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, jak to miało miejsce w przypadku obwodnicy Augustowa. Poza tym Komisja Europejska i tak by zablokowała te inwestycje bo za każdy dzień w niewykonaniu decyzji Polska musiała by płacić odszkodowanie, które do dzisiaj doszłoby pewnie nawet do miliardów złotych gdyby nie wstrzymano inwestycji.

A przesiedlą to najlepiej Ciebie bez żadnych procedur i to na Syberię to ciekawe jak będziesz zadowolony.

Kilka słupów i linie plus tysiące ludzi, plus setki samochodów, bary, restauracje, hałas, oświetlenie w nocy to dla zwierząt właśnie jest FABRYKA.

PS. Poznałem niedawno "biznesmena" oczywiście proinwestycyjny i takie tam. Mleko pił bo popierał złe traktowanie krów na wielkich fermach mlecznych i świńskich made by Henryk Stokłosa, do czasu, aż mu taką fermę postawili pod domem, zatruli wody gruntowe, wycieli kilka drzewek i cały dzień bolała go głowa od emitowanego hałasu i smrodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Powiedz to w oczy rodzicom dzieci, które idąc do szkoły zginęły po kołami TIR-ów.

Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że cała zadyma o Dolinę Rospudy została wywołana względami politycznymi, a nie żadnymi tam jej wielkimi walorami przyrodniczymi.

Dopóki ta zadyma się nie rozpoczęła, to mało kto słyszał o tym "cudzie natury".

Chrzanisz kolego. Powiedzieć mogę cokolwiek i komukolwiek - co to ma za znaczenie??

Płynąłem Rospuda nie raz i wiem sporo na temat tego obszaru a skoro Ty nie wiesz to warto poczytać.

Gatunek to gatunek a osobnik to osobnik - nieważne jaki.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Chrzanisz kolego. Powiedzieć mogę cokolwiek i komukolwiek - co to ma za znaczenie??

Płynąłem Rospuda nie raz i wiem sporo na temat tego obszaru a skoro Ty nie wiesz to warto poczytać.

Gatunek to gatunek a osobnik to osobnik - nieważne jaki.

Pozdrowienia[/quote

Rospuda i walory przyrodnicze? Może Ty poczytaj, bo jak każdy grafoman wypisujesz przeważnie bzdury!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Dobrze zaprojektowany ośrodek narciarski nie niszczy przyrody, a wręcz może i powinien poprawiać funkcjonowanie ekosystemu.
  2. Droga szybkiego ruchu może ekosystem całkowicie zniszczyć.
  3. Piszący, że dolina Rospudy nie ma wartości dają dowód swojej niewiedzy.
  4. Poza tym zachowują się jak talibowie strzelający do buddyjskich zabytków. Nie ma żadnej różnicy.
  5. Prowadzenie obwodnicy przez Rospudę jest takim samym debilizmem jak prowadzenia obwodnicy Warszawy przez Pałac w Wilanowie czy obwodnicy Częstochowy przez Klasztor Jasnogórski.
  6. Nikt nie zaprzecza, że obwodnice miast, także Augustowa są konieczne. Trzeba je tylko robić tak, y nie niszczyły skarbów kultury i przyrody.
  7. Mnie wystarczyło 5 minut - 5 minut oglądania dokładnej mapy, by znaleźć dobrą trasę obwodnicy, zresztą taką samą, jak propozycje nie tylko ekologów (ekologów, a nie pseudo ekologów) a także stowarzyszeń inżynierów. Oczywiście nie dla tego, że jestem geniuszem, a dlatego, że trzeba być debilem, żeby prowadzić trasę przez bagna, jak można prowadzić przez łąki i pola z glebą 6 klasy, wzdłuż linii wysokiego napięcia, po wywłaszczonych terenach omijających wsie, a nawet pojedyncze zabudowania.
  8. Poprowadzenie obwodnicy przez torfowiska o miąższości średnio kilkanaście metrów (bagna Rospudy) musi być przynajmniej 2 razy droższe od poprowadzenia ich polami. Jeśli uwzględnimy dopłaty z UE to wyjdzie, że cena poprowadzenia obwodnicy przez Rospudę jest 3 razy większa niż potrzeba.
  9. W Polsce jest przynajmniej kilkadziesiąt miast potrzebujących obwodnicy tak samo jak Augustów. Budowa obwodnicy 3 razy drożej zabierała by obwodnice przynajmniej 2 miastom.
  10. Więc proszę nie epatować pytaniami o dzieci które zginęły w Augustowie. Bo ja zapytam o dzieci w Pabianicach (na szczęście obwodnica Pabianic właśnie powstała, wystarczyło kasy, bo nie utopiono jej w bagnach Rospudy) czy Brzezinach!!!
  11. Gdyby nie debilny pomysł poprowadzenia obwodnicy Augustowa przez Rospudę, obwodnica Augustowa mogła by od 10 lat działać!!!!!!!

Tadek

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Rospuda i walory przyrodnicze? Może Ty poczytaj, bo jak każdy grafoman wypisujesz przeważnie bzdury!

He he...

Zerknij Piotrze w profil. Kolega tam ma zdjęcie, którym sam sobie wystawił świadectwo i od razu wiadomo, że nie ma co go poważnie traktować.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trzeba być zakłamanym,żeby uprawiać narciarstwo, korzystać z dróg, elektryczności itd i popierać ekoteroryzm. Jeśli rzeczywiście jesteście tacy święci to nie korzystajcie z wynalazków cywilizacji. Ile energi marnujecie aby dostać się do ośrodka narciarskiego?

Chyba ,że dla Was prąd bierze się z gniazdka elektrycznego, jedzenie i ubranie ze sklepu a drogi stworzyła natura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Dobrze zaprojektowany ośrodek narciarski nie niszczy przyrody, a wręcz może i powinien poprawiać funkcjonowanie ekosystemu.
  2. Droga szybkiego ruchu może ekosystem całkowicie zniszczyć.
  3. Piszący, że dolina Rospudy nie ma wartości dają dowód swojej niewiedzy.
  4. Poza tym zachowują się jak talibowie strzelający do buddyjskich zabytków. Nie ma żadnej różnicy.
  5. Prowadzenie obwodnicy przez Rospudę jest takim samym debilizmem jak prowadzenia obwodnicy Warszawy przez Pałac w Wilanowie czy obwodnicy Częstochowy przez Klasztor Jasnogórski.
  6. Nikt nie zaprzecza, że obwodnice miast, także Augustowa są konieczne. Trzeba je tylko robić tak, y nie niszczyły skarbów kultury i przyrody.
  7. Mnie wystarczyło 5 minut - 5 minut oglądania dokładnej mapy, by znaleźć dobrą trasę obwodnicy, zresztą taką samą, jak propozycje nie tylko ekologów (ekologów, a nie pseudo ekologów) a także stowarzyszeń inżynierów. Oczywiście nie dla tego, że jestem geniuszem, a dlatego, że trzeba być debilem, żeby prowadzić trasę przez bagna, jak można prowadzić przez łąki i pola z glebą 6 klasy, wzdłuż linii wysokiego napięcia, po wywłaszczonych terenach omijających wsie, a nawet pojedyncze zabudowania.
  8. Poprowadzenie obwodnicy przez torfowiska o miąższości średnio kilkanaście metrów (bagna Rospudy) musi być przynajmniej 2 razy droższe od poprowadzenia ich polami. Jeśli uwzględnimy dopłaty z UE to wyjdzie, że cena poprowadzenia obwodnicy przez Rospudę jest 3 razy większa niż potrzeba.
  9. W Polsce jest przynajmniej kilkadziesiąt miast potrzebujących obwodnicy tak samo jak Augustów. Budowa obwodnicy 3 razy drożej zabierała by obwodnice przynajmniej 2 miastom.
  10. Więc proszę nie epatować pytaniami o dzieci które zginęły w Augustowie. Bo ja zapytam o dzieci w Pabianicach (na szczęście obwodnica Pabianic właśnie powstała, wystarczyło kasy, bo nie utopiono jej w bagnach Rospudy) czy Brzezinach!!!
  11. Gdyby nie debilny pomysł poprowadzenia obwodnicy Augustowa przez Rospudę, obwodnica Augustowa mogła by od 10 lat działać!!!!!!!

Tadek

A czy bagno nie jest ziemią pozaklasową czyli gorszą od 6 klasy? cokolwiek by to znaczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trzeba być zakłamanym,żeby uprawiać narciarstwo, korzystać z dróg, elektryczności itd i popierać ekoteroryzm. Jeśli rzeczywiście jesteście tacy święci to nie korzystajcie z wynalazków cywilizacji. Ile energi marnujecie aby dostać się do ośrodka narciarskiego?

Chyba ,że dla Was prąd bierze się z gniazdka elektrycznego, jedzenie i ubranie ze sklepu a drogi stworzyła natura.

A czy bagno nie jest ziemią pozaklasową czyli gorszą od 6 klasy? cokolwiek by to znaczyło.

a poza tym... wszystko ok?

Edytowane przez mig12345
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ergo sugerujesz dziecko zginęło bo żaba żyje...a nie dlatego, że kierowca nie dostosował prędkości do warunków, złamał przepisy ruchu drogowego, czy dziecko biegało po ulicy bez opieki dorosłych

... zgineło bo tir zamias jechać obwodnicą jechał przez centrum miasta. Dlaczego tak jechał to wiadomo.

Ekolog nie ma obowiązku uwzględniania wszystkich interesów stron w postępowaniu administracyjnym bo od tego jest organ administracji, który z mocy prawa powinien wiedzieć, że np w przypadku obwodnicy Augustowa nie można realizować inwestycji biegnącej przez tereny Natury 2000 (wyznaczone aktem ragi ustawowej), a zatem zgodnie z kpa istnieje założenie, że organ administracji o tym wie, skoro jest to powszechnie obowiązujące prawo. Więc nikt nie ma obowiązku mu o tym przypominać, a skoro o tym nie wiedział choć powinien to od tego jest SKO, a potem sądy administracyjne, żeby to organowi wskazał. W takich postępowaniach odwoławczych organizacją społecznym jak np ekologom przysługuje prawo strony, gdzie mogą skarżyć akt administracji naruszający prawo materialne, a jeżeli i to nie odnosi skutku można zastosować. tzw. akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, jak to miało miejsce w przypadku obwodnicy Augustowa. Poza tym Komisja Europejska i tak by zablokowała te inwestycje bo za każdy dzień w niewykonaniu decyzji Polska musiała by płacić odszkodowanie, które do dzisiaj doszłoby pewnie nawet do miliardów złotych gdyby nie wstrzymano inwestycji.

W tym całym pięknym systemie administracyjnym ktoś zawalił, pewnie nawet nie jedna osoba i z to nie ulega wątpliwości, ale dlaczego cenę za to mają ponosić mieszkańcy których sprawa dotyczy.

Tłumacząc się ekologią można zablokować każdą inwestycję, po prostu trzeba głośno krzyczeć że to złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

... zgineło bo tir zamias jechać obwodnicą jechał przez centrum miasta. Dlaczego tak jechał to wiadomo.

W tym całym pięknym systemie administracyjnym ktoś zawalił, pewnie nawet nie jedna osoba i z to nie ulega wątpliwości, ale dlaczego cenę za to mają ponosić mieszkańcy których sprawa dotyczy.

Tłumacząc się ekologią można zablokować każdą inwestycję, po prostu trzeba głośno krzyczeć że to złe.

A wiesz co to jest ekologia czy tak sobie piszesz??

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Tłumacząc się ekologią można zablokować każdą inwestycję, po prostu trzeba głośno krzyczeć że to złe.

teraz nie trzba krzyczeć, wystraczy w złej woli wykorzystać istniejące procedury i moźna udupić każda inwestycję (zablokowac całkowicie lub przeciagnąc 'papierologię' aż inwestor straci cierpliwosc i wyjedzie z kasą na Słowacje) w dodatku bez własnych kosztów a bywa (jak twierdza niektórzy), że dobrze na tym zarabiając.

A wystarczyłoby np. tyle , że prawa strony można wykorzystywać po wpłaceniu choćby niewielkiego wadium, przepadającego w razie odrzucenia wniosku w postepowaniu administracyjnym. Brodaci panowie musieliby sie zastanowić czy warto....

Edytowane przez mig12345
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie Wy sobie na wstrzymanie! Po co się obrażać i kłócić. Zastanówcie się natomiast nad następującymi tematami;

1. A może przy budowie obwodnicy przez Rospudę zaangażowany był ktoś kto dysponuje technologią budowania na słabo nośnych gruntach?

2. Jeśli coś kosztuje dużo, to i duzo mozna na tym zarobić. Może dlatego obwodnica miała iść przez bagna?

3. Czy kupując jedzenie, leki, używki, zastanawiacie się jaką kupę po tym postawicie i gdzie ta kupa trafi?

4. Czy uprawiając sport, a zarazem jedząc z reguły więcej, zastanawiacie się nad tym, że emitujecie do atmosfery więcej ciepła, pary wodnej i znienawidzonego przez ekologów-durniów dwutlenku węgla?

5. Czy kupując odzież lub obuwie zastanawiacie się nad energochłonnością i ekologicznością ich produkcji oraz ewentualną utylizacją po zużyciu czy szkodliwością dla środowiska?

6. Czy oddając gazy po obfitym i smacznym jedzeniu nie macie wyrzutów sumienia że szkodzicie przyrodzie?

7.Po co tyle pracujecie i kupujecie wszelkie dobra materialne, jak do życia np. takiemu stworzeniu jak jeleń, potrzeba jedynie strawy, łani i lasu? A może i Wam tyle wystarczy?

8. Polska to nasza Ojczyzna i nawet jak brak jest u nas ładu urbanistycznego, są miejsca zaniedbane, jest zabudowa która nam się nie podoba, to jedynie od nas zależy jak to zmienimy! Totalne krytykowanie Polski pomawia wszystkich nas, Polaków, włącznie z krytykantem, bo niby czemu miałby się on od społeczeństwa odciąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innego forum:

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?rok=2014&month=03#689845DD4101DC1EC1257C980031718A

Sporo przykładów na to jak absurdalnie to wygląda w Polsce, głównie ze względu na działania proekologiczne :)

Oraz od kogo należy się uczyć.

Właśnie chciałem to wkleić - naprawdę warto poświęcić te 2.5 godz i wysłuchać te obrady. Wydawało mi się, że na tyle długo żyję, że nic specjalnie mnie nie zaskoczy. Ale obraz jaki się tam wyłania... Mam doła totalnego bo wnioski oczywiście szersze. Więc zachęcam - masochistów.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...