Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak ewoluował Slalom?


Rekomendowane odpowiedzi

Celem tego Posta jest przedstawienie jak na przestrzeni lat ewoluowała jedna z najstarszych dyscyplin w Narciarstwie Klasycznym.

Technika jazdy, sprzęt, ustawienie tras, szybkość, bezpieczeństwo...ogólnie Narciarski "klimat".

Pierwszy z filmików to lata 30ste minionego wieku:

[video=youtube;GQi_hAyPS6g]

Mija 18 lat, jest rok 1956 i przejazd Toniego Sailera w Cortinie D'Ampezzo:

[video=youtube;rMMf2EHXYjc]http://www.youtube.com/watch?v=rMMf2EHXYjc&feature=related

Zmieniamy kontynent... Zimowe Igrzyska w Saporro Rok 1972...wygrał Hiszpan Francisco Fernández Ochoa...tyczki wyskakiwały "jak z procy"...

[video=youtube;eCEYo_N5hLU]

Ingemar Stenmark 11 lat później...1983.

[video=youtube;-lpFWjOFe8w]http://www.youtube.com/watch?v=-lpFWjOFe8w&feature=related

Srebrny Tomba z Lillehammer 1994 - Olimpiada.

[video=youtube;IwS4fPqN0IE]

B. Raich z 2006 Turyn:

[video=youtube;9i-eZLLwxh4]http://www.youtube.com/watch?v=9i-eZLLwxh4

Ostatni Kończący się już Sezon 2010...wszyscy to niedawno widzieliśmy...

[video=youtube;WYeRBIz24XE]http://www.youtube.com/watch?v=WYeRBIz24XE

Konkluzje? ;)

pozdrawiam

marboru

Edytowane przez marboru
  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rok 2006 i 2010 nie chodzą, pisze że zablokowane czy coś:P ale ogólnie fajne spojrzenie na historie.. skąd takie filmy wziałeś hehe:)

ale vertical w pierwszym filmie z 1938, 2minuta filmu!

Poszukałem ;)

Nie wiem, czemu dwa ostatnie nie chodzą na Skionline :confused: jak kliknie się na nich w You Tube to bezpośrednio na < stronie się otwierają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za filmy - z ogromną przyjemnością znów obejrzałem Ingemar`a Stenmark`a - dobry był :-)))

dla mnie Toni Sailer to był Gość...nie dosyć, że Wspaniały Narciarz...to jeszcze Aktor - tu we fragmencie Narciarskiego Filmu "Liebe im Schnee" nakręconego w Dolinie Staroleśnej rok 1966...

[video=youtube;PzI7L8IYCUU]

...i piosenkarz "Am Fudschijama blüht kein Edelweiß"...

[video=youtube;YUipvaevfTc]http://www.youtube.com/watch?v=YUipvaevfTc

Zmarło Mu się w zeszłym roku... Na koniec Wspomnienie tej Legendy:

[video=youtube;Pe1i-thzYQ0]http://www.youtube.com/watch?v=Pe1i-thzYQ0&feature=related

Edytowane przez marboru
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marboru super filmiki i fajny pomysł (z edytuj to narciarstwo klasyczne:D:D).

Mój idol z dziecięcych lat - Stenmark - do dziś jak patrzę na jego technikę to wpadam w zachwyt.

Chciałem jeździć jak on.

Ciekaw jestem kiedy wprowadzono łamane tyczki?

Na filmiku z 1972 są jeszcze niełamane, a na Stenmarku z 1983 już łamane.

Widać jak zmieniła się technika jazdy po wprowadzeniu tyczek łamanych.

Ja właśnie uczyłem się techniki na tyczkach sztywnych:).

Łezka się w oku kręci.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem kiedy wprowadzono łamane tyczki?

Na filmiku z 1972 są jeszcze niełamane, a na Stenmarku z 1983 już łamane.

Widać jak zmieniła się technika jazdy po wprowadzeniu tyczek łamanych.

W 1975 tyczki jeszcze były "starodawne" i miały chorągiewki...

...Piero Gros:

[video=youtube;X1Y5u5Oji-E]http://www.youtube.com/watch?v=X1Y5u5Oji-E

W 1982 Ingemar jeździł już na "nowoczesnych" tykach...

[video=youtube;_U2auRoUMoI]http://www.youtube.com/watch?v=_U2auRoUMoI

...czyli mamy dziurę :confused:

Pomimo bardzo długich poszukiwań nie odnalazłem żadnego filmowego śladu Slalomu z lat 1976-1981...czyli okresu ok 5 lat, w którym to okresie dokonała się zmiana...

Być może jest ktoś z Forumowiczów, kto pamięta tą istotną dla tej dyscypliny innowację i rozwiąże zagadkę?

...w czasie usilnych poszukiwań odnalazłem najstarszy filmik slalomowy z roku 1933:

[video=youtube;DwPBlp04jdY]

...cóż za romantyczne kije :)

PS. Dwa ostatnie filmiki z pierwszego Posta są dostępne do obejrzenia bezpośrednio na You Tube. By je zobaczyć należy kliknąć w You Tube na tych właśnie filmikach.

Edytowane przez marboru
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Bardzo fajny pomysł i ciekawe filmiki. Konkluzja powiadasz:

Slalom jest napewno najbardziej sztuczną ze wszystkich konkurencji narciarstwa alpejskiego i im dalej w jego historycznym rozwoju tym bardziej sztuczny sie staje. Ciekaw jestem jaki będzie następny przełom w rozwoju tej dyscypliny bo ze byc musi to pewne.

Macie może jakieś pomysły lub ciekawe wizje?

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna wizja już się realizuje, choć chyba z każdym rokiem coraz bardziej blaknie:(, chodzi mi oczywiście o slalom carvingowy.

masz rację Mitku pisząc, że spośród wszystkich dyscyplin narciarstwa alpejskiego slalom wydaje się być najmniej naturalny (a co tu dopiero powiedzieć coś o innych dyscyplinach choćby olimpijskich), ale i najbardziej techniczny.

nie znając historii narciarstwa (jako dyscypliny sportowej) to jednak postawiłbym na jego starszeństwo w stosunku do "giganta".

a tak to kształtuje się wg. wikipedii

Slalom - "Po raz pierwszy w programie mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim slalom specjalny pojawił się w roku 1931 w Mürren"

Slalom gigant - "Po raz pierwszy w programie mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim slalom gigant pojawił się w roku 1950 w Aspen"

Supergigat - "Po raz pierwszy w programie mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim supergigant pojawił się w roku 1987 w Crans-Montana"

Zjazd - "Po raz pierwszy w programie mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim bieg zjazdowy pojawił się w roku 1931 w Mürren"

osobną kwestią jest to jak wyglądały regulacje dotyczące zjazdu w 31 i czy obecnie to jeszcze byłby zjazd.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Myślę, że takie proste odniesienie jest błędne. Bieg zjazdowy z roku 1933 był zupęłnie czym innym niż zjazd obecny. Podobnie slalom w tamtym okresie - napewno był bliższy obecnemu gigantowi niż sklalomowi.

Co sie tyczy pierwszeństwa to jednak zawsze skrętem dominującym był skret pełny najbardziej zbliżony do skretu gigantowego.

Nie zgodzę się również z tym, że slalom jest konkurencją najbardziej techniczną. To, że są konkurencje techniczne i szybkościowe to tylko nazwy. Wydaje się, ze do przejechania zjazdu potrzeba znacznie wiecej umiejętności technicznych (przede wszystkim idelanej umiejetności prowadzenia narta na krawędzi!) i doświadczenia niż do przejechania slalomu.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie przytoczyć tekst z 1934 roku dotyczący slalomu i biegu zjazdowego - ówczesnego, ale z nawiązaniem do jeszcze wcześniejszych czasów. Tekst pochodzi z książki Artura Kasprzyka i Bronisława Czecha (który, jak zapewne wielu z Was wie, był też wykwalifikowanym trenerem sportowym, absolwentem CIWF w Warszawie) Narciarska zaprawa biegowa i skokowa. Jest tu mnóstwo informacji na interesujący nas temat. Cytuję (wiernie, z pozostawieniem ówczesnej interpunkcji i skrótów):Biegi zjazdowe nie są właściwie żadną nowością. Nie są tą nowością zwłaszcza u nas w Polsce, gdyż przed przyjęciem wzorów norweskich i klasycznego programu odbywaliśmy nasze zawody jedynie w konkurencjach zjazdowych (lata 1922/23).Nasze t. zw. główne biegi szły przed laty po stromych stokach nawet wyznaczane były bramki, które zawodnik musiał przejeżdżać (podobnie jak to jest obecnie) mieliśmy nawet swoje slalomy rozgrywane wcale często. Były to tak samo biegi sztucznej jazdy, choć wymagania były wówczas inne. W dawnych slalomach urządzanych w Polsce obowiązywało wykonanie ewolucji, które były modne jak telemark i kristjania i t. p. O zwycięstwie decydował czas oraz klasyfikacje sędziów, którzy oceniali poprawne wykonanie każdej ewolucji. Dzisiejszy slalom jest oczywiście odmienny, nie wykonuje się ewolucji nakazanych, ale są ewolucje wymuszane przez teren i przez wyznaczenie trasy. Slalom odbywa się w dwu kolejkach, przyczem w odwróconym porządku startują zawodnicy w drugiej kolejce.Rozróżnienie biegu zjazdowego od slalomu wymaga zasadniczego wyjaśnienia. W pierwszym chodzi głównie o umiejętność oceny terenu i śniegu, a najważniejszą rolę gra wysoka sprawność w zjeździe strzałą bez pomocy kijków, w drugim mamy wyczerpującą próbę sprawności w zakresie ewolucji.Bieg kombinowany typu t. zw. alpejskiego, który rozgrywamy o mistrzostwo Polski, składa się z biegu zjazdowego oraz slalomu ocenianych w sumie.[...] Ćwiczenia slalomowe wymagać będą następujących znajomości zasad. Wiadomą rzeczą jest, że w slalomie nie wolno odrywać nart od śniegu (skok terenowy, obskok, jakobsen wszystko to zabronione), a jeździ się przeważnie kristjanią nożycową i z oporu, które trzeba do perfekcji opanować. Cały bieg trwa bardzo krótko, decyduje oczywiście czas (każdy ułamek sekundy), dlatego też powinien się odbyć w pełnym pędzie (w pełnym gazie), a jedynie bramki należy brać spokojnie, pewnie i wolno dlatego, że nie wolno ani bramki ominąć, ani uderzyć chorągiewki dziobem narty. [...][...]Tor dla slalomu podczas treningu powinien być również sumiennie przygotowany, tak jak do zawodów t. zn. silnie ubity, wyrównany i bez dziur. Sam tor należy zmieniać przez przestawianie bramek w różnych terenach dla urozmaicenia i obycia się z różnorodnością terenu.Poniżej zdjęcia schematu toru slalomowego i jego poszczególnych elementów. Książka zawiera też opis techniki ich pokonywania.

slalom 1934 schemat trasy.jpg

Slalom 1934 elementy 2.jpg

slalom 1934 elementy 1.jpg

Slalom 1934 elementy 3.jpg

57da810ece75b_slalom1934schemattrasy.jpg.c8e69363da223cefa817becf2558b2d0.jpg

57da810ed7aba_Slalom1934elementy2.jpg.ba363883282cfd7eb0a7e395a7f474e2.jpg

57da810ee4ecb_slalom1934elementy1.jpg.63bafb4b4ce8d9d18b8cbfe98f641050.jpg

57da810eee33f_Slalom1934elementy3.jpg.752966f563e17a04ff16cd3e37b0c3bc.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się również z tym, że slalom jest konkurencją najbardziej techniczną. To, że są konkurencje techniczne i szybkościowe to tylko nazwy.

Może to kwestia nazwy, a może i nie:confused:, z resztą co za różnica:).

W każdym bądź razie ze spotkania na Sihlenym utkwiły mi słowa Grześka Dendysa, że "gigant to każdy zjedzie tak lub inaczej, a ze slalomem to już nie jest taka prosta sprawa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Może to kwestia nazwy, a może i nie:confused:, z resztą co za różnica:).

W każdym bądź razie ze spotkania na Sihlenym utkwiły mi słowa Grześka Dendysa, że "gigant to każdy zjedzie tak lub inaczej, a ze slalomem to już nie jest taka prosta sprawa".

Oczywiście, że tak. Gigant jest po prostu naturalny i dlatego do zjechania dla każdego. Slalom jest trudniejszy koordynacyjnie poprzez konieczność zastosowania krótszego skrętu oraz psychicznie poprzez koniecznośc atakowania tyczek. Zazwyczaj nawet dobrzy narciarze amatorzy nie przejada slalomu bo koncentrują się na "odgarnianiu" a nie na jeździe. Ale postawmy slalom z krótkich tyczek to większośc zjedzie go bez kłopotu.

Ale ja mówiłem o zjeździe a nie gigancie.

pozdrawiam

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gigant jest po prostu naturalny i dlatego do zjechania dla każdego. Slalom jest trudniejszy koordynacyjnie poprzez konieczność zastosowania krótszego skrętu oraz psychicznie poprzez koniecznośc atakowania tyczek......

Masz rację - giganta każdy jakoś przejedzie, a tyczki slalomowe stwarzają barierę psychologiczną. W gigancie jest więcej miejsca (i czasu), przy slalomie trzeba się "zwijać". Takie są odczucia amatorów próbujących swoich sił.

Jednak od kilku zawodników słyszałem opinię że to właśnie gigant jest najtrudniejszą technicznie konkurencją. Technicznie jazda jak w slalomie tylko szybkości większe i składać się trzeba mocniej. Oczywiście mieli na myśli jazdę na "odpowiednim" poziomie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freestyle - Początki...i jak to wyglądało w latach 1969 - 1983.

Odbiegając od tematu...

...spójrzcie na bardzo ciekawy filmik z początków "Free Narciarstwa"...

Początki były ciężkie ;)

[video=youtube;5L2Zdaq9PA0]

W niektórych fragmentach...kojarzy mi się z Benny Hillem :D:D:D

Edytowane przez marboru
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...