Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Odpowiednia pozycja (rozstaw nóg).


gabrik

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będzie pytania jak sugerować może tytuł, o prawidłowy rozstaw nóg.

Natomiast jest może ktoś z instruktorów obecnych/byłych? Szukam myku, wskazówki jak poradzić sobie z problemem poszerzania rozstawu podczas szybszej jazdy. Podczas podstawowego NW mam wrażenie, że jest ok tzn dość przyzwoicie. Na stromszych odcinkach mam trudniej wyplenić ten zły nawyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chertan napisał:

Przecież poszerzanie się postawy przy szybszej jeździe i na stromszym stoku jest normalne przy przyjęciu pewnej pozycji. 

Piotrze, ponieważ z pewnych względów szukam sam odpowiedzi i wcale nie mówię, że nie masz racji. Opierając się jednak na pewnych wzorcach uważam, że nadal u mnie, to stare pozostalości i za mocne jest te poszerzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba trzeba by zobaczyć jak to wygląda dynamicznie i z czego wynika. Bo może po prostu ze zbytniego obciążania górnej narty (może mieć tendencję do odjeżdżania, a dolna do obsuwania się). No i w jakich rodzajach skrętu. I wtedy dopiero dobrać ćwiczenia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, waldek71 napisał:

Wg wzorca narty ustawiamy na szerokość bioder. Unikamy ustawienia wąskiego i poszerzonego. Natomiast indywidualny styl jazdy dopuszcza nieco szersze ustawienie nart, co i tak dziać się może przy szybkiej i energicznej jeździe. 

edit: unikamy ustawienia szerokiego; poszerzone to właśnie na szerokość bioder

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chertan napisał:

To chyba trzeba by zobaczyć jak to wygląda dynamicznie i z czego wynika. Bo może po prostu ze zbytniego obciążania górnej narty (może mieć tendencję do odjeżdżania, a dolna do obsuwania się). No i w jakich rodzajach skrętu. I wtedy dopiero dobrać ćwiczenia.  

To jest to "miejsce" mojego nartowania, w którym jestem być może zbyt uparty w poglądzie/wniosku, bo uważam, iż to poszerzanie psuje dociążenie zewnętrznej. Jednak natchnąłeś mnie, że to może być troszkę mniej 0/1 i bardziej się przenikać, przeanalizuję filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, gabrik napisał:

To jest to "miejsce" mojego nartowania, w którym jestem być może zbyt uparty w poglądzie/wniosku, bo uważam, iż to poszerzanie psuje dociążenie zewnętrznej. Jednak natchnąłeś mnie, że to może być troszkę mniej 0/1 i bardziej się przenikać, przeanalizuję filmik.

Kwestia definicji poszerzenia, jeżeli jedziesz na stromym stoku, to odległość między nartami jest bezwzględnie zwiększona i u Bergera też to widać. Bo taka jest anatomia i wymuszenie przez buty narciarskie. Natomiast gdy popatrzysz w rzucie "z góry" czy tam w osi narciarza, to wrażenie będzie wąskie. Czyli prostujesz nogę zewnętrzną, podciągasz wewnętrzną, ale ona nadal jest blisko zewnętrznej zachowując równoległość podudzi. Dlatego trzeba to zobaczyć na filmie. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chertan napisał:

Kwestia definicji poszerzenia, jeżeli jedziesz na stromym stoku, to odległość między nartami jest bezwzględnie zwiększona i u Bergera też to widać. Bo taka jest anatomia i wymuszenie przez buty narciarskie. Natomiast gdy popatrzysz w rzucie "z góry" czy tam w osi narciarza, to wrażenie będzie wąskie. Czyli prostujesz nogę zewnętrzną, podciągasz wewnętrzną, ale ona nadal jest blisko zewnętrznej zachowując równoległość podudzi. Dlatego trzeba to zobaczyć na filmie. 

Ja wiem Piotr o czym piszesz. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gabrik napisał:

To jest to "miejsce" mojego nartowania, w którym jestem być może zbyt uparty w poglądzie/wniosku, bo uważam, iż to poszerzanie psuje dociążenie zewnętrznej. Jednak natchnąłeś mnie, że to może być troszkę mniej 0/1 i bardziej się przenikać, przeanalizuję filmik.

Paweł, poćwicz i staraj się jeździć tylko na zewnętrznej narcie. Popróbuj jazdy na 1 narcie. Tylko dość łagodna górka, ale prędkość przyzwoita, to jak jazda bez trzymanki na rowerze, na małej się nie da (da się, ale jest trudniej, od pewnej prędkości rower trzyma sam kurs - tylko trzeba się przełamać). To moim zdaniem jeszcze efekt braku zaufania do narty oraz samego siebie. To poszerzenie to taki efekt obronny nieświadomy organizmu. Na wewnętrznej pewnie się nieco podpierasz, to taki dla Ciebie bufor bezpieczeństwa. Póki co to z wewnętrznej bym nie korzystał, właśnie po to aby wyuczyć organizm balansu na zewnętrznej i przekonać go że tak się da jeździć. Zdobyć nieco zaufania do sprzętu i fizyki, że się nie przewrócisz.

pozdrawiam

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, marekbtl napisał:

Paweł, poćwicz i staraj się jeździć tylko na zewnętrznej narcie. Popróbuj jazdy na 1 narcie. Tylko dość łagodna górka, ale prędkość przyzwoita, to jak jazda bez trzymanki na rowerze, na małej się nie da (da się, ale jest trudniej, od pewnej prędkości rower trzyma sam kurs - tylko trzeba się przełamać). To moim zdaniem jeszcze efekt braku zaufania do narty oraz samego siebie. To poszerzenie to taki efekt obronny nieświadomy organizmu. Na wewnętrznej pewnie się nieco podpierasz, to taki dla Ciebie bufor bezpieczeństwa. Póki co to z wewnętrznej bym nie korzystał, właśnie po to aby wyuczyć organizm balansu na zewnętrznej i przekonać go że tak się da jeździć. Zdobyć nieco zaufania do sprzętu i fizyki, że się nie przewrócisz.

pozdrawiam

Ten gość dobrze prawi,zresztą panowie wyżej równiej Pawle ,odkąd @Lexi na hali mi pokazał balans a następnie na kursie Tadeo przy wszystkich zjazdach spokojnych to samo oczekiwał żebyśmy próbowali, tak teraz nie ma że boli i jest to nr 1 moich spokojnych zjazdów w trawersach czy gdziekolwiek gdzie się da ,wszędzie gdzie tylko mogę ćwiczę jazdę na jednej…

Może też próbuj podniesienie wewnętrznej przy skręcie tak żeby wejść w skręt zewnętrzna, mi pomaga to może i tobie również pomoże,w ten klimat 

Pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marxx74 napisał:

Dobrze to pokazuje mata - jazda na wprost, narta nie myszkuje czyli pozytywnie.

A tak w ciemno nie widząc - za szybko i zbyt mocno uciekasz na wewnętrzną. Choć może się mylę, rzecz ludzka.

M.

@Marxx74akurat Tobie z przestrzeni internetowej w kwestii analizy ufam jakbym znał realnie, jest jeszcze tylko jedna taka osoba. Na matę może się jeszcze wybiorę. Bo mój pierwszy raz w Capital, gdzie 80% czasu płużyłem wspominam bardzo dobrze, to tam taki luz/swobodę chyba pierwszy raz poczułem. Coś podobnie jak ostatnio jeden z instruktorów udzielił mi niby banalnej rady, ale super do mnie trafiła, powiedział "rozluźnij ramiona". Niby wcześniej mówiono mi jesteś spięty, stoisz jak kołek itp. ale dopiero ten prosty zwrot "rozluźnij ramiona" do mnie przemówił. Od razy okazało się, że nawet rękoma mogę w trakcie jazdy balansować, a nie tylko je sztywno trzymać przed sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marekbtl napisał:

Paweł, poćwicz i staraj się jeździć tylko na zewnętrznej narcie. Popróbuj jazdy na 1 narcie. Tylko dość łagodna górka, ale prędkość przyzwoita, to jak jazda bez trzymanki na rowerze, na małej się nie da (da się, ale jest trudniej, od pewnej prędkości rower trzyma sam kurs - tylko trzeba się przełamać). To moim zdaniem jeszcze efekt braku zaufania do narty oraz samego siebie. To poszerzenie to taki efekt obronny nieświadomy organizmu. Na wewnętrznej pewnie się nieco podpierasz, to taki dla Ciebie bufor bezpieczeństwa. Póki co to z wewnętrznej bym nie korzystał, właśnie po to aby wyuczyć organizm balansu na zewnętrznej i przekonać go że tak się da jeździć. Zdobyć nieco zaufania do sprzętu i fizyki, że się nie przewrócisz.

pozdrawiam

Marek, to na bank. Mam już przygotowane 3-4 ćwiczenia, myślałem tylko, że może ktoś zna jakiś myk na zasadzie odwrócenia uwagi i czasami coś co chcemy naprawić, nie jako przy okazji się "naprawia".

3 godziny temu, Victor napisał:

Ten gość dobrze prawi,zresztą panowie wyżej równiej Pawle ,odkąd @Lexi na hali mi pokazał balans a następnie na kursie Tadeo przy wszystkich zjazdach spokojnych to samo oczekiwał żebyśmy próbowali, tak teraz nie ma że boli i jest to nr 1 moich spokojnych zjazdów w trawersach czy gdziekolwiek gdzie się da ,wszędzie gdzie tylko mogę ćwiczę jazdę na jednej…

Może też próbuj podniesienie wewnętrznej przy skręcie tak żeby wejść w skręt zewnętrzna, mi pomaga to może i tobie również pomoże,w ten klimat 

Pozdro

To także dobry patent, jak i Haraldowe PMTS. Za tydzień wyjazd, zaplanowałem sobie codziennie poranną sesję samokontroli i uczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, gabrik napisał:

@Marxx74akurat Tobie z przestrzeni internetowej w kwestii analizy ufam jakbym znał realnie, jest jeszcze tylko jedna taka osoba. Na matę może się jeszcze wybiorę. Bo mój pierwszy raz w Capital, gdzie 80% czasu płużyłem wspominam bardzo dobrze, to tam taki luz/swobodę chyba pierwszy raz poczułem. Coś podobnie jak ostatnio jeden z instruktorów udzielił mi niby banalnej rady, ale super do mnie trafiła, powiedział "rozluźnij ramiona". Niby wcześniej mówiono mi jesteś spięty, stoisz jak kołek itp. ale dopiero ten prosty zwrot "rozluźnij ramiona" do mnie przemówił. Od razy okazało się, że nawet rękoma mogę w trakcie jazdy balansować, a nie tylko je sztywno trzymać przed sobą.

Cierpliwości tyle mogę Ci doradzić . Wiem,doskonale co cię męczy bo i mnie męczy to samo . Niby wydaje mi się że jest ok a jak syn dziś nagrał i obejrzałem co nagrał  byłem wściekły ,że znowu ta góra znowu nie to co powinno być . Choć rofzluzniam jak mogę te ramiona …To klops . Ale wiem że się uczę,wiem że potrzebuje czasu,wiem że brakuje objeżdżania  a kilka dni w sezonie to dużo za mało,. 
Dzis syn nagrał filmik, a co tam na pożarcie 🤣 głowa do góry,pamiętaj konsekwencja i się nie poddawaj . Potrzebujemy tylko czasu 😉 a będzie gitara 

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Victor napisał:

Cierpliwości tyle mogę Ci doradzić . Wiem,doskonale co cię męczy bo i mnie męczy to samo . Niby wydaje mi się że jest ok a jak syn dziś nagrał i obejrzałem co nagrał  byłem wściekły ,że znowu ta góra znowu nie to co powinno być . Choć rofzluzniam jak mogę te ramiona …To klops . Ale wiem że się uczę,wiem że potrzebuje czasu,wiem że brakuje objeżdżania  a kilka dni w sezonie to dużo za mało,. 
Dzis syn nagrał filmik, a co tam na pożarcie 🤣 głowa do góry,pamiętaj konsekwencja i się nie poddawaj . Potrzebujemy tylko czasu 😉 a będzie gitara 

IMG_0800.mov 58.94 MB · 0 pobrań  

 

Eee :) , to jestem @Victorciutkę dalej (mentalnie), bo już nie wściekam się na siebie, tylko na tych co głupoty opowiadają 🤣😂🤣. Wyglądasz na sporo młodszego, więc porzuć frustracje,  doczekasz bardzo przyzwoitej jazdy.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Victor napisał:

Ale wiem że się uczę,wiem że potrzebuje czasu,wiem że brakuje objeżdżania  a kilka dni w sezonie to dużo za mało,. 

I odpowiedziałeś sobie na wszystkie pytania. Przede wszystkim zacznij od nóg, góry bym nie ruszał, bo jest stabilna, nie rotuje. Nogi to klucz. Nie widać pracy tylko bujanie się z krawędzi na krawędź. Reszta przyjdzie z czasem. Także luz na górze. Jeździj wszędzie gdzie się da i po czym się da. Bo jesteś dobrze spionizowany, narty nie latają na boki i w miarę równo idą, ale jeszcze całość jest sztywna, brakuje tej pewności, miękkości w nogach. 

pozdro

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Victor napisał:

Cierpliwości tyle mogę Ci doradzić . Wiem,doskonale co cię męczy bo i mnie męczy to samo . Niby wydaje mi się że jest ok a jak syn dziś nagrał i obejrzałem co nagrał  byłem wściekły ,że znowu ta góra znowu nie to co powinno być . Choć rofzluzniam jak mogę te ramiona …To klops . Ale wiem że się uczę,wiem że potrzebuje czasu,wiem że brakuje objeżdżania  a kilka dni w sezonie to dużo za mało,. 
Dzis syn nagrał filmik, a co tam na pożarcie 🤣 głowa do góry,pamiętaj konsekwencja i się nie poddawaj . Potrzebujemy tylko czasu 😉 a będzie gitara 

IMG_0800.mov 58.94 MB · 7 pobrań  

 

Dobra jazda, jest potencjał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, grimson napisał:

jest potencjał

 Coś  już w ten klimat słyszałem i obym go nie zmarnował ale trzeba cierpliwości a mi w hektarach alpejskich fantazja szaleje i ….. 

Cierpliwosc i konsekwencja tego trzeba początkującym mi zdecydowanie, tak więc tego sobie jak i innym na początku życzę ⛷️

W oczekiwaniu na jazdę wieczorną przy jupiterach,tego jeszcze u mnie nie było 💥IMG_0858.thumb.jpeg.aa4772d5098fbf7cdb19ed6aa2a0f165.jpeg

Edytowane przez Victor
  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Victor napisał:

 Coś  już w ten klimat słyszałem i obym go nie zmarnował ale trzeba cierpliwości a mi w hektarach alpejskich fantazja szaleje i ….. 

Cierpliwosc i konsekwencja tego trzeba początkującym mi zdecydowanie, tak więc tego sobie jak i innym na początku życzę ⛷️

W oczekiwaniu na jazdę wieczorną przy jupiterach,tego jeszcze u mnie nie było 💥IMG_0858.thumb.jpeg.aa4772d5098fbf7cdb19ed6aa2a0f165.jpeg

Krasnal zawsze na propsie, boję spytać się o cenę tego zacnego napitku.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Victor napisał:

 ...hektarach alpejskich fantazja szaleje i ….. 

Cierpliwosc i konsekwencja tego trzeba początkującym mi zdecydowanie, tak więc tego sobie jak i innym na początku życzę ⛷️

 

To jest takie troszkę błędne kółko...ja mam tak, że niby obiecuję sobie pracę/ćwiczenia. Przychodzi do wyjazdu, są znajomi, rodzina i trudno się poświecić, bo mają inne widzenie, bardziej relaksacyjne, zabawowe. Z drugiej strony taka jazda dla radości daje zwyczajnie objeżdżenie, wiec także przekłada się na nasz rozwój. Postanowiłem teraz, to w jakiś sposób, to połączyć i ustaliłem z ekipą, że minimum 1-2 h przed południem przeznaczymy na doskonalenie. Zebrałem po kilka ćwiczeń przydatnych na poszczególne bolączki i mam nadzieję, że taki zamysł da pozytywne rezultaty (w sensie efektywnego podzielenia czasu).

Co do samej cierpliwości...ech...potrafiłem w poprzednich latach, tak się zniesmaczyć swoją jazdą, że sam siebie wyzywałem od melepet, bo czułem inaczej, niż potem ukazywało video 🤔 . Udało się jednak rozwikłać i zrozumieć kilka zagadnień, które pozwoliły frustracje zamienić na racjonalnie wyważone podejście, co skutkuje wyznaczaniem mniejszych i realnych celów.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2024 o 20:43, gabrik napisał:

@Marxx74akurat Tobie z przestrzeni internetowej w kwestii analizy ufam jakbym znał realnie, jest jeszcze tylko jedna taka osoba. Na matę może się jeszcze wybiorę. Bo mój pierwszy raz w Capital, gdzie 80% czasu płużyłem wspominam bardzo dobrze, to tam taki luz/swobodę chyba pierwszy raz poczułem. Coś podobnie jak ostatnio jeden z instruktorów udzielił mi niby banalnej rady, ale super do mnie trafiła, powiedział "rozluźnij ramiona". Niby wcześniej mówiono mi jesteś spięty, stoisz jak kołek itp. ale dopiero ten prosty zwrot "rozluźnij ramiona" do mnie przemówił. Od razy okazało się, że nawet rękoma mogę w trakcie jazdy balansować, a nie tylko je sztywno trzymać przed sobą.

W ramach nie żartu sprawdź kiedyś co się zmienia gdy w klasycznym "ręce na biodra" zmienisz kciuk do tyłu z kciukiem do przodu ;) .. czyli odwrócisz pozornie naturalny układ dłoni na biodrach. Pomyśl, poczuj, wyciągnij wnioski. 

Pozdrawiam,

M.

Ps. Pomijając warszawskie ferie oraz inne wyjazdy na macie będę bywał teraz dość często- zapraszam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...