Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Od wczoraj na Słowacji obowiązuje nowy kodeks drogowy


Bończa

Rekomendowane odpowiedzi

Zaostrza on dotychczasowe zasady ruchu drogowego i przewiduje wysokie grzywny dla lekkomyślnych kierowców.

Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym została ograniczona z 60 do 50 kilometrów na godzinę. Przez cały rok trzeba będzie jeździć na Słowacji z włączonymi światłami mijania.

Kierowcy nie będą mogli korzystać podczas jazdy z telefonu komórkowego. Karane będzie również korzystanie z antyradarów.

Samochody ciężarowe nie będą mogły poruszać się po słowackich drogach nie tylko w dni wolne od pracy, ale również w piątki od godziny 16.00 do 20.00.

Drastycznemu podwyższeniu ulegają sankcje za wykroczenia drogowe. Na przyklad za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 20 km na godzinę trzeba będzie zapłacić 20 euro, ale za przekroczenie prędkości o 80 km na godziną - aż 1300 euro.

Mandat będzie można zapłacić na miejscu wykroczenia również kartą bankową. Policjant będzie miał prawo zatrzymać prawo jazdy, o ile kierowca nie będzie w stanie zapłacić mandatu. Grzywnę będzie można odpracować w postaci robót publicznych.

Obowiązuje również zerowa tolerancja spożycia alkoholu. Za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu grozi grzywna do 1000 euro i utrata prawa jazdy na 5 lat.

IAR

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My ze światłami, prędkością i komórkami u nich nie będziemy mieli problemu bo już wszyscy przyzwyczajeni są do tego. Gorzej z tymi wielkimi mandatami.

W Polsce wg obecnego taryfikatora największa kara za prędkość przekroczoną o więcej niż 50 km/h to 500 zł i 10 pkt. Choć mają wprowadzić wyższe kary pieniężne i znieść punkty co wg mnie jest bzdurą bo wtedy bogacze w swoich luksusowych autach będą się czuli bezkarnie, bo co to dla takiego jest wyrzucić np 5000zł na mandat...

A tak w ogóle u Was też tak szaleją z fotoradarami?? Bo na krajowej jedynce z Torunia w dwie strony nastawiali tych puszek co pare km że nawet nie idzie sie dobrze rozpędzić:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja tak w temacie "zza miedzy" z ostatnich swiezych i osobistych doswiadczen :D - Czechy:

* przypierdzielisz w inne auto wymuszajac pierszenstwo przejazdu - pokuta 2.500 kc;

* mozesz dostac mandat kredytowy, nie ma obowiazku placenia na miejscu;

* sa wykroczenia ktorych powtorne popelnienie w ciagu jednego roku od wystapienia uprawnia ichniejszych policmajstrow do zabrania prawka -to jest wlasnie wymuszenie pierwszenstwa przejazdu oraz przekroczenie dozwolonej predkosci o 20 km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jedna fotke trzymam ... musze przyznac ze niezle na niej wyszlam tylko jest czarno-biala ... tak wiec puszki /pelne czy puste/ mijam z dozwolona predkoscia :)

a tak btw to wiślanka /katowice - wisła/ jest ponoc najlepiej w polsce obstawiona ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za najbardziej zaradarowany obstawiam odcinek Czechowice-Dziedzice -> Goczałkowice na trasie Bielsko-Biała -> Katowice w stronę Katowic. Na odcinku ok 5. km są 3 maszty. Ciekawostaka: w całym Bielsku-Białej jest tylko jeden maszt (w Mikuszowicach Krakowskich obok szkoły). Za to Vectry z kamerką są u nas bardzo popularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

...od 20.11

20 listopada 2009 roku wprowadzono na Słowacji kilka istotnych zmian w prawie o ruchu drogowym.

Najważniejsze z nich to:

Zakaz umieszczania GPS i innych urządzeń montowanych na przedniej szybie w miejscach ograniczających widoczność (część portali podawała błędnie o całkowitym zakazie montowania urządzeń na szybie)

Zakaz zawieszania na lusterku wstecznym wszelkich ozdób ograniczających widoczność i mogących rozpraszać kierowcę

Na drogach pokrytych śniegiem należy używać opon zimowych, głębokość bieżnika minimum: 3mm.

Apteczka samochodowa musi być wyposażona w artykuły pierwszej pomocy, takie jakie są wymagane w kraju gdzie samochód jest zarejetrowany.

Na przedniej szybie mogą znajdować się jedynie aktualne nalepki potwierdzające uiszczenie opłat drogowych ( dotyczy to również nalepek z innych krajów)

za wp.pl

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowacka policja tylko żeruje na obcokrajowcach a szczególnie na polakach mi wczoraj chcieli dać 100E a przekroczyłem prędkość o 11km/h , powiedziałem dziadowi że nie zapłacę tak dużego mandatu no to on zaczął sprawdzać całe auto a najlepsze było jak kazał zaciągnąć ręczny i pchał auto a to był bus , potem przywalił się że mam 8 miejsc w busie plus kierowca czyli 9 , w dowodzie mam wbitą 9 no to ja mu na to że nie będę z nim więcej dyskutował ewentualnie z jego przełożonym i że chce jechać na komisariat jak mu nie pasuje mina mu zrzedła i skończyło się na mandacie 20 E . Często poruszam się przez Słowację do Zakopanego to od Korbielowa to praktycznie co wioska to się gdzieś czają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już od dwudziestu lat słyszę o złośliwości słowackiej policji, w szczególności wobec Polaków. A sytuacja ta się zaostrzyła od czasu jak nas było stać na więcej niż Słowaków.

Dlatego od 20 lat jeżdże po Słowacji zgodnie z przepisami.

Zresztą wszędzie za granicą. Mandat za granicą w gotówce bardzo boli:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he,he:)

mnie to jak kiedyś pod Namestovem zatrzymali do "rutynowej" kontroli , to okazało się ,że nie mam przy sobie prawa jazdy:eek: . Trochę się spociłem podczas tłumaczenia dlaczego jezdżę po Słowacji bez prawka:) . Skończyło się na 1000 korunowej pokucie czyli jakiejś "stówce" . W sumie była to kwota do przełknięcia. Policjant , który wypisywał mi mandat skarżył się ,że jak go "nasi" złapali w Polsce , to za jakąś pierdołe zapłacił 300 zł i że on nie jest taki bez serca jak polscy stróże prawa:D , dlatego wlepił mi "tylko" 1000 koron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie wiedziałeś, iż nie masz dokumentów. Ja na ten przykład, wybrałem się w zeszłym roku w lutym na Velka Race. jadę sobie z grodu Kraka, zadowolony jak nie wiem co, aż pod Cieszynem zaczaiłem, że nie wiem gdzie mam kurtkę narciarską. Jak się zatrzymałem, to okazało się że została w domu. Myślę sobie: no to trudno, kupię po drodze jakąś i będzie. Ale zorientowałem się, że w kurtce zostały dokumenty i kasa. To mnie zmroziło. I wracałem do domciu, wiejskimi drogami, powolutku, oszczędzając benzynkę bo w baku miałem ledwo na dojazd do domu. Dojechałem ale stres jaki miałem po drodze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Słowacji, przejechałem u nich dzisiaj ok 400 km, miałem nawigację naklejoną na przednią szybę, przeterminowaną popłatkę na Czechy i na dodatek mam pękniętą przednią szybę:D. Mijałem jakiś zmasowany(6 polizmajstrów) patrol z taką duuupną lornetką na statywie, ale nie wyhaczyli mnie pewnie ich uwagę zaabsorbował widok w duuupnej lornetce dupnej reklamay na moim samochodzie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co?

I za jaką cęnę?

Jak to mówią: biznes to biznes.

:P

Lupus będzie miał wielkie oczy:D .....jak to wilk :P

Jak zobaczy o jaką reklamę chodzi.

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Mimo,że zawsze Czechów uważa się za nieprzychylnych nam polakom ,ja jeśli już muszę wolę mieć do czynienia z czeskim policmanem niż ze słowackim.

Nie mam nic do żadnej z tych nacji tylko do mam awersje do urzędasów.

Zaznaczam do wszystkich urzędasów bez znaczenia jakiej są narodowości.

Nie spotkałem nigdy "dobrego" urzędasa na swojej drodze.

Zawsze się zastanawiam jakimi oni są ludźmi w domu czy wśród znajomych.

Bo w pracy to dla mnie oni nie są ludźmi.

A policjant jako urzędnik państwowy też potrafi być urzędasem :mad::(:eek:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ci najbliżej granicy są wyjątkowo na nas uczuleni, bliżej Węgier trwa polowanie włącznie na Węgrów, co miałem okazje oglądać a policja węgierska też nie jest Słowakom dłużna. Dlatego staram się zawsze przez tereny przygraniczne pomykać nocą.

i jeszcze wyłaczaj swiatła jak leci noca:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...