skionline.pl sprzęt narciarski testy wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Fischer Transalp Vacuum TS Lite - tourowe buty "na miarę"

2016.03.05
Fischer Transalp Vacuum TS Lite - tourowe buty "na miarę"
Kliknij, aby powiększyć.
Fischer Transalp Vacuum TS Lite - tourowe buty "na miarę"
Zgodnie z obietnicą, na koniec naszego cyklu o sprzęcie Fischera do skitouringu, prezentujemy do kompletu buty linii Transalp, dedykowane do opisywanych już wcześniej nart i wiązań. Pod wieloma względami, to właśnie one decydują o tym, że na Fischerowym sprzęcie wędruje się po górach naprawdę komfortowo, a i w trakcie zjazdów można sporo wycisnąć z nart.
Jakie cechy powinien mieć dobry but tourowy? Przede wszystkim musi być wygodny, zapewniać dobre usztywnienie kostki w płaszczyźnie bocznej, przy jednoczesnym zapewnieniu zginania stawu skokowego przy podejściu. Do tego powinien być jak najlżejszy, a przy tym dobrze przenosić siły i w końcu - powinien być równie wygodny przy podejściu z odpiętymi nartami, czyli mówiąc wprost - musi mieć dobrą, przyczepną podeszwę. Jak widać - wymagania względem takich butów są bardzo wysokie i trudno powiedzieć, czy są na rynku buty spełniające w zadowalający sposób wszystkie te kryteria. Po kilkunastu dniach użytkowania (mam na myśli kilkanaście dni spędzonych w terenie), mogę jednak stwierdzić, że pod wieloma względami Transalpy Fischera zbliżają się do wymarzonego ideału.

Fischer Transalp Vacuum TS Lite
Fischer Transalp Vacuum TS Lite

Wygoda i dopasowanie


Testowany przez nas model butów skitourowych Fischer Transalp Vacuum TS Lite, to pod wieloma względami produkt na rynku unikatowy - jest to jedyny but tego rodzaju, w którym wykorzystano rewolucyjną, cenioną przez narciarzy technologię Vacuum Fit. Dzięki możliwości formowania termicznego skorupy, można idealnie dopasować jej kształt do indywidualnych parametrów stopy narciarza, zachowując sztywność i wydatnie obniżając masę. Ale po kolei.

But wewnętrzny jest wystarczająco wysoki, wygodny i przyjemny dla stopy, wysoka strefa sznurowanie pozwala bardzo precyzyjnie dopasować cholewkę i język do kształtu nogi. Jeżyk jest stosunkowo miękki, co może wydawać się początkowo niezbyt dobrym rozwiązaniem, jednak po kilku godzinach wędrowania okazuje się zbawienne. Pożądaną sztywność języka można osiągnąć, zaciągając mocniej górny pasek okalający cholewkę skorupy. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii Loop Cuff, czyli mówiąc prozaicznie - uchwytów zarówno na języku, jak i też w tylnej części cholewki buta wewnętrznego, co zapewnia maksymalną wygodę przy wkładaniu i wyciąganiu go ze skorupy. Oczywiście, trzeba podkreślić, że jest on wykonany z materiału termoformowalnego.

Fischer Transalp Vacuum TS Lite
Fischer Transalp Vacuum TS Lite

Przejdźmy do skorupy, która jest wykonana z tworzywa Vacu-Plast, dającego nową jakość skiturowcom. Można je formować termicznie (w specjalnej maszynie) do pięciu razy, zapewniając dopasowanie skorupy do kształtu stopy. Więcej o samej technologii piszemy tutaj, w tym miejscu tylko trzeba wspomnieć, że owa pięciokrotna możliwość formowania powoduje, że but można dopasować naprawdę prawie idealnie. Ma to ogromne znaczenie przy długich, całodziennych czy też kilkudniowych wędrówkach, kiedy "mieszka się w butach", korzystając z nich nonstop. Nie trzeba tutaj wspominać, że oprócz samej wygody, optymalne dopasowanie buta zapewnia prawidłowe krążenie krwi w stopie, tym samym minimalizując ryzyko odmrożeń przy niskich temperaturach.

Fischer Transalp Vacuum TS Lite
Fischer Transalp Vacuum TS Lite

Cholewka skorupy jest wysoka i ruchoma, z możliwością usztywnienia jej praktycznie całkowicie do zjazdu, dzięki blokadzie trybów Ski-Walk Mode. Jej uchwyt posiada szerokie boczne listki, umożliwiające wygodną i szybką zmianę trybu, nawet w grubych rękawiczkach. Górną część cholewki opasuje szeroki pasek, również z rozszerzoną, wzmocnioną końcówką, zapewniający możliwość wygodnego, odpowiednio mocnego dopięcia i usztywnienia języka.

Fischer Transalp Vacuum TS Lite
Fischer Transalp Vacuum TS Lite

Ponieważ przy zjeździe buty powinny mieć właściwą sztywność w płaszczyźnie bocznej, a buty skiturowe mają wiele elementów ruchomych, z założenia elastycznych, dobrym rozwiązaniem są lekkie i precyzyjne klamry, zapinane krzyżowo. Dodatkowo dobrą pozycję przy zjeździe zapewnia zastosowanie technologii Soma Tec. Zapewnia ona naturalną pozycję stopy w bucie, która układa się na kształt litery "V", a podczas jazdy ani kolana ani stopy nie skręcają do środka. Stopy mają oparcie w miejscu przechodzenia osi nart, co zapewnia precyzyjne prowadzenie nart na soku i w terenie, dobrą kontrolę nad krawędziami i daje możliwość dynamicznej jazdy.

Fischer Transalp Vacuum TS Lite
Fischer Transalp Vacuum TS Lite

Wykonanie i design


Pod względem jakości wykonania buty Transalp to naprawdę produkt z wysokiej półki. Wszystkie elementy są wykonane starannie i precyzyjnie, z najwyższej jakości materiałów. Tworzywo skorupy jest nie tylko estetyczne i termoformowalne, ale także dość odporne na zarysowania i uderzenia kawałków lodu. Klamry działają bardzo precyzyjnie, a przy tym lekko, podobnie jest z paskiem cholewki. Jedynym mankamentem, który udało nam się wyszukać, to niewielkie problemy z wprowadzeniem przełącznika trybu Ski-Walk w pozycje usztywniającą, po dłuższym marszu. Wykonanie tej czynności "na stojąco" wymaga jednak odrobiny wprawy.

Druga rzecz, która wymaga pewnej troski i zwrócenia uwagi, to niewielkie uszkodzenia zewnętrznej części botka, przez lekko wystające metalowe elementy "zawiasu" cholewki. Można jednak poradzić sobie z tym w prosty sposób, zaklejając tą część skorupy od środka nieco szerszym plastrem.

Fischer Transalp Vacuum TS Lite
Fischer Transalp Vacuum TS Lite

Podeszwy buta są przystosowane do wędrówki po zmarzniętym śniegu, kamieniach, skałach ale i po leśnych drogach pozbawionych białej pokrywy. Dobrą przyczepność zapewnia gumowa podeszwa Vibram wykonana z dwóch elementów o różnej twardości. Zastosowanie twardego materiału w miejscu, gdzie but styka się z wiązaniami zapewnia spełnianie standardów DIN dla butów i wiązań do narciarstwa alpejskiego. Wypróbowaliśmy buty na rożnych nawierzchniach i musimy przyznać, że nie za bardzo jest im co zarzucić pod tym względem. Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że nawet dłuższe podejście pod górę bez desek, nie powoduje zmęczenia stopy, na co wpływ, oprócz skorupy, ma także bez wątpienia także i jakość podeszwy.

Fischer Transalp Vacuum TS Lite
Fischer Transalp Vacuum TS Lite

Jeśli chodzi o design, but ma bardzo nowoczesną, dynamiczną stylizację i dostępny jest w typowym dla Fischera, żółtym kolorze (z lekkim odcieniem zieleni). Zastosowanie drobnych elementów w kolorze pomarańczowym (elementy klamer i podeszwy buta), dodaje kolorytu i pięknie komponuje się z deskami Transalp 88, w których kolor pomarańczowy dominuje. Cóż - nadeszły takie czasy, że nawet w modelach męskich, coraz większą uwagę przywiązuje się do estetyki i wzornictwa. Nie zmienia to co prawda w żaden sposób jakości sprzętu i doznań w czasie jazdy, choć jak wiadomo w estetycznie i nowocześnie zaprojektowanym sprzęcie każdy czuje się ciut lepszym narciarzem niż jest w rzeczywistości ;-)

Podsumowanie


Podsumowując, trzeba przyznać, że jakość wykonania i dopasowanie buta, przy zachowanej sztywności i niskiej masie (ok., 1,5 kg przy rozmiarze 26,5) decyduje o świetnych wrażeniach z jazdy i użytkowania butów Fischer Transalp Vacuum TS Lite.
Dostępne rozmiary buta: 23,5-24,5...30,5

Przeczytaj również: Test nart Fischer Transalp 88

kp/skionline.pl

Tagi: #buty narciarskie #fischer #buty turowe #sprzęt narciarski

Powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Testy 19/20
Inny sezon:
WorldSkitest 17/18
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020