skionline.plsprzęt testy Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

TEST - gogle Uvex downhill 2000 polavision pro

2013.12.14
TEST - gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
Kliknij, aby powiększyć.
TEST - gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
Na przełomie ostatnich lat Uvex wypuszczał na rynek kolejne modele gogli, w których - dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii - szyby ściemniały i rozjaśniały się, w zależności od natężenia światła (Variomatic) lub niwelowały refleksy i poprawiały kontrast (Polavision).

Gogle, które testowałem przez ostatnie tygodnie - Downhill 2000 polavision pro mają szyby, które w końcu łączą obydwie, wyżej wymienione cechy - skutecznie eliminują przykre, kłujące w oczy refleksy zmieniając je w łagodne promienie światła oraz dopasowują stopień przyciemnienia w zależności od natężenia promieni UV i aktualnych warunków pogodowych.
Chcąc sprawdzić, jak faktycznie "działają" zastosowane w goglach technologie, jeździłem w nich zarówno przy ostrym słońcu, jak i w pochmurne dni, gdy sypał śnieg, a widoczność ograniczała mgła.

Konstrukcja i technologie
Kształtem i wyglądem Downhill 2000 polavision pro nawiązują do gogli Downhill z 1972 roku, w których Uvex po raz pierwszy zastosował szyby produkowane metodą wtryskową. Technologia ta umożliwiła w końcu produkcje szyb sferycznych o bardzo dobrej optyce. W tym samym modelu niemiecka firma po raz pierwszy zastosowała również powłokę zapobiegającą parowaniu szyb.

gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
gogle Uvex downhill 2000 polavision pro

Szyba
Tegoroczny model posiada dwie połączone ze sobą sferyczne szyby, z których każda spełnia inną funkcję. W zewnętrznej producent wykorzystał Polavision (polaryzację) - technologię, która filtruje i absorbuje rozproszone światło skutecznie eliminując rażące oko refleksy i zapewniając optymalną ochronę wzroku. Ponadto, w zewnętrznej szybie wykorzystano technologię Supravision chroniącą ją przed zarysowaniami i w 100 proc. prze negatywnym oddziaływaniem promieniowania UVA, UVB i UVC.

W wewnętrznej szybie zastosowano technologię Variomatic, dzięki której - w bardzo płynny sposób - ściemnia się lub rozjaśnia, w zależności od panujących warunków. Ponadto, od wewnętrznej strony szyba pokryta jest powłoką zapobiegającą parowaniu.

gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
gogle Uvex downhill 2000 polavision pro

A jak zaawansowane technologie przełożyły się na praktyczne zastosowanie? Tak jak wspomniałem, testowałem gogle zarówno podczas słonecznych dni na lodowcach, jak i w paskudnej pogodzie, gdy padający "poziomo" śnieg mocno ograniczał widoczność.
Dość często spotykaną wadą podwójnych szyb jest - zwłaszcza przy słonecznej pogodzie - lustrzane odbicie (widzimy w szybach swoje oczy). W testowanym przeze mnie modelu efekt ten został całkowicie wyeliminowany.
Bez zarzutu jest również optyka. Dzięki wtryskowej technologii, szyby nie powodują zniekształceń i gwarantują doskonałą widoczność.

Działanie polaryzacji w goglech Uvex
Działanie polaryzacji w goglech Uvex

gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
gogle Uvex downhill 2000 polavision pro

Jeżeli chodzi o polaryzację, doskonałym miejscem na sprawdzenie jak działa był lodowiec Kitzsteinhorn. Z racji na dodatnie temperatury, na topniejącym śniegu tworzyły się lodowe połacie, od których odbijały się promienie słońca. Gogle doskonale poradziły sobie z "kłującym" oczy światłem; przekonałem się o tym patrząc na lodowe "placki" z założonymi goglami i bez - różnica była ogromna. Polaryzacja sprawia również, że jadąc po nierównym terenie dokładnie widzimy załamania, muldy i hopki, a trasa nie zlewa się w jednolitą, białą plamę.
Niewątpliwą zaletą dużych, sferycznych szyb jest również szerokie, nieograniczone po bokach pole widzenie - naprawdę się sprawdza.

gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
gogle Uvex downhill 2000 polavision pro

Wraz ze zmieniającym się w ciągu dnia światłem, "zadziałała" również wewnętrzna szyba. Technologia Variomatic faktycznie sprawia, że zmienia się stopień przyciemnienia lub rozjaśnienia szyb; proces ten jednak przebiega dość wolno i płynnie, nie należy więc liczyć, że wjeżdżając na nartach z nasłonecznej trasy w tunel, szyby błyskawicznie rozjaśnią się. Zgodnie z podawaną przez producenta skalą, szyba mieści się w zakresie S2 - S3, co oznacza, że może być używana zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Nie sprawdzi się jedynie podczas jazdy po zmroku, przy słabym sztucznym świetle.
Podczas jazdy przy mocno padającym śniegu i mgle, szyba równomiernie rozjaśniła się nie ograniczając dodatkowo widoczności.

gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
gogle Uvex downhill 2000 polavision pro

Ramka
Gogle produkowane są w jednym rozmiarze - jak sprawdziłem, pasują zarówno do męskich jak i damskich kasków. Bardzo dużą zaletą jest specyficzne połączenie szyby z wąską ramą, która nie ogranicza pola widzenia. Otwory wentylacyjne pokryte są oddychającą membraną zapobiegającą przedostawaniu się wilgoci i śniegu do wewnątrz gogli. W górnej części producent, na wzór modelu z lat 70. umieścił srebrne, niewielkie logo. Od wewnątrz rama wykończona jest gąbką pokrytą warstwą przyjemnego w dotyku weluru. Pomimo, że konstrukcja gogli jest dość sztywna, są na tyle dobrze wyprofilowane, że precyzyjnie przylegają do twarzy - nie uciskają i nie przesuwają się.

gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
gogle Uvex downhill 2000 polavision pro

Pasek
Czytając niedawno opinie na temat gogli Uvexa, spotkałem się z komentarzem, że większość z nich ma zbyt krótkie, nie obejmujące dużych kasków paski. Nie wiem, czy to faktyczna wada innych modeli, ale pasek w Downhill 2000 polavision pro jest na tyle długi, że po nałożeniu gogli na kask w rozmiarze XL pozostaje jeszcze kilka centymetrów zapasu. Zastosowana po wewnętrznej stronie warstwa silikonu zapobiega natomiast zsuwaniu lub przesuwaniu gogli.
Długość paska można łatwo i szybko regulować, nawet bez konieczności zdejmowania gogli.

gogle Uvex downhill 2000 polavision pro
gogle Uvex downhill 2000 polavision pro

Podsumowując, moim zdaniem Downhill 2000 polavision pro to dobra propozycja dla osób, które szukają jednych uniwersalnych i zapewniających doskonałą ochronę oczu gogli. Uvex z powodzeniem połączył kilka nowoczesnych technologii, które naprawdę sprawdzają się na stoku. Niestety, za wysoką jakość produktu trzeba zapłacić równie wysoką cenę - gogle można nabyć w sklepie sportmix.pl za cenę 799 zł.
Czy warto? Oceńcie sami.

jc/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #kaski narciarskie #gogle #uvex #downhill 2000 #variomatic #polavision

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Testy 23/24
Inny sezon:
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: