Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Najtrudniejsze trasy w Polsce


Bończa

Rekomendowane odpowiedzi

Ukazał się subiektywny (jak podkreśla autor publikacji Jacek Trzemżalski – SKI magazyn) ranking trudności tras w Polsce, na których "najłatwiej się połamać na nartach"!:

1. Gąsienicowa

2. Goryczkowa

3. Nosal

Moje trzy najbardziej ulubione :)

4. FIS Skrzyczne

5. Bieńkula Małe Skrzyczne

6. Golgota Hala Pośrednia Szczyrk

7. Siódemka Pilsko

8. FIS Szrenica Szklarska Poręba

9. Liczyrzepa Kopa Karpacz

10. FIS Jedynka Palenica Szczawnica

11. FIS Piątka Jaworzyna Krynicka

12. FIS Laworta Ustrzyki Dolne

I co Wy na ten ranking?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukazał się subiektywny (jak podkreśla autor publikacji Jacek Trzemżalski – SKI magazyn) ranking trudności tras w Polsce, na których "najłatwiej się połamać na nartach"!:

1. Gąsienicowa

2. Goryczkowa

3. Nosal

Moje trzy najbardziej ulubione :)

4. FIS Skrzyczne

5. Bieńkula Małe Skrzyczne

6. Golgota Hala Pośrednia Szczyrk

7. Siódemka Pilsko

8. FIS Szrenica Szklarska Poręba

9. Liczyrzepa Kopa Karpacz

10. FIS Jedynka Palenica Szczawnica

11. FIS Piątka Jaworzyna Krynicka

12. FIS Laworta Ustrzyki Dolne

I co Wy na ten ranking?

Wiec z Rafale z twojego rankingu jezdziłem/jeżdże w Ustrzykach ostatnio przed wczoraj :D i uważam że to najlepszy stok na podkarpaciu ;) na jaworzynie - zeszłego roku, na nosalu byłem ale nie smigałem ale do rzeczy: w ustrzykach ? owszem łatwo sie połamać bo ten stok jest zdradliwy niby nie ma jakis ścian ale ma taką konfiguracje że cały czas nabierasz speeda nie ma miejsc w których jest płasko, FIS piątka na jaworzynce jak dla mnie super tak samo jak ustrzyki tylko sa miejsca gdzie da sie zgubic troche szybkosci, NOSAL - pion! ale pewno nie wielu z was słyszało o bystrym koło baligrodu górka strasznie podobna do Nosala o podobnym nachyleniu ... jak nie lepszym,ale jest krótszy bo ma bodajże 900m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę dlaczego np.Kotelnica Białczańska się nie "załapła"

pewnie obliczono to wg.średniej wypadków na ilość odwiedzających dany ośrodek narciarzy

i wyszło np. ,że BT to jeden z bezpieczniejszych ośrodków

choć częstotliwość zwożenia nieszczęśników jest wysoka i mocno zauważalna gołym okiem

gdyby podano suchą liczbę poszkodowanych pewnie byłaby na pierwszym miejscu

a tak ogólnie mówiąc to połamać czy uszkodzić można się wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą nr 4 czyli Fis Skrzyczne, opisałem z 3 lata temu na forum przy okazji pytania kogoś o parametry jakie musi posiadać trasa aby otrzymać homologację FIS i nawet udało mi się to odnaleźć:

Trasa FIS

Przeważnie dość stroma, wąska, las z prawej las z lewej, absolutnie nie przygotowana przez ratraki, mulda na muldzie, bardzo oblodzona, w niektórych miejscach powinna być pokrywa śnieżna a raczej lodowa zdrapana do ściółki leśnej, kamieni czy co tam jest pod spodem, jeden pas o szerokości ratraka powinien mieć frakcję jak po gąsienicach czołgowych(to po ratraku jadącym pod górę z uniesionym lemieszem)-w jakimś troszkę szerszym miejscu ratrak powinien wykonać pirueta 360 stopni celem wyorania kamieni na śnieg-lód. powinien też być OS z kocimi łbami(bryły lodu wielkości łba kota wytworzone przez ratrak)-narty wtedy wpadają w turbulencje- i to jest twoja chwila prawdy czy pojedziesz na nartach czy na........?????? Oczywiście nie powinna być sztucznie dośnieżana, ze względów bezpieczeństwa nie umieszcza się na takiej trasie armat ponieważ rozwija się tam znaczne prędkości i kolizja narciarza z armatą mogła by nieść za sobą tragiczne konsekwencje,armaty stoją przy dolnej stacji-jako ekspozycja stała. No i jeszcze niespodzianka bardzo często zamknięta dla zwykłch narciarzy.

Ps: Nie jestem ekspertem lecz zwykłym pasjonatem narciarstwa i kiedyś bardzo często jeździłem na Skrzycznym w Szczyrku tam jest fisówka a co zaobserwowałem to opisałem.

I jak tu nie zrobić sobie ała w takich warunkach:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukazał się subiektywny (jak podkreśla autor publikacji Jacek Trzemżalski – SKI magazyn) ranking trudności tras w Polsce, na których "najłatwiej się połamać na nartach"!:

1. Gąsienicowa

2. Goryczkowa

3. Nosal

Moje trzy najbardziej ulubione :)

4. FIS Skrzyczne

5. Bieńkula Małe Skrzyczne

6. Golgota Hala Pośrednia Szczyrk

7. Siódemka Pilsko

8. FIS Szrenica Szklarska Poręba

9. Liczyrzepa Kopa Karpacz

10. FIS Jedynka Palenica Szczawnica

11. FIS Piątka Jaworzyna Krynicka

12. FIS Laworta Ustrzyki Dolne

I co Wy na ten ranking?

co do pierwszej 3 to nie mam zastrzerzeń

nr 4 fakt da sie połamać jak jej nie zrobią czyli...zawsze

nr5. to historia, chociaż jak dobrze pamiętam to tam zginoł ten prezenter z roweru błażeja, stok nie jest jakiś mega stromy, tak jak Homar mowil jest non stop to samo nachylenie bez jakiegos duzego wypłasczenia i nabiera sie speeda

6.no golgota fakt da sie wyje** pożadnie, po poludniu na muldach bardziej niż prawdopodobne, jak każdy wie stok bez wyplaszczeń cały czas to samo nachylenie, najlepiej na nim jeździć jak ejst po zawodach bo trasa jest fajnie zrobiona:)

7.Pilsko, no tam idzie sie połamac bo tam trasy nie ma:) jak dobrze pamiętam to jest ta czarna na Hali co jest nigdy ine przygotowana?? jeżeli nie o tą chodzi to sors:

8.,9,10,11,12 niemnie oceniać bo ine jeździłem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość to ja
Ukazał się subiektywny (jak podkreśla autor publikacji Jacek Trzemżalski – SKI magazyn) ranking trudności tras w Polsce, na których "najłatwiej się połamać na nartach"!:

I co Wy na ten ranking?

No właśnie. Też go sobie dziś przeczytałem i nie wiem dlaczego pomyślałem, że coś o tym napiszesz. W celu sprawdzenia celności przeczucia włączyłem kompa i proszę bardzo, JEST!

Czy zestawienie jest subiektywne? Ależ oczywiście i to bardzo. Nie będę dyskutował o różnistych trasach w nim opisanych, więc skoncentruję się na kilku w promieniu paru kilometrów. Golgota znalazła się na tej liście chyba ze względu na posiadane fisowskie papiery, bo trudno mówić tu o szczególnych trudnościach w jej pokonaniu, jeśli czas przejazdu (paroma długimi łukami) oscyluje w okolicach trzydziestu sekund i nie jest to wynik okupiony zbyt wielkim ryzykiem. W zestawieniu jest Golgota, ale nie ma o niebo, albo nawet dwa nieba trudniejszego Beskidka!

A teraz, która najniebezpieczniejsza? Nie ma jej w zestawieniu i się nie dziwię, ponieważ jest to trasa zielona, mieści się na Skrzycznym i nazywa się Ondraszek. Nie będę się rozpisywał dlaczego bo noc się robi. Ci którzy jeździli może wiedzą, ci którzy nie wiedzą lepiej żeby nie przekonywali się na własnej skórze. Generalnie polecam: omijajcie Ondraszka, lepiej jedźcie o wiele bezpieczniejszym fisem. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że opisałeś te beskidzkie trasy - ja to pamiętam dość słabo. Pamiętam tylko tą nazwę Golgota, która przed zjazdem budziła niejaką obawę, a po zjeździe już nie. Warto w takim razie uważać na tego Ondraszka. Ot i wyszła pożyteczność dyskusji forumowych.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość to ja

To jeszcze na koniec o Twoich traskach króciutko. Na Kasprowym kiedyś wystartowaliśmy w kiluosobowym składzie w "Międzynarodowych Mistrzowstwach Sędziów Narciarskich". Ja wylosowałem numer 180-kilka, więc jak jechałem to mi nawet głowa nie wystawała nad poziom stoku, więc nic nie widzałem. Potem już po zawodach mogłem pojeździć i popodziwiać widoczki i było fajowo, szeroko, aczkolwiek muldziska się porobiły okrutne (maj).

Co do Nosala, to widziałem tam kiedyś jeżdżących: Gustawo Theni-ego, Piero Grosa, I. Stenmarka, F. Klamera(!) i nie widziałem, żeby mieli z tą górką jakieś problemy, więc wynikło mi, że jest łatwa. hehe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ondraszek ze Skrzycznego do Jaworzyny ma oznaczenie niebieskie.

Co nie zmienia faktu,że przejazd Ondraszkiem może przysporzyć niesamowitych wrażeń.Mimo znikomego nachylenia na całej długości tejże nartostrady daje ona niesamowite możliwości bliskiego a nawet bardzo bliskiego kontaktu z przyrodą.

W szczególności zaś z jej częścią czyli florą.A konkretnie ze smrekami porastającymi pobocza,wyprzedzanie innego narciarza potrafi tam podnieść nieźle adrenalinkę:D.Choć już ładnych kilka lat tam nie jeździłem pamiętam to doskonale:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ondraszek ze Skrzycznego do Jaworzyny ma oznaczenie niebieskie.

Co nie zmienia faktu,że przejazd Ondraszkiem może przysporzyć niesamowitych wrażeń.Mimo znikomego nachylenia na całej długości tejże nartostrady daje ona niesamowite możliwości bliskiego a nawet bardzo bliskiego kontaktu z przyrodą.

W szczególności zaś z jej częścią czyli florą.A konkretnie ze smrekami porastającymi pobocza,wyprzedzanie innego narciarza potrafi tam podnieść nieźle adrenalinkę:D.Choć już ładnych kilka lat tam nie jeździłem pamiętam to doskonale:eek:

szczególnie na tym wypłaszczeniu pod koniec albo na tym podjeździe pod górke gdzie nartostrada ma 2 m a 99% narciaży ciśnie tam pługiem a ty jedną nartką na trasie a 2 po smrekach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Międzynarodowych Mistrzowstwach Sędziów Narciarskich".

Jedno pytanie mam jesteś sędzią narciarskim ?:o Czy w zawodach mogł wystartować każdy? A co do trasy to podobnie jest na zakonczenie sezonu na kasprowym :D 365 numer i hejo - wtedy trasa napewno jest najtrudniejsza w polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukazał się subiektywny (jak podkreśla autor publikacji Jacek Trzemżalski – SKI magazyn) ranking trudności tras w Polsce, na których "najłatwiej się połamać na nartach"!:

Połamać się łatwo można też na płaskim. Czesto na czarnych ludziska bardziej się pilnują albo często po prostu na nie nie wjeżdżają. Ale jeśli chodzi o stopień trudności trasek to pod tą częścią, po której zjeżdżałem podpisałbym się. W Polsce nie jeździłem po bardziej stromych. Nosal ma jeszcze ten cymes, że środek to z reguły szklana góra i do jeźdżenia zostają "boki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie na tym wypłaszczeniu pod koniec albo na tym podjeździe pod górke gdzie nartostrada ma 2 m a 99% narciaży ciśnie tam pługiem a ty jedną nartką na trasie a 2 po smrekach :D

A ja tam lubiałem zawsze zapierniczać całą parą z Jaworzyny na Doliny.

Tą niebieską trasą, potem w 3/4 przejazd na czerwoną na drugą stronę wyciągu i tam już ciut uważniej a potem zaś rura :D

I brać przez te polanki po drodze łuki na pełnej mozliwej dla mnie prędkości. Pamiętam, że swego czasu na dłuższych narciochach, po miękkim świezym sniezku dalo się zjechać w pozycja "jajo" na sam dół.

Nigdzie nie było za szybko i nigdzie za wolno. Rura non stop.

To była chyba najpiekniejsza trasa do jazdy na kreche.

A co do najtrudniejszej, powtórzę się :Pilsko -> kociołek pod Miziową lasem. I częsć na ściance po lewej stronie patrząc od wyciągu ostatniego na Pilsko.

Wytyczona najtrudniejsza: IMHO mimo wszystko nieprzygotowana czarna pod Miziową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość to ja
Jedno pytanie mam jesteś sędzią narciarskim ?:o Czy w zawodach mogł wystartować każdy? A co do trasy to podobnie jest na zakonczenie sezonu na kasprowym :D 365 numer i hejo - wtedy trasa napewno jest najtrudniejsza w polsce :)

Jestem sędzią, z tym, że jakiś czas temu przestałem praktykować, albowiem doszedłem do wniosku, że stanie na mrozie przez ileś godzin jest mało rajcujące.

Na tych zawodach byłem ładnych kilka lat temu i nie wiem czy nadal tam je robią. Startować wtedy mogli sędziowie i działacze PZNu, była tam też spora grupa urzędników z W-wy, nie koniecznie od narciarstwa.

Jesli robią jeszcze takie zawody i nadal w maju to zdecydowanie nie polecam. Na Kasprowym było dość miękko, więc po dziesiątym były dziury, po pięćdziesiątym, to już mogli zlikiwidować te kolorowe słupki i zrobić skikros.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukazał się subiektywny (jak podkreśla autor publikacji Jacek Trzemżalski – SKI magazyn) ranking trudności tras w Polsce, na których "najłatwiej się połamać na nartach"!:

1. Gąsienicowa

2. Goryczkowa

3. Nosal

Moje trzy najbardziej ulubione :)

4. FIS Skrzyczne

5. Bieńkula Małe Skrzyczne

6. Golgota Hala Pośrednia Szczyrk

7. Siódemka Pilsko

8. FIS Szrenica Szklarska Poręba

9. Liczyrzepa Kopa Karpacz

10. FIS Jedynka Palenica Szczawnica

11. FIS Piątka Jaworzyna Krynicka

12. FIS Laworta Ustrzyki Dolne

I co Wy na ten ranking?

Wiec warto dolaczyc sonde, ktora pokaze rating.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Ale o co tu chodzi? Połamać to sie i na schodach przed domem można a niektóre z tych tras nie są trudne wcale - choćby Gąsienicowa, poza początkiem, czarna na Pilsku jest trudna ale nie wiemczy to można jeszcze trasą nazwać, ostatnio jak jechałem ze 3 lata temu to było normalna jazda pozatrasowa przecinką leśną w znacznej części. Nosal jest trudny ale Golgota to już najwyżej trochę, piątka w Krynicy - super fajna trasa ale trudna tylko na krótkiej ściance i przy muldach lub oblodzeniu (jak jeździłem tam to prawie zawsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czarna na Pilsku jest trudna ale nie wiemczy to można jeszcze trasą nazwać, ostatnio jak jechałem ze 3 lata temu to było normalna jazda pozatrasowa przecinką leśną w znacznej części. ...

Właśnie też się zastanawiam,czy to trasą nazwać,bo odkąd tam jeżdżę,to nigdy nie była przygotowana,choćby na fragmencie,przez ratraki.Po prostu trasa do freeridu.Trudność głównie polega na braku przygotowania,oraz szerokości,czy raczej "wąskości".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt ale jest też fragment dosyc mocno stromy, dla mnie najgorsza jest jednak ta przecinka w dolnej częsci gdzie wali sie prawie na krechę bo jest naprawdę bardzo wąsko. Ale z tras powiedzmy przygotowanych najtrudniejszy jest Nosal z tego co jeździłem u nas.

To prawda-jest wąsko i do tego jeszcze węższa przecinka wydarta.Dopóki jest pusto,to obleci...

Nosal-tam koniecznie chcę się wybrać.Jak się ma w porównaniu do Golgoty?Albo czarnej FIS na Skrzycznem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...