skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

W Słowenii otwarto muzeum Elana

2018.09.11
W Słowenii otwarto muzeum Elana
Kliknij, aby powiększyć.
W Słowenii otwarto muzeum Elana
Mało kto wie, że marka Elna to nie tylko doskonałe narty. Elan ma długą historię i doświadczenie w produkcji nart, ale także łodzi, sprzętu sportowego i wielu innych produktów. Ciekawe eksponaty, dokumenty i informacje można dziś znaleźć w Alpejskim Muzeum Narciarskim Elana, które otwarto w Begunje, w Słowenii.
Chcąc w pełni zrozumieć znaczenie i wkład Elana w rozwój narciarstwa, najpierw warto sięgnąć po kilka historycznych faktów. Dla Słoweńców Elan był zawsze czymś więcej niż zwykłym producentem sprzętu. Być może dziś nie tak łatwo zrozumieć, jak, relatywnie proste i nie tak ważne przedmioty, mogły wywrzeć aż tak duży wpływ na społeczeństwo, a marka skojarzyć się ze słoweńskimi Alpami.

W tym właśnie sensie, narty Elana są czymś absolutnie wyjątkowym i odmiennym… Są również kontynuacją długiej i bogatej słoweńskiej historii narciarskiej, która sięga kilkadziesiąt lat wstecz. Pierwsze narty Elana powstały przed Drugą Wojną Światową - powstały z pasji i miłości do narciarstwa. Pomysłodawcą był Rudi Finzgar, utytułowany narciarz i skoczek narciarski, który pierwsze narty wykonała dla siebie i dla swoich przyjaciół. W trakcie Drugiej Wojny Finzgar produkował sprzęt dla walczących na froncie partyzantów. Regularna produkcja rozpoczęła się po zakończeniu działań wojennych, we wrześniu 1945 roku. W ówczesnym czasie Rudi Finzgar wypowiedział słynne słowa - Teraz nie czas myśleć o śnie, o pieniądzach. Wojna się zakończyła. Świat na mnie czeka. I na Elana też.

W Słowenii otwarto muzeum Elana
W Słowenii otwarto muzeum Elana

Za czasów Jugosławii, Elan powoli stawał się rozpoznawalną, narodową marką. Byliśmy bardziej dumni z nart produkowanych w Begunje, niż z narodowej flagi. Wydaje się, że w tamtych, trudnych latach, właśnie narciarstwo dawało nam poczucie pewności. Być może nie byliśmy najlepsi w piłce nożnej, ale na nartach jeździliśmy doskonale. Na produktach Elana pojawił się wówczas napis "Made in Yugoslavia", niemniej jednak, dla nas wszystkich było to jednoznaczne z "Wyprodukowano w Słowenii". W gruncie rzeczy, nigdy wcześniej, ani później nie powstała w naszym kraju marka, z którą identyfikowalibyśmy się tak bardzo. Popularność Elana nie ograniczała się wyłącznie do lokalnego rynku. Wkrótce zielone logo zaczęło być rozpoznawalne we wszystkich krajach Jugosławii, a nawet w krajach ościennych. Bez wątpienia, w branży narciarskiej Elan zaczął wyznaczać najnowsze trendy. Lista technologii i nowych rozwiązań, które słoweńska firma wprowadziła na rynek jest bardzo długa.

Najprawdopodobniej, najbardziej rewolucyjną innowacją było mocne taliowanie, czyli patent, który raz na zawsze zmienił styl jazdy. Jako że szczęście sprzyja śmiałym, w historii Elana jest wiele szczęśliwych zdarzeń. Szczególną postacią, która zapisała się złotymi zgłoskami w dziejach narciarstwa jest Ingemar Stenmark, wybitny alpejczyk, który w Pucharze Świata zwyciężał aż 86-krotnie, za każdym razem na nartach Elana. Prócz Stenmarka na zielonych nartach doskonale radzili sobie również inni zawodnicy, m.in. Słoweńcy - Bojan Krizaj i Mateja Svet.
Obecnie największe sukcesy osiągają zawodnicy startujący w ski crossie. Z ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang przywieźli aż cztery z sześciu medali, w tym dwa złote.

W Słowenii otwarto muzeum Elana
W Słowenii otwarto muzeum Elana

Dziś historia i tradycja jednej z największych firm narciarskich na świecie została uwieczniona w murach muzeum Elana w Begunje. W tym zakresie Elan jest również prekursorem, bowiem to pierwsze na świecie muzeum gromadzące eksponaty i informacje dotyczące firmy produkującej sprzęt narciarski. "Do decyzji dotyczącej otworzenia muzeum dojrzewaliśmy przez kilkanaście lat. Długo zastanawialiśmy się, jak zaprezentować historię, tradycję i innowacje Elana. To ponad 70 lat pracy, która wywarła ogromy wpływ na rozwój narciarstwa; dziś z jednym miejscem, z Begunje wiążemy nasze najlepsze wspomnienia. W końcu otworzyliśmy wymarzone muzeum, z którego jesteśmy bardzo dumni", mówi Rebeka Lah Notar, Project Manager w dziale marketingu Elana i kustosz muzeum.

Elan jest pierwszą firmą produkującą narty, która otworzyła swoje własne muzeum.

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #narty #elan #stenmark #ingemar słowenia #alpy #bojan krizaj

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: