skionline.pl sprzęt narciarski testy wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

TEST buty Fischer Soma Vacuum Trinity 110 - precyzja w zasięgu ręki

2012.11.21
Fischer Soma Vacuum Trinity 110
Kliknij, aby powiększyć.
Fischer Soma Vacuum Trinity 110
Jak ważne jest indywidualne dopasowanie butów wie każdy, kto choć raz jeździł na nartach. Uwierające buty już po kilku minutach stają się utrapieniem i odbierają radość ze ślizgania po białym. Przygotowując się do testu tegorocznego modelu Fischer Soma Vacuum Trinity 110 miałam pewne obawy przed porzuceniem moich starych, sprawdzonych i "miękkich jak kapcie" butów, w których dotychczas jeździłam. Pomyślałam jednak, że tylko krowa nie zmienia poglądów i podjęłam wyzwanie.
Vacuum Fit - 100% dopasowania
Soma Vacuum Trinity 110 z grupy Woman My Style - High Performance przeznaczone są dla pań o bardzo dobrej technice jazdy. Buty wykonane zostały w technologii Vacuum Fit gwarantującej idealne dopasowania do stopy i łydki. Kiedyś butów o tak wysokim flexie - 110 - albo nie kupiłabym wcale, albo kupiła odrobinę za duże, zyskując tym samym poczucie pseudokomfortu.
Na szczęście, dziś precyzyjnie dopasowane buty osiągalne są nie tylko dla zawodników, ale i dla zwykłych śmiertelników. Skorupa modeli z serii Vacuum wykonana jest z specjalnego materiału Vacu-Plast. Jak poddaje się ją procesowi formowania doświadczyłam na własnych stopach podczas wizyty w jednym z profesjonalnych punktów serwisowych, posiadających specjalną, przeznaczoną do tego celu maszynę Fischera Vacuum Fit (Windsport, ul. Zakopiańska 56 a).


Najpierw, w specjalnym piecyku skorupę buta rozgrzano do temperatury 80⁰C, następnie włożyłam buta wewnętrznego i ubrałam rozgrzaną skorupę. Kolejnym krokiem było założenie na buty tzw. Cooling and Compresion Pad, czyli nakładek, zadaniem których jest chłodzenie i modelowanie skorupy. Ubrana w taki, ważący kilka kilogramów zestaw, przyjęłam na stanowisku Vacuum Fit właściwą pozycję narciarską, a buty poddane zostały działaniu sprężonego powietrza. Po kilku minutach idealnie dopasowały się do stóp. Wykonane z opatentowanego przez firmę Fischer materiału VACU-PLAST buty mogą być poddawane procesowi formowania maksymalnie pięć razy. Dzięki temu, gdy dopiero na stoku okaże się, że buty nie są idealnie dopasowane, można je ponownie rozgrzać i uformować. Dzięki technologii VACU-PLAST buty są nie tylko świetnie dopasowane, ale też o 15 proc. lżejsze od standardowych modeli. Buty testowałam w różnych warunkach pogodowych i zauważyłam, że - nawet podczas mrozu - skorupa zachowuje elastyczność. Bardzo wyraźnie odczułam to na stoku kiedy moje stopy, chyba po raz pierwszy w życiu, nie zmarzły.


Fischer Soma Tec
Innym udogodnieniem zastosowanym przez Fischera w butach Vacuum Trinity 110 jest technologia Soma - Tec. W naturalnej pozycji stopy w bucie układają się na kształt litery "V", dzięki czemu uginając kolana, nogi są względem siebie równolegle, a podczas jazdy ani stopy, ani kolana nie "skręcają się" do środka. Soma Tec zapewnia oparcie stóp w miejscu, gdzie przechodzą centralne osie nart, co ułatwia trzymanie krawędzi oraz pozwala na dynamiczną jazdę krótkim skrętem. W butach doceniłam również idealnie dopasowane i bardzo wygodne mankiety - podczas inicjacji skrętu, gdy mocniej pochylałam się wprzód - narty wyraźnie przyspieszały, co świadczy o bardzo dobrym przekazie energii.


Technologie szyte na miarę
Oprócz innowacyjnego systemu Vacuum Fit chciałabym wspomnieć również o mniej "technicznych", choć też ważnych rozwiązaniach. W górnej i środkowej części butów wewnętrznych zastosowano bardzo gładki i śliski materiał ułatwiający zakładanie i zdejmowanie butów. Okolice palców wykończone są elastycznym neoprenem, który - nawet takiemu zmarzluchowi jak ja - zapewnił wygodę i ciepło. W tylnej części wkładki można dopiąć spoiler, który - gdy jest wysunięty do góry daje lepsze oparcie nodze, a gdy jest głębiej wsunięty w but, ułatwia jazdę w niższej pozycji. Osoby mające grubsze łydki mogą go całkiem usunąć. Język z przodu usztywniony jest warstwą plastiku, który skutecznie chroni piszczele przed otarciami i uciskiem przez ściśle przylegający mankiet.


Klamry
Damski model Soma Vacuum Trinity 110 zapinany jest na cztery, wytrzymałe i płasko przylegające do buta klamry. Odpowiednio wyprofilowane, są bardzo wygodne zarówno do zapinania jak i odpinania. Łatwo można pod nie wsunąć palec nie łamiąc przy tym paznokci. Mikroregulacja przy każdej klamrze pozwalała na precyzyjne dopasowanie buta do kształtu stopy i objętości łydki. Szeroki pasek Velcro precyzyjnie okalał cholewkę i ułatwiał dopięcie butów "na ostatni guzik".


Design
Wbrew temu co mówią mężczyźni, kolor - zarówno podczas kupowania samochodu jak i butów narciarskich - ma znaczenie! Przyznaję, że model Trinity 110 w pełni zaspokoił moje poczucie estetyki. Dzięki białej cholewce i białej skorupie z czarno - złotymi motywami oraz klamrami w kolorze starego złota but jest naprawdę bardzo kobiecy i fajnie prezentuje się na stoku.
Rekomendowana cena butów Fischer Vacuum Fit wynosi, w zależności od modelu, od 1999 zł (VACUUM Soma Trinity 110) do 2399 zł (Soma Vacuum RC4 Pro 150/130). Choć cena jest dość wysoka, w zamian otrzymujemy naprawdę wyjątkowe buty - z jednej strony precyzyjnie dopasowane, z drugiej - bardzo wygodne. Po całym dniu intensywnej jazdy, po raz pierwszy nie odczuwałam bólu stóp i łydek. Bardzo polecam!


Technologie:
But wewnętrzny: FFS VACUUM FIT, Sensitive Toebox, Rapid Slide System, H.I.P.E., Pull Straps
Skorupa: VACU-PLAST, Racing Canting, Heel & Toe Plates, Adjustable Spoiler, Women Specific Fit
Klamry/Pasek: Lady Buckles + Adjustable Catches, Velcro Strap 40 mm, FLEX INDEX 110
Szerokość buta: 93 - 103 mm

al/skionline.pl

Tagi: #buty narciarskie #fischer #soma #vacuum #trinity 110

Powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Testy 19/20
Inny sezon:
WorldSkitest 17/18
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020