skionline.plsprzęt testy wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Test bielizny Löfflera

2002.10.10
Chcieliśmy podzielić się z Wami korzyściami, jakie wynikają z używania aktywnej bielizny. Choć w teście przedstawiamy tegoroczny model tzw. garnituru firmy Löfller (czyli komplet koszulka + kalesony), to nasze doświadczenia wynikają z kilkuletniego używania sportowej bielizny tej firmy. Tegoroczny test tylko potwierdził uznanie, jakie mamy do wyrobów Löfflera.
Marka Löfflera jest powszechnie znana w krajach alpejskich i nie na darmo używają jej zawodnicy z austriackiej kadry alpejczyków. Po raz pierwszy spotkałem się w sposób praktyczny z tymi wyrobami kilka lat temu na teście firmy GORE, gdzie bielizna Löfflera była rekomendowana, jako najlepsze uzupełnienie kompletu odzieży oddychającej. Każdy z uczestników mógł się o tym przekonać w ciągu kilku dni testu.Dla przypomnienia - co to znaczy "oddychająca". Podstawową cechą takiej odzieży jest szybki transport - parowanie wilgoci (potu) na zewnątrz (od ciała). Posiadanie takiej bielizny jest niezbędnym elementem systemu aktywnej odzieży - kolejne warstwy to: termiczna (np. Polartec czy Windstopper) oraz ochronna (czyli nie przewiewna i nieprzemakalna kurtka z oddychającą membraną.Kluczem do sukcesu jest fakt, że taki system naprawdę działa. Pot jest odprowadzany przez bieliznę i dalej przez warstwę termiczną do membrany, a ta wysyła go na zewnątrz, bowiem cząsteczki potu są mniejsze niż pory w membranie. Jednocześnie kurtka izoluje od wiatru i wilgoci, a warstwa termiczna "ogrzewa". Ubieram się tak od wielu lat i jeszcze nigdy się nie zawiodłem. Co więcej, ubiór taki ma ogromną tolerancję na różnicę temperatur. Jest ciepło nawet w bardzo duże mrozy, jednocześnie jak przyświeci słońce, szybkie odprowadzania potu nie daje uczucia nieprzyjemnego chłodu. To po prostu działa. W bardzo mroźne dni warstwę termiczną uzupełniam o kamizelkę z takiego samego materiału.Wracając do samego Löfflera - jest to najlepsza bielizna, jakiej używałem. Oprócz cech praktycznych, tegoroczny garnitur także nieźle wygląda. Mowa oczywiście o koszulce, bo trudno się przejmować wyglądem kalesonów.W jednej ważnej funkcji Löffler jest niezawodny - w chłonięciu, a właściwie w odporności na zapachy. Otóż podczas odprowadzania potu, siłą rzeczy przechodząc przez bieliznę, często pozostawia nieprzyjemny zapach. Ale nie w Löfflerze. Możemy bezstresowo wybrać się na tygodniowy wypad w Alpy i nie martwić się "gdzie wyprać bieliznę". W tej kategorii jest po prostu wzorem. Na koniec uwaga - aby zapewnić optymalny transport wilgoci, bielizna aktywa musi przylegać do ciała. Trzeba więc nabyć odzież obcisłą, a fachowi doradcy w sklepach powinni określić jaki to musi być rozmiar.

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Testy 19/20
Inny sezon:
WorldSkitest 17/18
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020