skionline.plsprzęt testy wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

TEST - Odlo na zimno - Evolution Greentec

2014.02.23
Odlo na zimno - Evolution Greentec
Kliknij, aby powiększyć.
Odlo na zimno - Evolution Greentec
Wstępu na temat wyższości bielizny termoaktywnej nad bawełnianymi barchankami czynić nie będę, bowiem temat ten na łamach naszego portalu, i nie tylko, zgłębiany był już wielokrotnie. Po co więc kolejne teksty, skoro każda koszulka, czy getry ze sztucznych włókien lepsze są od odzieży z surowców naturalnych? Otóż po to, żeby porównać jakość poszczególnych marek i wybrać te, które służyć nam będą najlepiej. Oczywiście, ocena poszczególnych modeli to rzecz niezwykle subiektywna, niemniej jednak, być może ułatwi Wam dobór odpowiedniej bielizny.
Niniejszy test dedykuję zmarzluchom, którzy - choć nie stronią od aktywnego wypoczynku lub intensywnego treningu - często cierpią z powodu chłodu. Bielizna, którą wzięłam pod lupę - Evolution Greentec marki Odlo - należy do grupy warm, czyli ciepłej. Przypomnę, że w kolekcji szwajcarskiego producenta znajdziemy aż cztery kategorie pierwszej warstwy - od lekkiej i przewiewnej x-light i light, po ciepłą warm i bardzo ciepłą x-warm.

Odlo na zimno - Evolution Greentec
Odlo na zimno - Evolution Greentec

Działa, czy nie działa?


Choć wygląd i krój niewątpliwie są bardzo ważne przy doborze sportowej bielizny, podstawowym jej zadaniem jest jednak właściwie "działać", czyli chronić przed chłodem, odprowadzać wilgoć na zewnątrz, szybko schnąć i nie akumulować nieprzyjemnego zapachu potu. Gdy sporty uprawiamy w wyższych temperaturach, dodatkowo, pierwsza warstwa powinna jeszcze chłodzić, ale takiej bielizny na pewno nie będziemy szukać w grupie warm, tylko x-light lub light.
Wracamy zatem do testowanej Evolution Warm Greentec. Zakładając koszulkę po raz pierwszy, do zapewnień producenta, że bielizna jest ciepła, podeszłam z dystansem, bowiem materiał, z którego jest wykonana wcale nie jest gruby. W przeciwieństwie, np. do - nomen omen doskonałej - bielizny X-Bionica - jest miększy, mniej elastyczny (nie opina tak mocno ciała) i cieńszy.

Odlo na zimno - Evolution Greentec
Odlo na zimno - Evolution Greentec

Odlo testowałam w różnych warunkach, jeżdżąc na nartach w temperaturach od ok. 0°C do -10°C. W zależności od temperatury zakładałam tylko bardzo cienką puchówkę, lub drugą warstwę i wspomniana puchówkę. Obiektywnie przyznać muszę, że bielizna zdecydowanie bardziej nadaje się na mroźną pogodę, niż "marcową" aurę. Fakt, że bardzo dobrze odprowadza wilgoć, szybko schnie i jest bardzo miła dla ciała (znaczy, "nie gryzie"), niemniej jednak, przy słonecznej, bezwietrznej pogodzie, było mi w niej za ciepło.

Odlo na zimno - Evolution Greentec
Odlo na zimno - Evolution Greentec

Leży, czy nie leży


Jak wspomniałam, Evolution Warm Greentec Odlo nie jest bardzo elastyczna i nie przylega ściśle do ciała. Można to zinterpretować jako plus, bo jest bardzo wygodna w użyciu - nie krępuje i nie ogranicza ruchów - ale również jako minus; getry w pasie nie mają dopasowanego ściągacza, lecz "falbankują się" nieco, więc żeby dolne odzienie nie zsuwało się z pupy trzeba zawiązywać wciągniętą tasiemkę. Biorąc pod uwagę, że jeżdżąc na nartach, wizytę w toalecie zazwyczaj odwlekamy do ostatniego momentu, rozplątywanie tasiemki może okazać się dość stresującym zadaniem. Przetestowałam. Jeżeli chodzi o długość, getry w rozmiarze S pasują na 170 cm wzrostu.

Odlo na zimno - Evolution Greentec
Odlo na zimno - Evolution Greentec

Koszulka dobrze leży - jest wystarczająco długa (nie wysuwa się ze spodni); odpowiednią długość mają również rękawy. Jedynym, małym mankamentem jest wykończenie wokół szyi. W trakcie użytkowania koszulka nieco "podjeżdża" do góry i wykończenie odstaje od ciała; nie jest to jednak mankament, który znacząco wpłynąłby na ocenę bielizny.

Odlo na zimno - Evolution Greentec
Odlo na zimno - Evolution Greentec

Z czego jest zrobiona?


Podstawowy powód, dla którego bieliznę przeznaczoną do uprawiania sportów wykonuje się z włókien syntetycznych jest oczywisty - materiał taki szybciej schnie, odprowadza wilgoć i nie akumuluje zapachów. Jest jednak jeszcze drugi aspekt, a mianowicie ochrona środowiska naturalnego. Bielizna Evolution Warm Greentec powstała w 100 proc. z włókna poliestrowego pochodzącego z recyklingu. Sam proces produkcji przebiega tak, że zużycie wody i energii, oraz emisja CO₂ są ograniczone do absolutnego minimum. To samo dotyczy barwników i chemikaliów.

Odlo na zimno - Evolution Greentec
Odlo na zimno - Evolution Greentec

Skład


Bielizna Evolution Warm Greentec w 100 proc. pochodzi z poliestru wykorzystanego w procesie recyclingu. Brawo.

ah/ skionline.pl

Tagi: #test #bielizna narciarska #odlo #evolution greentec #bielizna termoaktywna

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Testy 19/20
Inny sezon:
WorldSkitest 19/20
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020