Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W górach nie ma żartów


aklim

Rekomendowane odpowiedzi

OMG! aż dziw, że temu pierwszemu co spadł się nic nie stało! no coż narciarstwo wysokogórskie to sport o zwiększonym ryzyku. Czasami teren aż zachęca to przejścia, bo np. jest tylko kilkunastometrowy płat śniegu więc się nie chce wyciągać raków i czekana. Pomijam fakt, że zjeżdżali w bardzo trudnym terenie (stromo i mocne przewężenia, dodatkowo z duża ekspozycją - spore progi). Szczególnie trzeba uważać wiosną, zagrożenie lawin deskowych maleje. Ludzie czują się bezpieczniej, a w ciągu dnia śnieg topnieje, w nocy zamrozi i rano są betony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma co hejtować. Filmik wrzucony jako ciekawostka i przestroga, ale nie znamy całej historii. Według mnie najprawdopodobniej narciarz wszedł "z buta" na zmrożony płat śniegu, a nachylenie w górnej części nie było jakoś bardzo strome może 30st? dopiero potem gdy narciarz wjeżdżał w żleb to zwiększa się do 40-45st. Jednak takie nachylenie już wystarcza, by nabrać prędkości. Swoją drogą gościu z kamerką miał szczęście, że ten lecący na dół go nie ściągnął ze sobą. Czasami jednak sytuacja/warunki potrafią "zaskoczyć", myślę że Gregor mógłby coś wiecej na ten temat napisać (chociaż już dyskutowano na ten temat wiele razy).

Dla przypomnienia i również przestrogi wrzucam linka do tragicznej sytuacji z dnia 30 kwietnia 2012r. Kiedy to zginęły 2 osoby, błąd skiturowca przypłaciła życiem podchodząca kobieta:

http://skimagazyn.pl/2014/11/23/zimowe-tragedie-ostatni-zjazd/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma co hejtować. Filmik wrzucony jako ciekawostka i przestroga, ale nie znamy całej historii. Według mnie najprawdopodobniej narciarz wszedł "z buta" na zmrożony płat śniegu, a nachylenie w górnej części nie było jakoś bardzo strome może 30st? dopiero potem gdy narciarz wjeżdżał w żleb to zwiększa się do 40-45st. Jednak takie nachylenie już wystarcza, by nabrać prędkości. Swoją drogą gościu z kamerką miał szczęście, że ten lecący na dół go nie ściągnął ze sobą. Czasami jednak sytuacja/warunki potrafią "zaskoczyć", myślę że Gregor mógłby coś wiecej na ten temat napisać (chociaż już dyskutowano na ten temat wiele razy).

Dla przypomnienia i również przestrogi wrzucam linka do tragicznej sytuacji z dnia 30 kwietnia 2012r. Kiedy to zginęły 2 osoby, błąd skiturowca przypłaciła życiem podchodząca kobieta:

http://skimagazyn.pl/2014/11/23/zimowe-tragedie-ostatni-zjazd/

MajorSki ma rację , nie ma co wieszać psów na "bohaterach" filmu ( który z nas nie popełnia żadnych błędów ? ) , ale raczej z takich historii należy wyciągać odpowiednie wnioski . Odpowiedni sprzęt i umiejętności (chociaż bardzo ważne ) to nie wszystko. Czasem trzeba po prostu wiedzieć kiedy odpuścić żeby sobie i innym nie zrobić krzywdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po tym jakie mieli narty, to raczej chcieli spróbować swoich sił poza trasą. Przeliczyli się tylko z warunkami. Zachowanie tego narciarza, który odpiął narty można tłumaczyć tylko jednym - psychika. Sparaliżował go strach po tym jak jego kumpel spadł, bo nie widzę innego wytłumaczenia na to, że widział jak gość bez nart się zeskrobuje w dół aż odpada i leci, a on spokojnie ześlizgiem zjeżdżał.

Myślenie w górach to podstawa, bez tego konsekwencje są conajmniej bolesne (o czym sam doskonale wiem :D), a przeważnie opłakane.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

MajorSki ma rację , nie ma co wieszać psów na "bohaterach" filmu ( który z nas nie popełnia żadnych błędów ? ) , ale raczej z takich historii należy wyciągać odpowiednie wnioski . Odpowiedni sprzęt i umiejętności (chociaż bardzo ważne ) to nie wszystko. Czasem trzeba po prostu wiedzieć kiedy odpuścić żeby sobie i innym nie zrobić krzywdy.

A ja absolutnie się z tym nie zgadzam. Tak jak napisałeś w tytule: "góry to nie żarty" a narciarstwo poza trasowe to nie zabawa dla gogusiów z kamerkami, chcących zaszpanować filmikiem na YT, których teraz wszędzie pełno. Popełnione błędy i ewidentne nieprzygotowanie do takich zadań są jednoznaczne. Tekst, że każdy popełnia błędy jest w takich warunkach bzdurny bo w górach taki błąd może być jedynym.

Mamy bardzo dużo możliwości aby z sposób bezpieczny i poważny wchodzić w sport górski. Zawsze należy to robić z kimś doświadczonym - inaczej to zwykła głupota. Doświadczonym to znaczy DOŚWIADCZONYM a nie kolesiem, który pierwszy na osiedlu kupił sobie szerokie narty.

Zresztą nie ma co się rozpisywać - to są rzeczy oczywiste.

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

A ja absolutnie się z tym nie zgadzam. Tak jak napisałeś w tytule: "góry to nie żarty" a narciarstwo poza trasowe to nie zabawa dla gogusiów z kamerkami, chcących zaszpanować filmikiem na YT, których teraz wszędzie pełno. Popełnione błędy i ewidentne nieprzygotowanie do takich zadań są jednoznaczne. Tekst, że każdy popełnia błędy jest w takich warunkach bzdurny bo w górach taki błąd może być jedynym.

Mamy bardzo dużo możliwości aby z sposób bezpieczny i poważny wchodzić w sport górski. Zawsze należy to robić z kimś doświadczonym - inaczej to zwykła głupota. Doświadczonym to znaczy DOŚWIADCZONYM a nie kolesiem, który pierwszy na osiedlu kupił sobie szerokie narty.

Zresztą nie ma co się rozpisywać - to są rzeczy oczywiste.

Pozdrowienia

Mitek

Ty jak zwykle z grubej rury:biggrin: ,

ale w sumie trudno się z Tobą nie zgodzić w tej materii , chociaż jak to zwykle bywa , szczęście trzeba mieć , a ci goście z tego filmu mieli po prostu więcej szczęścia niż rozumu , za to ile zdobyli doświadczenia , bezcenne :smile: .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie wrażenie, że u nas to chłopaki ( jeżeli nie było otwartych złamań) poszli by jeszcze na górkę poszukać sprzętu. :cool::

Ale na poważnie zgadzam się w 100% z Mitkiem.

Mierz siły na zamiary !!!

Nie jestem turowcem , ale ten "zjazd" był chyba dość trudny, więc co tych dwóch "panów" ( bo wiek raczej słuszny), tam robiło bez sprzętu i "INSTRUKTORA"?

Ułańska fantazja u Niemców??? Musieli pochodzić z NRD.

Za dużo 4 pancernych.:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł tematu w 100% trafny! Sam jestem osobą analityczną i lubię doczytać, dopytać czy dowiedzieć się co i jak, albo dlaczego coś się wydarzyło (szczególnie w tematach związanych z górami, nartami i wspinaczką). Sam jakieś wnioski wyciągnąłem z tego filmu, ale też jestem daleki od krytykowania innych... czasami bardzo łatwo przychodzi komentowanie innych już po fakcie. Błędy narciarzy ewidentne i oczywiście zgodzę się, że w pewnym terenie wspinaczkowym lub narciarstwa wysokogórskiego nie można sobie na nie pozwolić. Ale też nie ma co idealizować i trzeba pamiętać, że sporo osób je popełnia, a są to osoby bardzo doświadczone: przewodnicy, ratownicy, narciarze, wspinacze, alpiniści. Przerażająca jest beztroskość spotykanych osób w górach, ale to chyba era: kamerek, fb i YT (sam posiadam kamerkę :P chociaż rzadko używam, fb nie posiadam więc moi znajomi nie za bardzo są poinformowani o moich "dokonaniach").

Ostatnio na Chopoku zrobiliśmy wycof z jednego żlebu, teren w szreni dodatkowo wąski, stromy z przełamaniem terenu (wydawało się że to delikatny próg), gdy zjechaliśmy innym żlebem i popatrzyliśmy od dołu to stwierdzam, że dobrze zrobiliśmy w tych warunkach. Przy posiadówie w dolinie zobaczyliśmy też 2 zespoły w odstępstwie 10min które również podjechały do żlebu i zrobiły wycof, więc to utwierdziło nas w dobrej decyzji. Pewnie kiedyś tamtędy zjadę... ale przy innych śniegach :P:). Wszystkie inne żleby które zjeżdżaliśmy sprawdzaliśmy w przewodniku Miro Peto oraz rozpoznawaliśmy wcześniej od dołu, z boku i od góry :)

Pozdrawiam

Tomek

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filmiku to przestroga dla wybierających się poza trasę bez znajomości topografii i warunków.

Mając raki, czekan należy mieć pojęcie jak je wykorzystać ....

W naszych Tatrach co krok można spotkać beztroskich turystów ... bez wody,latarki,odpowiedniej odzieży ,obuwia ...jak zwrócisz uwagę to się dowiesz... a jak widzieli mnie w kasku wspinaczkowym na Orlej Perci to widziałem uśmiechy tych osób ...bo wyczynem jest np.wejście na Świnice w sandałach :stupid:

Do gór niezależnie od pory roku należny mieć respekt i potrafić sobie powiedzieć ... wejdę następnym razem...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...