skionline.pl sprzęt narciarski testy wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

TEST - buty Tecnica Cochise 120

2015.01.22
TEST Tecnica Cochise 120
Kliknij, aby powiększyć.
TEST Tecnica Cochise 120
Freeride, all mountain, Rocker, off piste to terminy narciarskie, z którymi w ostatnich latach przyszło nam się oswoić. W nartach Rocker stał się celebrytą, rewolucjonistą na miarę Carvingu, zastępując przebrzmiałego Race’a na pierwszych stronach wszystkich katalogów. A co z butami? Czy tutaj też mamy do czynienia z przewrotem? Przedstawiam Cochise’a, słynnego wodza plemienia Tecnica.

Zobacz także:

Cochise 120 to buty narciarskie z grupy Free Mountain, które zdaniem włoskich twórców są pierwszymi, kompletnymi - mówiąc słowem reklamy "wszystkomającymi" butami freeride’owymi. Odważnie! Ale Tecnica, to producent, który zna się na produkcji butów narciarskich, a wieloletnie doświadczenia zaowocowało stworzeniem Cochise’ów. Jest to także odpowiedź na poczynania konkurencji, która zaoferowała buty dla nowo powstającego segmentu rynku.

Buty narciarskie Tecnica Cochise 120
Buty narciarskie Tecnica Cochise 120

I-FS Intelligent Freeride System - to klucz, a bardziej pęk kluczy do uniwersalności Cochisów, na który składają się: ruchoma cholewka, wymienna podeszwa, klamra Power Lock, wkładka absorbująca drgania, a to wszystko przy wyjątkowo niskiej wadze całego buta. I jeszcze jedno. Wszystkie zastosowane technologie nie wpływają na sztywność buta oraz czucie nart w trakcie jazdy.

Buty narciarskie Tecnica Cochise 120
Buty narciarskie Tecnica Cochise 120

Konstruktorzy Tecnica zaprojektowali cholewkę, w taki sposób, aby zapewniała maksymalne "trzymanie" w trakcie zjazdów, ale także komfort w trakcie podchodzenia. Przecież mówimy o butach , w których mamy jeździć także poza trasami, a przecież w najlepsze miejscówki nie dowiozą nas wyciągi. Cholewka blokowana lub odblokowywana jest przez stalowo-aluminiowy przełącznik znajdujący się w tylnej części. Konstrukcja jest prosta i solidna. Wielokrotnie testowałem zmianę położenia blokady, w skrajnych warunkach atmosferycznych. Nie zdarzyło się, aby rozwiązanie zawiodło. Na dużym mrozie, przy zmiennych warunkach śniegowych, w marznącym śniegu, nigdy nie miałem problemu z odblokowanie lub zablokowaniem cholewki. Dodam, że uchwyt blokady jest na tyle duży, że bez problemu zmienimy jej pozycję bez konieczności zdejmowania rękawiczek.
W praktyce wygląda to tak, że aby zwolnić blokadę cholewki należy delikatnie przenieść ciężar ciała do przodu, aby wywrzeć nacisk na języki butów, a następnie pociągnąć do góry pętlę zapadki. W tym momencie cholewka buta zostaje uwolniona, a podchodzenie czy chodzenie staje się bardzo wygodne.

Buty narciarskie Tecnica Cochise 120
Buty narciarskie Tecnica Cochise 120

Uzupełnieniem rozwiązania zapewniającego swobodne chodzenia jest klamra Power Lock. W butach Cochise 120 najwyższa klamra współpracuje z szerokim 45mm paskiem Velcro. Mówią wprost cholewkę ściągamy szeroką taśmą z rzepem - rozwiązanie znane z "normalnych" butów - a dodatkowo całość dociągamy jeszcze klamrą Power Lock.

W ten sposób możemy dokładniej dopasować górną część cholewki, mamy wpływ na sztywność górnej części buta, którą możemy ustawić w zależności od potrzeb. Ułatwia to także skala nadrukowana na pasku. Największą jednak zaletą takiego rozwiązania jest szybkość i łatwość zwolnienia klamry, a co za tym idzie zwiększenie komfortu chodzenia w butach.

Po zwolnieniu blokady cholewki oraz odpięciu klamry Power Lock w butach chodziło się wyjątkowo komfortowo. Warto tu jeszcze wspomnieć o małym szczególe, na który w pierwszych godzinach testowania butów nie zwróciłem uwagi. Niższa klamra cholewki także ma specjalne rozwiązanie konstrukcyjne. Trzy pierwsze zęby zaczepów mają innych kształt od pozostałych. Oznaczone kolorem czerwonym i napisem Walk zostały wyprofilowane w taki sposób, aby uniemożliwić wypięcie się klamry podczas uginania się cholewki w trakcie podchodzenia. Zmiana położenia wpływa także na zwiększenie komfortu.

Buty narciarskie Tecnica Cochise 120
Buty narciarskie Tecnica Cochise 120

Jak już wspominałem, w butach możemy chodzić i podchodzić; podchodzić na nartach lub bez. Włosi zaprojektowali dwa rodzaje podeszw, które możemy samodzielnie wymienić w zależności od rodzaju wiązań jakich używamy.

W testowanych Cochisach 120 fabrycznie zamontowana była gumowana podeszwa ISO 9523/Touring pasująca do freeride’ow - tourowych wiązań Dynafit. Wysoki, miękki bieżnik Tecnigrip sprawdzał się w trakcie podchodzenia po kamieniach, twardych lub oblodzonych powierzchniach. W butach z tą podeszwą chodziło się pewniej i bezpieczniej.

Buty narciarskie Tecnica Cochise 120
Buty narciarskie Tecnica Cochise 120

Od razu dodam, że jeżeli planujecie używanie klasycznych wiązań, to należy je wymienić, lub zamówić model z podeszwami ISO 5355/Alpine. Dlaczego? Ponieważ wysoki bieżnik utrudnia wpięcie butów w wiązania. Jak sprawdziłem, da się wpiąć w typowo zjazdowe wiązania, ale taka jazda jest po prostu niebezpieczna. But wchodzi bardzo ciasno przez co praca bezpieczników jest na pewno nieprawidłowa. Nie polecam takiej jazdy!

Co zatem zrobić. Wymienić podeszwy na ISO 5355/Alpine. Oprócz tego, że są one niższe i bez problemu pasują do wiązań zjazdowych, wykonane są z innego, twardszego materiału, który zapewnia lepsze czucie i kontrolę nart.

Buty narciarskie Tecnica Cochise 120
Buty narciarskie Tecnica Cochise 120

Zamiana podeszw nie jest specjalnie trudna. Przy zakupie bytów dostaniemy także klucz, którym odkręcimy siedem śrub mocujących przednią i tylną część podeszwy do skorupy. Co ciekawe odkręcając śruby przekonałem się, że przechodzą one przez spodnią część skorupy na wylot. Czy od razu uwaga, aby w trakcie zamiany dokładnie dokręcić śruby, aby woda z topniejącego śniegu nie została się do wnętrza skorupy. Po odkręceniu śrub przednią część podeszwy należy wysunąć w kierunku - do przodu.

W trakcie wymiany piętki okazało się, że po wykręceniu czterech śrub i krótkim mocowaniu nie mogę ściągnąć podeszwy. Nie jest to opisane w instrukcji, nie znalazłem też żadnej informacji w Internecie, ale aby zdemontować tył podeszwy należy także wykręcić przy pomocy śrubokręta wkręt znajdujący się w metalowym wzmocnieniu. Wkręt ten jest zastosowany tylko w podeszwie ISO 9523/Touring przechodzi przez piętkę i wkręcony jest w skorupę buta. Jako, że jest zwykły wkręt nasuwa się pytanie ile wymian wytrzyma otwór w skorupie.

Buty narciarskie Tecnica Cochise 120
Buty narciarskie Tecnica Cochise 120

Jak już jestem przy skorupie to ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez Tecnica jest technologia QuickInstep. Polegająca na wtrysku Over-injected zapewnia uzyskanie w skorupie stref o różnej twardości. To rozwiązanie zostało zastosowane po wewnętrznej części skorupy na podbiciu - kolor biały i ma na celu ułatwienie wkładania i zdejmowania buta.

Buty Tecnica Cochise 120 zapewniają także możliwość regulacji cantingu, czyli pochylenia cholewki buta w wewnątrz lub na zewnątrz. Regulacji możemy dokonać śrubą umieszczona po zewnętrznej części buta przy pomocy klucz, który otrzymamy w komplecie przy zakupie.

jc/skionline.pl

Tagi: #test butów narciarskich #buty narciarskie #tecnica #freeride #cochise

Powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Testy 19/20
Inny sezon:
WorldSkitest 17/18
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020