Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Najwyżej w Austrii


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

A dało sie załatwic żeby został tam na stałę. ;) To byłoby coś.:)

Pozdrawiam i serdecznie gratuluje.

Tak! Tylko wiatr zdmuchnął ;)

Tu kilka fotek z wyjścia na Grossglockrer 3798 m n.p.m http://www.skionline.pl/galerie/?co=&g_rodzaj=gross&g_co=galeria&g_id=126&g_numer_zdj=1

Pewnie kilka osób, które były w tym sezonie w nowym ośrodku narciarskim w Ost Tirolu rozpoznają mały kościółek w Kals

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostką jest to, że GG jest drugim w Alpach szczytem o największej różnicy wysokości w stosunku do doliny tzw. MDW wynoszące 2 423 m.

MDW - ciekawy parametr. Tak sobie grzebnąłem w pamieci gdzie widywałem spore MDW i wychodzi mi tak: stojąc w Dolinie Indusu widzi sie Nanga Parbat - MDW koło 7km. Ale tą Nange to widac dosyc daleko i może to być lekko naciągane MDW. Natomiast w stojąc w dolnej częsci Doliny Hunzy pod górą Rakaposhi (też Karakorum) szczyt wydaje sie być bliżej niż na tym zdjęciu GG ale MDW wyjdzie koło 6km w pionie - robi wrażenie niesamowite:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna sprawa ,

tak może trochę poza tematem - jeszcze parę tygodni temu bym inaczej na to spojrzał generalnie wspinaczki górskie a już wysokogórskie nigdy mnie nie "jarały"

ale obejrzałem przypadkiem kiedyś z nudów w sobotni wieczór o godz. 21 na Discovery World - EVEREST 2: PRZEKRACZAJĄC GRANICE (odcinkowy teraz bedzie chyba już 4-5 cześć) - dokument o wyprawie na Everest .

Panowie "reeeeespect" jak zawsze wydawało mi się to bezcelowe i "co to takiego wspinać się". Po programie o 180 stopni zmieniłem zdanie w tym temacie , zaj___ście ukazane w tym dokumencie jest to od podszewki - polecam. Później też przypadkowo trafiłem przed "Zjazdem" na prezentacje : "Niemożliwe wyprawy" - Elizy Kubarskiej i Davida Kaszlikowskiego świetna sprawa jak będziecie mieli kiedyś możliwość i czas polecam warto nawet nie wiedząc o wspinaczce totalnie nic - jak ja . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie widzę sensownych danych w temacie - przecież chodzi o róznice wysokości z doliny bezpośrednio pod szczytem do wierzchołka w pionie. Widywałem takie góry, które ten parametr miały ponad 6km. To były wysokie siedmiotysięczniki w Dolinie Hunzy w Karakorum (Pakistan) - Rakpaposhi, Diran, Ultar i sporo innych ocierających się o ten wynik. Przy górach o tej wysokości parametr 3-4 km ma każda a wiele z nich znacznie więcej. Szczyty o wysokości 5-6 km aby im dorównać musiały by mieć swoje podnóża w zasadzie na wysokości morza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczyty o wysokości 5-6 km aby im dorównać musiały by mieć swoje podnóża w zasadzie na wysokości morza.

mihu co prawda skala nie ta, ale ta mapka pokazująca rozmieszczenie 50tki tak na chłopskie oko może naświetlić nieco tą kwestię.

http://www.ii.uib.no/~petter/mountains/World_pic/world50.jpg

choć liczby pozostają do sprawdzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna Deniwelacja Względna (MDW)

Ja tu nie widzę sensownych danych w temacie - przecież chodzi o róznice wysokości z doliny bezpośrednio pod szczytem do wierzchołka w pionie.

NIE - MDW jest równa różnicy pomiędzy wysokością analizowanego szczytu a wysokością tzw. Przełęczy Granicznej którą znajdujemy przez wybór najwyższego wcięcia w graniach łączących dany szczyt z wyższymi szczytami.

Przykładowo dla GG przełęczą graniczną jest Brenner Pass :eek:

MDW(GG) = 3798-1375 = 2423m

Obrazowo można powiedzieć że współczynnik MDW pokazuje jak wysoko wznosi się dany szczyt nad przełęczą, która oddziela go od szczytu wyższego od siebie

Edytowane przez fikol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przez wybór najniższego wcięcia w graniach? Brenner jest tu najniższą przełęczą a nie najwyższa. Jesli tak to ten parametr z punktu widzenia "górołazowego" jest nieprzydatny i w zasadzie bezsensowny. Bo Brenner ma się tak do GG jak powiedzmy przełęcz Liliowe do Chryszczatej tylko odwrotnie :D. Parametr sensowny i imponujący to taki: stajemy pod górą w dolinie - wyżej zbocze (ściana) i tylko szczyt - no i ile nad nami jest w pionie. Liczenie po przełeczach na setkach kilometrów grani to tylko teoria i wymysł - nawet na wyobraźnię nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przez wybór najniższego wcięcia w graniach?

przez wybór najwyższego z najniższych punktów w graniach :)

PRZYKŁAD: Starorobociański Wierch 2173 m

1 grań ^^^--)(-- Jarząbcza Przełęcz 1954 m ^^^^ Raczkowa Czuba 2194 m

2 grań ^^^--)(-- Gaborowa Przełęcz 1938 m ^^^^ Bystra 2248 m

Z tych 2 przełęczy wybieramy wyższą - czyli Jarząbczą - jako Przełęcz Graniczną dla Starorobociańskiego Wierchu.

musimy wybrać wyższą (lub NAJWYŻSZĄ) zeby deniwelacja była minimalna (NAJMNIEJSZA)

o tym czy wskaźnik MDW przemawia do wyobraźni nie będę dyskutować - chodziło o precyzyjną definicje pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla najwyższych szczytów w pasmach górskich ten parametr po prostu nie występuje? Lub też przy najwyższych szczytach w dużej grupie górskiej także odczyt jego jest poniekąd mylący bo tyczy się przełęczy znajdujących sie daleko od tego szczytu i mającej do niego bardzo niewielkie odniesienie. Tu za przykład może posłużyć wymieniony GG ale z gór bliższych to może np Babia Góra, Howerla. W twoim przykładzie akurat ten odczyt jest wyraźny i czytelny, ale np. dla Bystrej już będzie mniej przydatny bo przełęczą do odczytu będzie Przełęcz Tomanowa (pierwsza góra wyższa w grani Świnica - w drugą stroną w grani Karpat już nic wyższego nie ma i się nie liczy). Jeśli oczywiście dobrze zrozumiełem. Parametr więc może dawać dośc mylące wskazówki - gdzie niespecjalnie imponujące i eksponowane góry mogą go mieć w bardzo dużym odczycie a inne dużo większe i mocno przewyżone bardzo mizerny (np. Rysy będą mieść sporo mniej niż wspomniana Bystra) - ale to już tylko takie moje filozofowanie na temat "po co to jest?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...