Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Poziom umiejętności


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem ostatnio kilka postów, w których Forumowicze określali swoje umiejętności.

Jako, że poczułem się zażenowany własnymi postępami w nauce jazdy na nartach postanowiłem poszukać skali poziomu umiejętności jaką ustaliliśmy kilka lat temu (w 2003 roku).

Dlaczego zażenowany? Ponieważ ja wyceniłem swoje umiejętności na 8 po ... wielu latach jeżdżenia, a przeczytałem, że Forumowicze po trzech sezonach jeżdżą na poziomie 6 lub 7.

Dlatego zamieszczam poniżej Naszą skalę, którą spisał pięć lat temu Kangurek.

Oczywiście liczę na Wasze uwagi i sugestie. Chciałbym aby skala poziomu umiejętności była na tyle przejrzysta, żeby każdy z Nas mógł określić własny poziom umiejętności, choćby w profilu wpisywał sobie coś innego :)

Ostateczną wersję zamieścimy na forum w widocznym miejscu!

10 – narciarze eksperci, którzy potrafią zjechać z użyciem odpowiedniej techniki dowolną trasą o dowolnym nachyleniu i w każdych warunkach, nie tylko na stokach przygotowanych, ale także „off piste” (np. zjazd z Mont Blanc). Tutaj odnajdzie się najlepsza grupa instruktorów o doświadczeniu zawodniczym, freeride oraz ski-extreme.

9 – doskonali narciarze, poruszający się pewnie dowolnymi technikami, także z maksymalnymi prędkościami, na przygotowanych stokach, a także w puchu , na muldach i na tyczkach. Tutaj odnajdzie się m.in. większość instruktorów i zawodników.

8 – bardzo dobrzy narciarze, potrafiący zastosować wszystkie techniki narciarskie w zależności od warunków nawet na dużych prędkościach. Bardzo dobrze jeżdżący w puchu i na muldach, nieco gorzej na tyczkach. Tutaj jest miejsce m.in. dla słabiej jeżdżących instruktorów i dobrze jeżdżących pomocników. Tutaj też powinni odnaleźć się (dawniej doskonale jeżdżący) instruktorzy-seniorzy.

7 – dobrzy narciarze, stosujący prawidłowo kilka technik w zależności od warunków. Dobrze na muldach i puchu, natomiast słabo na tyczkach. Potrafią dobrze pojechać skręt fun bez kijków. Tutaj jest miejsce dla pomocników instruktorów.

6 – dosyć dobrzy narciarze, mający opanowane kilka technik przy małych i średnich prędkościach. Dobrze opanowany skręt carvingowy. Mają problemy przy jeździe w puchu i na muldach. Nie potrafią jeździć na tyczkach.

5 – średnio zaawansowani narciarze, którzy rozumieją zasady ruchu ciała w skrętach, jednak nie potrafią ich w pełni wprowadzić w życie. Umieją wykonać kilka skrętów równoległych, np carvingowych na średnio nachylonych stokach. Potrafią bezpiecznie zjechać każdą czarną trasą (niekoniecznie mając z tego przyjemność).

4 – dosyć słabi narciarze, którzy głównie posługują się technikami płużnymi, jednak w łatwym terenie potrafią wykonać kilka skrętów równoległych np. techniką carvingową. Dla nich trasy czarne są za trudne.

3 – słabi narciarze – jeżdżący techniką płużną, potrafiący się bezpiecznie zatrzymać. Potrafiący wykonać skręty cięte, równoległe dostokowo. W tej grupie mogą się też odnależć tzw. kamikadze (są niebezpieczni, nie boją się prędkości, ale mają problemy z kontrolą toru jazdy i zatrzymywaniem się).

2 – bardzo słabi narciarze, mający słabo opanowane podstawowe ewolucje płużne i mający problemy z zatrzymaniem się.

1 – początkujący narciarze – mający za sobą 1 - 2 dni na nartach. Tym wszystkim życzymy, aby się nie zrażali i za kilka lat mogli się zaliczyć do grup 6-8. Pamiętajcie, że narciarstwo jest jednym z najpiękniejszych sportów na naszym globie. A na pewno najwspanialszym sportem zimowym.

Edytowane przez JC
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej podoba się akapit o "kamikadze", no ale oni sami na pewno plasują siebie w okolicach "10":D

no własnie , to jest coś w stylu :" w zeszłym roku zacząłem jeździć na nartach , bardzo mi się to podoba i chyba jestem w tym dobry a będę jeszcze lepszy" :D i gość od razu wpisuje sobie cyferkę od 7 w górę:eek:

czasem też , czytając profile koleżanek i kolegów:) mozna zauważyć trend w druga stronę , tzn. zaniżanie swoich faktycznych umiejetności i wpisywanie poziomu 1 , co , tak podejrzewam:rolleyes: , w przypadku niektórych forumowiczów jest przejawem zbyt dużej skromności;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skala ok choc sprawia mi trudnosc okreslenia swoich umiejetnosci, chyba 10 punktow nie wystarcza by wrzucic wszystkich narciarzy.

ustawiam sie gdzies na poziomie 6-7 (6,5:D), a w tej na dole poziom zaaw. nr. 2

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=sprzetowe_abc&co2=teksty&id_newsa=42

Edytowane przez cysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super skala, jakos umknela mojej uwadze

docenia wszechstronnosc narciarza, a nie tylko

lizniete wspolczesne trendy (carving).

Mt. Blanc dodaje splendoru, przeplatanego smiechem:).

Co do "jedynek" to mysle, ze to nie przez skromnosc tylko

efekt wirtualnego pojscia za daleko a "piatki" sobie dac nie wypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi sie wydaje że jesli w profilu ktos wpisze 8-9 to po co mu te forum:confused:....jest swietnym wytrawnym narciarzem ,zjechał wiekszość stacji alpejskich,nie ma pytań co do sprzętu...no bo z taką "cyferką" to trochę wstyd pytać sie o dobór nart i odzieży....więc dla wielu to strata czasu bo są narciarzami wszystkomającymi:D:D:D...oprócz nawigacji w kijkach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprostu z dobrego serca tu piszą

a mi sie wydaje że jesli w profilu ktos wpisze 8-9 to po co mu te forum:confused:....

i zwyczajnie chcą pomóc takim patałachom co to po 6 sezonach narciarskich jeszcze mają w profilu "1":eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja na forum jestem krótko, ale na deskach spędziłem kilka ładnych sezonów i swoje umiejętności trudno mi określić, choć skala jest czytelna. chciałbym widzieć siebie gdzieś powyżej 5, ale jeszcze zdecydowanie nie na 6. Sądzę, że po 3 sezonach jeżdżenia wpisywanie 7, możemy zostawić bez komentarza... Kiedyś w telewizorni widziałem wywiad z jedną z gwiazd polskiego kina, która stwierdziła, że nauczyła się jeździć na nartach po 6 (sześciu) dniach spędzonych w Alpach, to co wymagać od innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zwyczajnie chcą pomóc takim patałachom co to po 6 sezonach narciarskich jeszcze mają w profilu "1":eek:

w sumie masz rację...bo takich "patałachów" na tym forum jest z 70 %:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pomogło !

No i dzięki pomocy tych z 8,9 będą (będziemy) mogli się czegoś nauczyć.

i zaprawdę cud się wydarzył, w ciągu jednej nocy kilku 1-kowiczów poprawiło swoje umiejętności (czyżby byli na lodowcu albo w hali :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale się uśmiałem do łez:D...przecież każdy z nas może sobie wpisać "10":eek: i tak nikt tego nie sprawdzi....no chyba że zbierze się "komisja fachowców" i zweryfikuje to na stoku...tylko jakie kryteria zastosować,aby stworzyć taka komisję:confused:...trzeba zebrać kilka 10-wiczów:)...niech każdy doradza innym w miarę posiadanej wiedzy,jak nie ma o czymś pojęcia to forum to i tak zweryfikuje a gość się ośmieszy...więc ja uznaje metodę taką:nie zabieram głosu w sprawach na których się nie znam,jesli coś wiem to podpowiem....i myślę że omnibusów to i tu i na innych forach jest niedużo...nie ma ludzi nieomylnych i wszystkowiedzących....koniec tematu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale się uśmiałem do łez:D...przecież każdy z nas może sobie wpisać "10":eek: i tak nikt tego nie sprawdzi....no chyba że zbierze się "komisja fachowców" i zweryfikuje to na stoku...

To co - wyjazd na narty ze skoinline po, którym będziemy weryfikować umiejętności ? :)

Kto nie był - z góry zaczyna od ZERA :D

chyba , ze mama zwolnienie napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co - wyjazd na narty ze skoinline po, którym będziemy weryfikować umiejętności ? :)

Kto nie był - z góry zaczyna od ZERA :D

chyba , ze mama zwolnienie napisze.

Żadne zwolnienie!!

W sejmie ostatnio też wszyscy mieli zwolnienia, że chorzy, a byli w gmachu tylko nie byli na głosowaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno taliowane narty zrobily rewolucje w narciarstwie to sie poprostu wie.

Obecnie sa tacy narciarze, ktorzy na krawedziach jezdza znakomicie, biora udzial w zawodach,wygrywaja, sa mlodzi, ambitni i sprawni.

Zaczeli jezdzic na przygotowanych nartostradach i to w Alpach. Znam wielu ktorzy nigdy nie jezdzili w Polsce, (mowie o mieszkancach Polski).

Sa im nieznane dlugie narty, nieratrakowane nawet przez tydzien trasy, rozjezdzone popoludniami nartostrady, garby muldy, polacie lodu, nie wyjezdzali nigdy poza trase i tu pytanie jak oni maja sie ocenic. Wedlug skali o ktorej rozmawiamy to bedzie max 5, bo od 6 zaczyna sie poza trasa i muldy.

Przy 7 ma byc juz dobrze poza trasa czego oni nie umieja, ma byc tez slabo na tyczkach a to opanowali oni na super.

Mysle, ze oni tj carvingowcy dobra jazda na tyczkach rekompensuja brak umiejetnosci w jezdzie pozatasowej i moga w/g mnie

spokojnie ocenic sie na "7". Czy moga miec "8" co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszna uwaga - przykładem może być moja córka, która na tyczkach jeździ dobrze, ale poza trasami i na muldach jeździła mało - zawsze treningi na przygotowanym stoku i zazwyczaj z tykami, a jak się zaczynało pogarszać, to oni (klubowicze) schodzili ze stoku. Oczywiście na nie przygotowanym i poza trasą jeździli w ramach treningów wiele razy, ale nie jest to ich "naturalne środowisko". Tak więc taka młodzież musi "przeskakiwać" parę stopni, bo ogólnie potrafią bardzo dużo, a brakujących elementów naszej oceny, mogliby się szybko nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co - wyjazd na narty ze skoinline po, którym będziemy weryfikować umiejętności ? :)

Kto nie był - z góry zaczyna od ZERA :D

chyba , ze mama zwolnienie napisze.

jak zbierze sie kilka "10" to chętnie....bo 7 nie będzie oceniał 6:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno taliowane narty zrobily rewolucje w narciarstwie to sie poprostu wie.

Obecnie sa tacy narciarze, ktorzy na krawedziach jezdza znakomicie, biora udzial w zawodach,wygrywaja, sa mlodzi, ambitni i sprawni.

Zaczeli jezdzic na przygotowanych nartostradach i to w Alpach. Znam wielu ktorzy nigdy nie jezdzili w Polsce, (mowie o mieszkancach Polski).

Sa im nieznane dlugie narty, nieratrakowane nawet przez tydzien trasy, rozjezdzone popoludniami nartostrady, garby muldy, polacie lodu, nie wyjezdzali nigdy poza trase i tu pytanie jak oni maja sie ocenic. Wedlug skali o ktorej rozmawiamy to bedzie max 5, bo od 6 zaczyna sie poza trasa i muldy.

Przy 7 ma byc juz dobrze poza trasa czego oni nie umieja, ma byc tez slabo na tyczkach a to opanowali oni na super.

Mysle, ze oni tj carvingowcy dobra jazda na tyczkach rekompensuja brak umiejetnosci w jezdzie pozatasowej i moga w/g mnie

spokojnie ocenic sie na "7". Czy moga miec "8" co o tym sadzicie?

jak dla mnie BOMBA:D....mogę Ci nawet zaproponować 9 ale ja nie mam 10 to jak mogę Cię ocenić?...tak zupełnie na serio to jaka masz cyferkę to tylko Ty wiesz i jak czujesz się na jej poziomie to najważniejsze...nie wazne ile mamy lat,ważne na ile się czujemy że je mamy:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie BOMBA:D....mogę Ci nawet zaproponować 9 ale ja nie mam 10 to jak mogę Cię ocenić?...tak zupełnie na serio to jaka masz cyferkę to tylko Ty wiesz i jak czujesz się na jej poziomie to najważniejsze...nie wazne ile mamy lat,ważne na ile się czujemy że je mamy:p

Nie wojuj swoim mieczykiem, bo nie masz z kim wojowac , tylko zauwaz, ze JC poprosil o sugestie i uwagi dotyczace skali umiejetnosci.

Cytat z JC: "Oczywiście liczę na Wasze uwagi i sugestie. Chciałbym aby skala poziomu umiejętności była na tyle przejrzysta, żeby każdy z Nas mógł określić własny poziom umiejętności, choćby w profilu wpisywał sobie coś innego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wojuj swoim mieczykiem, bo nie masz z kim wojowac , tylko zauwaz, ze JC poprosil o sugestie i uwagi dotyczace skali umiejetnosci.

Cytat z JC: "Oczywiście liczę na Wasze uwagi i sugestie. Chciałbym aby skala poziomu umiejętności była na tyle przejrzysta, żeby każdy z Nas mógł określić własny poziom umiejętności, choćby w profilu wpisywał sobie coś innego"

Alfredo wiem że Ty jesteś zawsze merytoryczny i na zabój poważny...ale ja Ci przyznaje racje:eek:....narciarz dopiero wtedy jest na bardzo wysokim poziomie wtajemniczenia 8-10 skala jak wcześniej zauważyłeś w zalezności,gdzie jeżdzi,o jakiej porze jeżdzi(rano,popołudniu,wieczorem)częste zmieniające sie warunki najlepiej koryguja nasze umiejetności...dopiero jak nic narciarzowi nie przeszkadza,ból głowy,warunki na stoku,temperatura,kraj(Alpy.Polska)...to może powiedzieć:jeżdzę w kazdych warunkach po i poza trasą bez problemów i stawiam sobie 8,9...a może 10...tyle i aż tyle:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...